کد خبر: ۸۷۵۳۳
۱۲۶۳ بازدید
۱۱ دیدگاه (۹ تایید شده)

به زودی ؛

نصب تندیس تمام قد برنزی دهقان فداکار در ایستگاه راه آهن میانه +گزارشی از روند ساخت و تصویر

۱۳۹۷/۱۱/۲۰
۰۸:۳۶

 

اداره کل راه آهن آذربایجان اعلام کرد؛پس از میانه، تبریز میزبان تندیس دهقان فداکار خواهد شد.

تبریزمن، تندیس تمام قد زنده یاد “ریزعلی خواجوی” به سفارش اداره کل راه آهن آذربایجان توسط استاد “یعقوب سرابی اقدم” جهت نصب در ایستگاه میانه مورد اجرا قرار گرفته است که از جنس فایبرگلاس بوده و به رنگ برنز پتینه کاری شده در مدت زمان ۲ ماه به اتمام رسیده است.

همه ما داستان واقعی دهقان فداکار را در کتاب فارسی مقطع دبستان مطالعه کرده و یا حداقل شنیده ایم که به دلیل از خودگذشتگی در نجات مسافران قطار، زبانزد عام و خاص بود.

زنده یاد “ریزعلی خواجوی” یا به عبارت صحیح تر، ازبرعلی خاجوی فردی بود که داستان تلاش او برای جلوگیری از برخورد قطار با سنگ‌های فروریخته از کوه های دره رودخانه قرانقو مابین ایستگاه های قرانقو و شیخ صفی در سال ۱۳۴۰، مدت‌ها با عنوان “دهقان فداکار” در کتاب فارسی سوم دبستان چاپ می‌شد.

او که در ۵ اسفند ۱۳۰۹ در روستای قلعه جوق شهرستان میانه متولد شده بود متاسفانه به دلیل عفونت شدید ریوی ناشی از فداکاریش در جریان نجات قطار  معروف مسافربری دهه ۴۰، در ۱۱ آذر ۹۶ و در سن ۸۶ سالگی در بیمارستان امام رضا(ع) تبریز درگذشت.

مرد فداکار آذربایجان در آبان ۴۰ در سن ۳۱ سالگی، شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه می شود، برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زده و به سمت قطار حرکت می کند… این کار نتوانست مسئولان قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود، توانست باعث توقف قطار گردد.

 

“یعقوب سرابی اقدم” طراح این تندیس با اشاره به اینکه هیچکس از روی زیر پیراهن، کت نمی پوشد به “تبریزمن” گفت: متاسفانه داستان واقعی دهقان فداکار مقداری تحریف شده است!

وی با انتقاد از تحریف داستان دهقان فداکار در کتب درسی مقطع دبستان ادامه داد: شب هنگام، آن هم در یک منطقه کوهستانی، مگر می شود با درآوردن کت خود برهنه بماند!؟ لذا نفت فانوس را به کت خود آغشته نموده و فانوس هم در دستش بوده تا مشعل را با نفت آن روشن نگه دارد!

سرابی افزود: اصل ماجرا این است که به علت برودت هوا، طوفان و بارش شدید باران، ریه های او عفونت می کند و وقتی هم که همان قطار توقف می کند برخی از مسافران و مسئولان آن بدون اطلاع از خطر ریزش کوه، به اعتراض پرداخته و او را کتک می زنند که چرا موجب توقف قطار شده ای!؟ و حتی سیلی شدید به او باعث نیمه شنوایی مادام العمر دهقان فداکار می شود.

وی اضافه کرد: مرحوم خواجوی سالها بعد توضیح می داد که ماجرا از چه قرار بوده است، از آن منطقه پرخطر هم مستقیماً به بیمارستان انتقال داده شده و ریه هایش تحت مداوا قرار می گیرند که تا آخر عمر هم از مشکل ریه رنج می‌برد، لذا وقتی کت خود را درآورد برهنه نبوده و روزنامه‌های آن زمان هم به صورت جسته و گریخته به پوشش این حادثه پرداخته اند.

مسئول روابط عمومی اداره کل راه آهن آذربایجان نیز در گفت و گو با “تبریزمن” با اشاره به اینکه این تندیس تمام قد قرار است در دهه فجر امسال در ایستگاه راه آهن میانه نصب گردد گفت: با توجه به اینکه ریزعلی خواجوی کارمند ایستگاه میانه بود و کارکنان آنجا خاطرات زیادی از او را در ذهن دارند تصمیم گرفته شد تا این تندیس زیبا در آن ایستگاه نصب گردد.

اسکندرزاده تاکید کرد که قرار است یک مجسمه دیگر هم در ایستگاه راه‌آهن تبریز از زنده یاد ریزعلی خواجوی نصب شود تا خاطرات او برای کل مردم آذربایجان برای همیشه زنده بماند که این امر در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد.

