کد خبر: ۵۳۴۳
۱۲۴۴ بازدید
۰ دیدگاه

ارسلان هاشمی :

در استان 3 حوضه آبریز داریم

۹۰/۱۲/۱
۱۶:۵۴

 

 

ارسلان هاشمی روز دوشنبه در كارگاه آموزشی طرح ملی نجات آب دانش آموزی استان، اظهار كرد: دو درصد از این آب ها در بخش صنعت و 13 درصد نیز در بخش آشامیدنی مصرف می شود.

وی افزود: میزان آب های تجدید پذیر استان اعم از زیرزمینی و سطحی در دسترس پنج میلیارد مترمكعب می باشد.

وی گفت: در 45 هزار كیلومتر مربع وسعت آذربایجان شرقی سه حوضه آبریز وجود دارد كه 28 درصد از آن مربوط به حوضه آبریز ارس، 47 درصد دریاچه ارومیه و 25 درصد نیز به حوضه آبریز قزل اوزن تعلق دارد.

هاشمی اضافه كرد: میزان آب قابل دسترس در جهان هفت هزار مترمكعب به ازای هرنفر می باشد كه این میزان در كشور یكهزار و 950 و در آذربایجان شرقی یكهزار و 340 مترمكعب می باشد.

وی با اشاره به كاهش نزولات جوی در دهه گذشته و افزایش میزان برداشت از آب های زیرزمینی، گفت: تراز آب زیرزمینی در دشت شبستر 9 متر افت داشته كه این میزان معادل 279 میلیون مترمكعب كسری در مخازن آب زیرزمینی این دشت می باشد.

مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی افزود: با توجه به شرایط موجود و وضعیت نامناسب آبی استان ضروری است اقداماتی برای مصرف بهینه و پایدارشدن مصرف آب در استان انجام شود كه طرح ملی نجات آب دانش آموزی می تواند گام موثری در این راه باشد.

هاشمی با اشاره به ضرورت ارتقای آگاهی های عمومی و به ویژه دانش آموزان درباره آب اظهاركرد: این طرح با هدف آموزش و حساس سازی دانش آموزان مقطع راهنمایی و خانواده های آنان و ایجاد حساسیت، آگاهی بخشی و احساس مسوولیت نسبت به كاهش منابع آب در استان اجرا می شود.

وی ابراز كرد: افزایش راندمان آبیاری، استفاده از آبیاری تحت فشار، پوشش كانال های آبیاری، اصلاح نظام تخصیص آب بر اساس نیاز كشاورزان از جمله راهكارهای جلوگیری از اتلاف آب و مصرف بهینه آن می باشد.

p style=

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز