کد خبر: ۵۷۳۲
۷۵۶ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

320 هزار هکتار سهم میانه از وسعت مراتع استان

۱۳۹۱/۱/۲۸
۱۷:۰۹

 

 

' موسی یزدان پناه ' روز دوشنبه در شورای توسعه بخش كشاورزی شهرستان عجب شیر افزود: بخشی از گیاهان دارویی و صنعتی تولید شده در این استان به دو صورت فله ای و بسته بندی شده به خارج صادر می شود.

وی گفت: در روش فله‌ای با توجه به اینكه بسته‌بندی كالا به عهده كشورهای وارد كننده بوده، بهره‌بردار با قیمت بسیار پایین مجبور به فروش تولیدات خود می‌شود كه اگر همین كالا با بسته‌بندی مناسب و با مهر استاندارد صادر شود، قیمت آن چندین برابر افزایش می یابد.

وی اضافه كرد: سماق، زعفران، نسترن، گل محمدی، قره قات، كبر، زغال اخته، آویشن، پولك، بولاغ اوتی و گاوزبان از جمله مهم‌ترین گونه‌های دارویی صادراتی این استان به كشورهای همجوار و آسیای میانه است.

یزدان پناه اظهار كرد: مركز تحقیقات كشاورزی آذربایجان شرقی تعداد گونه‌های گیاهی شناسایی شده در استان را حدود دو هزار و 270 گونه شمارش كرده در حالی كه جهاد كشاورزی این تعداد را حدود 600 گونه گیاهی و اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری آن را حدود 800 گونه گیاهی، علفی و درختچه‌ای می‌داند.

وی با بیان اینكه در بازار 206 گونه گیاهی یافت می شود، خاطرنشان كرد: با توجه به این آمار، این استان از نظر تنوع و تولید گیاهان دارویی و صنعتی جزو استان های برتر كشور محسوب می‌شود.

معاون فنی اداره كل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی از ارسال 40 هزار اصله نهال سماق به هفت استان كشور در سال گذشته خبر داد و گفت: این استان از بزرگترین تولید و صادركنندگان سماق در كشور است.

یزدان پناه، افزود: بخش هوراند در شهرستان اهر دارای حدود 700 هكتار اراضی زیر كشت این محصول بوده كه از هر هكتار 800 كیلوگرم سماق تولید می شود.

وی، مساحت مراتع آذربایجان شرقی را دو میلیون و 400 هزار هكتار ذكر كرد و گفت: 4/2 درصد از مراتع كشور در این استان قرار دارد.

وی با بیان اینكه شهرستان های میانه، اهر و مرند به ترتیب با 320، 200 و 190 هزار هكتار بیشترین وسعت مراتع استان را به خود اختصاص داده اند، اضافه كرد: علوفه تولیدی در مراتع آذربایجان شرقی نسبت به علوفه تولیدی سایر استان ها از كیفیت خوبی برخوردار است.

وی، حفاظت از منابع طبیعی را نیازمند توجه مسوولان ذیربط شهرستان ها دانست و گفت: واگذاری اراضی طبیعی توسط كارگروه بخش كشاورزی در شهرستان ها باید هدفمند و بصورت كارشناسانه انجام گیرد.

p style=

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز