کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۳/۱۸ ۰۴:۳۸

جواب های ایت اله سیستانی

پرسش: آیا یک زن می تواند روسری و کت و شلوار بپوشد و در خیابانها و بازارها راه بیفتد؟
پاسخ: اگر آن لباس برجستگی های اندام او را مشخص می کند و یا سبب فتنه انگیزی شود، جایز نمی باشد.
۲پرسش: برخی شرکت ها روی برخی پارچه ها و منسوجات خود می نویسند «ابریشم خالص» با این وجود، ما در صحت چنان چیزی، شک داریم چون بهای آنها خیلی ارزان است و حریر و ابریشم به آن ارزانی نیست، پوشیدن آنگونه لباسها چگونه است و می توان با آنها نماز خواند؟
پاسخ: با وجود شک، می توان آنها را پوشید و نماز هم خواند.
۳پرسش: فقها به حرمت پوشیدن حریر و ابریشم طبیعی خالص برای مردان فتوا می دهند، آیا یک مرد می تواند حریر و ابریشم آمیخته به جز آن را بر تن کند مثل کراوات. وانگهی بستن کراوات برای مردان به طور کلی آن هم از حریر خالص چطور است؟
پاسخ: بستن کراوات حتی اگر ابریشم و حریر خالص هم باشد حرام نیست زیرا به آن، لباس صدق نمی کند و ستر عورت با آن ممکن نیست و اما آنچه حریر و ابریشم خالص نیست و به غیر آن آمیخته است و حریر به آن گفته نمی شود، پوشیدن آن جایز است هر چند که با آن ستر عورت ممکن باشد.
۴پرسش: حکم لباس مشکی در دو ماه محرم وصفر مستحب است یا مکروه ؟
پاسخ: کار شایسته و پسندیده ای است.
۵پرسش: آیا استفاده از کروات در مجالس جشن و عروسی اشکال دارد ؟
پاسخ: فی نفسه مانعی ندارد.
۶پرسش: حکم پوشاندن بدن برای مرد چیست؟
پاسخ: پوشاندن عورتین لازم است .
۷پرسش: آیا والدین می توانند فرزندان را از پوشش لباسهای مد روز منع کنند ؟
پاسخ: پدر ومادر میتوانند از بعضی کمکها امتناع کنند مگر اینکه فرزند چنین باشد وچنان نباشد وفرزند هم ناچار است برای رسیدن به مقاصد خود آنها را اطاعت کند.
۸پرسش: آیا استفاده از دستمال گردن ابریشم حرام است ؟
پاسخ: اشکال ندارد.
۹پرسش: پوشیدن شلوار لی و لباسهای خارجی برای مردان چه حکمی دارد ؟
پاسخ: اشکال ندارد.
۱۰پرسش: پوشیدن پیراهن آستین کوتاه به طوری که تا آرنج را بپوشاند چه حکمی دارد؟
پاسخ: فی نفسه اشکال ندارد.


جالب دوستان همشهریان کراوات هم حرام نیست منبع هم سایت خود ایشان.

۹۷/۳/۱۸ ۰۴:۱۳

پرسش: میزان موهای زائد بدن
شرح : 1 ) با سلام میزان موهای زائد بدن در ناحیه آلت تناسلی و زیر بغل باید تا چه حد باشد؟
2 ) از چه مقداری بیشتر باشد حرام است؟ )
3 ) نزدیکی در شرایط زیاد بودن موهای زائد ناحیه تناسلی چه حکمی دارد؟
پاسخ:


پاسخ شماره 1 . از موهای زائد در ناحیه آلت تناسلی و زیر بغل به عنوان موهایی که برطرف کردن آن ها برای سلامتی انسان مفید است، تعبیر شده است . ( 1 ) بنا بر این سفارش شده این گونه موهای زائد زود به زود بر طرف گردد.حدی برای اندازه موها برای باقیماندن مشخص نشده است.
پاسخ شماره 2 .بلند گذاشتن موهای زائد در بدن حرام نیست .
پاسخ شماره 3 . آمیزش و نزدیکی در فرض سؤال اشکال ندارد .
پی نوشت :
1 . شیخ حر عاملی ، وسائل الشیعه ، ج 2 ، ص 75 - 65 - باب 34 - 28 ؛ مجلسی ، حلیه المتقین ، آداب حمام رفتن .

۹۷/۳/۱۸ ۰۳:۵۷

استفتا از مرجع عالیقدر ایت اله سیستانی.

پرسش: تراشیدن ریش به اندازه ای که صورت سفید شود حکمش چیست؟
پاسخ: بنابر احتیاط واجب جایز نیست.
۲پرسش: گاهی برخی شرکت های اروپایی برای استخدام در شرکت خود امتیازی برای افراد ریش تراشیده قایل می شوند آیا جایز است برای استخدام در آن شرکت، ریش را تراشید؟
پاسخ: تراشیدن ریش ـ بنابر احتیاط واجب ـ جایز نیست مگر این که مورد اضطرار باشد ، یا ترک آن موجب ضرر یا حرجی باشد که معمولاً تحمّل نمی‏ شود .
۳پرسش: گذاشتن ریش پروفسوری (فقط چانه) چه حکمی دارد؟
پاسخ: به احتیاط واجب جایز نیست ولی در این مساله می توانید به مجتهدی رجوع کنید که اجازه آن را می دهد با رعایت تسلسل در اعلمیت.
۴پرسش: زدن ریش با ماشین که از ته نمی زند و چانه را با شماره کمتر چه حکمی دارد مثلا شماره ۲ یا ۳ ؟
پاسخ: اگر به مقداری ریش بماند که عنوان ریش صدق کند مانعی ندارد .
۵پرسش: آیا والدین می توانند فرزندان خود را از تراشیدن ریش منع کنند؟
پاسخ: حق دارند.
۶پرسش: آیا گذاشتن ریش که مستلزم حرج باشد جایز است ؟
پاسخ: تراشیدن ریش ـ بنابر احتیاط واجب ـ جایز نیست مگر این که مورد اضطرار باشد ، یا ترک آن موجب ضرر یا حرجی باشد که معمولاً تحمّل نمیشود ، هر چند از جهت استهزاء وتوهین باشد.
۷پرسش: اقتداء کردن به کسی که موی صورتش را با ماشین شماره صفر می تراشد چه حکمی دارد؟
پاسخ: در جماعت باید عدالت امام را احراز نمود.
۸پرسش: تیغ زدن بالای ریش (لپ) و زیر ریش (گردن و زیر فک) ولی ریش را نزنیم چه حکمی دارد؟
پاسخ: حرام نیست.
۹پرسش: تراشیدن ریش با تیغ یا با ماشین صفر آیا اشکال دارد؟ برای کسی که صدق ریش نکرده چطور؟
پاسخ: بنابر احتیاط واجب جایز نیست. و تراشیدن موهای نازکی که از کودکی می روید اشکال ندارد.

