کد خبر: ۵۷۳۱
۸۶۱ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

راه اندازی موزه علوم زمین شناسی شمالغرب كشور

۱۳۹۱/۱/۲۸
۱۷:۰۶

 

 

موسی نیرومند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این موزه به عنوان دومین موزه زمین شناسی كشور با همكاری و هماهنگی میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان شرقی به زودی ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینكه موزه زمین شناسی مشهد نخستین موزه كشور از این دست می باشد، افزود: ساخت این موزه آغاز شده و تا یكسال آینده به پایان می رسد.

وی همچنین اظهار كرد: وجود مناطق منحصر به فرد و بی نظیر ژئوتوریسم در آذربایجان شرقی ضرورت ایجاد این موزه را نشان می دهد.

نیرومند خاطرنشان كرد: روستای توریستی و صخره ای كندوان نمونه بارز و بی نظیر از مناطق ژئوتوریسم در آذربایجان شرقی می باشد كه شهرت جهانی دارد.

وی با اشاره به اینكه سایت های ژئوتوریسم متنوعی در آذربایجان شرقی وجود دارد، اضافه كرد: 'ژئوپارك' جلفا و منطقه 'اللی باشی' در این منطقه، چشمه های فعال و خاموش تراورتن آذرشهر، مناطق فسیلی دوران اول و دوم زمین شناسی عجب شیر در روستای 'بوكت' و مراغه، مناطق طبیعی سهند، حاشیه ارس، منطقه ای در میانه، قله 'قازان داغی' بازمانده از آتشفشان سهند در بستان آباد از دیگر مناطق ژئوتوریسمی استان است كه قابلیت سرمایه گذاری داشته و سایت ژئوتوریسم محسوب می شود.

نیرومند اظهار كرد: برای ثبت جهانی مناطق طبیعی سهند از طریق سازمان زمین شناسی اقدام شده و برای ثبت منطقه 'اللی باشی' جلفا نیز از طریق منطقه آزاد ارس اقداماتی صورت گرفته است.

وی همچنین تاكید كرد: به دلیل نداشتن بودجه استانی برای سازمان زمین شناسی شمال غرب كشور بسیاری از فعالیت ها و سرمایه گذاری های سازمان روی زمین می ماند.

سازمان زمین شناسی و اكتشفات معدنی شمال غرب كشور سال 61 در تبریز تاسیس شد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز