کد خبر: ۷۰۴۶
۱۲۹۹ بازدید
۳ دیدگاه

مشقت های دریافت وام ازدواج در شهر من

۹۱/۷/۹
۱۷:۲۲

 


از این هم که یک یخچال درست حسابی یا یک سرویس خواب یا یک تلویزیون ال سی دی خود به تنهایی گران تر از این وام هستند می گذریم چرا که می گویند اینها موارد ضروری زندگی نیستند ولی جا دارد بگویم یک ماشین لباسشویی به تنهایی بالای 10 میلیون ریال نباشد آخرو عاقبتش از تعمیرگاهی سر کوچه سر در میاورد. این رقم ، هر چند در تهران و کلانشهرها، چندان قابل توجه نیست اما در شهرهای کوچک و بخصوص روستاها ، می تواند بسیار مثمر ثمر شود و حتی در تهیه هزینه اولیه رهن خانه هم کمک حال عروس و دامادها باشد. نمی گوییم وام برای جوانان کم است می گوییم غنیمتی است بس فراموش نشدنی.
عروس و دامادهای جوان که با چه امیدهایی تن به ازدواج نداده اند وچه برنامه ریزی هایی که برای این وام نکرده اند پای سفره عقد می نشینند. از فردای عقد دنبال وام می افتند، پرس و جو می کنند تا اینکه می شنوند باید از سایت سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج اقدام کنند اما تا سایت را باز می کنند یا نمی‌توانند وارد بخش ثبت‌نام جدید شوند یا برای اینکه بدانند به کدام بانک باید مراجعه کنند، روزهای بیشتری را در انتظار باشند به این معنی که تا استان خودشان را انتخاب می کنند برای "اسامي بانک‌هايي که در استان انتخابي شما داراي بودجه هستند" هیچ موردی یافت نشد را مشاهده می کنند. مگر اینکه شانس بیاورند و در ساعات کم تردد مراجعه کنند که آن هم به اجبار پست بانک خواهد بود که ضامن گیرآوردنش دنگ و فنگ دارد. تازه علاوه براینکه 5 الی 6 ماه باید برای ثبت نام در سایت وقت تلف کنند باید ماه ها با مسئولان بانک ها سر و کله بزنند چرا که وقتی به بانک مراجعه می کنند مسئولین امر می گویند خبر افزایش دو میلیون تومانی وام ازدواج شایعه است هیچ! بلکه برای گرفتن وام 3 میلیون تومانی هم باید ماه ها در نوبت باشید! که با این همه وقت تلف کنی هر عروس و داماد باید در یک سال اول بعد از عقد وام را دریافت کند وگرنه اعتبارشان تمام می شود.
برای نوشتن این یادداشت به سایت سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج رفتم تا ببینم فقط استان آذربایجان شرقی بانک هایش بودجه ندارد یا بقیه نقاط کشور هم همین مشکل را دارند که متاسفانه اکثر استان های دیگر را هم با این درد استانمان سهیم دیدم اما به استان تهران پایتختمان که رسیدم تمامی ساعات و همیشه همه بانک های مجاز کشور را در لیست موجود یافتم مگر بانک تات که آن هم علتش برای تان واضح است و اینجاست که تفاوت رفاه پایتخت با سایر استان ها آشکار می گردد و داد مردمی که در آمده از وبلاگ ها و سایت هایشان به گوش می رسد. جالب تر اینکه در پی موضوع مهریه ملی دولت برای تشویق مردم و جوانان برای گذاشتن مهریه کمتر و کاهش زندانیان مهریه ارفاقاتی را برای دارندگان مهریه کم و برخی شرایط دیگر قائل شد.
اگر اهل خبر باشید حتما این تیتر را دیده و شنیده اید " افزایش دومیلیون تومانی وام ازدواج برای 4 گروه از جوانان". مدتی پیش خبر داغ و تیتر اول همه ی خبرگزاری ها و رسانه ها شد در حدی که موتور جست و جوی گوگل برای کلمه وام ازدواج این تیتر خبرگزاری ها را به ترتیب می آورد.
چه دخترانی که سنت خانواده را شکستند تا برای گرفتن وام بیشتر مهریه را کم کنند، چه پسر و دخترهای بی سرپرست یا تک سرپرسی که به امید گرفتن وام بیشتر ازدواج کردند، چه دانشجوها و طلبه هایی که با درس و مشغله این وام را غنیمت و کمکی بزرگ دانستند و ازدواج کردند، چه برنامه هایی که برای این دو تومانی که شاید برای مسئولان رقمی نباشد ریخته اند، چه پدرهایی که برای خرید جهیزیه روی این وام حساب باز کرده اند، چه تازه دامادهایی که برای خرید سرویس طلا و خرج عروسی روی این وام حساب کرده اند، و اما چه عروس و دامادهایی که برای رهن و اجاره خانه شان روی این وام حساب باز کرده اند.
اما بعد عقد چه؟ آیا موفق به دریافت وام می شوند؟ اگر در یک سال اول بعد از عقدشان موفق به دریافت نشوند چه؟ با این گرانی سرسام آور اگر برنامه هایشان بهم بریزد چه؟ چه کسی مسئول و یاور عروس و دامادهای بی گناه است؟ این خبر که در معتبرترین خبر گزاری ها و رسانه ها و تلویزیون کشور نشر شده است شوخی خنده دار مسئولان است یا خبر دروغ بزرگ آرشیوی؟ در این میان تازه بخت برگشته ها چه گناهی دارند؟ از کجا پیگیری کنند؟ چه کسی داد رس است؟ بانک دروغ می گوید یا رسانه؟ تصویب کننده مقصر است یا مردم؟
بنابر گزارشات، بانک مرکزی ضمن صدور بخشنامه‌ای به بانک‌های عامل در زمینه اعطای تسهیلات ازدواج خواستار شد در صورت وجود منابع قرض الحسنه، نسبت به اعطای سقف فردی افزایش یافته قرض‌الحسنه ازدواج ( تا ۵۰ میلیون ریال ) به متقاضی اقدام نمایند.
بانک مرکزی در این بخشنامه آورده است: پیرو نامه شماره ۶۳۱۱۱/۹۱ مورخ ۱۱ خردادماه سال جاری موضوع ابلاغ افزایش سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ( ۲۰ میلیون ریال برای مزدوجین با شرایط خاص ) و نظر به بررسی نحوه عملکرد شبکه بانکی کشور در ارتباط با اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه و نحوه اقدام در مورد تکالیف قانونی تسهیلات قرض الحسنه در سال ۱۳۹۱، شورای پول و اعتبار در یکهزار و یکصد و چهل و پنجمین جلسه مورخ ۱۷ مردادماه جاری خود مقرر نمود، بانکهای عامل در صورت وجود منابع قرض الحسنه نسبت به اعطای سقف فردی افزایش یافته قرض الحسنه ازدواج ( تا ۵۰ میلیون ریال ) به متقاضی اقدام نمایند.
و اما سوال این است آیا مشکل اجرایی نشدن این بخشنامه بعد از این مدت از کجا آب می خورد؟ بخشنامه بانک مرکزی به قدر کافی کوبنده نبوده که بانک ها به بخشنامه عمل کنند یا بانک ها نمی خواهند با بودجه موجود وام با سود 4% بدهند و کم سود کنند؟ شاید اگر سود این وام هم مانند سایر وام ها زیاد بود بانک ها بعد از گذراندن مردم از 7 خان رستم تماما برای متقاضیان بودجه داشتند.

 

نصرنیوز ؛ افسانه آدیگوزل

 


کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۵/۷/۹ ۰۷:۲۴

اسم من خرداد از بانک ایران زمین دراومد اونا هم واسه ی وام ده تومنی ازدواج دوتا ضامن کارمند که دسته چک داشته باشه خواستن یعنی اگه ی زوج بخوان وام بگیرن باید 4تا ضامن بیارن کا متاسفانه نتونستیم پیدا کنیم ثبت ناممون باطل شد.الان بعد پنج ماه منتظرم دوباره اسمم بیاد ببینم چه میشه کرد!!!!1

۹۱/۷/۱۳ ۱۶:۲۴
[quote name="بابک صادقی"]هم باید تشریفات ازدواج کم شود و هم باید دولتمردان حمایت کنند (تسهیل وام ازدواج و اشتغال و مسکن و ...)[/quote]
کاملاً موافقم !
ولی نه تشریفات کم میشه !
و نه دولت کاری میکنه و فقط داره با تصمیمات و آزمایشات آزمون و خطاش مردمو پرس میکنه !
وای الان شدم ضد ..........
من نبودما ! :lol:
۹۱/۷/۱۲ ۱۶:۵۱
هم باید تشریفات ازدواج کم شود و هم باید دولتمردان حمایت کنند (تسهیل وام ازدواج و اشتغال و مسکن و ...)

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز