کد خبر: ۴۸۱۱
۲۶۹۲ بازدید
۹ دیدگاه (۹ تایید شده)

پاسخ حجه الاسلام والمسلمین عبدالرحیم اباذری به مقاله آشنائی با حجه الاسلام والمسلمین سیدسجاد حججی

۱۳۹۰/۹/۱۸
۲۱:۱۰

 

 


چند وقتی است به خاطر برخی گرفتاری ها از مسائل شهرستان میانه به کلی بی اطلاع مانده ام وچندان ارتباطی با آن خطه ولایتمدار ندارم .همین طور از محتوای فضاهای مجازی وغیر مجازی آن بی خبر. تا این که پریروز از طریق یکی از دوستان قدیمی که بسیار هم ناراحت وگله مند بود ،اطلاع یافتم در تاریخ 16/9/1390مقاله ای تحت عنوان(آشنایی با نمایندگان میانه ،قسمت چهارم ،حجت الاسلام والمسلمین سید سجاد حججی)به قلم آقای محمد صادق نایبی یکی از نویسندگان جوان شهرستان در سایت( صدای میانه )منعکس شده است.

وقتی ملاحظه کردم ،با این که در صداقت،پاکی،حسن نیت ودلسوزی نویسنده ی مقاله شکی نیست،اما دریافتم،این عالم مجاهد وپر تلاش در مقاله ی فوق با عبارت های گوناگون مورد کم لطفی واقع شده وخدمات ارزنده ایشان در دودوره ی نمایندگی، بناحق نادیده گرفته شده است. به عبارت روشن تر مولف محترم خواسته به قول معروف: ابروهاشو درست کند اما دراثر کم اطلاعی یا رعایت برخی ملاحظات، چشماشو در آورده است.فلذا بر آن شدم جهت اطلاع آقای نایبی وتنویر افکار عمومی ،بخصوص جوانان پرشور وبا ایمان شهرستان میانه وهمچنین به خاطر جلوگیری از تحریف تاریخ ورفع ابهام واحیانا دفع ظلم از یک مظلومی که هم اینک قدرت دفاع از خود ندارد،نکاتی را به طور خلاصه وگذرا تقدیم حضور کرده وتفصیل آن را به وقت وفرصت مناسب دیگر موکول نمایم

1-قضاوت در مورد فعالیت،خدمات وعملکردهر فرد، نیاز به ملاحظه وارزیابی اوضاع وشرایط زمانی ومکانی آن شخص دارد . بدون اطلاع وتحقیق که نمی شود از یک فردی تعریف وتمجید کرد ویا کارنامه ی عملکرد فرد دیگری را غیر قابل دفاع دانست. دوره ی اول نمایندگی آقای حججی در مجلس شورای اسلامی،مصادف با جنگ تحمیلی واغتشاشات داخلی از قبیل:غائله ی حزب دمکرات در کردستان ،غائله ی حزب خلق مسلمان در آذربایجان،غائله ی خلق عرب در خوزستان واز سوی دیگربا زیاده خواهی های گروهک هایی مانند:منافقین خلق،فدایان خلق ،حزب توده ،بنی صدری ها بودوهر کدامشان هم در شهر میانه پاتوق هایی برای خودداشتند ، آقای حججی از یک سو با اینان در گیر بود ودر مقابل همه ی آنها ایستاد.از سوی دیگربه عنوان (رئیس ستاد پشتیبانی جبهه وجنگ) تما م امکانات ادارات،ارگان های انقلابی وکمک های مردمی را به سوی مناطق جنگی بسیج می نمود،به گونه ای که منزل محقر ایشان در محله «قبه نه نه» که هم اینک نیز موجود است،هم ستاد نماز جمعه بود ،هم کار ستاد پشتیبانی جبهه وجنگ را انجام می داد ،هم دفتر بسیج اقتصادی بودوهم فرمانداری ،شهرداری وشورای شهر.

در اوج بمباران های شهری، همه ی ادارات وارگان ها برای خود پناهگاه زیر زمینی وسنگر بتنی ساختند ولی این عالم مجاهد در همان منزل مخروبه نشست وبه تنهایی پناهگاه مردم ومسوولین شد. بسیاری از مسوولان واعضای هیئت دولت وقتی وارد شهر میانه ومنزل ایشان می شدند از شدت سادگی ،زهد وپارسایی این مرد، انگشت به دهان می شدند ودرس چگونه زیستن می آموختند.

