کد خبر: ۸۵۸۷۲
۷۲۷ بازدید
۱۱ دیدگاه

فرصت از دست‌رفته آبگرم «ممان» شهرستان میانه

۹۷/۸/۲۷
۱۷:۲۳

به گزارش صدای میانه به نقل از همشهری، سازمان جهانی گردشگری، برخورداری از جاذبه‌های طبیعی را در رتبه اول جذب گردشگر قرار داده است. یکی از زیرمجموعه‌های این گروه، گردشگری سلامت و استفاده از آب‌های معدنی و طبیعی است؛ حوزه‌ای که در نوع خود یکی از پرمخاطب‌ترین‌های گردشگری محسوب می‌شود و برای مثال سالانه افراد زیادی برای درمان و معالجه به آب‌های درمانی سراسر دنیا مراجعه می‌کنند.

آبگرم ممان در آذربایجان‌ شرقی هم یکی از مکان‌های گردشگری است که در سایه بی‌توجهی مسئولان در معرض نابودی قرار گرفته. در سال‌های اخیر و به هنگام ساخت سد شهریار شهرستان میانه، تخته‌سنگ‌هایی به وسعت نیمی از مساحت آ‌بگرم ممان در این منطقه رها و موجب تخریب دیوارهای آبگرم و بدون استفاده ماندن آن شده است. روالی که اگر به همین شکل ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به نابودی کامل این منطقه شود.

این اتفا‌ق‌ها در حالی رخ می‌دهد که آبگرم ممان چند ویژگی مهم دارد:

اول این‌که 2 چشمه به فاصله 100 متر از یکدیگر دارد که هر کدام خاصیت درمانی زیادی دارند و برای از بین بردن عارضه‌های پوستی، دردهای روماتیسمی و تورم زانو تاثیرگذارند.

دوم این‌که این چشمه با توجه به ویژگی‌های درمانی می‌تواند گردشگران بسیاری را از شهرهای دیگر به خود جذب کند و فرصتی برای رونق اقتصادی منطقه باشد و در مرحله بعدی آمار بیکاری شهرستان را هم کاهش دهد. اگر این آبگرم رونق گیرد، شاهد سرریز جمعیت زیادی از گردشگران به منطقه و شهرستان خواهیم بود.

ویژگی سوم مسافت نزدیک‌تر این آبگرم به مرکز کشور نسبت به آبگرم‌های اردبیل و آذربایجان‌ غربی است و می‌تواند گردشگران بیشتری را که به دلیل دوری مسافت به آبگرم‌های شمال‌غربی مراجعه نمی‌کنند، جذب کند.

دلیل دیگر، چهارفصل بودن این آبگرم است. برای مثال آبگرم سرعین در زمستان و با سردی هوا چندان مورد توجه گردشگران قرار نمی‌گیرد، اما آبگرم ممان حتی در همین فصل هم می‌تواند با توجه به زیرساخت‌های ریلی استان میزبان گردشگران باشد.

با توجه به همه این ویژگی‌ها به نظر می‌رسد ‌‌بخش خصوصی می‌تواند با کمک‌های دولت برای حفظ و نگهداری و بهره‌برداری از این آبگرم تلاش کند.

 

نویسنده : رحیم قربانی ،همشهری

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۸/۲۸ ۱۰:۱۶

سلام .این رقمی که شمافرمودیدهیچگاه به حساب شهرداری یافرمانداری نمیره.این ابدرمانی هاجزمنابع اب عمومی هستندکه به حساب وزارت نیرونزدخزانه واریزمیشه.مثل منابع نفتی هرچندقیاسش درست نیست.
ابگرمهای هم که به بخش خصوصی اجاره داده میشوددرامدزیادی برای منطقه ندارند.
البته قانونی اخیراتصویب شده که چنددرصدی ازدرامدهای این ابدرمانی هاصرف همون منطقه بشه.

۹۷/۸/۲۸ ۰۹:۵۶

سلام فردا پس فردا مدیران شهر اعلام می کنن برنامه داریم برای اب ممان !ا

۹۷/۸/۲۸ ۰۸:۳۹

در شهرهای شمال کشور با ایجاد آبشار مصنوعی چنان تبلیغاتی می کنند که مسافران کیلومترها و ساعت ها راه طی می کنند تا به محل مذکور برسند ولی در شهر ما ............

۹۷/۸/۲۸ ۰۳:۴۴

همین ک همینجوری رها شده و مردمی اداره میشه خودش جای بسی شکره
از شما امید خیر نیست لطف کنین و شر نرسانین
ما ب همینشم راضی هستیم %

۹۷/۸/۲۷ ۲۳:۳۷

بار ها و بار ها گفته ام. باز هم می گویم.
متاسفانه مسئولین شهرستان میانه در امر جذب گردشگر هیچگونه خلاقیتی ندارند.
شهرستان میانه دارای بسیار زیادی از مکان های توریستی ، گردشگری و تفریحی می باشد ولی به دلیل بی توجهی مسئولین، این مکان ها در حال نابودیست.
از جمله از این مکان ها میتوان به همین آبگرم ممان ، دریاچه آیدوغمش ، آبشار آیدوغمش ، سد آنلیق ، آبشار بلوکان ، قلعه دختر ، پل دختر ، کاروانسرای جمال آباد و... اشاره کرد.
با توسعه مسیر قلعه دختر و سنگ فرش کردن این مسیر به منظور احداث پیاده روی در این مسیر به سمت قلعه دختر میتوان این مکان را بسیار زیباتر کرد و با احداث تله کابین و یا یک پل معلق در ارتفاعات کوه گچیلیک میتوان شاهد گردشگران به این نقطه تاریخی و گردشگری شد.
همین طور با توسعه مجموعه دریاچه و آبشار آیدوغمش، این مکان نیز به یک منطقه گردشگری و تفریحی تبدیل میشود.
آبشار آیدوغمش واقعا فوق العادست ولی به دلیل مسیر خاکی و نامناسب بودن مسیر منتهی به این آبشار و همچنین نبود تابلو به منظور شناخت مسافران در این مسیر ، هیچ مسافری به این نقطه سفر نمیکند. ناگفته نماند. حتی برای بیشتر مردم شهر میانه نیز این مکان ناشناخته است.
و خیلی از جاذبه های گردشگری در شهرستان میانه که با اندکی توجه و رسیدگی میتوان در جذب گردشگر موفق بود.
اِی کاش در مورد توسعه و پیشرفت شهرستان ما جوانان نیز با نظرات خود میتوانستیم مسئولین را همراهی کنیم...

۹۷/۸/۲۷ ۲۳:۲۸

عجب دنیایی شده به بهانه احداث راه افتاده اند به جون کوههای اطراف روستای ممان و طبیعت زیبای انرا تخریب کرده اند از جمله یکی از محلهای آ سیب دیده هم ابگرم میباشد.باکمال تعجب از ابگرم تا روستای ممان تابلوهایی نصب کرده اند که استفاده از سنگها ممنوع اعلام شده است حتی برای خود روستاییان ومعلوم نیست این ذخایر عظیم چرا تخریب میشود وسود حاصله از ان که اصولا باید صرف عمران وآبادانی ممان بشود به کجا میرود؟از مسولین محترم انتظار دارد اگر موضوع سد شهریار منتفی شده با شفاف سازی واعلام ان به اهالی محل بیش ازاین راضی نباشند این روستای زیبا ومولد واهالی زحمتکش وتلاشگر ان دچار ضرر وزیان مالی و روحی شوند.با تشکر .ی م س.

۹۷/۸/۲۷ ۲۲:۵۵

منتفی شدن سد شهریار قطعی است ؟ چون اگر سد ابگیری میشد ابگم هم زیر اب میرفت.

۹۷/۸/۲۷ ۲۰:۴۰

با سلام،
به نظر شما با آبگیری سد شهریار این آبگرم به زیر آب نمی رود؟
آبگرم های نزدیک به تهران می توان به آبگرم واقع شده در منطقه پلور دماوند یا آبگرم همدان یا آبگرم رامسر را بر شمرد.
با تشکر

۹۷/۸/۲۷ ۲۰:۲۸

آبدرمانی گویدرق نیز مطلب بنویسید. این مناطق خداداد که میتواند تبدیل به مکانهایی شبیه سرعین شود و از سراسر ایران توریست جذب کند و هم موجب اشتغال زایی و رونق میانه بشود

۹۷/۸/۲۷ ۱۹:۴۷

با یه ذره اب مگه میشه ابگرم راه انداخت؟

۹۷/۸/۲۷ ۱۸:۱۷

متاسفانه درشهرستان میانه به بحث گردشگری توجه چندانی نمیشه.
به خارج کاری نداریم،همین سرعین بنابرامارمیراث وراهداری سالیانه هفت میلیون گردشگرداره.بااین جمعیت اگرهرمسافر20هزارتومان پول ابگرم بدهدسالیانه140میلیاردتومان!! فقط ازابدرمانی هابدست میاردکه برای چنین شهرکوچکی کافیه.حال درامدهتل هاوکسبه بجای خود.

اخبار روز