کد خبر: ۸۰۰۵۲
۴۹۳ بازدید
۲ دیدگاه

دفاع فولاد میانه از اتهامات زیست‌محیطی

۹۶/۱۱/۲۴
۱۵:۵۸

 

مدیر واحد احیای مستقیم فولاد میانه، این واحد را به خاطر استفاده از گاز طبیعی، آلاینده نمی‌داند.

به گزارش صدای میانه به نقل از ایسنا،مهرداد ناجی - مدیر واحد احیای فولاد میانه گفت: سوخت کارخانه آهن اسفنجی میانه از گاز طبیعی است و آلایندگی خاصی ندارد. این واحد برای اولین بار در ایران از گاز طبیعی استفاده می‌کند.

وی در خصوص غبار منتشر شده از محل این کارخانه و انتقاداتی که نسبت به آن مطرح می‌شود، اظهار کرد: در حال حاضر به خاطر نصب غبارگیرهایی که انجام شده است این تصاعد غبار به حد طبیعی رسیده و یکی از دلایلی که پیش از این، انتشار غبار به نظر غیرطبیعی می‌آمد، به خاطر قرارداشتن در مراحل اولیه تولید بود.

مدیر واحد احیای فولاد میانه ادامه داد: در مراحل اولیه فعالیت کارخانه، به دلیل بارگیری مواد بدون وجود سیلوها، غباری در فضا به وجود می‌آمد که پس از تجهیز این مجموعه آن موارد از بین رفت و بخشی از دودی هم که به نظر می‌رسید در محیط منتشر شود ناشی از فعالیت سیستم خنک کننده کارخانه است و این دود بخار آب بوده که ضرری برای محیط زیست ندارد.

با وجود توضیحاتی که درباره این واحد فولادی داده شد در مجموع نگرانی‌هایی در خصوص آلایندگی واحدهای فولادی و آهن اسفنجی وجود دارد که استفاده از تجهیزات روز و تکنولوژی‌های مدرن می‌تواند به افزایش بهره‌وری و کاهش آلایندگی این‌ واحدها کمک کند.

پیش از این برخی رسانه ها مدعی شده بودند که آلاینده ها و آلودگی های کارخانه آهن اسفنجی میانه مشکلاتی را در منطقه به وجود آورده که در این رابطه حتی به اعتراض های نماینده مردم میانه به آلایندگی این کارخانه اشاره شده است.

از طرف دیگر وجود گواهینامه محیط زیست برای کارخانه فولاد اسفنجی میانه و اظهارات مدیر واحد احیای این مجموعه نیز از تاییدهای زیست محیطی آن خبر می‌دهد. 

موضوع برخی آلایندگی هایی که معادن و صنایع معدنی در محیط پیرامونی خود به وجود می‌آورد چالش‌های زیادی تاکنون رقم زده و واکنش‌هایی را نیز در پی داشته است. آخرین آن تصویب قانون مجلس شورای اسلامی در خصوص تکلیف دولت به دریافت و پرداخت یک درصد از درآمد معادن و صنایع معدنی به خزانه با نظر استانداری جهت ترمیم خسارات محیطی بوده است.

در این میان از جمله واحدهایی که در مظان اتهام آلایندگی قرار می‌گیرند واحدهای فولادی هستند و مواردی در خصوص سطح آلایندگی برخی از هفت طرح فولادی اجرا شده در دولت های یازدهم و دوازدهم مطرح بوده که از جمله آنها موضوع آلایندگی فولاد میانه و انتشار ذراتی مضر از این مجموعه فولادی است با اینحال مدیر این مجموعه به مستنداتی اشاره می کند که حاکی از آلاینده نبودن کارخانه احیای مستقیم میانه است./ایسنا 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۱۱/۲۵ ۲۲:۳۶

واحد نورد و احیا آلودگی ندارند ولی اگه ذوب افتتاح بشه آلودگی خواهیم داشت. به نظر می رسد کسانی با سیاه نمایی قصد تشویش اذهان را دارند

۹۶/۱۱/۲۵ ۰۱:۱۷

باسلام
بعداز 6 سال تحمل روزهای طاقت فرسا
هنوز تکلیف ما مشخص نیست
ما چون پارتی نداریم موندیم بیرون و هرشب باید بانگرانی و استرس بخوابیم
لطفا تکلیف مارو هم مشخص کنید

اخبار روز