2-در دوره ی اول نمایندگی با این که مسائل جبهه ودرگیری های داخلی همه چیز را تحت شعاع خود قرار داده بود اما آقای حججی هرگز از مسائل عمران وآبادانی وسازندگی در منطقه غافل نبود،همواره در سخنرانی های قبل از دستور مجلس،در دیدار با روسای دولت ومجلس واعضای محترم هیات دولت وقت وحتی در ضمن خطبه های نماز جمعه به ضرورت احداث پروژه های عمرانی در سطح منطقه تاکید داشت. اگر متن این سخنرانی ها ،خطبه ها ونامه نگاری های ایشان به مسوولین وقت در مجموعه ای جمع آوری وتدوین شود،بیقین یک دوره ی چند جلدی ،کتاب خواهد شد. احداث سد استور،سد آیدوغموش،احداث پل ارتباطی گردالاین،تاسیس مراکز علمی وآموزشی مانند :آموزش فنی وحرفه ای ،دانشگاه آزاد از جمله دغدغه های اولیه ی آقای حججی در این مرحله بود ومرتب آن ها را پیگیری می کردکه آقای نایبی در آخر مقاله ی خود فقط یک نمونه از آن همه را آوردند.

در دوره ی سوم نمایندگی ایشان هم که مصادف با آغاز دوران سازندگی شد،ایشان به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه، احداث پروژه ی بزرگ صنعت فولاد آذربایجان را برای اولین بار مطرح کردو به طرح های قبلی خویش اضافه نمود.

آن ایامی که آقای حججی پروژه های دانشگاه آزاد وفولاد آذربایجان و...را به طور جدی ومستمر دنبال می کرد،نماینده ی محترم دوره های بعدی جناب آقای مهندس سید حسین هاشمی،هیچ ارتباط کاری با شهرستان میانه نداشت ومردم نیزاصلا ایشان را نمی شناختند وتنها به عنوان یکی از مدیران ارشد وزارت صنایع ومعادن در مرکز مشغول کار وتلاش بود واین پروژه ها تنها با تلاش های شبانه روزی آقای حججی به مرحله ی تصویب ،تامین اعتبار ،اجرا وبخشی هم حتی به مرحله ی کلنگ زنی رسیدند.البته وقتی نمایندگان محترم بعدی از جمله آقای مهندس هاشمی به مجلس راه یافتند، در را ه اندازی ،تکمیل وتوسعه ی آنها بحق نقش موثری ایفا کردند که خداوند سبحان به همه شان اجر وپاداش بیشتر عنایت فرماید.اما چه باید کرد از قدیم گفتند :(کاررا که کرد؟آن که تمام کرد) این پروژه های بزرگ فقط به نام وحساب نمایندگان محترم بعدی ثبت شد ونام این عالم سختکوش بایکوت گردید.

نسل اول انقلاب ومعمرین حتما به یاد دارند،وقتی آقای حججی پروژه ی احداث پل عبوری روستای ممان وحومه را پیگر بود،یک جمعه آقای سعیدی کیا،وزیروقت راه وترابری را با خود به میانه آورد،اورا به کنار رودخانه قزل اوزن، مسیر روستای ممان برد وسوار شتر کرد تا از آن عبور کند ودرد و رنج مردم محروم منطقه رااز نزدیک حس نماید .در وسط رودخانه، شتر تا بالای شکم به آب فرو رفت ولباس های وزیر سرتا پا خیس آب شد به گونه ای که نزدیک بود بیافتد وغرق شود، بدین وسیله این عالم دردمند ضرورت ونیاز احداث آن پل را به مسوولین وقت گوشزد نمود ودر نهایت به مرحله ی تصویب، تامین اعتبار واجرا رسانید.

اگر به ساحت مقدس آقایان مهندسان ونمایندگان محترم بعدی جسارت نباشد،اجازه می خواهم بگویم :در واقع این آقایان محترم در بسیاری از پروژه های مهم در سطح شهرستان بر سر سفره ی خدمات عمرانی این سید روحانی نشستند وکارهای نیمه تمام ایشان را ادامه وتوسعه دادند وتکمیل نمودند.حتی برخی از پروژه های مهمی که اخیرا به مرحله ی بهره برداری می رسد،استارت اولیه اش به دست توانای این عالم تلاشگر زده شده است ومن فعلا نمی خواهم از آنها نام ببرم.بنا براین ،آقای حججی را می توان نسبت به بعضی پروژه های مهم، مثل فولاد آذربایجان ودانشگاه آزاد،موسس وبنیانگذارنامید.

آقای نایبی در مقاله ی خود نوشتند:آقای حججی در دو دوره از نمایندگی خویش چندان کارنامه وعملکرد قابل دفاعی ندارد.ولی به نظر می رسد همین مقدار هم که تنها قطره ای از اقیانوس خدمات ایشان به شمار می آید در دفاع از کارآمدی ایشان کفایت بکند ،لذا این قصه را می گذارم ومی گذرم.

3-جوانان پرشور وانقلابی شهرستان بدانند آن که در مورد فعالیت ها ومبارزات این عالم فداکاربه طور پراکنده تالیف وتدوین شده وبه چاپ رسیده است ،تنها بخش اندک وناچیز از آن همه است.به جرات می توان گفت آقای حججی شخصیتی است که در بُعد مبارزاتی وانقلابی در سطح آذربایجان ،اعم از شرقی ،غربی واردبیل بی نظیر ودر سطح کشور کم نظیر می باشد. هم اکنون اسناد ومدارک بسیار ارزشمندی از ایشان در دست است که ابعاد دیگری از شخصیت حاج سید سجاد را به نمایش می گذارد که اگر توفیق حاصل شد در آینده ی نه چندان دور با تدوین وچاپ در معرض وقضاوت علاقمندان وافکار عمومی گذاشته خواهد شد.اما این هرگز کافی نیست وبا یک گل بهار نمی شود. از جوانان عزیز وتحصل کرده میانه انتظار می رود در مورد تاریخ انقلاب بخصوص تاریخ منطقه ای آن، بیشتر مطالعه بکنند.دانشجویان علاقمند به تاریخ که در این رشته ادامه تحصیل می دهند ،موضوع پایان نامه های خودرا به فعالیت ها ومبارزات این عالم فداکار اختصاص بدهند واز اساتید محترم ومسولین دانشگاه ها بخواهند در این مورد با آنان همکاری وهم گامی لازم را داشته باشند.

4-روحانی مبارزحاج سید سجاد حججی در شهرستان میانه یک واقعیت وحقیقتی است که نمی شوند به این آسانی آن را منکر شد.هر کس خدمات ومبارزات ایشان را منکر شود در واقع خودش را انکار کرده وبه سُخره گرفته است.همان طوری که کوه بلند واستوار قافلانکوه را نمی شود از نقشه ی جعرافیای شهرستان حذف کرد واگر کسی چنین کند باید در عقل وشعور وصحت مزاج او تردید کرد،برخورد های حذفی ویا کم رنگ کردن مبارزات ،فعالیت ها وخدمات این عالم مجاهد نیز کار غیر عقلایی وغیر منطقی می باشد.بنا براین، تاریخ بیش از نیم قرن شهرستان میانه بدون نام ویاد آقای حججی اصلا نمی تواند معنا ومفهومی داشته باشد.هر کتابی در این مورد نوشته شودو نام ویادی از ایشان به میان نیاید،آن کتاب ،اثر وسخن یقینا ناقص است وماندگار نخواهد بود.

5-شهرستان میانه انسان های شریف وفداکار بسیاری دارد.معروف ترین آنها دهقان فداکاراست که شهره ی آفاق می باشد.اخیرا خلبان شهبازی نیز باآن کار ابتکاری وکم نظیر نامش را در ردیف فداکاران به ثبت رسانید وچند روز پیش هم در شهر میانه طی مراسم با شکوهی از ایشان تجلیل بعمل آمد که بحق کار ارزشمندی بودوباید هم از فداکاران این چنین تجلیل بشود.هر دوی اینها،مایه ی افتخار وجزوسرمایه های معنوی شهرستان به شمار می آیند.

اما در این میان یک سری فداکا ران دیگری هم هستند که هیچ نام ونشانی از آنها به چشم نمی خورد ،کسی به سراغشان نمی رود.یکی از آنها جانباز شهید محمد باقر کلانتری است. همو که وقتی هواپیماهای متجاوز عراقی حریم هوایی شهر را شکستند،غیرت دینی او اجازه نداد بی تفاوت بماند ،بیدرنگ با پای جانبازی، خود را به پشت بام ساختمان سپاه رسانید ودر پشت ضد هوایی کالیبر 50 نشست وبا جنگنده های دشمن به ستیز پرداخت،در این لحظه بود که بدن جانبازش مورد اصابت ترکش راکت ها قرار گرفت ودرآسمان شهر پراکنده شدواو به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد.پاسدارفداکار دیگری ،شهید جانباز جواد عبدی پور نام دارد.او وقتی در سال 1360 در عملیات محمد رسول الله ،منطقه ی مریوان به درجه ی 70 در صد جانبازی( قطع نغاعی) رسید،دقیقا 28 سال بر روی ویلچر وتخت بیمارستان ها صبر وتحمل نمود و کوچکترین اخم به ابرو نیاورد ودر نهایت در سال 1388 سرافرازانه به لقای معبودش شتافت .

