کد خبر: ۵۱۴۹
۹۰۳ بازدید
۰ دیدگاه

دو خبر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

۹۰/۱۱/۳
۱۷:۰۷

 

 

خبر اول - چهارمین جشنواره داستان نویسی استانی شهید شاهی

به همت اداره فرهنگ و ارشاداسلامی و کانون بسیج هنرمندان ميانه در تاریخ 27/10/90 با حضور دكتر قنادیان رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور ،عربلو نویسنده و عضو هیات مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایرانيان و دوست و همسنگر شهید شاهی ،خانم کلهر برگزیده کتاب سال شهید شاهی ،نصیربیگی رئیس بسیج هنرمندان سپاه عاشورای استان آذربایجان شرقی ،خانوداه محترم شهید شاهی ،پیشکسوتان عرضه فرهنگ وهنر و اقشار مختلف مردم در سالن اجتماعات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد .

عبداللهی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان میزبان جشنواره ضمن ايراد بياناتي اظهار داشت: این جشنواره چهارمین جشنواره شهید شاهی و اولین جشنواره کشوری جایزه کتاب سال شهید شاهی می باشد و هدف از برگزاری این جشنواره توسعه و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح جامعه می باشد. ایشان افزودند : درقبال بمباران تبليغاتي و تهاجم فرهنگي دشمن ،باید از داشته های خودبه نحو احسن استفاده نماییم چرا که نماد و الگوهای فراوانی وجود دارد ، از جمله آنها در حوزه ادبیات و داستان شهید والا مقام شهید شاهی است .وی در ادامه افزوند : امام خمینی (ره) در بخشی از سخنان خود فرموده‌اند: هنر آن است بی هیاهوهای سیاسی و خودنمایی شیطانی،برای خدا به جهاد برخیزد و خود را فدای هدف کند ،نه هوا، و این هنرمردان خداست و مصداق همین جمله شهدای گرانقدرما هستند و علی الخصوص شهید بزرگوارشهید شاهی که بنده ای بود از بندهای مخلص خدا وبی ادعا و این مشخصه همه شهدای ماست .

ایشان در پایان سخنان خود ضمن تقدیر و تشکر از تمامی عزیزانی که یاریگر این جشنواره بودند خواستار استمرار و تداوم آن و ياري مسؤولین کشوری و استانی جهت رونق و شکوفایی و پربارتر شدن این جشنواره در سالهای آتی شدند .

در ادامه مراسم ،دكترحسین قنادیان ،رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور با گرامی داشتن یاد شهدای گرانقدر وشهید بزرگوار شهید شاهی بیان کردند: ما می توانیم با حضور در این محافل با حقیقت و پیوستگی شهدا آشنا شویم چرا که شهید وصل به حقیقت است و خداوند در آیات مختلفی از قرآن می فرماید،ما شهدا را به عنوان شاخص و معیار و به عنوان شاهد برای امتهای مختلف قرار دادیم و از میان اقوام مختلف گروههای مختلف طبقاتی اجتماعی انسانهای انتخاب میشود که ملاک و میزان و معیار هستند، برای قضاوت، حرکت و هدایت که شهید یکی از آنها است و در جامعه ادبی ما برای نویسندگان عزیز و جوان ما در حوزه نویسندگی و داستان نویسی کسانی مثل شهید شاهی به عنوان یک الگو و اسوه بوده که از نظر هویت انسانی و ملی یک انسان کامل بوده که زندگی و جان خود را وقف جامعه کردند .

وی اظهار داشت: امروزه با پرداختن به شخصیت شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی می توان راه و روش و منش آنها را در جامعه گسترش داد و مسیر درست را به مخاطب نشان داد. ایشان در ادامه سخنان خودضمن تاكيد بر تداوم و استمرار اين جشنواره ها ،از برگزارکنندگان این جشنواره كه فرصتي فراهم ساختند تا جوانان و نوجوانان بتوانند در عرصه ادبیات قلم فرسایی نمایند و در مسیری که شهدای انقلاب حرکت کردند و عمر خود را سپری کردند آنها هم در همین مسیر قلم فرسایی و حرکت نمایند تقدیر و تشکرنمودند.

بخش دیگر این جشنواره بیان خاطر از زبان همسنگر و دوست شهید شاهی آقای عربلو نویسند و عضوهیات مدیره بنیاد ادبیات داستانی ایران بود وي در سخنان خودگفتند: بنده افتخار این را داشتم که حدود یک سال همکار شهيد شاهي بودم، ایشان پسری بسیار مؤدب ، فعال و بسیار جدی و پی گیر امر نویسندگی بود و همه مطالب را جزء به جزء یاداشت می کرد . ایشان در دادمه سخنان خود به بیان خاطره ای از شهید بزرگوار پرداخته و گفتند: شب شهادت این شهید بزرگوار یک ماشین داشت آماده می شد که به خط مقدم غذا ببرد و ایشان خیلی اصرار کردند که با این ماشین به خط بروند و من هر چه خواستم مانع از رفتن این بزرگوار شوم نشد و موقعی که ماشین به سوی خط مقدم حرکت می کرد ایشان هم سوار شده و رفت و نصف های شب بود که فرمانده به سنگری که بنده در آنجا بودم آمد و گفت که دوست شما شهید شده .

گفتنی است این جشنواره از دو بخش کتاب سال کشوری و داستان نویسی کوتاه استانی برگزار شد که در همین راستا حدود 90 اثر در بخش كتاب و حدود 103 اثر در بخش داستان كوتاه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده که از میان آنها چهار اثر برتر برگزیده شدند .

هیات داوران نخستین جشنواره گان جشنوراه شهید شاهی :

به اثر به برترداستان نویسی کوتاه استانی برگزار شد که در همین راستا تعداد 98 اثر به دبیرخانه جشنوارهكتاب سال شهید شاهی وچهارمین جشنواره شهید شاهی (بخش داستان نویسی) اسامی برگزیدگان خود را به ترتیب زیر اعلام کرد:

سرکار خانم مژگان کلهر که کتاب ایشان با عنوان (مجموعه داستان به آئینه نگاه نمی کنم از انتشارات پیدایش)به عنوان کتاب سال شهید شاهی برگزیده شده با لوح و جایزه نقدی به مبلغ -/000/000/5 ریال . تقدیم شد .

دربخش دفاع مقدس هیات داوران جایزه ویژه سه میلیون ریالی به همراه لوح زرین را به داستان زائر نوشته آقای مهدی اصغری تقدیم كرد.

دربخش آزاد هیات داوران جوایز خود را به شرح زیر اعلام نمود :

نفر اول آقای سالار پویان نویسنده داستان قتل در کتابخانه ملی تقدیر نامه به همراه سه میلیون ریال .

نفر دوم خانم مینا محمدی نویسنده داستان آن سوی پارک تقدیر نامه و مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال.

نفر سوم آقای مجید وحید نیا نویسنده داستان پروژه گربه هراس تقدیر نامه ومبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال .

در آخر جشنواره از آثار نویسندگان ذیل تقدیر بعمل آمد :

سید حسام الدین محفوظی

مریم قلیزاده

نوید آقایی

معصومه باقری

مهدی عباسی

معصومه ولیپور

شیرین رمضانی

لیلا رضائی

خبر دوم - سومين نمايشگاه انفرادي كاريكاتور آقاي سيدحسين محفوظي برگزار مي شود

به گزارش روابط عمومي اداره فرهنگ وارشاد اسلامي ،اين نمايشگاه كه 30 اثركاريكاتور با تكنيك رنگ آميزي فتوشاپ از آقاي سيدحسين محفوظي را در خود جاي داده است مانند نمايشگاه انفرادي قبلي خود،شامل آثار جديد با موضوع پادشاهان (طاغوت) است.

گفتني است اين نمايشگاه در نگارخانه اداره فرهنگ وارشاد اسلامي ،از تاريخ 1/11/90 الي 30/11/90 همه روزه از ساعت 10 صبح الي 14 جهت بازديد علاقمندان داير مي باشد.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز