کد خبر: ۸۰۳۴۴
۱۰۰۸ بازدید
۳۶ دیدگاه

کشت برنج در میانه تهدید برای برنج شمال است و محصول جایگزین معرفی می شود!

۹۶/۱۲/۴
۲۳:۲۰

به گزارش صدای میانه طی چند ماه اخیر در صحبتهای بین کشاورزان و کارشناسان کشاورزی مطرح شده و آن هم ممنوعیت کاشت برنج در میانه و معرفی جایگزین برای آن است و با توجه به حساسیت موضوع کامنتهای ذیل نظرمان را جلب کرد ،اولی مربوط به یکی کاربران و دومی هم مربوط به نتیجه تحقیق آقای جلوداری در این باب از جهاد کشاورزی میانه است:

نظر اول از آقای یعقوبی:

از قرار معلوم جهاد کشاورزی شهرستان طی بخشنامه ای زارعین شالیزار را ازکشت برنج ممنوع کرده .(غافل از اینکه درمیانه از قدیم الایام کشت برنج مرسوم بوده وکشاورزان میانه وحومه را بنام برنجکار میشناسند . 

ناگفته نماند که این عمل جهاد کشاورزی استان منبعث از فشار ولابی نمایندگان استانهای شالیکار شمال کشور گیلان ومازندران وگلستان میباشد )

اولا جهاد میانه باید بداند که آب سدهای سهند وآیدوغموش جهت استفاده کشاورزان استان آدربایجانشرقی احداث شده حالا بماند که سد استور صرفآ جهت استفاده استان گیلان لحاظ شده وبخش وسیعی از باغات وزمینهای حاصلخیز میانه را ازبین برده تا رفاه کشاورزان گیلان فراهم آید . 

حالا به این هم بسنده نمی کنند بطوریکه تابستان امسال آب سد آیدوغوش تمامآ باز شد تاکشاورزان گیلان خوش بحالشان شود وچند روز قبل از بارشهای اخیر رفتهبودم دیدم اب سد آیدوغموش آنقدر ته کشیده که هربیننده ای را غمگین وناراحت میکند .

خلاصه سرتان را بدرد نیارم بنده حاضرم بعنوان یک کشاورز شالیکار وپیشرو دربخش کشاورزی با ادله و سند ومدرک  ثابت کنم که مصرف وهدر رفت آب در کشت برنج خیلی کمتر از دیگر محصولات زراعی میباشد .

استاتید چنانچه جهاد این بخشنامه خود را عملی نماید که بنده خیلی بعید می دانم ،خواهشمند است بی تفاوت نباشید که قطعآ نیستید دخالت نمائید باتمام قوا پشتیبانتان ودر کنارتان تا آخر وحصول نتیجه بوده وهستیم . چطور استانهای شمالی حق دارند هرطور که دلشان میخواهد اب رودخانه های جاری شده از شهرستان میانه را مصرف نمایند ولی زحمتکشان بخت برگشته میانه وحومه نه؟ 

کامنت حاج رضا جلوداری در یکی از گروه ها در جواب این مطلب که در منتشر شده است:

به استحضار میرساند . حقیر هم از کارشناسان جهاد اطلاع یافتم که طی بخشنامه ای به جهاد کشاورزی میانه از طریق سلسله مراتب استانی و وزرات کشاورزی ابلاغ شده که برای کشاورزان برنج کار میانه وسایر شهرستان ها به غیر از شمالی ها کشت جایگزین معرفی شود و کشت برنج در میانه  وسایر جاها به عنوان تهدید برنج شمال محاسبه شده . در حالی که برنج میانه مرغوبتر وعطر دار از برنج شمال هست ومصرف اب  برنج کاران میانه به لحاظ مدیریتی نصف مصرف آب برنج کاران شمال می باشد واز طرف قدمت برنج کاری در شهرستان میانه بیش از یک قرن ( ممان )  است .

با توجه به مرغوبیت زمینهای میانه برای کشت برنج واقتصادی بودن ومضافا اینکه  در سال ۱۳۹۶  در شهرستان میانه حدودا  (۵۰۰۰ هکتار)  زمین به زیر کشت برنج رفته است که در هر هکتار میانگین ۳ تن برنج با فرض قیمت هرکیلو ده هزار تومان برداشت شده سرجمع در آمد حاصله شهرستان میانه در یک سال فقط در بخش کاشت  برنج یکصد پنجاه میلیارد تومان شده وحدود  ۱۵۰۰ نفر نیز  واشتغال مستقیم ایجاد شده که اعداد ارقام   نقش بسزایی در اقتصاد شهرستان بویژه کشاورزان میانه  داشته  وهیچ قدرتی حتی وزیر کشاورزی نیز نمی تواند کشاورزان عزیز وزحمت کش میانه  را از  کاشت برنج منع کند . مگر مسولین وکشاورزان  شهرستان میانه مرده باشند .

اگر پیشنهاد کشت جایگزین برای برنج لازم است این پیشنهاد را ببرند در شمال اجرا کنند

**********

توضیح تصویر:

شالیزار های ممان/ارسالی از ناصر خادمی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱/۲ ۰۱:۱۴

با سلام.این حرف اصلا درست نیست که نباید در میانه برنج کاشت بشه .توی شهریکه نه کارخانه داره با اینهمه جوان تحصیلکرده وبیکار باز هم برا بعضیها شغل مستقیم وغیر مستقیم درست کرده ومعرف شهرمان در سایر شهر ها هم هستش بعدش هم توی سایر استانها از جمله خوزستان .ایلام. شیراز .ودشت مغان اردبیل هم کاشت میشه . واز همه مهمتربدترین برنج میانه کیفیتش از بهترین برنج شمال هم بهتره وقیمتش هم مناسبتره به هیچ کسی هم مربوط نیست که کشاورز میانه ای چی بکاره یا چی نکاره. درود بر میانه.وکشاورز میانه ای .میانجی از تبریز.

۹۶/۱۲/۶ ۱۰:۴۸

نظرات مطالب فرمانداری هم نمایش داده نمی شود

۹۶/۱۲/۶ ۰۹:۴۴

بحث رو منحرف نکنین. من یا هر پدر مادری مصلحت میدونم با بچه فارسی حرف بزنم یا اصلا فرانسوی. به شما یا دیگری مربوط نیست. همونطور که شما ازادی با بچه ت اذری یا روسی حرف بزنی. پس بحث رو به بیراهه نبر لطفا.

۹۶/۱۲/۶ ۰۰:۴۱

اصلاح میکنم سد درودزن

۹۶/۱۲/۵ ۲۳:۰۲

روز مهندس رو باس تبریک میگفتی به پدرایی که حقوق کارمندی رو تا ته برج مهندسی میکنن، به مامانایی که نیم کیلو گوشت خورش رو واس ۷نفر مهندسی میکنن

۹۶/۱۲/۵ ۲۲:۴۱

آب هم اگر تبخیر شود همان نصف آب تبخیر میشود همان نصف آب هندوانه تبخیر میشود نه بیشتر

۹۶/۱۲/۵ ۲۱:۲۹

باسلام خدمت دوستانی که درمطلب نماینده محترم کامنت میزارندوتاییدنمیشه,وقتی به مکررات این عمل ازطرف روابط عمومی ایشان انجام میشودپس بهتره دیگه کامنت نزاریم,ببخشیداینجاپیام فرستادم.باتشکر

۹۶/۱۲/۵ ۱۹:۳۱

ترکها خودشان الان ضد ترک تر از همه هستند. وقتی در زنجان و میانه گ خلخال بچه هایمان را فارسی می حرفیم یعنی اینکه نسبت به خودمان بی تعصب هستیم. یعنی اینکه مناطق ما روز به روز محروم تر می شوند و باید از دیار خودمان کوچ کنیم برویم ...

۹۶/۱۲/۵ ۱۶:۳۶

من هم اعتقاد دارم باید شهرداری پولی را از شالیکاران بابت کاشت برنج نزدیک میانه بگیرد چون شرجی میشه حداقل به مردم باید برسونه

۹۶/۱۲/۵ ۱۶:۳۴

فقط در هشتجین نیست هر شهری که سد داره برنج کاشت میشه
کل برنج استان فارس را با کاشت برنج اطداف سد مامازن تو مرودشت تهیه میکنند اگر واقعا این نامه کلی باشه اعتراض همه جا بلند میشه بعید میدونم که دولت جرات کنه چنین کاری رو کنه همه شهرها معترض میشن

۹۶/۱۲/۵ ۱۶:۱۱

میزان تبخیر آب در کشت برنج بالاتر است همین وضعیت شرجی هوا در تابستان گواه این امر است

۹۶/۱۲/۵ ۱۵:۱۸

اینهاهمشان سیاست جناب نوبخت رییس سازمان برنامه‌ بودجه که گیلانی و ضدتورک هست,همانطورکه کریدورریلی جنوب,جنوبشرق اسیاوهندبه روسیه اروپای شرفی رابجای اذربایجان ازگیلان عبورداد,بااینکارمیخاندسطح زیرکشت برنج رادرگیلان گسترش وچندبرابرکنند,برایشان هم مهم نیست چقدرترک زبان کوچ کنند,درهشتجین هم درچندروستابرنج کشت میشود.بایدقاطعانه درمورداین سیاست نماینده های میانه وخلخال بایستند.

۹۶/۱۲/۵ ۱۵:۰۵

همین خلخال باوجودکوههای بلندوهیروچای,اپارچای,کیوی چای و.. که به قیزل اوزن میریزدهیچ استفاده ای نمیتواندبکنداخرسرمیریزدسفیدرود وگیلان استفاده میکند,یعنی اینجوری ازمنابع ترکهااستفاده میکنندهم ازسفیدرودهم ازایدوغموش واستورهم میخاند.

۹۶/۱۲/۵ ۱۴:۵۳

خیلی خودخواه تشریف دارید متاسفانه

۹۶/۱۲/۵ ۱۳:۲۷

آب این رودخانه ها نهایتا به خزر می ریزد. دریای خزر نیازمند این آبها نیست. چون با وجود ولگا همواره میزان آب ورودی به قدری بوده است که در برخی سالها پیشروی آب در جنوب خزر موجب شده تا محله هایی از شهرهایی مثل نوشهر زیر آب برود. پس نتیجتا آب شهرمان میانا را برای مصارف کشاورزیشان می خواهند. یعنی خونشان قرمزتر است؟ یا ژن بهتری دارند؟ این آب حق شهر من است. بودجه های دولتی را در اصفهان و یزد و کرمان و سمنان و مشهد صرف کردید بیابان ها را آباد کردید و شهرهای ما را ویران. از هر 10 میانه ای 8 نفرش ترک وطن کردند. دلیلش همین سیاست های تبعیض آمیز بوده است...

۹۶/۱۲/۵ ۱۳:۱۳

سودش رو کشاورز میبره مردم عادی شهر هم از حشرات و شرجی هوا. بهترین کار رو کردن.ممنوع کردن.باید زودتر ممنوع میکردن.اب نیست برای خوردن. اب رو میبندن به زمین که برنج بکارن.

۹۶/۱۲/۵ ۱۰:۵۱

مصرف اب برای برنج نصف مصرف اب برای جارو یا هندوانه هست.ضمنا منطقه میانه منطقه کم آبی نیست.فقط بنده به عنوان یک کشاورز که پنجاه سال کارمان در میانه این است به جرات عرض میکنم که مصرف آب برنج نصف محصولات دیگر هست چون در زمان کاشت بستر زمین را برای اینکه آب به خاک نفوذ نکنه سفتش میکنند و زمین آب را به خودش نگه میداره.

۹۶/۱۲/۵ ۱۰:۴۷

واللا اگه حرف شما سند قرار بدهیم که گیلان تمام آب های رودخانه هاش از جاهای دیگه سرچشمه میگیره .و ضمنا تا پای جان هم ایستادیم بسم الله شما بیا نذار بکارند.

۹۶/۱۲/۵ ۱۰:۲۸

با عرض سلام ،
فقط جهت آگاهی نمایندگان همیشه درصحنه ء خارج گود ، لطفا عیار و جایگاه خود را به عنوان نماینده حداقل در این مورد نشان دهید ، تا میانه ای ها بیش از این از داشتن ...... بیش از حد پشیمان نباشند .

۹۶/۱۲/۵ ۱۰:۲۳

نماینده های زحمت کش میانه!!!!! شما هم به خودتان یک حرکتی بدین دیگه محض خدا ...

۹۶/۱۲/۵ ۱۰:۲۲

طوری میگید اب میانه انگار اب از اسمون برای میانه اومده! سد ایدوغموش رو روخانه های چاراویماق پر میکنن. سد استور رو رود قزل اوزنی که از کوردیستان سرچشمه میگیره. برنج خوبه ولی برای مناطق پر اب شمالی نه مناطق کم اب میانه.

۹۶/۱۲/۵ ۰۹:۵۶

هر جایی یه حق‌آبه‌ای داره و هرجایی باید در حد پتانسیلش رشد کند اگر میانه در حد پتانسیلش رشد میکرد اصلا آب اضافه نداشتیم و اگر سایر بیشتر از پتانسیلشان رشد نمیکردند نیازی نبود الآن دست نیاز به سوی ما دراز کنند

۹۶/۱۲/۵ ۰۹:۵۰

عجیبتر اینکه با آب تو شهرهای دیگر آباد شوند و شهر خودت دربیکاری و مهاجرت حرف اول را بزند

۹۶/۱۲/۵ ۰۹:۳۷

من نمیدانم گیلان چطور ازاب سداستورمیخاداستفاده کنه؟ هم اینکه دریچه های سدبسته شده وبه انطرف نمیردوهم فاصله گیلان بااین سدبسیارزیادهست

۹۶/۱۲/۵ ۰۹:۱۶

طرح خوب وکارشناسی شده هست: متاسفانه الان درآمد زآیی کاذب شده و باکشت برنج خشکسالی زودرس میانه را فراخواهد گرفت

۹۶/۱۲/۵ ۰۹:۱۴

بااين استدلال شما مي توان گفت پس تغييرات آب وهوايي كشورنيزبه خاطركشت برنج درشمال كشوراست

۹۶/۱۲/۵ ۰۸:۳۷

سلام خدمت جناب مهندس یعقوبی و دوست عزیزمان جناب آقای جلوداری
و تسلیت به نمایندگان که یک صدهزارم از وقت شریفشان را برای خدمت به مردم میانه و الخصوص به مشکلات کشاورزان و دانشگاهیان نکرده و نخواهند کرد چون که نیتی ندارند

۹۶/۱۲/۵ ۰۶:۱۹

عجیب است کسی بگوید وزیر کشاورزی هم کاره ای نیست خودمان خودمختاریم درحالیکه آب بری بالای کاشت برنج محرز است حتما باید به درد دریاچه ارومیه مبتلا شویم بعد از خواب بیدار شویم چقدر آب مصرف کردیم تا این درآمد را بدست آوردیم آب ثروت همگانی است ونه مخصوص یک صنف اندکی تلنگر

۹۶/۱۲/۵ ۰۰:۴۷

این همه تغییر اب و هوایی میانه به خاطر همین برنج هستش

۹۶/۱۲/۵ ۰۰:۳۲

داستان ممنوعیت کشت برنج داستان جدیدی نیست وزارت جهاد کشاورزی چندین سال پیش اقدام به صدور بخشنامه ای در مورد ممنوعیت کشت برنج در 14 استان کشور به غیر از شهرهای شمالی نموده است و الان هم کشاورزان استان های دیگر مشغول به کشت برنج می باشند. اگر قرار است در شهرهای مثل شهر میانه کشاورزان برنج نکارند چرا مسئولان و مدیران اداره جهاد کشاورزی شهرستان میانه مجوز احداث کارخانه های برنج کوبی  در شهرستان میانه را داده اند.

آیا این همه کارخانه برنج کوبی برای شهرستان میانه نیاز است!؟

۹۶/۱۲/۵ ۰۰:۰۵

اگه این حرفا درسته که اب سدها واسه شمال وگیلان استفاده میشه پس نماینده های میانه چه کاره هستن .چراباید ابهای میانه واسه شمالیها یاگیلانیها مصرف بشه...مرگ بر خائن میانه ای فروش

۹۶/۱۲/۵ ۰۰:۰۵

آب مال خودمان هست به کسی هم ربطی نداره در چه راهی و کجا مصرف میکنیم

اخبار روز