کد خبر: ۴۰۶۷۳
۸۲۰ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

سخنان رییس جمهوری در جمع مردم آذربایجان شرقی ؛

اختصاص ۵۰۰ میلیارد تومان برای راه‌آهن تبریز - میانه

۱۳۹۴/۲/۳۰
۱۵:۴۹

صدای میانه به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت :

رییس جمهوری روز چهارشنبه در اجتماع بزرگ مردم آذربایجان شرقی در ورزشگاه تختی تبریز با تاکید بر اینکه 'ما در این کشور نشاط می خواهیم و فکر نمی کنم کسی باشد که از خوشحالی مردم ناراحت باشد و از پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته ای نگران شود'، گفت: کسی حق ندارد از جیب و جانب مردم شعار دهد و در جامعه افراط و شعارزدگی ایجاد کند.

رییس جمهوری روز چهارشنبه در اجتماع بزرگ مردم آذربایجان شرقی در ورزشگاه تختی تبریز با تاکید بر اینکه "ما در این کشور نشاط می خواهیم و فکر نمی کنم کسی باشد که از خوشحالی مردم ناراحت باشد و از پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته ای نگران شود"، گفت: کسی حق ندارد از جیب و جانب مردم شعار دهد و در جامعه افراط و شعارزدگی ایجاد کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
مردم قهرمان و بزرگ آذربایجان، مردم شریف و فهیم تبریز قهرمان؛سلام بر شما مردم بزرگ، سلام بر زنان و مردان، سلام بر جوانان و ورزش‌دوستان.
دیگر تراکتور تنها تعلق به شما مردم آذربایجان ندارد، متعلق به همه ایران است. تیمی که آرزوی قهرمانی آن را در مسابقات آسیایی خواهیم داشت.
هیچ‌کس نمی‌تواند با احساسات مردم بزرگ ایران، آن هم مردم قهرمان آذربایجان و تبریز بزرگ بازی کند، اگر کسی در این حادثه مقصر باشد، تردید نکنید که دولت با همه توان برای تنبیه او ایستادگی خواهد کرد.
مردم بزرگ آذربایجان، اسطوره ادبیات، علم، سیاست و شجاعت. آذربایجان و تبریز قهرمان سازنده آزادی و مشروطه در ایران، مردم بزرگ آذربایجان که اگر قهرمانی و ایستادگی آنان در 29 بهمن سال 56 نبود انقلاب به پیروزی نمی‌رسید.
سرزمین مردان و زنان نامدار و بزرگ، سرزمین ستارخان‌ها، باقرخان‌ها، ثقه الاسلام تبریزی‌ها، سردار باکری‌ها. سرزمین شیرین‌سخن ایران، شهریار عزیز.
شهریار آن سردار سخن، پروین اعتصامی، نظامی گنجوی، شهید بزرگوار قاضی، شهید آیت‌الله مدنی، آن همه علما، بزرگان، هنوز هم در خیابان‌های تبریز بوی علامه طباطبایی و علامه امینی به مشام می‌رسد.
استان علما و بزرگان و مراجع، استان مقام معظم رهبری.
مولانا هم از شوریدگی شمس تبریزی بود که روح و جانش شعله‌ور شده بود. این سرزمین، سرزمین عرفان، شجاعت، ایستادگی، ادب، هنر، شعر، سیاست و تجارت است.
قبل از آنکه به برنامه دولت راجع به استان آذربایجان شرقی برسم، یکی دو نکته را باید به محضر مردم عزیز و بزرگوار تبریز که من هر وقت به تبریز آمدم با دنیایی از خاطره خوش از این سرزمین برگشتم، برسانم.
از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در ماه‌های اولیه سال 58 که اولین سفرم بعد از انقلاب بود و سفرهای فراوان به تبریز آمدم و تا امروز هر روز این مردم بزرگ و غیور را با نشاط‌ تر و سرزنده‌تر از گذشته‌ دیدم.
خوشحالم که در اولین روز ماه مبارک شعبان، ماه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص)، ماه آمادگی برای تزکیه و طهارت روح در ماه رمضان، ماه اعیاد، ماه حسین بن علی(ع)، ماه قمر بنی‌ هاشم ابوالفضل‌العباس(ع)، ماه امام سجاد(ع) و ماه مولی و ولی‌مان حضرت صاحب الامر، ولی عصر امام زمان(عج)، ماه برکت، حرکت و عبادت آن هم در میان مردم بزرگ و قهرمان تبریز و آذربایجان هستم. برای من به عنوان خادم کوچک، برای ملت ایران و برای همه هیأت دولت، امروز و فردا افتخار است که میهمان شما میزبانان عزیز باشیم.
مردم عزیز و قهرمان تبریز، از حدود 21 ماه پیش که دولت کار خود را آغاز کرده در همه زمینه‌ها و در همه موفقیت‌ها، مردم بزرگ ایران و مردم آذربایجان و سرزمین این کشور پاک و قهرمان ما و ملت بزرگ ما همه جا پیروزی‌ها را آنها آفریدند و آنها پیشتاز بودند. ما امروز در یک مقطع بسیار حساسی قرار گرفته‌ایم، در روزگاری که همه اطراف ما و منطقه ما، متأسفانه در آتش اختلاف و جنگ می‌سوزد، عراق، یمن، سوریه، فلسطین، افغانستان و پاکستان، ایران ما با دلاوری این مردم و انسجام و وحدت بزرگ ملت بزرگ ایران، امنیت، ثبات و آرامش در سراسر کشور ما نه تنها حاکم است، بلکه امید ملت‌های منطقه و چشم آنها به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و مردم بزرگ ایران است و هر کجا که لازم بوده و در توان این نظام و دولت و کشور بوده، ما برای آرامش‌شان و برای امنیت و ثبات‌شان قدم برداشته‌ایم.
ملت بزرگ ایران، مردم قهرمان آذربایجان، ما امروز در صحنه بین‌المللی به یک نقطه بسیار مهم رسیده ایم. امروز در حال شکست‌ دادن نهایی ایران‌هراسی در سطح دنیا هستیم. ملت ، دولت و رهبری معظم و نظام ما همه و همه در یک تلاش منسجم، چهره واقعی ملت بزرگ ایران را به جهانیان معرفی کرده و معرفی خواهیم کرد.
امروز در صحنه بین‌المللی، سرداران مذاکرات و دیپلماسی شما برای ملت ایران غرور و افتخار آفریدند.
مردم ما پشتیبان مذاکره‌کنندگان هستند، آنها که به تعبیر رهبر معظم انقلاب، فرزندان برومند انقلاب اسلامی هستند. شما بدانید پایان این مذاکرات به حول و قوه الهی افتخار برای ملت بزرگ ایران خواهد بود.
همه مردم، همه جوانان غیور ما بدانند در این کشور مردم ما خواهان آرامش، توسعه، شغل آبرومند برای نسل جوان، خواهان حرکت کشور در یک مسابقه جهانی به سمت توسعه در اقتصاد و فرهنگ و مسایل اجتماعی بوده و خواهند بود. در این کشور، چون یک کشور مردم‌سالار است، همه برای اظهارنظر آزادند، همه می‌توانند نظر خود را بگویند و بیان کنند، اما یادمان باشد، این دولت و این مردم از 24 خرداد سال 92 با هم هم‌پیمان شدند و دست به دست هم دادند که وحدت، انسجام ملی، آشتی ملی در سراسر ایران روز به روز قوی‌تر و مستحکم‌تر شود. ما همه دست به دست هم داده‌ایم تا ملت متحد باشیم. وجود افکار مختلف اشکالی ندارد، حضور جناح‌ها و احزاب مختلف اشکالی ندارد، اما وحدت ملی ما باید حفظ شود.
ما در برابر بدخواهان، یک ملت ، دولت و رهبری و صدا و ندای واحد داریم. ما در کنار حرکت فناوری صلح آمیز هسته‌ای، حرکت سالم اقتصادی را هم می‌خواهیم. ما در این کشور اشتغال برای جوانان کشورمان می‌خواهیم. ما در این کشور جامعه آزاد و راحت توأم با ثبات و آرامش را می‌خواهیم. ما در این کشور نشاط را می‌خواهیم. فکر نمی‌کنم کسی باشد که از خوشحالی مردم ناراحت باشد. فکر نمی‌کنم کسی در این کشور باشد که از پیروزی ملت ایران در مذاکرات هسته‌ای نگران باشد. فکر نمی‌کنم کسی در این کشور باشد که برای خروج از رکود و رونق اقتصادی نگران و یا ناراحت باشد.
ما همه باید مسیر واحد را طی کنیم. اجازه دهید من یک نکته مهم را به طور فشرده بیان کنم. مردم ایران، یعنی صاحبان این کشور، ولی نعمت کشور، یعنی ملت مقتدر و بزرگی که تمام مسئولین خادمان این ملت هستند، از شما می‌پرسم آیا کسی اجازه دارد دست به جیب مردم کند؟ اموال مردم را بردارد؟ زندگی مردم را از هم بپاشاند؟ برای اینکه می‌خواهد سخن درشت و شعار تند و بی‌خاصیت بزند؟
اگر کسی می‌خواهد شعار بدهد از جیب خودش بدهد، نه از جیب ملت. ما حق نداریم از جیب مردم در جامعه افراط و شعارزدگی را ایجاد بکنیم.
ما حق نداریم در این جامعه کاری بکنیم که مردم برای امنیت و آینده کشور نگران شوند. ملت ایران ملت صلح‌خواه و صلح دوست است. امام و رهبر ما، رهبر صلح‌خواه بود و هست. ما قصد تجاوز به کشوری نداریم. البته اگر کسی بخواهد چشم طمع به کشور ما داشته باشد، با قدرت در برابر او خواهیم ایستاد. ما ملتی هستیم که می‌خواهیم در همه زمینه‌ها پیشرفت کنیم. مگر کسی در این کشور هست که بخواهد در یک زمینه پیشرفت باشد و در زمینه‌های دیگر پس رفت باشد. ما با حمایت مردم و تلاش مردم ان شاء الله در صحنه بین‌المللی قادر خواهیم بود که موفقیت و پیروزی برای این ملت به ارمغان بیاوریم.
از آغاز این دولت مسیری را که انتخاب کرده‌ایم، مسیر پیشرفت اقتصادی است. ما در طول 21 ماه گذشته توانسته‌ایم یک آرامش اقتصادی را در سراسر کشور بوجود بیاوریم. گر چه ما امسال در سالی قرار داریم که قیمت نفت به نصف کاهش پیدا کرده است، اما در عین حال دولت مصمم است با همه توان مسیر پیشرفت اقتصادی و رونق اقتصادی را به حول و قوه الهی به پیش ببرد.
علی رغم همه مشکلات، تحریم، کاهش قیمت نفت، مشکلات گذشته، به حول و قوه الهی توانستیم در سال گذشته و ماه‌های اولیه امسال 9 میلیون نفر از مردم این سرزمین را زیر پوشش بیمه درمانی قرار دهیم. امروز هیچ کس در ایران نیست که تحت پوشش بیمه درمانی نباشد. ما در زمینه سلامت مسیر آرامش و تسهیل امور برای مردم را ادامه خواهیم داد.
مردم به جای 37 درصدی که قبلا برای درمان در بیمارستان‌های دولتی پرداخت می‌کردند، امروز در روستاها و شهرهای کوچک 3 درصد و در شهرها 6 درصد پرداخت می‌کنند. ما همچنان حمایت از امنیت غذایی را برای قشرهایی که در فشار هستند، ادامه می‌دهیم. امروز 11 میلیون نفر در ایران تحت پوشش حمایت غذایی دولت هستند.
ما مسیر را برای رفاه عمومی و رونق اقتصادی و برای پیروزی در مذاکرات هسته‌ای به شرط اینکه طرف مقابل ما زیاده خواه نباشد، به حول و قوه الهی ادامه خواهیم داد. در تمام موفقیت‌ها ملت ایران در صحنه بوده و حمایت ملت ایران کارساز بوده و با هدایت‌های مقام معظم رهبری ما این راه را ادامه خواهیم داد.
اما اقداماتی که دولت برای آذربایجان شرقی در این سفر انجام خواهد داد.
اولاً ما از آغازین روز این دولت نسبت به نگرانی مردم آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و بخش غرب کشور درباره دریاچه ارومیه اهتمام کردیم. ما همه تلاش خودمان را به کار گرفتیم که دریاچه ارومیه به شرایط قبل به حول و قوه الهی برگردد.
در طول این 20 ماه گذشته اقدامات فراوانی انجام شده و الگوی کشت در منطقه در حال تغییر است. برای احیای دریاچه ارومیه در مجموع ما امروز نسبت به گذشته بسیار امیدوار هستیم. امروز وضع دریاچه ارومیه نسبت به گذشته و نسبت به سال قبل از آن به مراتب بهتر است.
ما مسیرمان و راه‌مان را برای احیای این دریاچه ادامه خواهیم داد و گزارش آن را به طور منظم به محضر ملت ایران و مردم آذربایجان عرضه خواهیم داشت. بحمدالله وضع دریاچه ارومیه از سال گذشته تا امروز بهتر است و روز به روز در حال بهتر شدن است. این طرح بلند مدت است و تا پایان دولت یازدهم برای احیاء این دریاچه تلاش‌های خود را ادامه خواهیم داد.
در شورای اداری مفصل‌تر برای احیای دریاچه ارومیه صحبت خواهم کرد.
نکته دوم. مردم آذربایجان شرقی از نظر راه و راه‌آهن مشکلاتی دارند و دولت در زمینه راه و راه‌آهن در همین سفر تصمیماتی که اتخاذ کرده است به اطلاع مردم خواهد رساند. چند نمونه آن را اشاره می‌کنم.
کل مسیر بزرگراه تبریز - اهر با اختصاص 90 میلیارد تومان تا پایان سال 95 تکمیل خواهد شد. آزادراه مهم تبریز به بازرگان که این آزادراه 250 کیلومتر است و اعتباری بین 4 تا 5 هزار میلیارد تومان نیاز دارد. دولت تصمیم گرفته در این زمینه با مشارکت بخش خصوصی خارجی کلنگ زنی آن را در همین سفر انجام دهد تا تبریزی که همواره مرکز تجاری نه تنها برای آذربایجان بلکه مرکز تجاری ایران عزیز بوده است، با احداث این آزادراه شرایط بسیار بهتری را از لحاظ اقتصادی و از لحاظ تجاری تجربه کند.
این طرح چند سال طول می‌کشد و فعالیت این طرح امسال آغاز می شود. راه آهن تبریز به میانه که این راه آهن در سال 94 و 95 مجموعاً با یک اعتبار 500 میلیارد تومانی، زیرسازی ‌آن تکمیل خواهد شد و برای سایر امور این راه‌آهن و تکمیل آن، دولت همزمان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
مردم تبریز برای آزادراهی بین تبریز و سهند که می‌تواند مشکل ترافیک تبریز و این منطقه را حل بکند، در انتظار آن بودند که دولت تصمیم قاطعی را اتخاذ کند. بخشی از این مسیر 18 کیلومتری اجرا شده و بخش بزرگ آن باقی مانده و این را در تهران تصویب کردیم که این کار انجام خواهد شد و این راه تا سال 95 تکمیل خواهد گردید.
برای آب شرب در تبریز و کل آذربایجان شرقی و همچنین طرح‌های فاضلاب، اقداماتی که لازم است در این اقدامات بحث کردیم و تصمیماتی اتخاذ کردیم تا در سال 94 بخشی و بخشی هم در سال 95 اجرایی و عملیاتی خواهد شد. یک طرح مهمی نیاز است و تصمیم گرفتیم و آغاز خواهد شد و آن اینکه آب شرب تبریز بخشی از سهمیه رود ارس تأمین شود. این تصمیم اتخاذ شده و اقدامات اجرایی آن را آغاز خواهیم کرد.
نسبت به تصفیه‌خانه‌ها، طرح‌های فاضلاب و زهکشی‌ها تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم که همه آنها به اطلاع شما مردم خواهد رسید. نسبت به اراضی کشاورزی نیز تصمیماتی که اتخاذ شده از مسایل آب‌های مرزی استان در سال 94، یکی اینکه 20 هزار هکتار از اراضی ساماندهی خواهد شد و مابقی در سال‌های آینده و همچنین زه‌کشی‌هایی که در این منطقه لازم است، انجام خواهد شد.
در توسعه معادن در استان، مشکلاتی وجود دارد. ما در تهران بحث کردیم تا هماهنگی های لازم با محیط زیست انجام بگیرد. آذربایجان معادن غنی بویژه مس و آلومینیوم دارد که طرح‌های آنها را تکمیل خواهیم کرد.
در زمینه بهداشت و درمان، تکمیل بیمارستان‌ها و بویژه تکمیل بیمارستان سوانح و سوختگی در شهر تبریز که بازسازی و تجهیز آن در سال 94 و 95 انجام خواهد شد و سایر بیمارستان‌ها مثل سراب و مراغه انجام خواهد شد.
به طور خلاصه در این سفر 32 طرح و پروژه اعلام خواهد شد که همه این 32 طرح و پروژه در سال 94 و 95 تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید و دولت برای آن 965 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است که این رقم علاوه بر 517 میلیون دلار فاینانسی است که برای خط دو متروی تبریز در نظر گرفته شده است.
از ملت بزرگ ایران برای حمایت‌شان در همه زمینه‌ها از دولت خدمتگزار و از مردم بزرگ آذربایجان از استقبال گرم مردم تبریز سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۲/۳۰ ۱۸:۴۱
در سخنرانی که چیزی نگفت ، قرار هست در جلسه شورای اداری استان بیش از طرح بررسی شود که احتمالا یکی از طرح ها باشد
۹۴/۲/۳۰ ۱۷:۱۹
از چهار خطه میانه - سرچم چیزی نگفت

اخبار روز