کد خبر: ۸۷۱۳
۱۴۱۹ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

گزارش روزنامه ابتکار از گازگرفتگی در شهر میانه

۱۳۹۱/۱۲/۷
۱۹:۳۰
گازگرفتگي باز هم خانواده اي را داغدار كرد. اين بار بر اثر عدم رعايت اصول ايمني در استفاده از وسايل گاز سوز، در اتفاق دردناكي در شهر اراك سه کودک 2، 4 و 7 ساله از يک خانواده دچار گاز گرفتگي شده و جان خود را از دست دادند.
به گزارش مهر، ساعت 21 دقيقه شب پنجم بهمن ماه ماموران کلانتري 14 شهرستان اراك از طريق تماس يكي از شهروندان با مرکز فوريت‌هاي پليسي 110 در جريان وقوع يک مورد فوت مشکوک قرار گرفتند و با توجه به حساسيت موضوع رسيدگي به آن را به سرعت دستور کار خود قرار دادند.اين گزارش حاکسيت، به محض حصول خبر اکيپي از ماموران اين يگان به اتفاق عوامل اورژانس و آتش نشاني به سرعت به منطقه فوتبال اعزام شده و به بررسي موضوع پرداختند.
بر اساس اعلام ماموران کلانتري اراك اسامي سه كودك قرباني”محدثه" 7 ساله،"مهسا" 4 ساله و”حسين" 2 ساله بوده اند كه هر سه نفر به صورت طاق باز داخل اتاق افتاده و بر اثر استنشاق گاز منو اکسيد کربن ناشي از استفاده ناصحيح از وسايل گاز سوز موجود در اتاق خواب دچار گازگرفتگي شده و جان خود را از دست دادند.هفته گذشته و كمتر از 5 روز پيشتر از اين حادثه هم كمي آنسو تر و در شهر ميانه 4 دانش آموز دختر در خوابگاه شبانه روزي دچار گاز گرفتگي شدند كه با اقدام به موقع از خطر مرگ جستند. در اواخر بهمن ماه هم زن و شوهري در روستاي روداب از توابع شهرستان سبزوار بر اثر گازگرفتگي جان خود را از دست دادند.
بررسي آمارهاي چند سال اخير نشان مي‌دهد كه آمار گازگرفتگي در شهرها و روستاهاي كشور در فصل سرما سال به سال بيشتر مي‌شود. بر اساس اعلام سازمان آتش نشاني درنيمه اول امسال (91) در گوشه و کنار پايتخت 16 حادثه گاز گرفتگي بوقوع پيوست که متاسفانه 4نفر فوت کرده و 9 نفر هم مصدوم شدند. اين آمار هم چنين نشان مي‌دهد که فقط در آذر ماه سال جاري در جريان حوادث گاز گرفتگي و انتشار گاز منواکسيد کربن در منازل مسکوني تهراني ها، سه مرد و چهار زن جان باخته و 5 زن نيز دچار مسموميت ناشي از استنشاق گاز CO شدند. کارشناسان پس از بررسي اين حوادث بيشترين علل بروز آن را نقص در دودکش‌ها تشخيص داده اند.
همچنين براساس آمار موجود در اين سازمان به دنبال ريزش برف سنگين و ورود يک جبهه هواي سرد در سال 1386 جمعا تعداد 202 حادثه ي ناشي از انتشار گازCO در سطح شهر تهران رخ داد که در جريان آن 51 نفر شامل 32 مرد و 19 زن جان باختند و همچنين 186 نفر شامل 91 مرد و 95 زن دچار مسموميت شدنداز سال‌هاي 87 تا 90 به ترتيب 182، 248، 83 و 146 مورد حادثه گاز گرفتگي اتفاق افتاد که دراين حوادث به ترتيب 29، 47، 13و 27 نفرجان داده و تعداد 88، 128، 69 و 88 نفرهم مسموم شده، راهي بيمارستان شدند.
معمولا بيشترين علت بروز گاز گرفتگي نقص در سيستم دودکش است. گازهاي ناشي از احتراق بخاري‌هاي گازي و نفتي شامل مخلوطي از گاز‌هاي مختلف ااست که گازهاي CO و CO2 بيشترين آن را تشکيل داده و در فضاي آزاد رها مي‌شود. گاز دي اکسيد کربن (CO2) خطرمسموميت مانند گاز منواکسيد کربن (CO )ندارد ولي گاز CO از خطر مسموميت بسيار بالايي برخوردار است. به گفته معاون حفاظت و پيشگيري از آتش سوزي و حادثه سازمان آتش نشاني تهران قطر لوله دودكش بخاري بايد بزرگتر و يا مساوي خروجي کوره باشد. گاهي به علت کوچک بودن دهانه ورودي دودکش به دليل ايجاد يک مقاومت در مسير جريان هواي گرم و محصول حريق بخشي از گاز CO پس زده شده و از طريق منافذ کوره و لوله به فضاي ساختمان بر مي‌گردد.نکته ديگر اين که دود کش‌ها بايد حتما داراي شيب مثبت باشد، يعني جهت دودکش روبه بالا باشد نه به سمت پائين.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۱۲/۸ ۰۳:۱۳
گزارش کذب بوده
۹۱/۱۲/۷ ۱۷:۱۴
عجب گزارشی چه عجب این ابتکار هم گزارش داد :lol:

اخبار روز