کد خبر: ۸۷۱۱
۸۴۵ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

تراکتورسازی پانزدهمین تیم ایرانی حاضر در آسیا

۱۳۹۱/۱۲/۷
۱۹:۱۲

 

خبرگزاری فارس: تیم تراکتورسازی تبریز پانزدهمین تیم ایرانی حاضر در رقابت‌های آسیایی است.

 

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، پیش از تراکتورسازی تبریز، تیم‌های استقلال، پرسپولیس و پاس تهران، ملوان بندر انزلی، سایپا و بهمن کرج،سپاهان و ذوب آهن اصفهان، صبای قم،

خبرگزاری فارس: تراکتورسازی پانزدهمین تیم ایرانی حاضر در آسیا

فجر شهید سپاسی و برق شیراز، مس کرمان، فولاد خوزستان و شاهین اهواز سابقه حضور در باشگاه‌های آسیا را دارند. نگاهی کوتاه به عملکرد تیم‌های ایرانی در رقابت‌های آسیایی داریم.

 

نخستین دوره رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا در سال 1967 آغاز شده اما بین سال‌های 1971 تا 1984 دچار وقفه شد. همچنین جام در جام باشگاه‌های آسیا که قهرمانان جام حذفی در آن شرکت می‌کردند از سال 90 میلادی برگزار شد. لیگ قهرمانان آسیا که از رقابت‌های اروپایی اقتباس شده است از سال 2002 جایگزین دو رقابت قبلی آسیا شده و دیگر جام باشگاه‌های آسیا و جام در جام باشگاه‌های آسیا برگزار نمی‌شود.

استقلال تهران

استقلال تهران پرافتخارترین تیم ایرانی است که در سال‌های 1970 و 1990 به مقام قهرمانی آسیا دست یافته است. در سال 1991 و 1998 استقلالی‌ها به عنوان نایب قهرمانی رضایت داده و در 1971 و 2001 به عنوان سوم دست یافتند اما تمام افتخارات استقلال مربوط به جام باشگاه‌های آسیا بوده و در لیگ قهرمانان آسیا این تیم به افتخار قابل ذکری دست نیافته است.

استقلال تهران در 13 دوره از باشگاه‌های آسیا حضور داشته که حاصل 65 بازی آسیایی این تیم 33 برد، 16 مساوی و 16 باخت است.

پرسپولیس تهران

پرسپولیس تهران در سال 1990 قهرمان نخستین دوره جام در جام باشگاه‌های آسیا شد. دوره بعدی در فینال مغلوب نیسان ژاپن شد و در لیگ قهرمانان آسیا نیز سه بار به مقام سومی دست یافته، اما در لیگ قهرمانان آسیا همانند رقیب سنتی‌اش هیچ افتخاری کسب نکرده است.

پاس تهران

تیم پاس تهران در سال 1992 به شکل عجیبی قهرمان آسیا شد. پاسی‌ها از تیم امارات شکست خورده و مقابل نماینده پاکستان مساوی کردند تا به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به حریف پاکستانی صعود کنند. اما در مرحله نیمه نهایی نماینده ژاپن را شکست داده و در فینال نیز الشباب عربستان را مغلوب کردند.

به غیر از این قهرمانی پاسی‌ها یک دوره دیگر در جام باشگاه‌های آسیا و یک دوره در لیگ قهرمانان سابقه حضور داشتند که در اولی در مراحل اولیه مسابقات حذف شدند.

سایپای کرج

سابقه دو دوره در جام باشگاه‌های آسیا را دارد که در سال 94 توسط تیم نفتچی ازبکستان حذف شد اما در سال 1995 به عنوان چهارمی بسنده کرد. در سال 2008 نیز سایپا در لیگ قهرمانان آسیا در همان مرحله گروهی حذف شد.

بهمن کرج

این تیم در جام حذفی سال 74 تیم تراکتورسازی تبریز را شکست داده و راهی جام در جام باشگاه‌های آسیا شد و در همان مرحله اول اسیر یک تیم گمنام لبنانی شده و از دور رقابت‌های کنار رفت.

سپاهان اصفهان

سپاهانی‌ها فرصت حضور در جام باشگاه های آسیا و جام در جام باشگاه‌های آسیا را نداشتند، اما از دومین دوره رقابت‌های جام قهرمانان در سال 3-2002 پای ثابت این مسابقات بوده و در سال 2007 به بازی پایانی این رقابت‌ها نیز راه یافت که بازی رفت با اورا دایموند ژاپن یک بر یک مساوی کرد اما بازی برگشت را دو بر صفر واگذار کرد تا نخستین نماینده ایران در رقابت‌ها جام قهرمانان آسیا باشد که تا مرحله فینال صعود کرده است.

ذوب‌آهن اصفهان

عملکرد کاملا مشابه با سپاهان در رقابت‌های آسیایی دارد با این تفاوت که در دو دوره گذشته این رقابت‌ها برخلاف همشهری خود، موفق به حضور در این رقابت‌ها نشده است.

ذوب آهن نیز از سال 2003 به رقابت‌های آسیایی پا گذاشته و در سال 2010 به دیدار فینال این رقابت‌ها راه یافت که در تک بازی برگزار شده در ژاپن با نتیجه 3 بر 1 مغلوب تیم سئونگنام ایلهوا چونما کره جنوبی شد.

افتخارات ایران در جام قهرمانان باشگاه‌های آسیا به صعود تیم‌های سپاهان و ذوب آهن به دیدار پایانی محدود می‌شود.

ملوان بندرانزلی

ملوان بندر انزلی یکی از بدشانس‌ترین تیم‌های ایرانی در رقابت‌های آسیایی است. این تیم در سال 55 در نخستین جام حذفی کشور تراکتورسازی را شکست داد و قهرمان شد اما در آن سال رقابت‌های آسیایی با وقفه مواجه بود. در سال 66 ملوان با قهرمانی در جام حذفی به رقابت‌های آسیایی راه یافت و دور اول با برتری مطلق مقابل نمایندگان پاکستان، مالدیو و سریلانکا و زدن 21 گل زده به دور دوم راه یافت اما به دلیل مشکلات مالی امکان حضور در مرحله نهایی این رقابت‌ها که به صورت متمرکز برگزار می‌شد، نشد. ملوان در دهه 70 نیز جواز حضور در جام در جام باشگاه‌های آسیا را کسب کرد که مقابل نماینده اردن در انزلی یک بر یک کرده و با تساوی بدون گل در اردن از ادامه این رقابت‌ها بازماند.

برق شیراز

با قهرمانی جام حذفی در سال 76 به جام در جام آسیا راه یافت اما در همان مرحله اول حذف شد.

فجر سپاسی شیراز

فجر سپاسی شیراز نیز با قهرمانی در جام حذفی به رقابت‌های آسیایی راه یافت اما در مرحله اول و در ضربات پنالتی مغلوب تیم اماراتی شده و از صعود به دور دوم بازماند.

صبای قم

این تیم هم با نام صباباتری تهران و هم بعد از تغییر نام به صبای قم سابقه حضور در باشگاه‌های آسیا را دارد. صبای قم امسال نیز در مرحله پلی آف مغلوب تیمی از امارات شده و از راه یابی به مرحله گروهی بازماند.

مس کرمان

سابقه دو بار حضور در جام قهرمانان آسیا را داشته و یکبار موفق به صعود از گروه خود شده که توسط دیگر تیم ایرانی ذوب آهن حذف شد.

شاهین اهواز

با قهرمانی در جام حذفی سال 68 به باشگاه‌های آسیا راه یافت و دور مقدماتی را با اقتدار به پایان برد، اما در مرحله نهایی با نتایج 5 بر صفر و دو بر صفر مغلوب تیم‌های الدینگ چین و الطلبه عراق شده و از صعود به مرحله نیمه نهایی بازماند.

فولاد خوزستان

حضور این تیم در جام قهرمانان آسیا مصادف شد با از دست دادن بازیکنان شاخص این تیم و افت شدید و در نهایت فولاد خوزستان در رقابت‌های آسیا توفیقی کسب نکرد.

....................................

گزارش: فرهاد فرهادپور

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز