کد خبر: ۷۷۴۲۱
۲۳۷۳ بازدید
۲۹ دیدگاه

شهید میانه ای در بین شهدای درگیری مرزبانان در چالدران با اشرار مسلح ؛

آخرین مرخصی سربازان +تصویر شهید قربانی

۹۶/۸/۱۳
۱۰:۵۳

 

اسامی شهدای درگیری دیروز مرزبانان با اشرار مسلح در چالدران اعلام شد.

به گزارش صدای میانه به نقل از برنا آذربایجان غربی، اسامی شهدای درگیری دیروز مرزبانان با اشرار مسلح در چالدران به شرح زیر است:

 استوار دوم حمید حاجی زاده فرزند منوچهر (خوی)

استواریکم محبوب نوری اصل فرزند علی (خوی)

 استوار دوم  مهدی حسین زاده فرزند عزیز (پلدشت)

اسامی سربازان وظیفه

مهدی کلسر فرزند حکیم (گمیشان استان گلستان)

امیر قربانی فرزند سهراب (میانه)

محمد حسین زاده فرزند صحبت الله (گوهردشت)

سعید قلابی فرزند توحید (بناب)

عباس قادری فرزند فتح الله(بناب)

****************

صدای میانه شهادت عزیزان را خدمت خانواده های محترم شهدا علی الخصوص همشهریمانمان شهید قربانی تسلیت عرض می کند.

****************

مشخصات 8 شهید مرزبانی که روز گذشته در درگیری مسلحانه با اشرار در منطقه مرزی چالدران به شهادت رسیدند: 

۱_ استواریکم محبوب نوری - فرزند : علی - جمعی پاسگاه مرزی بابانور - اهل و ساکن خوی

۲_ استواردوم  مهدی حسین زاده - فرزند :عزیز  - جمعی برجک ۲۲۶ پاسگاه مرزی ناور - اهل و ساکن پلدشت

۳_ استواردوم حمید حاجی زاده - فرزند:منوچهر- جمعی گروهان مرزی چالدران - اهل و ساکن خوی

۴_ سرباز وظیفه مهدی کلته - فرزند:حکیم - پایه خدمتی:مهر ۹۶ جمعی پاسگاه مرزی بابانور - اهل و ساکن گمیشان استان گلستان

۵_ سرباز وظیفه امیر قربانی - فرزند:سهراب - پایه خدمتی خرداد ۹۶ جمعی پاسگاه مرزی یکماله - اهل و ساکن میانه

۶ -سرباز وظیفه محمد حسین زاده - فرزند:صحبت اله - پایه خدمتی : دی ۹۵ جمعی پاسگاه مرزی ناور - اهل و ساکن گوهردشت

۷- سرباز وظیفه سعید گلابی - فرزند:توحید - پایه خدمتی : فروردین ۹۶ جمعی پاسگاه مرزی شیخ سیلوی جدید - اهل و ساکن بناب

۸ -سرباز وظیفه عباس قادری - فرزند: فتح اله - پایه خدمتی : خرداد ۹۶ جمعی پاسگاه مرزی شیخ سیلوی - اهل و ساکن بناب

****************

زمان مراسم تشییع

سرهنگ هاشم شعفی، فرمانده انتظامی شهرستان میانه در گفتگویی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در میانه ضمن تسلیت شهادت مرزبانان غیور علی الخصوص شهید سرافراز میانه ای، امیر قربانی، از تشییع پیکر این شهید بزرگوار به احتمال زیاد در روز دوشنبه خبر داده گفت: زمان دقیق این مراسم متعافبا اعلام خواهد شد و یقینا مردم شهیدپرور، انقلابی و همیشه در صحنه میانه با شکوه هرچه تمام به استقبال از فرزند غیرتمند خویش خواهند رفت.

رضا امامی/ خبرگزاری صدا و سیما

***************

نحوه شهادت سربازان :

 - محمد جعفری:
بعد از چند‌ماه خدمت در نقطه صفر مرزی قرار بود برای چند روز به مرخصی بروند و با خانواده‌های‌شان دیدار تازه کنند، اما در راه گرفتار کمین اشرار شدند و همه‌شان پرکشیدند.

اين حادثه غم‌انگيزي است كه عصر جمعه در منطقه مرزي چالدران اتفاق افتاد و نه‌تنها خانواده 8مرزبان، كه ملتي را عزادار كرد. شامگاه جمعه از آذربايجان غربي خبر رسيد بار ديگر تعدادي از مرزبانان كشورمان در راه دفاع از وطن جان خود را از دست داده‌اند؛

خبري كه يادآور حادثه تلخ منطقه ميرجاوه بود كه همين چند‌ماه قبل در مرزهاي شرقي اتفاق افتاد و در جريان آن 10نفر از مرزبانان به شهادت رسيدند. اين بار هم مرزبانان كه 3نفر از آنان از نيروهاي كادر مرزباني و 5نفر سرباز وظيفه بودند، گرفتار كمين تروريست‌ها شدند و همگي حوالي روستاي دوشان تپه در منطقه چالدران به شهادت رسيدند.

سيد محمد عابدي، فرماندار شهرستان خوي در اين‌باره به همشهري مي‌گويد: «8شهيد عزيزمان از نيروهاي هنگ مرزي خوي بودند. آنها بعد از هفته‌ها خدمت در مناطق مرزي قرار بود به مرخصي بروند. به همين دليل سوار بر يك خودروي نظامي عازم شهر بودند كه در كمين تروريست‌ها گرفتار شدند.»

آنطور كه فرماندار خوي مي‌گويد مرزبانان قرباني نبردي نابرابر شدند چرا كه همه آنها به مرخصي مي‌رفتند و هيچ‌يك مسلح نبودند: «براساس اطلاعات به‌دست آمده 8مرزبان سوار يك خودروي تويوتا بودند كه در منطقه‌اي دور افتاده حوالي چالدران در تله تروريست‌هاي گروهك پژاك افتادند.

آنها ابتدا راننده خودرو را هدف گلوله قرار دادند و وي را به شهادت رساندند. شهادت راننده باعث شد خودروي مرزبانان كه در جاده‌اي كوهستاني حركت مي‌كرد از مسير منحرف شده و به دره سقوط كند.» عابدي مي‌گويد كه خودروي مرزبانان به دره‌اي عميق سقوط كرد اما تروريست‌ها قصد داشتند از شهادت همه مرزبانان مطمئن شوند. به همين دليل وارد دره شدند:

«هرچند سقوط خودرو به دره باعث جراحت و حتي شهادت چند نفر از مرزبانان شده بود اما شواهد و قرائن نشان مي‌دهد تروريست‌ها وارد دره شده و به سوي پيكرهاي عزيزان مان تيراندازي كرده و همگي را به شهادت رسانده‌اند.» اما اين پايان كار نيست و فرماندار خوي از انتقام سخت از گروه‌هاي تروريستي خبر مي‌دهد. او مي‌گويد:« هم قسم شده‌ايم كه به‌زودي انتقام شهداي‌مان را بگيريم»

  • 8قهرمان

اما تازه‌ترين شهداي مرزباني چه كساني بودند؟ 3نفر از آنها نيروهاي كادر نيروي انتظامي بودند، استواريكم محبوب نوري كه از نيروهاي پاسگاه مرزي بابانور بود، استواردوم مهدي حسين زاده، نيروي برجك ۲۲۶ پاسگاه مرزي ناور و استواردوم حميد حاجي‌زاده نيروي گروهان مرزي چالدران. اما به‌جز آنها 5شهيد ديگر از سربازان وظيفه بودند كه برخي به تازگي راهي خدمت سربازي شده بودند و برخي ديگر چند‌ماه بيشتر به پايان خدمت سربازي‌شان باقي نمانده بود.

يكي از آنها مهدي كلته نام داشت و در پاسگاه مرزي بابانور خدمت مي‌كرد. او كه اهل شهرستان گميشان در استان گلستان بود 13‌ماه از دوران سربازي‌اش مي‌گذشت. يكي ديگر از شهدا كه اهل شهرستان ميانه بود و در پاسگاه مرزي يكماله خدمت مي‌كرد امير قرباني نام داشت و تنها 5‌ماه از اعزامش به سربازي مي‌گذشت.

سرباز ديگري كه در اين حادثه به شهادت رسيد محمد حسين‌زاده نام داشت و دي‌ماه سال 95به خدمت اعزام شده بود و از آن زمان در پاسگاه مرزي ناور خدمت مي‌كرد. او اهل گوهردشت كرج بود و قصد داشت بعد از مدت‌ها براي ديدن خانواده‌اش به كرج برود كه به‌دست اشرار به شهادت رسيد. 2شهيد ديگر از اهالي شهرستان بناب بودند: سعيد گلابي و عباس قادري. سعيد از فروردين‌ماه و عباس از خرداد‌ماه امسال راهي خدمت سربازي شده بودند و هر دو در پاسگاه مرزي شيخ سيلوي خدمت مي‌كردند.

  • عباس ديگر بر نمي‌گردد

حادثه تروريستي چالدران 8مادر را داغدار كرد؛ 8مادري كه روزشماري مي‌كردند بعد از هفته‌ها دوري فرزندان‌شان را ببينند اما افسوس كه آنها قرباني اقدام كور تروريست‌ها شدند. يكي از مادران عزادار، مادر عباس قادري است. سرباز 20ساله اهل روستاي خوشه مهر شهرستان بناب.

او كه هنوز آسماني شدن پسرش را باور ندارد به همشهري مي‌گويد: «هنوز باورم نمي‌شود كه پسرم شهيد شده است. اي كاش اين خبر واقعيت نداشته باشد.» او كه صدايش گرفته و بغض كرده ادامه مي‌دهد: «‌جمعه شب با پدربزرگ عباس تماس گرفتند و گفتند كه او زخمي شده است.

مي‌خواستند ما شوكه نشويم اما حالا فهميدم كه پسرم شهيد شده است.»اين مادر داغدار به‌جز عباس يك دختر و يك پسر دارد اما مي‌گويد عباس قهرمان زندگي‌اش بود. او ادامه مي‌دهد:« 4‌ماه از سرباز شدن پسرم مي‌گذشت. او چند‌ماه بود كه به مرخصي نيامده بود و من و پدرش دلم مان براي او تنگ شده بود و لحظه شماري مي‌كرديم تا او برگردد اما حالا مي‌دانم كه ديگر عباس به خانه بر نمي‌گردد.»

او ادامه مي‌دهد: «ما كشاورز هستيم. اوايل مهر‌ماه بود كه عباس براي چند روز مرخصي گرفت تا در برداشت محصول كمك‌مان كند. با اينكه سربازي در منطقه مرزي برايش خيلي سخت بود اما در چند روزي كه به خانه آمده بود به من و پدرش كمك مي‌كرد و براي مان قوت قلب بود. هنوز نتوانسته‌ام پيكر پسر شهيدم را ببينم اما دوست دارم براي آخرين بار او را در آغوش بگيرم.»

  • در تعقيب تروريست‌ها

درحالي‌كه خانواده‌هاي شهدا براي مراسم تشييع و تدفين آماده مي‌شوند سخنگوي نيروي انتظامي از پيگيري اين حادثه خبر مي‌دهد. سردار سعيد منتظرالمهدي ضمن عرض تسليت به خانواده شهدا به پايگاه خبري پليس گفت: اين مرزبانان طي درگيري با تروريست‌هاي مزدور و در دفاع از حريم ميهن عزيزمان جان خود را فدا كردند. وي ادامه داد: «ساعتي پس از اين حادثه، فرمانده مرزباني نيروي انتظامي همراه تيمي در منطقه حاضر شدند و پيگير موضوع هستند و پاكسازي در منطقه ادامه دارد.» /همشهری

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۸/۱۴ ۱۳:۱۸

انتقال مسایل ومشکلا ت ومعضلات محلی ومنطقه ای توسط مسولین محلی به مسولین عالی رتبه روال خود را دارد واحتیاج به رسانه ای کردن ندارد درثانی در خبر مرتبط استاندار پا را فراتر گذاشته ووارد حوزه تصمیم گیری مجلس شده وتحلیلی خارج از حیطه وظایفش ارایه می دهد ازیک مقام رسمی درحد استاندار چنین مواضعی فرافکنانه ودور از شان است

۹۶/۸/۱۴ ۱۲:۰۰

دراینکه وظایف قوای مجریه ومقننه مشخص هست شکی نیست.نمایندگان میانه که ماشالله همیشه خنثی هستندهرازچندگاهی ازاقای شیویاری بیانیه واعتراضی میاد,نمایندگان تبریزکه بفکر تبریز۲۰۱۸ودریاچه ارومیه هستندبه میانه کاری ندارند.این وسط بایدیکی صدای مردم وبه گوش وزارت نیرومی رسوندفرماندارمحترم به استاندارگفتندوایشون اعتراضشونوبه وزارت نیرورسوندد,درسانسوردیدگاههامتاسفانه علاوه برفرمانداری,بخشداری ونماینده هم نظرمنتقدانودرج نمیکنند.

۹۶/۸/۱۴ ۱۰:۱۷

متاسفانه صحیح است
روابط عمومی فرمانداری در سانسور نظرات دست همه سانسورچی هارو بسته
چندین نمونه ای از اینگونه سانسورها میتوان مثال زد نمونه ای از آن حذف مطلب سخنان فرماندار در مورد بیکاری میانه
و دیگری مطلب اخیر آنها " امکانات شهرستان باید در خود شهرستان مانده و در صورت عدم نیاز تبدیل به احسن شود"
از 5 نظر فقط یک نظر تایید شده است

۹۶/۸/۱۴ ۰۱:۳۴

برای شهرداری بدتر....

۹۶/۸/۱۴ ۰۱:۰۰

سلام خدا به خانوادهاش صبر بدهد وروحش شاد

۹۶/۸/۱۴ ۰۰:۱۷

خدایش رحمت کند وروحش شاد.

۹۶/۸/۱۳ ۲۳:۴۰

صادق جان بنده لیاقت شهادت ندارم اما با چنین لحنی هم دیگران را تحقیر یا احیانا ترغیب نمی کنم

۹۶/۸/۱۳ ۲۳:۲۳

به امید برچیده شدن کامل تروریست های پژاک از مرز
شهادت لیاقت میخواد

۹۶/۸/۱۳ ۲۲:۳۷

متاسفانه روابط عمومی فرمانداری رویه بایکوت نظرهای ارسالی راپیش گرفته و فقط نظرات کلیشه ای تقدیر وتشکر از خود را منعکس می کند جا دارد کسانیکه چنین نظرات کلیشه ای ارسال می کنند جوانب مسایل را بسنجند بعد اظهارنظر کنند
حوزه عملکرد قوای مجریه ومقننه از هم جداست وقتی نمایندگان محترم در امور اجرایی دخالت بیجا نمایند مسولین اجرایی هم وارد حوزه انها می شوند استاندار محترم در خبر اخیر که روابط عمومی فرمانداری میانه منعکس کرده تاثیر نمایندگان زنجان را در تصویب مصوبه اخیر در مورد منابع آبی منطقه دخیل می داند خوب در این میان استانداری وظیفه ای جز گوشزد واطلاع رسانی کارشناسانه به مسولین مافوق خود ندارد اگر کاستی هم باشد از عدم اتحاد نمایندگان اذربایجانشرقی است که نتوانستند لابی وتاثیر مطلوبی در ارای مجلس داشته باشند و چنین شانتاژهای خبری شایسته مقامات عالیرتبه استان نیست وفقط ابراز دیدگاه انها می تواند تاحدودی مفید باشد دخالت بیجای قوای مجریه ومقننه در شئونات یکدیگر مضارش از منافعش بیشتراست وبیشتر ناشی از اراده کسب وجهه عمومی از روشهای نامتعارف است ووقتی وسیله انجام کاری ناپسند باشد هر هدفی هم که محقق شود صرفا جهت بهره برداری جناحی سیاسی خواهد بود چون در ذیل مطلب مرتبط پیامم را منعکس نکردند ناچار اینجا نوشتم

۹۶/۸/۱۳ ۲۰:۳۲

در آستانه اربعین حسینی شهادت این دلاور مرد سرفراز را تسلیت عرض می کنم .

روحش شاد.یادش گرامی

به خانواده محترم این شهیدبزرگوار تسلیت گفته ازخداوندمتعال برایشان صبرجمیل خواهانیم

 

۹۶/۸/۱۳ ۱۹:۳۴

خداوند در قرآن می‌فرماید:
«وَ لا تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُوا فی‏ سَبیلِ اللَّهِ اَمْواتاً بَلْ اَحْیاءٌ عِنْدَ رَبِّهِمْ یرْزَقُونَ»
[اى پیامبر!] هرگز گمان مبر کسانى که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزى داده می‌شوند.

۹۶/۸/۱۳ ۱۵:۳۰

تسلیت به خانواده های این شهداوالامقام

۹۶/۸/۱۳ ۱۵:۱۷

تصویر شهید امیر قربانی

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۵۴

میانا تسلیت

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۳۹

شهادت لیاقت میخواد.نصیب هر کسی نمیشه. هر شهیدی پدر و مادرش رو شفاعت میکنه در روز محشر. خوش به سعادت پدر و مادرش.

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۲۱

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۱۵

خدارحمتشون کنه.
متاسفانه بعضی ازکوردهادرفضای مجازی حرفهای درموردشهدای اخیرمرزبانی زدند.که دورازانسانیت ونشان دهنده.....انهاست.

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۱۲

برای من سواله چرا اشاره ای به اینکه این اشرار تروریستهای پژاک بودند در متن خبر نشده؟ تعارف داریم با پژاک و پ ک ک؟

۹۶/۸/۱۳ ۱۴:۰۲

اجرشان با سید شهدا

۹۶/۸/۱۳ ۱۳:۱۰

عرض تسلیت خدمت خانواده های بزرگوار مرزبانان وآرزوی صبر برای بازماندگان

۹۶/۸/۱۳ ۱۲:۵۹

تسلیت به تمامی خانواده های شهدای مرزبانی .خدا رحمتشون کنه

۹۶/۸/۱۳ ۱۲:۵۰

خداونداین شهدارا درآستانه اربعین حسینی باشهدای کربلا محشورفرماید.
الهی آمین

۹۶/۸/۱۳ ۱۲:۱۶

خداوند به پدر و مادر همه این شهدا صبر بدهد

۹۶/۸/۱۳ ۱۱:۱۳

خدا رحمت کند. اگر جانفشانی های این عزیزان نبود شاهد این امنیت نیز نبودیم

۹۶/۸/۱۳ ۱۰:۵۷

خدا رحمت شون کنه.

اخبار روز