شایان ذکر است در سال ۱۳۸۵ و در سومین همایش اعطای تندیس ملی فداکاری از وی تجلیل شد و تندیس نفیسی به او اهدا شد…لذا نصب مجسمه او در ایستگاه راه آهن میانه به طور حتم می تواند موجب تجدید خاطرات سال های دور در میان اهالی شهرستان میانه گردد.

شهرام صادق زاده

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۱/۲۱ ۰۲:۳۳

بله در زمان وقوع حادثه ایشان حدودا سی ساله بوده‌اند، ولی متاسفانه چهره تندیس خیلی مسن‌تر به نظر می‌رسد. ولی در خصوص لباس، خود ایشان بارها تعریف کرده‌اند که کتشان (و نه همه لباس هایشان) را به چوب دستی بسته و نفت فانوس را روی آن ریخته و مشعل درست می‌کنند. هر چند طبق قول خودشان مشعل افاقه نمی‌کند و مجبور می‌شوند با تفنگ شکاری چند تیر شلیک کنند تا قطار متوقف شود که این تفنگ شکاری هم در تندیس لحاظ نشده و منطقا باید حمایل می‌شد.

۹۷/۱۱/۲۱ ۰۲:۰۲

ضمن تشکر بابت توجه و ارج نهادن به چهره ها و قهرمانان کشوری ، امید است چهره و لباس متناسب با آن زمان و لحظه طراحی و ساخته شود.

در آخر پیشنهاد دارم این تندیس، با پس زمینه و شبیه سازی مکان واقعی وقوع حادثه و فصل و زمان در یک محل مخصوص با توضیحات کامل در محوطه یا داخل ایستگاه قرار داده شود.

۹۷/۱۱/۲۰ ۲۱:۱۳

با سلام و درود به روح پاک دهقان فداکار و تشکر از هنرمند محترم جناب آقای “یعقوب سرابی اقدم” طراح تندیس دهقان فدارکار، متاسفانه چندین موارد در طراحی تندیس مورد توجه قرار نگرفته شده است. 1- سن دهقان فداکار2- نوع پوشش لباس، تصویری که در ذهن همه ما از دهقان فداکار می باشد این است که ایشان لباس خود را درآورده و آتش زده و در آن زمان هم ایشان در دوران جوانی بودن ولی متاسفانه تندیس با یک کلاه لبه دار و قیافه پیر طراحی و ساخته شده است. که هر کسی این تندیس را ببیند فکر می کند این دهقان فداکار با آن دهقان فداکار که در دوران کودکی در کتاب ها خوانده است فرق می کند. بهتر است قبل از اینکه تندیس را نصب نمایند با همان قیافه جوانی و با همان طوری که در ذهن همه ماست طراحی و اجرا شود.

تصویر مرتبط

۹۷/۱۱/۲۰ ۱۷:۵۴

بهترین کاری که می شود کرد ساختن یادمان در ورودی شهر میانه بین پلیس راه و کارخانه آرد است.

۹۷/۱۱/۲۰ ۱۰:۵۰

با سلام البته اصل ماجراهمان است که مادر سالهای ابتدایی خوانده بودیم ولی برخی تنگ نظریها باعث شد اصل ماجرا ولباس تحریف شود

۹۷/۱۱/۲۰ ۱۰:۴۹

بنظر من کتکاری ساخته و پرداخته نشان دادن مظلومیت است ، شما تجسم کنید قطار بسوی ریزعلی میاید و با دیدن مشعل در دست ریزعلی سرعت خودرا کم و آرام آرام نگه میدارد و اولین فردی که اساسا ریزعلی را میبیند راننده لوکوموتیو است و پس از پیاده شدن از قطار ریزش سنگها را میبیند دیگر چه لزومی دارد که ریزعلی را کتک بزنند و ... اینها ساخته و پرداخته عده ای هستند که میخواهند مظلوم نمایی کنند و شاید پشت این مسءله ماجرای دیگری هست که الله اعلم ، ...

۹۷/۱۱/۲۰ ۱۰:۱۳

این چیههههه؟؟؟؟!!!! مگه دهقان فداکار زمان توقف قطار 70سالش بوده ؟!!!!!!! واقعاااا که نماد میدان دهقان فداکار از این خیلیییی بهتره😑

۹۷/۱۱/۲۰ ۱۰:۱۱

تندیس شبیه ان مرحوم به نظرنمیرسد.

۹۷/۱۱/۲۰ ۰۹:۲۴

سلام....بادرودبه روح پاک این عزیزباعث تعجبه که این همه اختلاف نظردرمورداصل ماجراوجودداره واین مطلب دقیقا ازاهمیت ندادن مسئولین درزمان حیات این بزرگمردناشی میشه.درحالی که غیرازاین بودحداقل ازخودایشون زحمت پرسیدن واقعیت ماجرارابه خودشون میدادند.روحش شاد...‌‌‌‌.......

اخبار روز