اگر اندکی دقت وتامل کنیم می فهمیم ،دهقان فداکار در آن روزتنها یک پیراهن خود را فدا کرد و به آتش کشید و با این کارش مسافران تنها یک قطار را از مرگ نجات داد،اما این پاسداران جانباز وفداکار،تمام هستی وزندگی خود را فدای اسلام وانقلاب کردند ویک امت را از ذلت وخواری رهایی بخشیدند.فداکاری های حاج سید سجاد حججی هم از این سنخ فداکاری ها بود بلکه می توان گفت از جهاتی والاتر آن هم می باشد.شرح وتفصیل این مهم در این مقال نمی گنجد اما همین قدر نسل حاضر وآیندگان بدانند اگرفداکاری های حماسی روحانیت مبارز مثل آقای حججی نبود،اگرآن طلسم خفقان دوهزار وپانصد ساله ی ستمشاهی در اثر مبارزات و سخنرانی ها ی افشاگرانه ی اینها شکسته نمی شد ،یقینا هم اینک نیز خاندان کثیف وحقیر پهلوی بر ما حکومت می کردند،ایران بزرگترین ژاندارم آمریکا در منقطه بودوگروهبان سوم های آمریکایی بر ارتشبدها وسر لشکرهای ما همچنان آقایی می کردندوما جزو پست ترین وتو سری خورترین ملت روی زمین بودیم.

البته آقای حججی وپاسداران فداکار هیچ نیازی به تجلیل دیگران از آنان ندارند،بلکه این ما هستیم که شدیدا محتاج به تجلیل از آنانیم تا بدین وسیله با فداکاران عجین شویم،از زندگیشان درس مجاهدت و فداکاری بیاموزیم ،بعد آن را به فرزندانمان ونسل های آینده منتقل نماییم .

6-برابر آموزه های دینی ومکتبی،هیچ کسی عاری از خطا واشتباه نیست.ما فقط چهارده نفر، معصوم داریم که اصلااشتباه وخطا نمی کنند،بقیه ی انسان ها جایزالخطا ودارای نقاط ضعف وقوت هستند. آقای حججی وسایر شخصیت های روحانی وغیر روحانی شهرستان نیز از این قاعده ی کلی خارج نمی باشند.هر کدام آنها به مردم وانقلاب ونظام خدمت کردند ودر کنار آن، همه شان بدون استثنا اشتباهاتی هم دارند وانتقاداتی برآنها وارد است ،اما این مجوز نمی شود که ما به خاطر این موارد جزئی ، تمام زحمات وخدمات آنان را نادیده بگیریم واین گونه سرمایه های علمی ،دینی ،انقلابی وسیاسی شهرستانمان را ضایع نماییم.

من اگر بخواهم در مورد نقاط ضعف واشتباهات رجال سیاسی -مذهبی شهرستان مطلب بنویسم مثنوی هفتاد من کاغذ شود، سابقه ولاحقه ی همه آنها را هم دارم،اما عیب وایراد ازدیگران گرفتن ،چندان هنر نیست،هنر آن است که از خوبی ها ی افراد سخن به میان آید. در توصیف خدای متعال هم آمده است:(یا من اظهر الجمیل وستر القبیح) ای کسی که خوبی ها را آشکار می کنی وبدی ها را می پوشانی،ما هم اگر می خواهیم خدایی والهی بشویم بایستی همین جوری باشیم.در حدیثی از پیامبر (ص)داریم،می فرماید:مثل المومن کمثل النمله،مومن مثل زنبور عسل می ماند،همان طوری که زنبور عسل به دنبال اشیا پاک وتمیز است ،روی هر گلی نمی نشیند وبهترین ومعطرترین گل ها را برای تغذیه برمی گزیند وبرای مردم شهد وشیرینی به ارمغان می آورد،مومنین هم باید این گونه باشند به خوبی ها متمرکز شوندونقاط قوت هایشان را به رخ هم بکشند.در روایت دیگر از امام علی(ع) نقل شده ،آن حضرت فرمود:مانند مگس نباشید که همیشه به دنبال اشیای کثیف است وروی نجاسات می نشیند.

مشکل دیگر ما این است که عیب های بزرگ خودمان را هیچ وقت نمی بینیم و هرگزمتوجه آن نیستیم، اما عیب وایراد های کوچک دیگران رابزرگ ومهم تصور می کنیم .در روایت از امام معصوم (ع) داریم می فرماید :هر کس به عیوب خویش متوجه شودو مشغول اصلاح آن باشد،دیگر فرصت پیدا نمی کند به عیوب دیگران بپردازد.از این کلام گهربارنیز استفاده می شود هر فرد به اندازه ی خودش، دارای عیب وایراد است ولی دقت واعتنا نمی کند.اگر این مشکل را در خود حل کنیم آنوقت دنیای وسیع وبی انتهای دیگری در برابرمان گشوده خواهد شد ورجال سیاسی ،دینی وفرهنگی شهرمان را جور دیگری خواهیم دید وآنگاه از نگاه تخریبی وتحقیری نسبت به آنها پرهیز خواهیم نمود.

7-این ایام مصادف است با ماه محرم ،قیام سالار شهیدان اباعبدالله الحسین(ع) علیه ظلم وستم وکفر ونفاق ابوسفیانی.انقلاب اسلامی مردم ایران نیز الهام گرفته از همین نهضت حسینی وبر ضد استکبار جهانی غرب وشرق بود.روحانی مبارز آقای حججی هم در همین راستا وبه تبعیت از فرزند خلف آن امام همام ،یعنی حضرت امام خمینی،راه جدش امام حسین را برگزید وبا سخنرانی های حماسی وتاریخی خواب از چشم منحوس دژخیمان ستمشاهی ربود.سحر گاه روز شنبه هشتم محرم 1399برابر 18/9/1357(درست سی وسه سال پیش از نگارش این مقاله)کماندوها وماموران تا دندان مسلح ساواک به خانه این عالم مجاهد یورش بردند ،نیمه ی شب در جلوی چشم همسر وفرزندان به ایشان هتک حرمت نمودند،چون مقاومت می کرد سرودندان ویکی از دستانش را شکستند وبه کمرش ضربات سنگین وارد کردند ،بعد به صورت وقیحانه واهانت آمیز داخل گونی کردند و شبانه وبه طور مخفیانه با ماشین کامیون ارتشی، ایشان را به ساواک تبریز انتقال دادند.

پیش بینی کماندوهای مستقر در شهر میانه این بود،با توجه به ضربات سنگینی که در اثر کتک کاری وضربات قنداق تفنگ وباتوم به بدن ایشان وارد شده بود، حداقل یکی و دوماه از حملات وتحریکات وبه قول خودشان از تشنج آفرینی وی در امان خواهندماند.اما وقتی فردا اول صبح مردم از ماجرا آگاه شدند،یکپارچه وسراسیمه به خیابان ها ریختندوشهررا کاملا به تصرف خود در آوردند،چنانکه دژخیمان ساواک احساس خطر کردند،ما وقع را به تبریز گزارش دادند.از سوی دیگرشهید آیت الله قاضی طبا طبایی هم بر سرلشکر بیدآبادی، استاندار نظامی تبریز فشار آوردند ،بنابر این آنها نتوانستند بیش از نصف روز روحانی مبارز شهر میانه را نگه دارند،بعد از ظهر همان روز ایشان را به آیت الله قاضی تحویل دادند. آقای حججی با استقبال بی سابقه ی مردم میانه وارد شهر شد،فردابا همان سر شکسته وبدن مجروح ولی با عزمی استوار وجزمی پرنشاط در جلوی مراسم راهپیمایی معروف وسرتاسری روز تاسوعا حاضر گردید،آنگاه در انتهای مراسم در زمین بلوار،روبروی هتل سولمازبرای انبوه جمعیت حاضر، خطبه ی حماسی دیگر خواند.

کماندوهای شکنجه گرِ دیشب که از ترس مردم خشمگین در دخمه های خود،(ساختمان ژاندارمری،روبروی پمپ بنزین ونزدیک میدان فوتبال) خزیده بودند،وقتی صدای رسا وپرصلابت روحانی مبارز شهر را دوباره شنیدند،نمی توانستند باور بکنندولی بعد که تجسس کردند ،رعب ووحشت بیشتر، دوباره وجودشان را فرا گرفت.

آری نه تنها دژخیمان ساواک از وی در هراس واضطراب به سر می بردند،بلکه ماموران سازمان جاسوسی سیا وسردمداران دنیای غرب نیز از وی می ترسیدند. چنانکه ایشان در دوران نمایندگی ،هنگام مسافرت به کشور های اروپایی وغربی همیشه مشکل ویزا داشت ،اگر هم ویزا می دادند، دهها مانع ودرد سر برایش ایجاد می کردند.

امروز اگر چه آقای حججی در سن هشتاد وسه سالگی ،کاملا پیر ونحیف شده ودوران نقاهت واستراحت خویش را سپری می کند،اما همان حاج سید سجاد حججی دوران نهضت وانقلاب است هیچ تغییری در سیمایش مشاهده نمی شود،چرا که شیر نر، اگر هم پیر وفرسوده بشود باز هم همان شیر است و هیچ وقت از غیرت ،ابهت وصلابتش کاسته نمی شود.

والسلام 18/9/1390

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

حاج آقا اباذری با سلام خدمت جنابعالی از اینکه ذکر خیری از حاج آقا حججی کردید ممنون هستم. ذکر خیر شما قطره ایست از دریای آقای حججی. اما همان گونه که ذکر کرده اید هیچ کس بی عیب و نقص نیست. آقای حججی در بعضی مسائل بجای وارد شدن به اختلافات بایستی ریش سفیدی می کردند و همیشه پدر منطقه می ماندند. انتقاد مختصر محقق دانشمند آقای نائبی در این مورد صحیح است و اگر همین مختصر را هم ننویسند نمی توان نوشته ایشان را عادلانه دانست. دو واقعیت مورد اشاره آقای نائبی بجاست و همه این واقعیت تلخ را در این مدت دیده اند. یکی اختلافات و دیگری عدم پیشرفت منطقه در 3 دوره اول مجلس. این دو موضوع به معنای انکار زحمات آقای حججی نیست و همانطور که در کامنت اول گفتم همیشه ایشان را دوست داشته ام.
۹۰/۹/۲۰ ۱۸:۱۸
[quote name="شهروند:"]به نام خدا
جناب حجت الاسلام والمسلمین عبدالرحیم اباذری؛
سلام علیکم؛
شما به بزرگواری خودتان ببخشید؛ ...
[/quote]
چی رو ببخشه؟ چه کسی رو ببخشه؟ از کجا ببخشه؟ از کیسه خلیفه شما؟ من که هرچه هر دو مقاله را خواندم هیچکدام در تضاد هم نبودند و هر دو مقاله در تعریف حاج آقا حججی است فقط آقای نائبی واقعیتهایی را بیان کرده اند که آقای اباذری اعتقاد دارند نباید مسائل منفی بیان شود وگرنه آقای اباذری خطاب به آقای نائبی اتهام تهمت نبسته اند. لذا شما بی زحمت این وسط هیزم نریزید.
۹۰/۹/۲۰ ۰۷:۴۳
به نام خدا
جناب حجت الاسلام والمسلمین عبدالرحیم اباذری؛
سلام علیکم؛
شما به بزرگواری خودتان ببخشید؛
«تحریف تاریخ» و «مصادره به مطلوب کردن امور»، درد مشترک تمام عصرها و نسل‌ها است.
شاید «منفعت» یا «مصلحت» عده‌ای در تحریف گذشته‌ی سراسر مجاهدت و فداکاری دیگران باشد.
*********************************
«خواجه حافظ شیرازی» می‌فرمایند:
ما نگوییم بد و میل به ناحق نکنیم/ جامه‌ی کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم/
رقم مغلطه بر دفتر دانش نزنیم/ سِرّ حق بر ورق شعبده ملحق نکنیم /
**********************************
آقای اباذری شما الحمدلله، فرد مطلعی هستید، ولی برای شناخت صحیح دیگران از آقای حججی تنها به ذکر مستنداتی چند اشاره می‌شود.کاربران عزیز به تاریخ نامه‌های حضرت امام خمینی (ره) توجه فرمایند (نزدیک نیم قرن).

**********************************
مستند اول؛ منبع: http://www.15khordad42.net
دوشنبه 9 شهريور 1343 / 23 ربیع‌الثانی 1384 / 31 اوت 1964
**********************************
[آیت‌الله خمینی امروز در پاسخ به نامه حجت‌الاسلام سيد سجاد حججي که از اختلاف میان علما و روحانیان میانه شکایت کرده بود، تصریح کردند:اميد است ان‌شاءالله با اتحاد كلمه علماي اسلام دامت بركاتهم و حسن تفاهم به موفقيت نهايي نائل شويم. مرجو آنكه در مظان استجابت دعوات، حقير را از دعاي خير فراموش نفرماييد. ایشان تاکید کردند که علماي اعلام شهرستانها روزهای جمعه جلسات هفتگی برقرار کنند].
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
***در پاسخ به قسمتی از مطلب «آشنائی با نمایندگان مجلس میانه ـ قسمت چهارم: حجت الاسلام والمسلمین سید سجاد حججی» دائر بر اینکه «... اختلاف بین نمایندگان در سه دوره نخست مجلس و حتی پس از آن آفتی بود که درخت میانه را مانند موریانه خورد و آنرا خشکاند...».
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
آقای حججی حدود نیم قرن است «اختلاف» را آسیب شناسی کرده‌اند و خودشان «قربانی» اختلافات هستند، نه «بانی» آن!

