کد خبر: ۸۹۰۹۱
۸۵۰ بازدید
۹ دیدگاه

نجات توله پلنگ توسط محیط بانان شهرستان میانه +تکمیلی و جزییات

۹۸/۳/۲۵
۲۰:۰۵

به گزارش خبرگزار ی فارس از تبریز به نقل روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی، چند روز قبل این توله پلنگ در اطراف روستای مذکور دیده شده بود ولی روز پنج شنبه هفته پیش به دلیل واکنش سگ‌های روستا توسط یکی از اهالی زنده‌گیری و تحویل ماموران اجرایی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میانه شد.

اکیپ تخصصی اعزامی اداره کل محیط زیست استان پس از چند مرحله تغذیه با گوشت تازه و تثبیت وضعیت آن و  بررسی دقیق مناطق اطراف از نظر احتمال پیدا شدن مادر حیوان متاسفانه هیچگونه رد و نمایه ای از پلنگ مادر در منطقه پیدا نشد و به دلیل ضعف، لاغری و گرسنگی شدید توله پلنگ، که حاکی از جدا افتادن آن از مادر در مدت بیش از یک هفته بود و اجماع نظر کارشناسان تخصصی حوزه حیات وحش به این موضوع که رهاسازی آن منجر به تلف شدن از گرسنگی و یا در اثر حمله سگهای روستا می‌گردد پس از هماهنگی با معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی و مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان آب‌های داخلی سازمان حفاظت محیط زیست برای تیمار و نگهداری با نظارت دقیق و تخصصی به پارک پردیسان منتقل شد.

در پایان اداره کل حفاظت محیط زیست استان ضمن تشکر از همکاری مردم فهیم و با فرهنگ کاغذ کنان، با عنایت به توسعه فعالیت های انسان ساخت و محدودیت زیستگاههای بکر و تغییرات اقلیمی و افزایش تعارضات در دهه‌های اخیر و احتمال حضور گونه‌های جانوری حیات وحش خارج از زیستگاه‌های اصلی، از همه مردم بالأخص جوامع محلی ساکن زیستگاه‌ها در خواست می‌گردد در صورت مشاهده حضور غیرطبیعی گونه‌های حیات وحش در اطراف روستاها مراتب را به نزدیک‌ترین واحد حفاظت محیط زیست اطلاع دهند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۳/۲۷ ۰۸:۵۷

پلنگ نه "پاراخ"

۹۸/۳/۲۷ ۰۸:۵۲

چرا دادن به تهران باید باز گرده به محیط اصلیش

۹۸/۳/۲۶ ۱۳:۲۰

متن خبر و تکمیلی:

چند روز قبل یک توله پلنگ کوچک وارد روستای ماوی واقع در منطقه شکار ممنوع کاغذکنان میانه شده بود. به گزارش صدای ایران از میزان، چند روز قبل یک توله پلنگ کوچک وارد روستای ماوی واقع در منطقه شکار ممنوع کاغذکنان میانه شده بود.

این توله پلنگ توسط یکی از همیاران محیط زیست از اهالی روستا زنده گیری شده و به اداره محیط زیست میانه تحویل گردید. این توله پلنگ که مادر خود را به دلیل نامعلومی از دست داده و لاغر و ضعیف است از گرسنگی وارد روستای مذکور شده بود.

پس از دو روز تیمار و تغذیه و بررسی منطقه به منظور مراجعه احتمالی پلنگ مادر، نیرو‌های محیط زیست توله پلنگ را به تهران منتقل و به مرکز بازپروری پردیسان تحویل دادند.

پس از انتقال به کلینیک حیات وحش پردیسان اولین نوبت واکسن پلی والان برای توله پلنگ تزریق و برای کاهش استرس به جایگاه مخصوص منتقل و با گوشت بلدرچین تغذیه گردید.

۹۸/۳/۲۶ ۱۱:۱۴

پلنگی میزی وئرین اوزوموزه ...

۹۸/۳/۲۶ ۱۰:۱۱

دوست عزیز متاسفانه مورد محیط زیست در شهر ما اهمیتی نداره حتی دوستان انگیزه نوشتن و ویرایش خبرشم ندارن !
در سایت محیط زیست استان اسم روستا قشلاق ماوی کاغذکنان درج شده هر چن بنده روستایی به اسم قشلاق ماوی کاغذکنان نمیشناسم

۹۸/۳/۲۶ ۰۹:۰۴

روستای مذکورین آدی یوخدی؟؟

۹۸/۳/۲۶ ۰۷:۴۳

جای تاسف داره گونه کمیاب و منحصر بفردی همچون پلنگ که بسیاری از کشورهای دنیا آرزوی داشتنشو دارن به این آسونی ار دستش میدیم.
و افسوس به حال این حیوان زیبا که سرنوشتی جز زندگی در اسارت نداره

۹۸/۳/۲۶ ۰۳:۳۴

تیتر زده پلنگ میانه وارد تهران شد!!!!
https://sedayiran.com/fa/news/225926/%D9%BE%D9%84%D9%86%DA%AF-%D9%85%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF

اخبار روز