کد خبر: ۵۲۱۵۴
۱۸۲۹ بازدید
۶ دیدگاه (۵ تایید شده)

اولین اجازه نامه تاریخی امام خمینی به آقای حججی / عبدالرحیم اباذری + تصویر دیده نشده

۱۳۹۴/۹/۱۳
۲۳:۲۴

اخیرا کتابی تحت عنوان « اجازات امام خمینی» حاوی مجموعه اجازه نامه های رهبر کبیر انقلاب  در امور حسبیه  با 600 صفحه وزیری به کوشش آقای مهدی حاضری و توسط چاپ و نشر عروج ، وابسته به «موسسه تنظیم ونشر آثار امام خمینی» از چاپ خارج شد. دراین کتاب متن وگزارش بیش از 900  اجازه نامه آمده  که از سوی حضرت امام در طول  28 سال مرجعیت از سال  1340تا یک ماه قبل از رحلت به شخصیت های روحانی وسرشناس ، ساکن در کشورهای ایران ، عراق ، لبنان، هندوستان ، پاکستان، افغانستان و... صادر شده است.

البته قبلا همه اینها در مجموعه 22 جلدی«صحیفه امام» لابلای بیانات ومصاحبه ها وسایر احکام چاپ شده بود اما در اینجا به صورت مجرا ومستقل تدوین شده است.

اولین اجازه نامه تاریخی امام خمینی به آقای حججی / عبدالرحیم اباذری + تصویر دیده نشده

 

نکته مهم این که اولین اجازه نامه در میان آنها  مربوط به روحانی مبارز شهرستان میانه حجت الاسلام والمسلمین حاج سید سجاد حججی اختصاص دارد و تاریخ صدور آن بیستم شوال 1380 برابر 17/1 /1340ش، درست یک هفته بعد از رحلت مرجع بزرگ آیت الله العظمی بروجردی می باشد  و از جهاتی مهم و قابل تجزیه وتحلیل است که به آنها اشاره می شود:

1 – سابقه وتاریخچه این گونه اجازه نامه ها ریشه درعصر ائمه معصومین دارد که آغازش به دوران امامت حضرت  رضا علیه السلام بر می گردد وتا زمان حضرت حجت ادامه پیدا می کند. امامان معصوم علیهم السلام در این دوره به خاطر فضای خفقان بنی عباسی، نمایندگانی را در مناطق مختلف تعیین کردند تا اینها رابط میان مردم وائمه باشند که درمتون  تاریخی به آن « شبکه وکالت ونیابت» گفته می شود.چنانکه نماینده امام عسکری وحضرت ولی عصر ( عج)  در آذربایجان شخصی به نام » قاسم بن علا» بود. وقتی او فوت کرد، حضرت قائم (عج) تسلیتی به فرزندش فرستاد واز وی دلجویی فرمود.

در زمان غیبت صغری نائبان خاص حضرت حجت به ترتیب در چهار نفر( نواب اربعه) منحصر شد که هرکدام آنها نمایندگانی در مناطق داشتند واز این طریق شیعیان اداره وهدایت می شدند. وقتی دوران غیبت کبری شروع شد ونیابت به فقها ومراجع منتقل گردید همین شبکه ارتباطی هم در اختیار فقهای عظام قرار گرفت وتا به امروز ادامه پیدا کرد.

2 – درمیان فقها وعلمای شیعه 3نوع اجازه : «اجازه روایی» ، «اجازه اجتهاد» و«اجازه امورحسبیه» وجود دارد  و همه در جای خود مهم  وارزشمند است ومتن اغلب آنها بخصوص اجازه روایی در کتب تاریخی ثبت وضبط شده است. مرحوم علامه مجلسی در جلدهای آخر بحارالانوار بسیاری از آنها را نقل می کند وهمین طور در کتاب های دیگر.

 چند سال پیش هم مجموعه اجازه نامه های مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی به صورت مستقل چاپ شد که اجازه نامه های ایشان به علمای آذربایجان در سال های اشغال این منطقه توسط قوای روسیه وبعد غائله پیشه وری تاثیر شگرفی در تقویت روحی مردم ودلگرمی ومقاومت علمای منطقه علیه اشغالگران داشت که ما در «تاریخ انقلاب شهرستان میانه» به آن پرداختیم.

3– باید توجه داشت اجازه نامه گرفتن از یک مرجع تقلید به معنای قبول مرجعیت ایشان است، از این رو بعد از رحلت آیت الله بروجردی ، اکثریت علمای آذربایجان به مرحوم آیت الله خوئی یا مرحوم آیت الله شریعتمداری وبعضی هم به مرحوم آیت الله میلانی گرایش پیدا کردند واین 3 شخصیت را اعلم از امام می دانستند ودر بعضی هم که حس ناسونالیستی بود می گفتند که مردم ترک نباید از مجتهد فارسی زبان تقلید کند، در اوائل دهه چهل افرادی مثل آقای حججی که به امام مقلد باشند بسیار اندک بودند وتعدادشان از انگشتان یک دست هم کمتر بود.

 4 –  در سال 1341 که نهضت امام آغاز شد  روحانیونی که مرجعیت امام  را قبول کرده واز ایشان اجازه نامه گرفتند اگر چه در اقلیت بودند وبشدت هم مورد تحقیر وسرزنش قرار می گرفتند ولی با مقاومت وشجاعتی که داشتند توانستند در ایامی که امام در تبعید بودند جای خالی ایشان را پر کنند واین دوره را بخوبی پشت سر بگذارند. در این دوره  اجازه داشتن از امام یک نوع جرم نابخشودنی به شمار می آمد.