*****************************
مستند دوم؛ منبع: http/www.ruhollah.info
******************************
عنوان: اجازه نامه [به آقاي سيد سجاد حججي، در امور حسبيه‏]
مخاطب: حججي، سید سجاد
زمان: 17 فروردین 1340 / 20 شوال 1380
مکان: قم

[بسمه تعالي. حضرت مستطاب آیت‏اللّه‏ العظمي‏آقاي حاج آقا روح‏اللّه‏ خمیني ـ دام ظله العالي علي رئوس الأنام. چون در مسائل شرعیه در محلي كه اقامت دارم گاهي محل ابتلا مي‏شود، اگر صلاح مي‏دانید اینجانب را مجاز فرمایید در تصدي امور حسبیه كه شأن حاكم شرع انور است؛ و نیز در اخذ وجوه شرعیه و صرف در مصارف و در اخذ سهم امام ـ علیه‌السلام ـ و صرف آن در مصارف اقتصادي خودم و ایصال بقیه نزد آن جناب. بیست شوال هزار و سیصد و هشتاد. با تقدیم احترامات ـ سید سجاد حججي].

بسم اللّه‏ الرحمن الرحیم
جنابعالي مجاز هستید در مراتب مسطوره.
روح‏اللّه‏ الموسوي
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
***در پاسخ به کامنت « #29 محمود رضا نقوی ۱۸ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۳۷» ذیل مطلب «آشنائی با نمایندگان مجلس میانه ـ قسمت چهارم: حجت الاسلام والمسلمین سید سجاد حججی»
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ


آقای حججی در مسائل شرعی به «حضرت آیت‏اللّه‏ العظمي‏آقاي حاج آقا روح‏اللّه‏ خمیني» مراجعه می‌کردند...

********************
مستند سوم؛ منبع صحيفه امام، ج‏1، ص: 329
********************
نامه تشكر به آقاى [سید] سجاد حجج [حججی] ميانه‏اى (تشكر از حمايت مردم ميانه در جريان قيام 15 خرداد).
زمان: 29 ارديبهشت 1343 - 7 محرّم 1384.
مكان: قم

بسمه تعالى.
خدمت جناب مستطاب سيدالاعلام و ثقة الاسلام آقاى آقا سيد سجاد حجج ميانه‏اى- دامت افاضاته.
به عرض مى‏رساند، مرقومه شريفه كه حاكى از سلامت مزاج شريف بود واصل گرديد. مجاهدات و مساعى جميله جنابعالى و اهالى محترم ميانه در جريانات اخيره (1) مورد كمال تقدير است. اميد است ان شاء اللَّه مورد توجه حضرت ولى عصر- عجل اللَّه تعالى فرجه الشريف- واقع گرديد و مأجور باشيد. دوام توفيقات آن جناب و اهالى محترم و ساير مسلمانان جهان را در اعلاى كلمه طيبه اسلام از خداوند متعال خواستار و ملتمس دعا هستم. والسلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته.
- 7 محرّم الحرام 84.
- روح اللَّه الموسوى الخمينى.
_________________________________________________
(1) - مبارزات حضرت امام با رژيم شاه.

********************
مستند چهارم؛ منبع صحيفه امام، ج‏6، ص: 73
********************

نامه تشكر از آقاى سيد سجاد حججی ميانه‏اى
17 بهمن 1357 - 8 ربیع‌الاول 1399.
مکان : تهران، مدرسه علوى

بسمه تعالى.
خدمت ذى شرافت سيدالاعلام و ثقة الاسلام آقاى آقا سيد سجاد حجج ميانه‏اى- دامت افاضاته.
مرقوم محترم كه نسبت به ورود اينجانب به ايران نوشته بوديد واصل، و از ابراز محبتى كه نموده بوديد تشكر حاصل گرديد. از اينكه مورد حمله و هجوم مزدوران واقع شده و مصدوم گردیده‌اید بسيار متأثر شدم. (1) از خداى تعالى شفاى كامل آن جناب و قطع دست اجانب را از كشورهاى اسلامى بخصوص كشور ايران خواستارم. و اميد است از دعاى خير فراموشم ننماييد. والسلام عليكم و رحمة اللَّه و بركاته.
- به تاريخ 8 ع 1 99.
- روح اللَّه الموسوى الخمينى.
_________________________________________________
(1) - آقاى حجج [حججی] ميانه‏اى در جريان حمله مزدوران رژيم شاه به تظاهرات مردم ميانه بشدت مجروح شد و در بیمارستان بسترى گرديد. حادثه در زمان نخست وزيرى شاپور بختيار اتفاق افتاد.
۹۰/۹/۱۹ ۰۵:۰۱
حاج آقا اباذری از شما تشکر می کنم که نسل جوان را با سابقون انقلاب آشنا می کنید برای شما آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم ارتباط خود با جوانان شهر میانه را بخصوص در عرصه سایبری افزایش دهید تا از حضور شما بهره مند شویم.
۹۰/۹/۱۹ ۰۴:۴۳
قبلا من خودم از همسایگان این سید بزرگوار بودم و در جریان بسیاری از مبارزات و تلاشهای بی وقفه ایشان در مسیر توسعه و تعالی میانه قرار گرفته ام و باید به عرض برسانم در دوران خانه نشینی و انزوای سیاسی ایشان آنقدر تهمت های ناروا در حق ایشان ابراز شد که من از یاد آوری آن ها پرهیز می کنم . ولی یک نکته را لازم میدانم بگویم
متاسفانه چندی پیش برای عیادتش رفتم به هیچ وجه مرا نشناخت و از یاد آوری موارد جزیی و در دسترس نیز عاجز بودند ... با خودم گفتم: « بگذار فراموش کنی و فراموشت کنند ولی هرگز تاریخ فراموشت نخواهد کرد»
۹۰/۹/۱۹ ۰۳:۰۶
با سلام
البته يك نكته فراموش شده است . در آن زمان كه آقاي حججي پروژه فولاد را پيگير بودند ما از ايشان در اين باره سوال كرديم و ايشان فرمودند كه ما كسي را در وزارت صنايع داريم كه پيگير پروژه است و هيچ كس نميتواند اين طرح را لغو كند و بعدها فهميديم كه او مهندس هاشمي بوده است. بنابراين آقاي هاشمي از همان اول پيگير پروژه بوده اند .
۹۰/۹/۱۸ ۱۶:۲۰
آقای اباذری سلام. وقتی من پایان نامه کارشناسی ارشدم را با هدایت و راهنمایی های استاد گرامی مهندس نائبی می نوشتم در یافتن اطلاعاتی از کتاب شما به نام انقلاب اسلامی در میانه به بن بست رسیدم چون هیچ کتابخانه ای این کتاب را نداشت. این کتاب را از آقای نائبی گرفتم و ایشان هم در مورد شما و هم کتاب خیلی اطلاعات خوبی به من دادند.
در مورد حاج آقا حججی ایشان همیشه در دل ما هستند. پدربزرگم همیشه ایشان را می ستود. شکی نیست که به قول شما غیر از 14 معصوم از هرکسی باید در حد انسان ها انتظار داشت. کاش دیگران نیز شهامت، صلابت و دیانت و زندگی ساده و پاک آقای حججی را داشتند.
۹۰/۹/۱۸ ۱۶:۰۸
ممنون از روحانی بزرگوار آقای اباذری که نوشته ها و ناگفته های جالبی را برایمان بازگو کردند که برای بسیاری از هم نسلان من و شاید پا به سن گذشته ها تازگی داشت .
مطمئنا هیچ کس نمی تواند منکر وجود و تاثیر ، شخصیتی همانند حجت الاسلام حججی شود .
۹۰/۹/۱۸ ۱۶:۰۱
استاد بزرگوار و دوست عزیزم جناب آقای اباذری!
باسلام و احترام. نقل بعضی مطالب صحیح و مستند دلیل بر انکار کوهی به نام سیدسجاد حججی نیست. ایشان پنجاه سال از تاریخ معاصر میانه را پوشش داده اند. در یک مقاله کوتاه بیش از این نمی توان از محاسن یا ضعفهای یک فرد سخن گفت. برای همین بود که از کتاب ارزشمند شما در ثبت خاطرات ایشان و تاریخ میانه یاد کردم.
در مورد فولاد آذربایجان قبلاً بحث مفصلی شده و زحمتکشان آن یاد شده اند و اینچنین نیست که می گویید اما منکر دیگر زحمات آقای حججی خصوصاً در روند راه اندازی فولاد آذربایجان نیستم.
می دانید که غیر از معصومین علیهم السلام کسی عاری از خطا نیست. آنهم مبارز بزرگی که پنجاه سال زندگی سیاسی منطقه ای و کشوری داشته است. اگر کسانی که در این پنجاه سال زندگی سیاسی منحرف شدند را لیست کنم یک کتاب مستقل می خواهد اما حججی بزرگ با مردم آمد و در کنار مردم ماند و اکنون همچنان در دل و یاد مردم هست. برای آن بزرگوار دست به دعا هستیم که خداوند سلامتی را به ایشان بازگرداند.
در خاتمه از اینکه دوباره یادی از این بزرگوار کردید و بعضی ناگفته ها را برای ما یادآوری کردید سپاسگزارم.

اخبار روز