کد خبر: ۷۴۵۱۶
۱۸۷۰ بازدید
۱۱ دیدگاه (۱۱ تایید شده)

معرفی آیت الله حاج سید حسین حججی میانجی /عبدالرحیم اباذری

۱۳۹۶/۴/۳۰
۱۹:۳۸

 

 عبدالرحیم اباذری

این روحانی خدمتگزار سال 1255شمسی در روستای « گوندوغدی» از توابع  شهر میانه  چشم به جهان گشود. پدرش آقا میر نقی  فرزند آقا میر اسماعیل بود که اجدادشان در دوره صفوی از سرزمین خراسان به این منطقه نقل مکان کرده و در روستای گوندوغدی سکونت اختیار کرده بودند. تبار و شجره نامه وی  با چندین واسطه  به امام هفتم  حضرت موسی بن جعفرعلیه السلام منتهی می گردد.

او تحصیلات  مقدماتی  و سطح را در شهر اردبیل، محضر عالم وارسته  مرحوم آقا میرزا علی اکبر اردبیلی  تلمذ کرد، بعد عازم آستان قدس رضوی شد  و چند سالی  نیز در حوزه علمیه مشهد ، جوار مرقد امام هشتم علی بن موسی الرضا علیه السلام نزد اساتید وقت به تکمیل اندوخته های قبلی  تلاش نمود. سپس به شهر میانه آمد و در منزلی در محله قبه ننه ، کوچه منتهی به (میر عباس حمامی و دره بازار) که امروز به نام خود ایشان (حاج میر حسین کوچه سی) معروف شده است ، ساکن شد و به تبلیغ ارشاد مردم و ترویج  مذهب جعفری و تعلیم احکام دینی همت گمارد. چنان که علاوه بر مردم شهر میانه ، از روستاهای اطراف جهت رسیدگی به امور شرعی و اجتماعی از قبیل: رفع اختلاف محلی و خصومت طایفه ای ،  تنظیم سند و اجرای عقد ازدواج وطلاق مورد مراجعه قرار گرفت و منزل محقرش پناهگاه  محرومان و ستمدیدگان شد.

هر شب بعد از شام ، جلسه قرائت قرآن و آموزش نماز و احکام در منزل  این عالم ربانی  برگزار می شد، بخصوص در شب های طولانی  پاییز و زمستان از رونق و استقبال خوبی بر خوردار بود. وی در عین فضائل و مناقب اخلاقی و علمی ، عالمی روشن ضمیر ، خوش فکر و دارای سعه صدرلازم بود و زندگی ساده و بی آلایش داشت ؛ از خشک مقدسی های  بی مورد که متاسفانه اغلب گرفتارش بودند به شدت پرهیز می کرد ؛ وقتی مدارس دولتی  تاسیس شد ، وی جزو اولین روحانیونی بود که فرزند خود را در آنجا ثبت نام کرد و دیگران را هم تشویق نمود که فرزندانشان را ثبت نام کنند تا با سواد بشوند.

مضافاً به این که این عالم مجاهد در مسائل سیاسی و اجتماعی حضور متعهدانه داشت. در غائله اشغال آذربایجان توسط قوای روسی و بعد تصرف آن توسط ایادی کمونیست ها، (جعفر پیشه وری و غلام یحیی دانشیان ) سال 1324 شمسی ، این روحانی نستوه هرگز حاضر نشد شهرمیانه را ترک کند و همچنان در کنار مردم ماند و در مقابل متجاسران و متجاوزان ایستاد. وقتی سران حزب توده و دمکرات به خانه اش آمدند و از وی خواستند با آنان همکاری کند ، دست رد به سینه همه ی شان زد و خطاب به آنان فرمود: « مردم این منطقه  مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند و هیچ وقت گول تبلیغات فریبنده شما را نخواهند خورد؛ بهتر است هر چه زودتر آنها را به حال خود وا گذارید و از منطقه خارج شوید.»

در این ایام که مرجع تقلید بزرگ  وقت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی رحلت کرد و خبر آن به شهر میانه رسید ، این سید سلحشور ، دریک اقدام ابتکاری  به در خانه یک یک  اهالی شهررفت و آنها را جهت تشکیل مراسم عزا ، مجلس ترحیم و تجلیل از مقام آن مجتهد بزرگ به مسجد جامع فرا خواند و تا چهلم  آن مرحوم  هر روز این  مجلس را ادامه داد و بدین ترتیب تبلیغات چند ساله آنها را تحت شعاع قرار داد و بی اثر نمود. چنان که ایادی حزب توده و دمکرات در جلسات خصوصی خود اذعان کرده بودند که فعالیت اخیر وی  زحمات  ما را خراب کرد و مردم را دوباره به دین و مذهب راغب نمود.

به دنبال آن ،سران حزب توده و دمکرات ، نام وی را در لیست سیاه قرار داده بودند که بایستی دروقت مناسب دستگیر شده و به روستای « ورزقان » که محل بازداشتگاه و زندان موقت حکومت دمکرات تعیین شده بود ، انتقال داده  شود. او که جهت شرکت در مراسم عزاداری اهالی روستای گوندوغدی به مناسبت رحلت مرجع تقلید عازم زادگاهش شده بود ، متجاسران تصمیم می گیرند از این فرصت استفاده کنند و ایشان را هنگام بازگشت در مسیر غافلگیرانه دستگیر کنند، چون از عکس العمل مردم  هراس داشتند به همین خاطر چند فرد مسلح  در کنار جاده  کمین می کنند و ساعت ها منتظر می مانند  ولی از آن سید خبری نمی شود، بعد خبر می رسد که وی نا خود آگاه هنگام بازگشت مسیر دیگری ( راه فرعی و میانبر) را انتخاب کرده است و توطئه  متجاسران از هم می پاشد.

 فردای همان روز ، 17 آذر 1325 سرنوشت دیگری رقم می خورد و اشغالگران مجبور به عقب نشینی و فرار از شهر میانه و آذربایجان می گردند و خود پیشه وری و غلام یحیی از شمال کشور به روسیه شوروی فرار می کنند و بدین وسیله غائله آذربایجان و میانه در اثر مقاومت عالمانی همچون حاج سید حسین حججی   برای همیشه به خط پایان خود می رسد  و روز 21 آذر1325 آزادی سرزمین آذربایجان از دست اشغالگران به طور رسمی اعلام می شود.

ایشان  در همین ایامی که شهر میانه در اشغال  کمونیست ها بود در راستای رونق حوزه علمیه  و تاسیس مدرسه تلاش می کرد تا این که بعد از آزادی شهر و فرار متجاسران با همکاری  دو نفر از علمای برجسته آیت الله حاج شیخ هادی نیری و آیت الله میرزا ابو محمد حجتی  به  تاسیس مدرسه علمیه جعفریه اقدام نمودند و به همین سسب وی از موسسین ، واقفین و متولیان اولیه  مدرسه علمیه جعفریه میانه  به شمار می آید و در تعلیم و تربیت طلاب در شهر میانه  سهم و نقش موثری داشته است. 

سرانجام آیت الله حججی سال 1329 در سن 74سالگی  دو  سال  پس از تنظیم وقفنامه و تولیتنامه  مدرسه  جعفریه ، چشم از جهان فرو بست و طبق وصیت خویش در پایین قبرستان مخروبه « قبه ننه» به خاک سپرده شد در حالی که اعیان واشراف و علمای شهر در اطراف صحن و حیاط امامزاده اسماعیل (ع) مقبره های اختصاصی داشتند. چند سال بعد به همت مردم میانه  در محل دفن این عالم فداکار حسینه و سپس مسجدی تاسیس شد که هم اکنون به مسجد «حاج میرحسین آقا» معروف است. 

 این مسجد در دوران انقلاب  به خاطر سخنرانی های حماسی و انقلابی فرزند برومند ایشان روحانی مبارز حجت الاسلام والمسلمین حاج سید سجاد حججی به  یکی از پایگاه های مهم انقلاب در شهر تبدیل شد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۵/۳ ۰۸:۴۳

خیانت حزب توده ای ها و دمکرات ها بر کسی پوشیده نیست. پدران و مادران ما خاطرات بدی از اینها دارند

۹۶/۵/۱ ۱۱:۳۹

کدام نسبی نمونه عینی شان در روستا میبینم

طرف فرهنگ ندارد

توی عمرش هزار تومان برای ابادانی روستایش کمک نکرده .
بعد می ایند ما را نصیحت میکنند .
از پانترکی صحبت میکننداتفاقا اینها واقعیت هست کسی که واقعا جنگ ببیند بوی سرب ببوید به این راحتی از
جنگ حرف نمیزند

معنای نا امنی نچشیده ،

بیشتر کسانیکه این حرف ها هم میزنند پشتشان گرم هست عینا خودم میبینم

اکثریت کارمند هستند فکر نان شب ندارند دغدغه اش نیست .از وقت گذرانی این شعارها میدهند

هنر اینه کارگر صنعتگر شغل ازاد اینجور حرفها بزند .

ده ها سال هست این جماعت میبینیم .
اگر اینها برای رفاه منطقه شهرستان قدمی برداشته بودند میگفتند.

کسانیکه عملگرا باشند ادعا نمیکنند عمل فقط میکنند
حرف اخرم میگویم یادم هست از جمهوری اذربایجان اوایل استقلال شوروی به روستای ما امده بودند با تعجب مبل و لوستر نگاه میکردند.
حکومت بسته کمونیست و دموکرات اخرش فلاکت هست .
الان جمهوری آذربایجان پیشرفت کرده در سایه رهایی از شوروی کمونیسم هست .

همین در سایه دموکراتها نفت میدان باکو توسط روسها غارت شد ثروت آذربایجان دزدیدند.تا روسیه از المان شکست نخورد الان ان میدان نفتی خشک شده این ارمغان کمونیسم بود

دموکرات ها با پول شوروی اول کارهایی کردند تا مردم بفریبند بعد که اگر موفق میشدند زمینهای مردم تصرف و مانند روسیه مجبور میکردند زمینهای اشتراکی بکارند و بنوعی برده دولت شوند

تاریخ هم ببینید تبریز قبل از امدن قوای دولتی سقوط کرد .مردم خود دموکرات ها بیرون کردند.

کل سرزمین ما در شیراز قم کرمان بیجار خراسان چند میلیون ترک هست کل ایران ترکها هستند تجزیه طلبی اینها بی معنی هست.

کل ایران ترکها پخش هستند ما در سرزمین خود هستیم .

کل ایران وطن ترکهاست چرا باید مثلا خانه خود رها کرددوران ملت گرایی تمام شده ،
الان اتحادیه اروپا ها ،اسه ان ،امده که مرزها بی معنی هستند

حال یعده مثل شما دنبال مرزکشی هستید.

نمیدانم در گذشته دنبال چی هستید و از گذشته ان چیزی که مطابق میل شماست تصور میکنید.بقول شریعتی دریک قطار درحال حرکت هرچقدر شما بسمت واگن های عقب بروید قطار راه خود را میرود شما هم با ان قطار جلو میروید راه فرار نیست.
این حکایت شماست

این مرزهای قومی قبیله ای بشکنید.

بفکر رفاه جامعه خود باشیم ،اگر زمانی ما ثروتمند باشیم فارسها هم با علاقه ترکی یاد خواهند گرفت.
مثل امریکا که از سیصد ملت با علاقه انگلیسی صحبت میکنند

من خدا را شکر میکنم دموکرات ها شکست خوردند مگرنه روسها تبریز تحویل ارامنه میدادند.مانند ایروان قره باغ

۹۶/۴/۳۱ ۱۷:۵۴

با سلام و عرض ادب به روحانی فرهیخته و افتخار آفرین شهرمان حاج آقا اباذری
که با کتابها و مقاله ها و نیزبابررسی و تحقیق زندگی نامه بزرگان ما مردم میانه را بهره مند میفرمایند و از مسئولین صدای میانه نیز کمال
تشکر را از بابت نشرمطالب داریم . اینجانب از خواندن زندگینامه چون بزرگ شده همان کوچه هستم بسیار لذت بردم و دعای خیر به دوست عزیز و استاد بزرگوارم حاج آقا اباذری دارم که شهر میانه مدیون این دانشمند فاضل و بزرگوار می باشد

۹۶/۴/۳۱ ۱۳:۱۱

سلام دوست عزیز چند ناسزای دیگر می گفتید تا دلتان خنکتر شود. یک بار دیگر مرقومه خودتان را بخوانید بیش از هشت فرض را در جمله های بی ربط را در دفاع از نظر شریفتان آورده اید در ضمن این مباحث نسبی است و این همه تندروی لازم نیست

۹۶/۴/۳۱ ۱۳:۰۵

ممنونم زحمت کشیدید پاسخ دادید ولی نگاه دوم در تاریخ شفاهی این مرز و بوم چیز دیگری است غیر از آنچه جنابعالی بدان باورمندید
یاحق

۹۶/۴/۳۱ ۱۱:۵۷

جالب بگم اینها با ترک بودن مخالف بودن اگر از یکیشان میپرسیدی تورک سن میگفت یوخ اذریم !!

چرا که شوروی از گرایش به ترکیه مثلا میترسید
که نشان میدهد اینها اهداف شوروی پیگیر بودند
هم عثمانی و هم شوروی منافع خودشان میخواستند .
مطالعه تاریخ واقعیات اشکار میکند اهداف واقعی دموکراتها را .
تغییر نام اران و عثمانی به آذربایجان و ترکیه

۹۶/۴/۳۱ ۱۰:۴۴

توی توهم هستی ،
البته همین کمونیست های آذربایجان برای ازادی قره باغ چه کردند؟

یعده از این متوهم ها هم بلانسبت در روستای ما هستند البته بسیار قلیلند
همه توی ساده اندیش بودن انها اتفاق نظر دارند به دیده خنده میبینندشان

اما واقعیت هست .انسانهای مذهبی چون از مرگ نمیترسند شهادت را پیروزی میدانند بهمین دلیل پیروز میشوند.
چون شهادت رسیدن به بهشت میدانند.

درحالیکه یک کمونیست مرگ مساوی نابودی همیشگی میداند بخاطر همین شهادت در راه وطن برایشان معنا ندارد

جالبه بگم با یه سری از این افرادی که خود را پانترک و دموکرات و طرفدار اذری معرفی میکردند صحبت کردم.
تحقیق کردم اکثریتشان ادمهایی هستند که فقط ادعا دارند . جالب همین گونه افکار مانند شما دارند جالب سربازی نرفتند اصلا بوی سرب فشنگ نبوییدند اسلحه ندیدند دستشان نگرفتند حرفهای مبارزه با ارمنستان میزنند.
از ظلم فارسها میگویند!
جالب گذشته این افراد میبینی خودشان اوایل انقلاب رییس کمیته یا بسیج بودند میگرفتند انزمان مردم روستاها را بخاطر گوش دادن نوار موسیقی عاشیق! لو میدادند.
حالا درمورد فرهنک اذری زبان ترکی میگویند.

میبینی اکثریتشان خودشان معلم و کارمندند نفسشان از جای گرم بلند میشود شعارهای پوپولیستی میدهند.بعد خود مدافع حقوق کشاورز و کارگر میگویند.
خودش جیره خوار دولت هست بعد مارا در مورد ظلم فارسها نصیحت میکند.

برادران عزیز با طناب پوسیده یعده ته چاه نروید به مصلحت جامعه و خود و پیشرفت شهرستان بیندیشید .

همین دموکرات ها که بزک میکنند اکثریت اینها خانه های روستایی ها غارت میکردند گاو گوسفند گندم یک سال کشاورز میدزدیدند .
به زور مساجد میبستتد.
درحالیکه هرکس باید ازاد باشد چه به مسجد برود چه نرود.
باحجاب باشد نباید باشد .به یعده چه ربطی دارد تا مردم مذهبی باشند یا نباشند

دموکراتها بزور میگفتند مردم باید سبک ما باشند

اینها در راستای اهداف شوروی کار میکردند هدفشان کوچک کردن ایران بود تا راحت تر ظلم کنند کاری که با جمهوری آذربایجان کردند قره باغ براحتی به مسیحی ها دادند.

درحالیکه ایا زور ارمنستان به ایران یا ترکیه میرسید؟
ناخواسته پیاده نظام اهداف یکسری جریان ها برای امتیازگیری نباشید.

بعصی از شعارها قشنگ هستند ولی در باطن اهداف نیت خاص پشتش هست.

۹۶/۴/۳۱ ۰۱:۰۵

نکته ای در باره حزب توده
با سلام به آقا رسول عزیز ! در مورد اشغال آذربایجان توسط حزب توده و حزب دمکرات آذربایجان مطالب زیادی می توان مطرح کرد. ولی اینجا به چند جمله بسنده می کنم:
همه می دانند در سال 1320 که آذربایجان توسط نیروی های اشغالگر روسیه شوروی تصرف شد و چهار سال این اشغالگری ادامه پیدا کرد . در سال 1324 که نیروی های متفقین بعد از اتمام جنگ جهانی دوم طبق قرارداد خودشان مجبور به تخلیه سرزمین ایران بودند ولی دولت روسیه به خاطر سیاست های توسعه طلبانه ای که داشت قصد خروج از ایران را نداشت و چون از طرفی طبق قرارداد ی که با آمریکا و سایر کشور ها ی متحد ین و متفقین داشت و بایستی از ایران خارج می شد از این رو این ماموریت اشغالگری را به ایادی داخلی خود که همان حزب توده بود سپرد و اینها هم چون سابقه نا خوشایندی داشتند و در میان مردم بد نام بودند فلذا به نام حزب توده نمی توانستند به این عمل اشغالگری اقدام کنند به همین خاطر برای این که مردم را گول و فریب بدهند اسم خودشان را عوض کردند و این بار با نام « حزب دمکرات آذربایجان » وارد میدان شدند و با شعار های فریبنده سیاست های دولت روسیه و اتحاد جماهیر سرخ شوروی را در آذربایجان پیاده کردند.
این واقعه یک حادثه روشن و آشکاری در راستای اشغالگری بود و اینها می خواستند باقیمانده شهرهایی را که در قرار داد ننگین گلستان و ترکمن چای از ایران جدا کرده بودند ، این پروژه را تکمیل کنند و در خیانت این اقدام هیچ شکی وجود ندارد.
لیکن بعضی از آقایان محترم که گرایش حزب توده ای دارند و نمی توانند بعد از هفتاد سال خودشان را از این قالب در بیاورند متاسفانه یک سری حرف ها و تحلیل های سطحی و غیر واقعی برای خود می تراشند و اسم این خیانت تاریخی را مبارزه با شاه معرفی می کنند . البته ما خاندان پهلوی را خائن و جنایت کار می دانیم ولی خیانت های حزب توده ای ها نیز که در سر هوای تجزیه آذربایجان را داشتند نباید به فراموشی سپرده شود. بیانیه هایی که در این رابطه صادر کردند و اظهاراتی که در مذاکرات و جلسات گوناگون داشتند همه گویای این حقیقت تاریخی است. حتی یکی از ایادی معروف آنان که فعلا نمی خواهم از او نام ببرم در بازار میانه گفته بود که نزدیک است در چند روز آینده قرآن و مفاتیح شیخ هادی نیری ( با این تعبیر) را به بغلش داده و از ایستگاه پلدختر میانه سوار قطار کرده و راهی قم خواهیم کرد . یعنی منظورش این بود که دیگر دین ومذهب از سرزمین آذربایجان بر چیده خواهد شد.
در این باره حرف و سخن زیاد است و در این محفل نمی گنجد . البته نظر سایر آقایان هم محترم است ولی بنده نمی توانم بپذیرم که حزب توده فقط برای مبارزه با شاه در ایران فعالیت می کرد و هیچ ماموریتی از سوی اتحاد جماهیر سرخ شوروی نداشت!!

۹۶/۴/۳۰ ۲۳:۲۹

سلام امیدوارم هرجا هستی همیشه باتن سالم برزندگیت ادامه بدهید. ای کاش وای کاش در این شهرمان بیست نفر مثل شما .هم ظاهر هم باطن شان یکی بود.......ازشما بی نهایت سپاسگزارم ازحق حقوق خانواده سیدسجاد حججی دفاع میکنی....

۹۶/۴/۳۰ ۲۳:۱۹

ایادی کمونیست ها، (جعفر پیشه وری و غلام یحیی دانشیان )
متجاسران و متجاوزان
ایادی حزب توده و دمکرات
شهر میانه در اشغال کمونیست ها
آزادی شهر و فرار متجاسران
برای بالا بردن یکی نیازی نیست دیگری را بکوبی مورخ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
هر کدام از این کلمات بار معنایی زیادی دارند که بایستی در جایی جوابگو باشی

۹۶/۴/۳۰ ۱۹:۵۴

سلام باتشکر از جنابعالی که این بزرگواران رابه نسل جوان معرفی میکنید این بزرگواران افتخارات شهر هستند وباید قدردان این عزیزان که درمیاته منشا خیرات بودند باشیم

اخبار روز