کد خبر: ۷۸۰۳۰
۱۴۱۶ بازدید
۱۲ دیدگاه (۱۲ تایید شده)

ماجرای پی بردن به حیات دهقان فداکار در میانه از زبان حیدری، خبرنگار صداوسیما

۱۳۹۶/۹/۶
۲۳:۴۲

 

 

قهرمان دوران کودکی مان·  ما هم دست به دعا برداشته ایم برای سلامتی ات .

دهقان فداکار این روز ها در سالگرد حماسه آفرینی اش حال خوشی ندارد و در بیمارستان امام رضای (ع) تبریز بستری است.

همه برای سلامتی او دعا کنیم.  و اما این قهرمان چگونه پس از سال ها فراموشی دوباره  شناسایی و مورد توجه قرار گرفت!

" تقریبا سال ۱۳۷۳ بود در یک روز سرد و زمستانی یکی از دوستان دوران دبیرستانی ام "آقای فیروز قره بخشی " خبر ی به من داد که با شنیدن آن خبر شوکه شدم!

فردای آن روز با موتور سیکلت مشکی رنگی که با آن به امورات خبری می پرداختم  عازم روستایی شدم که نامش " قهرمانلو " بود.

پس از پرس و جوی فراوان از اهالی روستایی که رویای کودکیهایمان را تنها با نام "ازبرعلی حاجوی" می شناختند به پیرمردی برخودم که کلاهی گرد و کت و شلواری خاکستری برتن داشت و خود را این گونه معرفی کرد : من " ازبرعلی حاجوی "هستم که همگان مرا "ریزعلی" می شناسند.

آری او خود "ریزعلی بزرگ مرد"  کتاب فارسی دوران کودکیهایمان "دهقان فداکار "بود که اکنون گرد پیری بر چهره اش نشسته و بر سر  کوچه شان ایستاده تا گذر ایام را نظاره کند.

کسی باور نداشت که قصه" دهقان فداکار " واقعیت داشته باشد چه رسد به اینکه او ساکن روستای قهرمانلوی بخش مرکزی میانه باشد!

خوشحال ازاینکه خبری ناب و دست اول را بدست آورده ام به میانه برگشتم و به محض بازگشت از روستا به واحد خبر صداوسیمای تبریز که آن موقع به صورت خبرنگار آزاد و افتخاری کار میکردم اعلام نمودم که این مرد بزرگ درشهر میانه زندگی میکند!

با پخش این خبر در اخبار محلی و سراسری آن زمان و برنامه های سیمای تبریز و چاپ خبر آن در روزنامه های محلی و حتی "روزنامه کیهان ویژه میانه" همگان از وجود این فداکار رویا های کودکانه  مطلع شدند و فرماندار وقت میانه و ... به وجود این مرد بزرگ بالیدند و بالیدیم ."

علی حیدری خبرنگار صداوسیمای مرکز آذربایجان شرقی- تبریز

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۹/۱۱ ۱۰:۲۰

خدا حفظتان کند. من کمتر باسوادی مثل شما دیده ام که واقعا دلسوز شهرمان باشد.

۹۶/۹/۸ ۲۰:۰۹

چرا در کتب درسی نام ایشان را عوض کرده و بجای ازبر علی ریزعلی نوشته اند واقعا عجب گیری کرده ایم از دست برخی کوته فکران

۹۶/۹/۸ ۱۴:۰۵

شیخدرآباد + درین دره

۹۶/۹/۸ ۱۳:۱۱

سلام جناب نائبی
شما اصالتا اهل کدام روستا هستید؟

۹۶/۹/۸ ۱۳:۰۱

با سلام و تشکر از زحماتی که در معرفی قهرمان شهرمان متقبل شده اید

البته ایشون نسبت فامیلی دوری با ما دارند و از زمان کودکی به هرکسی میگفتیم که ریزعلی وجود خارجی دارد و  زندست و اسمش هم ازبرعلی است باور نمیکردند و میگفتند که این ماجرا فقط یک داستان است

 

 

۹۶/۹/۸ ۰۸:۴۶

با سلام جناب آقای عبدی بزرگوار از لطف شما و همه دوستان آن ایام بویژه آقای فیروز قره بخشی ممنونم. دیروز که به عیادت این قهرمان رفته بودم آن ایام سال 73 برایم تداعی شد. موفق باشید.

۹۶/۹/۸ ۰۸:۴۴

باسلام و عرض ارادت خدمت دوست بزرگوارم: باید عرض کنم که خبرنگار خود از مردم عادی است متاسفانه عدم دست رسی همگانی مانع از رساندن و انعکاس اخبار و رویدادها می شود و حقایقی چون دهقان فداکار که به نظر رویا و افسانه ای بود با همکاری شما دوستان رسانه این حقیقت دوباره احیا شد و بار دیگر میانه و میانه ای ها به داشتن این اسطوره عزیز به خود بالید. از همه همکاران رسانه ای دیداری ، شنیداری و نوشتاری و همچنین دوستان فضای مجازی که در این حوزه قدم برمی دارند سپاسگزارم.

۹۶/۹/۸ ۰۰:۰۴

سلام جناب حیدری
من جواد عبدی هستم
مطلب زیبای شما را در مورد اقای حاجوی خواندم چون خودم نیز جزو اولین افرادی بودم که ان زمان دوستان و جمعی بودیم که شما خبر را به ما هم فرموددید .
موفقیت روز افزون افرادی همچون شما که باعث کشف استعدادهای خاص و عجیب شهرستان میانه میگردید را از خداوند ارزومندم و برای اقای حاجوی سلامتی کامل و طول عمر با عزت را از خداوند منان خواستارم
یا علی مدد
دوست دیرینه ام و کلیه دوستانی که در عرصه فرهنگ و رسانه منطقه میانه برای شناساندن بهتر این کهن دیار تلاش میکنند را از پروردگار متعال خواستارم.

۹۶/۹/۷ ۲۰:۵۹

برای سلامتی این مرد بزرگ دعا می کنیم .

۹۶/۹/۷ ۱۰:۵۱

خوبه زینالی اون موقع نبوده

۹۶/۹/۷ ۱۰:۳۹

فرق یک خبرنگار با مردم عادی در همینجا مشخص میشود. با اینکه ازبرعلی حاجوی نوه خاله مادر من بود و همه ما حتی هم محله های ما میدانستند که ازبرعلی حاجوی میانه ای و اهل قالاجیق و قهرمانلو هست ولی صدایمان به جایی نمیرسید اما یک خبرنگار با یک خبر این موضوع را جهانی کرد.

۹۶/۹/۷ ۰۹:۱۴

ایثار هیچ وقت از یادها نمی رود .به خاطر این شهدا وجانبازان عزیز هستند در نقطه نقطه جهان

اخبار روز