کد خبر: ۸۶۵۷۴
۱۶۹۶ بازدید
۱۶ دیدگاه

توهین به قوم تُرک "خلج" در سریال "بانوی عمارت" +عذرخواهی نویسنده سریال

۹۷/۱۰/۵
۰۰:۴۱

در سریال "بانوی عمارت" که چند روز پیش از شبکه سه جمهوری اسلامی ایران پخش گردید، بار دیگر ملت تورک از سوی رسانه رسمی و دولتی مورد توهین قرار گرفت. در بخشی از این سریال که "بانوی عمارت" نام دارد، در یک دیالوگی شنیع و توهین آمیز افسرالملوک به خدمتکارش میگوید: زبون خر رو خلج میدونه زبان تو رو من میدونم 

پ.ن:اینگونه حرکات هیچ موقع بدون پشتوانه و پشتیبانی انجام نمیگیرد زیرا هر برنامه‌ایی قبل از رفتن به روی آنتن، از طرف چندین اتاق بازبینی و ... میگردد...قیزین گؤیلو اولماسا یایلیغی یئل آپارماز...

تورکان خلج از قدیمیرین طایفه‌های تورکان هستند که زبان تورکی را با کمی تغییر و تقریبا به همان صورت پروتوتورک(تورکی باستانی) به امروزمان رسانده‌اند...

انتقاد نماینده قم از سریال بانوی عمارت به سبب توهین به قوم خلج

*************

احسان جوانمرد، نویسنده سریال «بانوی عمارت» با انتشار متنی رسماً از قوم شریف خلج بابت اتفاقاتی که در قسمت بیست و سوم این سریال افتاد، عذرخواهی کرد.

متن عذرخواهی جوانمرد به شرح ذیل است:


عذرخواهی از هم‌وطنان عزیز خلج
علیرغم دقت و وسواس زیادی که همیشه هنگام نوشتن دیالوگ‌ها دارم متأسفانه در سطری از دیالوگ‌های قسمت بیست و دوم سریال بانوی عمارت ناخواسته با استفاده از یک ضرب‌المثل موجبات رنجش گروهی از هم‌وطنان عزیز خلج‌تبارمان را فراهم کردم.
عمق اندوه حاصل از این خطا را درک می‌کنم و بدین‌وسیله از محضر مردم شریف این تبار باستانی درخواست عفو و اغماض دارم و امیدوارم اگر کدورتی حاصل‌شده بزرگوارانه بر من ببخشایند.
در زمان نگارش به معنای ظاهری این ضرب‌المثل اکتفا کردم و خب تمام مسئولیت این خطا بر عهده شخص من است. متن ضرب‌المثل را تعمداً در این یادداشت ننوشتم که خود این عذرخواهی ناخواسته وسیله تکرار خطا نشود.
حالا که با این خطای سهوی بانام و نشان این قوم اصیل ایرانی آشنا شدم امیدوارم توفیق داشته باشم تا در قصه‌ای دیگر به شکلی درخور جبران مافات کنم.
آفرین بر نظر پاک خطاپوشتان و ممنونم که از سعه‌صدری که به خرج داده و می‌دهید.
ارادتمند و عذر خواه: احسان جوانمرد-سوم‌ دی‌ماه نودوهفت.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۳/۲۸ ۲۲:۰۵

من ترک خلج ساوه هستم وایل من ۴۳۲ شهید در دفاع مقدس داده تا درصدا وسیما بگویند خر؟؟؟در جنگ اول جهانی دربرابر روس جنگیدیم وشهید دادیم دربرابر مغولان جنگیدیدم درچالدران و دبرابر روم و انگلیس وجنگیدیم ک..

۹۷/۱۰/۶ ۰۹:۱۸

حاج آقا اباذری که چند هفته پیش داشتید فرقه دمکرات آزربایجان رو می کوبیدید و حمایت خودتون رو اعلام کردین از اعمال زشت پهلوی ها که در غائله آزربایجان به زنان و مردان میانه ای تجاوز کرده بودن و قتل و غارتهای زیادی در ازربایجان شدن و حتی کتابهای قدیمی و ترکی ما رو سوزاندن و....چرا ساکتند؟؟؟؟ یعنی نمی دانی به زبانت و فرهنگت توهین شده از رسانه ملی اونم برای چندمین بار !! معلومه که مقاله هات کاملا غرض ورانه هست و سر مردم کلاه نگذارید و مردم آزربایجان خودشان خوب و بد را می فهمند و مردم آزربایجان اون زمان بخاطر اینگونه تبعیض ها بود که از ایران جدا شده بود.

۹۷/۱۰/۵ ۱۹:۴۸

ساده نگذریم از این توهینهایی که در کتابهای درسی و رسانه میلی قوم پارس میکنه تا فردا "روهینگیای"دیگر نشویم

۹۷/۱۰/۵ ۱۹:۴۲

اگه توهین نیست مثلا به یک فارس هم بگن که ‌."زبان سگان را پارس داند....چیزی نمیشه که

۹۷/۱۰/۵ ۱۹:۲۳

مفهوم جمله یا مثل فارسی نژادپرستانه مذکور اینست که هر کسی زبان هم نژاد خود را می فهمد. یا بهتر بگویم ؛ ترک خلج زبان هم نژاد خود (خر) را می داند.

۹۷/۱۰/۵ ۱۹:۲۲

الا ای کارگردان! انصاف می کن خر تویی یا من؟

۹۷/۱۰/۵ ۱۵:۲۵

به نظر من توهین نیست. اینکه قومی بتواند زبان موجودات دیگر را هم بفهمد یه امتیازه.کاش می شد من هم زبان پرندگان رو میفهمیدم.

۹۷/۱۰/۵ ۱۴:۲۳

قدیمااینجورتوهینی چه عمدی چه سهوی صورت میگرفت اعتراض وواکنشهای انجام میشد.
باوجودمشکلات اقتصادی جامعه نبایدشامل روزمرگی وعادت قرارگیرد.

۹۷/۱۰/۵ ۱۳:۵۲

چی بگه آدم آخه

۹۷/۱۰/۵ ۱۳:۴۸

زیاد هم ساده نباشیم بی شک این بقول خودشان اشتباه نه اولین بار بوده ونه آخرین بار خواهد بود این یک کار هدفگذاری شده است که منظور ازان کاهش حساسیت و استحاله فرهنگی اقوام میباشد

۹۷/۱۰/۵ ۱۳:۱۲

یک مثلی داریم که میگوید چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

حالا چرا باید این توهین میشد که مجبور به عذرخواهی هم شوند!.

۹۷/۱۰/۵ ۱۱:۳۸

بی زحمت نماینده میانه که بخاطر آلودگی اهواز تحصن کرد, واکنشی نشان دهد.
لطفا نماینده ای که رفتار گستاخانه نماینده سراوان را تایید کرد, واکنشی نشان دهد.

۹۷/۱۰/۵ ۱۱:۱۶

خوبه بگند: سگ پارس می کرد؟

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز