کد خبر: ۷۱۷۷
۵۸۲ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

قیمت لبنیات تا کجا افزایش می یابد؟

۱۳۹۱/۷/۲۴
۱۸:۱۱
نصر نیوز: در نگاه اول افزايش قيمت شير باعث خواهد شد تا مردم تمايل کمتري نسبت به خريد اين غذاي کامل پرانرژي از خود نشان دهند، اين در حالي است که وزارت بازرگاني دليل اين افزايش قيمت را بهره مندي طيف بيشتري از مردم عنوان کرده است. به گزارش نصر نیوز، در واقع پاسخ اين پارادوکس را بايد در صفهاي طويل هر روزه شير در مقابل فروشگاهها جستجو کرد که باعث مي شد يک رانت ايجاد کرده و از طرفي به تقاضاي کاذب دامن زده شود.

اين در حالي است که افزايش توزيع با قيمت 100 تومان بيشتر به اين تقاضا پاسخ خواهد داد و تنها نکته اي که باقي مي ماند همان اقشاري هستند که توان پرداخت اين افزايش قيمت را ندارند.
گذشته از تمام اينها بايد اين نکته را هم يادآور شد که با هدفمندي يارانه ها قيمت شير نيز واقعي خواهد شد و بد نيست اين افزايش را پلکاني براي رسيدن به آن روز تعبير کنيم.
در اين ميان تنها پرسشي که باقي مي ماند، اين است که آيا بهترين راه پرداخت يارانه به اين ماده غذايي که اکنون هم در مصرف سرانه پاييني دارد، همين اختصاص يارانه به مصرف کننده است.
اين در حالي است که هم اکنون عامه مردم بر اين باورند که با افزايش قيمت شير وضع دامداران بهتر شده است، حال آنکه دامداران خلاف اين نظر را دارند.

دامدار ضرر مي کند
قيمت عرضه شير در حالي افزايش يافته است که طي چند هفته گذشته کارخانه هاي مواد لبني نه تنها در قيمت خريد شير خام از دامداران افزايشي را اعمال نکرده ، بلکه به کاهش خريد نيز اقدام کرده اند.
اين در حالي است که طي اين مدت هزينه هاي توليد شير خام حدود 30 درصد افزايش داشته و در واقع افزايش قيمت شير يارانه اي به نام دامدار و به کام ديگران تمام شده است.
چنانچه افزايش قيمت شير يارانه اي واقعاً به منظور کاهش و جبران ضرر دامداران صورت گرفته، لازم است اين رقم آناليز شده و سهم هر بخش از اين افزايش قيمت مشخص گردد تا از سودجويي انحصاري بخشي خاص از اين اقدام، ممانعت به عمل آيد.
آيا افزايش قيمت شير باعث خواهد شد که در توزيع آن هم بهبود حاصل شود؟، اين پرسشي است که طي روزهاي گذشته هنوز شاهد تغييري در آن نبوده ايم، اين در حالي است که سازمان صنعت معدن تجارت بر تغيير و بهبود نظام توزيع اصرار دارد، اما وجود صف هاي طولانی مقابل مغازه ها چيزي خلاف آن را ثابت مي کند.
در عين حال بايد پرسيد که حتي اگر اين بهبود در نظام توزيع اتفاق بيفتد چه سودي به حال توليدکننده خواهد داشت؟
در تمام کشورها با توجه به نقش اصلي مواد لبني در تغذيه خانوار، به اقشار آسيب پذير جهت خريد شير، يارانه پرداخت مي شود. در ايران نيز بايد اين يارانه ها با همان قوت سابق البته با اصلاح ساختار توزيع پرداخت شود.
به نظر نگارنده مطلب به دليل توان اقتصادي مردم و همچنين حجم بالاي شير يارانه اي توليدي، بازار کشش افزايش قيمت را نداشته و با توجه به افزايش توليد شير يارانه اي، تمام آن توسط مردم خريداري نشده و اين خطر وجود دارد که بخشي از آن وارد چرخه فروش به سودجويان و کارگاه هاي زير پله اي محصولات لبني شده و با توليد محصولات غيربهداشتي سلامت مردم به خطر افتد.
اکثر کشورها با توجه به نقش اصلي مواد لبني در تغذيه خانوار به اقشار آسيب پذير جهت خريد شير يارانه پرداخت مي شود. پيشنهاد صنعت شير آن است که براي کمک به اقشار آسيب پذير مکانيسم پرداخت يارانه ها اصلاح شده و يارانه بيشتري به اين قشر اختصاص يابد.
اگرچه سازمان صنعت معدن تجارت مسئول توليد مواد لبني و توليدکنندگان آن نيست، اما وزارت جهاد کشاورزي به عنوان متولي بخش نيز چون از يارانه هاي شير بي بهره است، توانايي دخالت در اين بخش را ندارد، اين در حالي است که ساير کشورها براي حمايت از دامداران به صادرات محصولات آنها يارانه مي دهند تا ضمن رقابت در بازار جهاني، قدرت اقتصادي خود را حفظ کنند.
سازمان صنعت معدن تجارت اعلام کرده عرضه شير يارانه اي 25 درصد افزايش يافته که به دليل ثابت ماندن مقدار يارانه، براي جبران رشد هزينه ها قيمت فروش آن را افزايش داده اند.
دولت مي تواند با پرداخت يارانه صادرات به توليدکنندگان، شير خام مازاد واحدهاي دامدار را جذب کرده و محصولات فرآوري شده آن به کشورهاي همجوار بخصوص عراق صادر شود.
شير توليدي در سنوات اخير به دليل پايين بودن كيفيت علوفه توليدي از كيفيت پاييني برخوردار بوده است .يعني محصول علوفه اي كه در اراضي فقير از لحاظ عناصر غذايي كشت مي شود ودر صورت تغذيه دام از چنين علوفه هايي به طبع كيفيت شير توليدي نيز كاهش محسوسي را نشان مي دهد .
از طرف ديگر شاهد افزايش بي برنامه محصولات لبني در سطح بازار هستيم كه فشار مضاعفي را برگرده مصرف كنندگان وارد مي كند حال اينجا سوال اينجاست وظيف سازمان حمايت از مصرف كننده چه مي شود؟اگر كليه هزينه هاي توليد مواد لبني با قيمت ارز وارداتي هم محاسبه شود باز به روشني مشخص مي شود قيمتهاي موجود در بازار كذايي بوده وبيشتر جنگ رواني مي باشد ودر نهايت صرفا مردم عزيز وزحمتكش با از دست دادن منابع سهل الوصول پروتئين متضرر مي شوند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

اسامی مراکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در میانه

اخبار روز