۹۷/۳/۱۸ ۰۰:۲۱

درباره تراشیدن ریش آیه نداریم ؛ اما احادیثی مسلّم از معصومین (ع) داریم که دلالت بر حرمت ریش تراشی می کند که در ذیل خدمت دوستان علاقمند ارائه میگردد امید است مفید واقع گردد.
1-دستور خداوند حکیم :
رسول خدا (ص) نامه هایی برای پادشاهان کشورها از جمله خسرو پرویز، شاه ایران برای پذیرش اسلام فرستاد. شاه خودخواه نامه پیامبر اسلام (ص) را پاره کرد و دستور دستگیری آن حضرت را صادر نمود. ماموارن شاه ایران در حالی به محضر مبارک آنحضرت مشرف شدند که ریش خود را تراشیده و از سبیل های بلندی گذاشته بودند .رسول خدا(ص) تا نگاه به آنها کرد ناراحت شد و فرمود : وای بر شما! چه کسی به شما گفته ریش خود را بتراشید و سبیل خود را بلند نگه دارید که پاسخ دادند: پادشاه ایران این دستور را داده است .رسول خدا (ص) فرمود :(وَ لکن رَبّی اَمَرَنی باِعفاء لـِحیَتی وَ قَصِّ شارِبی) اما پروردگار من دستور به گذاشتن ریش و کوتاه کردن سبیل ها داده است.(بحار الانوار ، ج20 ،ص 389 )
2- تشبیه به مجوسیان(زرتشتیان) و یهودیان :
از روایاتِ درست استفاده می شود که یهودیان و مجوسیان بر خلاف دستور خداوند و پیامبران (ع) ریش خود را می تراشیدند . اسلام برای حفظ هویت فرهنگی ، به مسلمانان دستور داده ضمن عمل به احکام اسلام ، ظاهر خود را شبیه بیگانگان نکنند. زیرا اگر ملتی مانند مسلمانان که دارای فرهنگ غنی و کاملی هستند ، در فرهنگ از دیگران تقلید کردند ، به تدریج اصالت و هویت و فرهنگ دینی و ملی خود را از دست خواهند داد. همانطوری که در طول این چند قرن بالاخص در این عصر از دست دادن هویت فرهنگی در عده ای مشهود است. بر همین اساس رسول گرامی اسلام (ص) فرمود: (حَفو الشََّوارِبَ وَ اعفُوا الُحی و لا تَشَبَّهوا بِاِلیَهُودِ) سبیل هایتان را کوتاه نمایید و محاسن (ریش ها ) خودتان را بلند نگه دارید و خود را شبیه یهودیان مگردانید : (البته محاسن ، نباید از یک قبضه دست بلندتر باشد.یعنی 4 انگشت)مأخذ:(وسائل الشیعه: ج 1 ص 423 ، مکارم الاخلاق ص 67 ) و همچنین آن حضرت فرمودند : اِنَّ المَجَوسَ جَزَّوُا لُحاهُم وَ وَفَّرُوا شَوارِبَهُم وَ اِنَّا نَحنُ نَجِزُّ الشَّوارِبَ وُ نَعفی اللُحی وَ هِیَ الفطرةُ) مجوسیان ریش های خود را میتراشیدند و سبییل های را بلند نگه می دارند ولی ما مسلمین (عکس آنها ) سبیل های خود را کوتاه و محاسن را بلند نگه می داریم ، و ریش داشتن و کوتاه کردن سبیل مطابقت فطرت انسانی است .(وسائل الشیعه ، ج 1، ص 423 – مکارم الخلاق ص 67 )
و نیز رسول خدا (ص) فرمودند: (لَیسَ مِنا مَن تَشَیبَّهَ بِغَیرِنا) کسی که خود را شبیه غیر مسلمانان در آورد از ما نیست ونیز فرموده: مسلمان واقعی نیست کسی که به دستور و رسوم و آداب بیگانه عمل کند .(کنز العمال : ج 1ص219)
امام صادق (ع) فرمودند: خداوند به یکی از پیامبران وحی کرد که به مومنان بگو که در لباس ، خوراک و آداب و رسوم دشمنان خدا را سرمشق قرار ندهید که اگر چنین کنید شما هم مثل آنان دشمنان خدا محسوب می گردید .(کتاب بهشت جوانان ، ص 477) .(وسائل : ج 3 ص 279 و ج 11 ، ص 111 )
3- عظمت و نشانگی مردانگی :
ریش از نشانه های مرد بودن است و عظمت و ابهت او را نشان می دهد و ریش در آوردن در مرد علامت آن است که دیگر او جزء بچه ها و زنان نیست ، کسی که ریش خود را می تراشد ، این نشانه و ابهت مردی را از بین می برد و خود را شبیه زنان می گرداند . مُفَضَّل یکی از اصحاب امام صادق (ع) درباره علت ریش گذاشتن سوال کرد آن حضرت در جواب فرمود: هنگامی که انسان مو و ریش در صورتش می روید، این کار علامت و نشان مرد بودن و عظمت و اُبُّهت او را می رساند و او را از حد و مرز بچه ها و شبیه زنان بودن خارج میسازد. بعد آن حضرت (ع) فرمود : اگر فرزندی که متولد می شود ، مونث و دختر باشد، صورت او بخاطر نروئیدن ریش صاف و پاکیزه می ماند تا این پاکیزگی و شادابی و طراوت در صورت زن سبب تحریک و جلب مردان و زمینه را برای ازدواج با یکدیگر فراهم سازد که ازدواج هم برای باقی ماندن نسل بشر می باشد (بحار . ج 3 ، ص 62 و 75 )
4- زینت مردان :
از امام رضا (ع) سوال شد : چه امتیاز و ارزشی در ریش است که مردان دارند ولی زنان ندارند ؟
امام (ع) فرمودند : خداوند مردان را به وسیله محاسن زینت داده است و فضیلتی برای مردان است و به وسیله ریش، مردان از زنان شناخته می شوند.(سفینة البحار ، ج 2 ، ص 508 )
5- باعث رساندن آسیب به صورت :
رسول خدا (ص) فرمودند: محاسن (ریش) را از ته زدن یک نوع مُثله ( شکنجه و آزار جسم و روح ) است و کسی که خود را از شکنجه و اذیت کند لعنت خداوند بر او باد.(مستدرک الوسائل ج 1 ص 406)(سفینة البحار : ج2 ص 508 )
6- عمل قوم لوطِ نبی :
قوم حضرت لوط(ع) مردمی آلوده و ناپاک بودند که خداوند سبحان در اثر عمل شنیع همجنسبازی ، آنها را نابودکرد و یکی از اعمالی که سبب نازل شدن عذاب بر آنها شد ، تراشیدن ریش بود .رسول گرامی (ص) فرمود: ده عمل زشت و گناه ، باعث نابودی قوم لوط شد. یکی عمل لواط و آن حضرت بقیه اعمال آنها را شمرد و تا اینکه فرمود :و تراشیدن ریش و بلند کردن سبیل دو عمل و گناهی بود که سبب از بین رفتن قوم لوط شد.(مستدرک الوسائل ، ج 1 ، ص 407 )
*ریش تراشی در کلام امیر المومنین (ع) : حبابه والبیه می گوید : حضرت علی (ع) را در جلوی لشگر دیدم در حالی که با تازیانه دو سری فروشندگان ماهی بی فلس (غیر پولک دار) را که فروش آن حرام بود می زد ، و میفرمود : ای فروشندگان ماهی هایی که مسخ شده بنی اسرائیل اند و ای لشکر بنی مروان
(فرات بن احنیف) سوال کرد : لشکر بنی مروان چه کسانی هستند ؟
حضرت علی (ع) فرمود: آنها گروهی بودند که ریش های خود را می تراشیدند و سبیلهایشان را تاب می دادند ، و در اثر این دو گناه مسخ شدند و به شکل حیوانات در آمدند. (اصول کافی،باب ترجمه فارسی ج2، ص 252)

۹۷/۳/۱۷ ۲۳:۴۸

اینکه قرارتون بر این هست که در قسمت وسط صفحه ، اخبار مربوط به میانه رو درج کنین و سمت چپ صفحه اخبار گوناگون رو، خوبه ولی بدلیل استفاده از فرصتی برای تخریب بیشتر در مورد دوچرخه ، این خبر میبد رو آوردین در اخبار شهرستان قرار دادین که بنظر روش خوبی نیست و بهتره در قسمت خودش درج بشه . بقول یکی از دوستان حوزه هم روحانی بیسواد داره و هم دانشمند، همانطور دانشگاهها نیز هم محققین و مخترعین چیره داره وهم گدای نمره و پاس کردن ترم.

۹۷/۳/۱۷ ۰۸:۴۶

دست اندرکاران سایت صدای میانه خوب دارند از آب گل آلود ماهی می گیرند

۹۷/۳/۱۶ ۱۹:۱۰

اون مردانگیست نه مرد بودن مردظاهری

۹۷/۳/۱۶ ۱۹:۰۹

هیچ وقت به زن نگو مثل مرد
بگو شیرزن

۹۷/۳/۱۶ ۱۳:۴۱

مرد بودن به ریش بود، بز از همه مردتر بود. مردونگی یه صفته.زن داریم مرد!
و نر داریم نامرد!

۹۷/۳/۱۵ ۲۰:۳۲

ی کلام هم از مادر عروس شنیدیم

۹۷/۳/۱۵ ۱۸:۱۹

سفت بچسب ولش نکن

۹۷/۳/۱۵ ۱۷:۳۹

اگر واقعیت داره یا حرفشو باید ثابت کنه و تا آبروی اسلام را نبرده خودش را خلع لباس کنه آدم که بدون سند و چشم بسته نباید حرف بزنه

۹۷/۳/۱۵ ۱۶:۱۲

حالا کتری با حدیث جعلی یا غیرجعلی ندادم
ولی تراشیدن ریش مشکل شرعی دارد چون مرد را شبیه زن میکند

۹۷/۳/۱۵ ۱۶:۰۹

چرا ول کنیم،ول کردیم که روزگارمون اینجوریه،هر چی بیسواده سره کاره،شما اعصابت نمیکشه خودتو ناراحت نکن برو به حرفهاشون گوش کن

۹۷/۳/۱۵ ۱۶:۰۷

(...) بجای اینکه حرف های اینجور آدمهارو گوش بدین برین خودتون کتاب بخونین

۹۷/۳/۱۵ ۱۵:۴۳

همانطوریکه که دانشگاهها فارغ التحصیل بیسواد میدن بیرون حوزه ها هم طلبه بیسواد میدن بیرون

۹۷/۳/۱۵ ۱۵:۴۳

همانطوریکه که دانشگاهها فارغ التحصیل بیسواد میدن بیرون حوزه ها هم طلبه بیسواد میدن بیرون

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۴۲

صدها روحانی هم داریم که خدمات مستمری رو به هموطنان عزیز انجام میدن بطور مثال اونی که منزلشو فروخت و به یه روستا آبرسانی کرد(پخش در صداوسیما) یا در مناطق زلزله زده دارن بناّیی میکنه واسه محرومان .در مورد اونها هم خبر رسانی کنین اگه درد مردم رو دارین( لابد روحانی نیستن بنظر شما)

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۳۵

خب ادامه دهید ببینیم به کجا می رسید

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۳۳

پروردگارا آخرعاقبت ما را بخیرکن

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۳۱

اتفاقا گویندگان چنین حرفهای بدیعی ! خودشان بخوبی در مراکز علمی آموزش دیده اند چه چیزی اصل است چه فرع کجا مصلحت وتقیه و ... ایجاب می کند چه کاری کنند اما باید در مملکت ما یکی چنین بگوید ودیگری ماست مالی کند و سر ما هم به این حرفها گرم شود واز اختلاس و فقر وبیکاری وفساد جنسی و... غافل شویم ایشان گشته اند بیری گَرَح کَسه بیری دَ سورتَ

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۱۶

چرا تیغ زدن صورت حرام است؟ | مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

۹۷/۳/۱۵ ۱۴:۱۱

خب شما چرا ول نمیکنین خیلی از مسائل رو و 40 ساله گیر دادین؟

۹۷/۳/۱۵ ۱۳:۳۸

قرائت اینها و تحریفات این روحانی میبدی از اسلام شباهت زیادی دارد به ان گروهک در موصل و رقه عراق اجرا میکردند.

۹۷/۳/۱۵ ۱۳:۳۳

الله اکبر ول کنید شما هم خب یکی یک حرفی زده ومحکوم شده چرا حاشیه سازی می کنید

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز