کد خبر: ۵۱۵۸
۱۰۶۰ بازدید
۱ دیدگاه

هاشمی:

چین ، اقتصاد ایران را به چالش کشیده

۹۰/۱۱/۴
۱۶:۰۵خبر اول - پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : فارس: رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات از چین، اقتصاد و تولید کشور را به چالش کشیده است، از تجدید نظر در تعرفه واردات خودرو خبر داد.

سیدحسین هاشمی با بیان اینکه واردات از چین، اقتصاد و تولیدخبرگزاری فارس: ساماندهی لکه‏های صنعتی حواشی استان تهران کشور را به چالش کشیده است، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی یک سال پیش از این نسبت به تصویب قانونی در راستای جلوگیری از ورود اجناس بی‏ کیفیت چینی به داخل کشور مبادرت ورزید.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این قانون تحت عنوان "ارتقای کیفیت خودرو و محصولات صنعتی" مصوب شد و به صراحت بیان می‏کند که هر قطعه یا کالایی که قصد ورود به چرخه داخلی کشور را دارد، باید پس از تایید سازمان استاندارد، ثبت سفارش شود.

هاشمی ادامه داد: در ادامه این قانون آمده است که اگر کالایی در داخل کشور تولید می‏شود، برای واردات آن محدودیت‏هایی وجود دارد.

* تولید محصولات داخلی در چین

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تولید محصولات برندهای داخلی در کشور چین خبر داد.

هاشمی افزود: با وجود قوانینی با صراحت، همچنان گزارشاتی مبنی بر ورود اقلام بی‏کیفیت چینی به کشور ارائه می‏شود.

وی تصریح کرد: حتی در مواردی، گزارش‏ها از تولید محصولات داخلی توسط شرکت‏های ایرانی در چین و واردات آن به کشور حکایت می‏کند.

* تجدیدنظر در تعرفه واردات خودرو

هاشمی از امکان تجدیدنظر در تعرفه‏های واردات خودرو خبر داد و افزود: البته این مهم به طور جدی به خودروسازان تذکر داده شده است؛ اما اگر بحث تولید قطعات توسط قطعه‏سازان شرکت‏های ایرانی در چین و واردات آن به کشور و استفاده از سوی خودروسازان اثبات شود، یقینا در تعرفه‏های واردات خودرو تجدیدنظر می‏کنیم.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این امر خطرناک است و ما امیدواریم تا همان‌گونه که خودروسازان اعلام کرده‏اند، این شرکت‏ها از استانداردهای "آ" و "بی" سود برده و شاهد استفاده از قطعات بی‏کیفیت چینی در صنایع کشور نباشیم.

خبر دوم - ساماندهی لکه‏ های صنعتی حواشی استان تهران

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از ساماندهی اوضاع مناطق کارگاهی تحت عنوان "لکه‏ های صنعتی حواشی استان تهران" خبر داد.

سیدحسین هاشمی در گفت‏گو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار داشت: نمونه چنین مناطق کارگاهی در منطقه "سیمین‏دشت" کرج نیز وجود داشت.

وی ادامه داد: از این‌رو با پیگیری‏های به عمل آمده، امور ساماندهی این منطقه کارگاهی در دستور کار قرار گرفت تا مزایای خوبی بدان تعلق یابد.

هاشمی با اشاره به گوشه‏ای از این مزایا خاطر نشان کرد: در سایه این اقدام، امکاناتی نظیر پی‏ریزی مقدمات پذیرش اسناد واحدهای تجاری جهت اخذ تسهیلات مالی از سوی بانک‏های عامل فراهم آمد.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: می‏توان از تجربه موفق سیمین‏دشت کرج به عنوان پایلوت ساماندهی دیگر لکه‏ های صنعتی حواشی استان تهران نظیر "خرمدشت" (منطقه‏ای کارگاهی در شمال شرق استان تهران و 17 کیلومتری پایتخت) نیز سود برد.

وی تصریح کرد: خوشبختانه برنامه‏ های بسیار خوبی جهت ساماندهی نقاط کارگاهی حواشی تهران از سوی وزیر وقت صنایع و معدن وجود داشت.

هاشمی ادامه داد: وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز تلاش خوبی پیرامون این مهم دارد و امیدواریم سایر لکه‏های صنعتی اطراف استان تهران همانند سیمین‏دشت کرج هم ساماندهی شود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز