کد خبر: ۵۹۵۱
۱۴۷۹ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

دو خبر از آب و هوای میانه

۱۳۹۱/۳/۴
۱۶:۱۱

 

 

مدیر کل هواشناسی استان گفت: طبق پیش بینی های صورت گرفته به احتمال قوی از آخر وقت روز 5 شنبه دوباره شاهد نفوذ گرد و غبار در منطقه خواهیم بود.

هوشنگ حسنعلیزاده در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجانشرقی، از طریق رادار ماهواره و ورودی سیستمهایی پایش موجود در کردستان، همدان، زنجان و کرمانشاه از پنجشنبه احتمال نفوذ ریزگردها به استان بویژه با شدت بیشتر در مناطق جنوبی استان از جمله میانه، مراغه، بناب و ملکان بیشتر وجود دارد.

وی با اشاره به پیش بینی های صورت گرفته توسط اداره کل هواشناسی استان گفت: برای سه روز آینده تداوم فعالیت سامانه ی بارشی خواهیم داشت که این امر موجب ابرناکی، رگبار، باران و رعد و برق در استان خواهد بود.

وی با بیان اینکه متاسفانه استان آذربایجانشرقی به دستگاههای پایش هوا مجهز نیست گفت: دستگاههای پایش در استانهای خوزستان، ایلام و کرمانشاه که 15 سال تجربه ی مواجه با مشکلات ریزگردها را داشته اند وجود دارد و اخیرا دستوری ابلاغ شده است که در استانهای غربی و شمالغربی نیز این دستگاهها مورد استفاده قرار گیرند.

حسنعلیزاده با بیان اینکه مقرر شده است در آذربایجانشرقی در فاز اول، 2 دستگاه برای شهرستانهای تبریز و عجب شیر خریداری شود تا اطلاع رسانی به موقع صورت گیرد، ابراز امیدواری کرد: با همکاری مسئولین حفاظت زیست و مدیرت بحران، تا دو سال آینده دستگاههای پایش هوا در تمامی ورودیهای سیستمهای جوی جنوبغربی و غرب نصب و بکار گرفته شود.

وی با اشاره به حمله ی ریزگردهای عربی به استان در اوایل هفته ی جاری گفت: اطلاعیه ی جوی در تاریخ 30 اردیبهشت، از طرف اداره کل مرکز پیش بینی هواشناسی دال بر گرد و غبار شدید و سپس بارش متناوب باران و رعد و برق به تمامی دستگاههای ارسال گردیده بود.

وی ادامه داد: در این اطلاعیه آمده بود میزان ریزگردها طی روزهای یک شنبه، دوشنبه از شدت بیشتری برخورار خواهد بود و از بعد از ظهر سه شنبه بتدریج شاهد کاهش گرد و غبار و برگشت کیفیت هوا به وضعیت عادی خواهیم بود.

حسنعلیزاده یادآور شد: از روز دوشنبه که شاهد سیستم جوی توام با گرد و غبار در منطقه شدیم، اداره کل حفاظت محیط زیست استان، وضعیت حاد اعلام کرد که در این راستا، ساعت 4 بعد از ظهر اول خرداد کارگروه ویژه ی آلودگی شهر تبریز با حضور اعضا برگزار شد و مقرر گردید روز سه شنبه _ 2 خرداد_ بدلیل 6 برابر بودن حد مجاز آلودگی، مدارس و کلیه ی ادارات استان تعطیل شوند.

حسنعلیزاده ادامه داد: خوشبختانه از بعد از ظهر سه شنبه_ 2 خرداد _ بدلیل نفوذ سیستم بارشی مدیترانه ای، شاهد شستشوی هوای تبریز و کاهش آلودگی ها بودیم.

وی در پاسخ به این سوال که اطلاعیه 30 اردیبهشت به تمامی دستگاههای اجرایی ابلاغ شده بود؛ چرا کمیته ی مدیریت بحران بعد از ظهر _1 خرداد _ در استان تشکیل جلسه داد گفت: این اطلاعیه از سوی اداره کل هواشناسی استان بمنظور آگاه سازی، به تمامی دستگاههای اجرایی مخابره شده بود و باید اداره کل محیط زیست با پیگیری این اطلاعیه، در این خصوص حساسیت بیشتری نشان می داد و این حساسیت باید از طریق صدا و سیما و خبرگزاریها در استان ایجاد می شد.

مدیر کل هواشناسی استان با بیان اینکه نتیجه جلسه ی کمیته ی مدیریت بحران منجر به تعطیلی روز 2 خرداد شد گفت: با تعطیلی این روز، تا حدودی ضرر و زیان استنشاق هوای آلوده در روز اول خرداد کاسته شد و بعد از این مقرر شده است تا محیط زیست تعامل بیشتری داشته باشد.

وی در بخشی از سخنان خود در تشریح میانگین بارندگی در 8 ماهه اول سال زراعی (از اول مهر 90 تا خرداد 91) در استان گفت: میانگین بارندگی در 8 ماهه اول سال زراعی، 196 میلی متر گزارش شده است که در دوره ی آماری مشابه 237.5 میلی متر بوده است و این آمار در مقایسه با میانگین بارندگی در مدت مشابه سال گذشته، 17.5 درصد کاهش نشان می دهد.

وی حداکثر و حداقل بارندگی در این 8 ماهه را شهرستان هریس با 303 میلی متر و ورزقان با 113 میلی متر عنوان کرد.

حسنعیلزاده در تشریح میزان بارندگی در 2 ماهه ی نخست سال جاری نیز با بیان اینکه میانیگن بارش در استان 66.6 میلی متر گزارش شده است گفت: در دوره ی آماری مشابه 94.1 میلی متر بوده است و این آمار در مقایسه با میانگین بارندگی در مدت مشابه سال گذشته، 29.02 درصد کاهش نشان می دهد.

مدیر کل هواشناسی استان ادامه داد: در 2 ماهه ی نخست سال جاری در شهر تبریز بطور متوسط شاهد بارش 45.2 میلی متری بارندگی بوده ایم که که در دوره ی آماری مشابه 84.9 میلی متر بوده است و حدودا با 46.08 کاهش ثبت شده است.

حسنعلیزاده یادآور شد: در این دو ماه، میانه با ثبت 138.5 میلی متر بارندگی و بناب با ثبت 33.1 میلی متر به ترتیب بیشترین و کمترین میزان بارندگی در استان را به خود اختصاص داده اند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۳/۴ ۱۳:۱۰
ان شاالله به زودی کشور دوست و برادر عراق چاره اندیشی خواهند کرد!

اخبار روز