کد خبر: ۶۲۴۱
۲۳۰۱ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

اشاره قرآن به رودخانه ارس و منطقه آذربایجان

۱۳۹۱/۴/۲
۱۱:۵۲

 

 

تراب محمدی روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: گرچه احیای تمام آثار تاریخی استان در دست اقدام است اما مرمت مساجد تاریخی و اماكن مذهبی در اولویت قرار دارد كه در این میان ادیان دیگر فراموش نشده و كلیساهای تاریخی نیز مورد توجه قرار دارند.

وی افزود: طبق بررسی های باستان شناسی انجام شده قدمت آذربایجان شرقی به بیش از هفت هزار و 500 سال پیش باز می گردد و بنابر برخی اقوال آیاتی كه در قرآن از قوم 'راس' آمده همان اشاره به رود خانه ارس و اقوامی كه در آنجا زندگی می كردند، دارد.

محمدی گفت: این قدمت تاریخی و بلند آذربایجان شرقی آثار تاریخی بسیاری را با خود به همراه دارد كه در این میان بیش از 200 مسجد تاریخی در استان وجود دارد و همه آثار تاكنون مرمت و احیا شده و یا در دست مرمت است.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینكه قدمت بسیاری از مساجد تاریخی استان به دوره های سلجوقی، ایلخانی و قاجار بازمی گردد، گفت: مساجد تاریخی استان عظمت خاصی داشته و روح معنویت به لحاظ نوع معماریشان در آنها جاری است و حفظ این میراث زیبای معنوی ضروری است.

وی وجود طاق ها و گنبدها و رنگ آمیزی خاص آنها را عامل ایجاد یك رنگی و وحدت در فضای مساجد دانست و افزود: مرمت مساجد جامع شهرستان ها كه هم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و قدمت طولانی دارند در اولویت قرار دارند و در این میان مسجد جامع شبستر، سراب، شرفخانه، اهر، هشترود در حال مرمت هستند.

رییس شورای ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان مرمت آثار تاریخی و مذهبی را توفیقی برای مدیریت خود و دولت دهم دانست و گفت: آثار مرمت شده در مدت چهار سال با فعالیت های انجام شده در طول 20 سال گذشته برابری می كند.

p style=

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۸/۹ ۱۱:۲۴
درباره رود هم بنویس خوب مردم .............

اخبار روز