 

 

5 – از علمای شهرستان میانه بعد از آقای حججی  دونفردیگر هم از امام اجازه داشتند.یکی مرحوم آیت الله حاج شیخ احمد حجتی میانجی است که در تاریخ 17 صفر1384برابر7/ 4 / 1343 قبل از تبعید امام به ترکیه گرفته است و دیگری مرحوم آیت الله حاج میرزا علی احمدی میانجی است که در مورخه 17شعبان1397برابر12 / 5 / 1356 گرفته  است.

بنابراین اجازه نامه  آقای حججی در میان بیش از 900 نفراز شخصیت های برجسته حوزوی از کشور های شیعی که بعضی از آنها هم اکنون از مراجع تقلید و رجال سیاسی وانقلابی  کشورمان به شمار می آیند در رتبه اول قرار دارد ومایه مباهات است.

از دیگر امتیازات منحصر به فرد آقای حججی ، نامه تاریخی وحماسی ایشان به امام خمینی بعد از تبعید (1344) است که در مجموعه 22 «امام خمینی در آیینه اسناد» منتشر شده است. این نامه به زبان عربی نگاشته شده ومتن آن در مقایسه با نامه های سایرشخصیت های انقلابی بی نظیر است که در وقت خود سزاوار است مورد تجزیه وتحلیل قرار گیرد.

در پایان یک عکس تاریخی و باز منحصر به فرد تقدیم کاربران می گردد.

اولین اجازه نامه تاریخی امام خمینی به آقای حججی / عبدالرحیم اباذری + تصویر دیده نشده

عکس فوق مربوط به دیدار با امام خمینی در جماران است

از راست به چپ ، ردیف اول : آیت الله خامنه ای ، مقام معظم رهبری و آیت الله شهید صدوقی امام جمعه یزد.

ردیف دوم از چپ به راست : حاج آقا حججی ومرحوم آیت الله مشکینی.

ردیف سوم از چپ به راست : مرحوم آیت الله طاهری اصفهانی امام جمعه فقید اصفهان . مرحوم آیت الله منتظری مرحوم آیت الله شهید مدنی وآیت الله جعفری امام جمعه فعلی کرمان.

********************

مطالب مرتبط:

دیدار اهالی رسانه با پدرمعنوی میانه ، سیدسجاد حججی / تصاویر

به یاد پیر مجاهد - حاج سید سجاد حججی در نوفلوشاتو - عبدالرحیم اباذری

آشنائی با نمایندگان مجلس میانه ـ قسمت چهارم: حجه الاسلام والمسلمین سیدسجاد حججی

پاسخ حجه الاسلام والمسلمین عبدالرحیم اباذری به مقاله آشنائی با حجه الاسلام والمسلمین سیدسجاد حججی

روایتی از انقلاب اسلامی در میانه + تصاویر ماندگار مردم در آن روزها

باز هم روحانی مبارز میانه درخشید/به مناسبت پنجاه و دومین سال اخذ نخستین اجازه نامه از امام خمینی

نکاتی پیرامون مدرسه علمیه جعفریه - عبدالرحیم اباذری

 جدیدترین تصاویر از سیدسجاد حججی / ماجرای ملاقات با امام (ره) در پاریس و نامه امام به مردم میانه

عکس های عکاس ایتالیایی از امام(ره) در تبعید با حضور سیدسجاد حججی

برای اولین بار در صدای میانه ؛ دستگیری وشکنجه دو روحانی میانه ای به روایت آیت الله احمدی میانجی / تصویر دیده نشده از حجت الاسلام حججی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۴/۹/۱۵ ۰۸:۴۸

برام خیلی جالب است یعنی آیت الله احمدی میانجی 16 سال بعد از آقای حججی از امام اجازه گرفته است.تقریبا یک سال و نیم مانده به پیروزی انقلاب

۹۴/۹/۱۵ ۰۷:۲۳

 حاج آقای حججی افتخار شهرستان میانه است ، اگر ایشان در شهر های دیگر بود مانند بت می پرستیدند. متاسفانه ما میانه ای ها زنده کش و مرده پرستیم. همین استاد  اباذری دست کمی از آقای حججی ندارند. به نظر من  اگر قلم  وتعهد واستقلال فکری حاج آقای اباذری نبود امروز هیچ نام  ونشانی از حججی ها هم نبود. اما آیا......

۹۴/۹/۱۵ ۰۱:۳۲

مثل مولایش علی (ع) همیشه طرفدار حق بود و هست

۹۴/۹/۱۴ ۱۵:۰۱

باعث افتخار شهر است وجود مبارزی صف شکن، مبارزی که خلاف جهت حاکم حرکت کند، شجاعانه مبارزه کرده و صادقانه زیسته، مبارزی که در آن زمان ایمان به ادعایش را در عمل ثابت کرده

۹۴/۹/۱۴ ۱۱:۲۴

از حضرت آقای اباذری بابت مطالب خواندنی شان تشکر می کنم. در مقالات ایشان همیشه  نکات تازه و نویی وجود دارد و هر انسان منصفی را به وجد می آورد.

اخبار روز