کد خبر: ۹۱۸۷۷
۳۱۹۱ بازدید
۲۶ دیدگاه

یادداشت دکتر واعظی در خصوص زلزله اخیر و توان لرزه زایی گسل بزگوش

۹۸/۸/۱۸
۰۰:۱۳

ضمن عرض سلام و ادب و احترام حضور همشهریان محترم و عرض تسلیت به خاطر جان باختن  7 تن از همشهریان گرانقدر،متعاقب تماسهای مکرر همشهریان و دوستان در خصوص زلزله اخیر و توان لرزه زایی گسل بزگوش و برخی مطالب مطروحه  در این خصوص و نیز پیرو بازدید میدانی که طی صبح و عصر امروز از روستاهای ورنکش و ورزقان و حلمسی و شهر ترکمانچای داشتم ،موارد به شرح زیر جهت تنویر افکار همشهریان گرامی و ایجاد آرامش و اطمینان خاطر در خانواده های گرامی(البته بدون هر گونه ایجاد خوش بینی و غفلت از خطرات احتمالی)به حضور تقدیم می دارم:

1️⃣تعریف زلزله عبارت است آزاد شدن به یکباره انرژی ذخیره شده در صفحات سنگی  زیر زمین بر اثر شکست این صفحات و یا جابجایی دو صفحه کنار هم می باشد.(ایجاد گسل جدید یا جابجایی دو سمت گسل)که منشا این انرژی گرمای درون زمین می باشد و از هسته زمین به صورت نوعی همرفت از گوشته رد شده و در صفحات پوسته به صورت انرژی کرنشی(مثل کشیدن کش!)ذخیره میشود و هنگامی که این انرزی ذخیره شده بیش از توان سنگهای پوسته شود این سنگها شکسته و انرژی ذخیره شده به صورت موج آزاد شده و باعث وقوع زلزله می شود.که پس از این آزاد شدن پوسته در دوسمت شکست به حالت ریلکس(خالی شدن باد بادکنک!!؟)در آمده تا مجدد انرزی درونی زمین در زیر ناحیه شکست تجمع یافته و به حد شکست سنگها برسد و الی آخر که جذب مجدد انرژی کرنشی توسط پوسته ممکن است چند سال طول بکشد.

2️⃣میانه دراطرافش 5گسل خطی و 2 گسل سطحی دارد و مقصر اصلی زلزله اخیر گسل بزگوش می باشد که از بزگوش میانه تا اردبیل امتداد داشته و طولش 127/5 کیلومتر بوده و دارای زلزله های تاریخی (بدون ثبت دستگاهی )مهم در سالهای 1844 و 1879 داشته و مهمترین رویداد اخیر این گسل که ثبت دستگاهی شده و قابلیت اعتماد قابل قبول دارد زلزله  10 اسفند 1375 (28فوریه 1997) گلستان اردبیل با بزرگای 6.0 است(دقت کنید میانه نیست.)که در شمال پهنه کانونی همین زلزله 17-8-98 با بزرگای 5.9 رخ داده است. (نقل از مصاحبه 17/8/98 پرقسور مهدی زارع)علاوه بر این نیز دز همین گسل برابر تحقیق تحلیل خطر زلزله اینجانب در محدوده 150 کیلومتری مرکز میانه از سال 1903 تا کنون زلزله بیش از 6.6 ریشتر نداشته ایم.

3️⃣در مهندسی زلزله برای تعیین منحنی  خطر زلزله گسل را به سگمنت های(قطعات) متعدد تقسیم و برای هر قطعه با توجه به بزرگی زلزله ها در محدوده سگمنت و فاصله اش از محل سازه های مورد نظر  وزن(درصد مشارکت یا چیزی شبیه ژن و ارث از والدین)اختصاص می دهند.حداقل در محدوده میانه ارثیه سگمنت میانه از گسل فوق زلزله های کمتر از 6.6 ریشتر بوده است.

4️⃣از مجموع مطالب فوق به زعم اینجانب زلزله بامداد جمعه زلزله اصلی بوده و باقی لرزش ها به اصظلاح مهندسین لرزه زمین ساخت رویدادهای وابسته یا پس لرزه بوده اند.البته چون پارامترهای موثر در تعیین مشخصات یک گسل و یک زمین لرزه با عدم قطعیتهای متعدد همراه است.نمی توان 100 درصد گفت که زلزله بیش از 5.9 ریشتر نخواهد امد ولی با قابلیت اطمینان قابل توجهی می توان گفت که زلزله بامداد جمعه رویداد اصلی است.و پس لرزه های بعدی بزرگی اش بیش از 5/9 نخواهد بود. 

5️⃣در خصوص سازه های احداث شده در سطح شهرستان خدمت شهروندان محترم عارضم آیین نامه 2800 که مبنای طراحی سازه ساختمانها برای زلزله است یکی از کدهای دقیق در دنیا برای این منظور بوده و در صورت رعایت مفاد نقشه های تهیه شده توسط مهندسین ذیصلاح با قابلیت اعتماد بالایی می توان گفت سازه هایمان مشکلی نخواهد داشت که بازدید میدانی اینجانب از مناطق زلزله زده شاهد این مدعاست.و در زلزله های 6.5 الی 7.5 ریشتر ایمنی جانی استفاده کننده گان به نحو احسن حفظ خواهد شد.

6️⃣در خصوص  تعطیلی مدارس و ورزشگاه ها عمل مدیریت بحران شهرستان میانه اقدام مناسب و به جایی می باشد.با توجه به وقوع پس لرزه های متعدد طبیعی است ایجاد بی نظمی در مدارس و  هجوم فرزندانمان به دربهای خروجی و خیابان و کوچه می تواند حادثه ساز باشد.لذا این اقدام در راستای افزایش تاب آوری و یک تدبیر در هماهنگ با مفاد پدافند غیر عامل می باشد.

7️⃣درنهایت کلیه همشهریان را دعوت به آرامش  و عمل به توصیه های مدیریت بحران شهرستان و سایر مبادی رسمی دیگر می نمایم.انشالله گزارش نهایی در خصوص تاب آوری و مدیریت بحران زلزله اخیر را برابر بازدید میدانی امروز حضورتان ارائه خواهم نمود.

باتقدیم احترام-صادق واعظی دکترای مهندسی سازه و زلزله

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۸/۹/۱۶ ۲۲:۲۱

سلام جناب زمین شناس فرمایشات شماکاملا صحیح است ولی زمان نگارش مطلب مربوط به عصر روز جمعه پس از بازگشت مناطق زلزله زده با توجه به پرسسهای متعدد همشهریان گرامی می باشد(دو بار شارژ موبایلم تمام شد و مجبور شدم پاور بانک بردارم) وتقریبا تمام بزرگان منجمله دکتر زارع و دکتر بیت اللهی و ... همگی مسبب اصلی را گسل بزقوش جنوب دانستند که البته با انتشار نتایج مطالعات جناب دکتر فریدی و معرفی گسل آغمیون در سال 1396(که حلمسی شالقون هم قسمتی از آن است) و نیز پراکندگی پس لرزه هانشان داد که ناحیه اولین شکست بایستی محدوده حلمسی شالقون-ورنکش باشد.که با ارسال عکسهای متعدد توسط جناب علی سپهری گسیختگی های سطحی در محدود فوق مشخص بود.در هر صورت این طبیعت مسایل زمین شناسی و لرزه زمین ساختی است.که با عدم قطعیت های متعدد همراه بوده و بعد از مطالعه میدانی می توان اظهار نظر نهایی با قابلیت اطمینان بالا(نه قطعی) ارائه نمود.در نهایت باز هم از دقت نظر و تذکرتان بسیار ممنونم

۹۸/۸/۲۰ ۱۷:۰۴

با عرض خسته نباشید
لازم دیدم مواردی را در ارتباط با مطلب جنابعالی تقدیم دارم:
نخست اینکه هنوز هیچ یک از متولیان و ارگان هایی رسمی گزراش نهایی در خصوص گسل اصلی مسبب زمین لرزه 5.9 ریشتری نکرده اند. جنابعالی به صراحت و قاطعیت مقصر اصلی زلزله اخیر را گسل بزقوش دانسته اید و از طرف شما شواهد کافی برای آن هم ارائه نشده است. و تا به امروز هنوز از آثار گسیختگی در سطح زمین نیز گزارشی مخابره نشده است.
در ادامه همین مطلب (بند 2) گسل امتدادلغز راستگرد (راست بر) با مولفه تراستی بزقوش را با جهت شرقی - غربی با گسل امتدادلغز چپ گرد (چپ بر) شالقون (اردبیل تا یلیمسی) با جهت تقریبا شمالی-جنوبی به عنوان یک گسل در نظر گرفته اید. جهت اطلاع عرض می کنم که اینها دو گسل مجزا هستند که در منطقه شرقی بزقوش با یکدیگر تلاقی دارند.

با احترام

۹۸/۸/۲۰ ۱۲:۱۲

با سلام خدمت دکتر عزیز و دوست داشتنی ؟ اقای دکتر علت چیست که اکثر زلزله ها شبها رخ میده و چرا فصل سرما بیشتر زلزله ها رخ میده خواهشا جواب

۹۸/۸/۱۹ ۱۹:۰۶

ممنون از لطفتون

۹۸/۸/۱۹ ۱۸:۴۳

سلام با تشکر از دکتر واعظی ک اطلاعاتی درباره علت زلزله میانه دادند.
میخواستم بگم دکتر جان لطفا بجای بزگوش (بوز قوش)ک صحیحش است در متنها استفاده کنید. باتشکر

۹۸/۸/۱۹ ۰۷:۳۵

درود بر شما دكتر
سپاس از ايفاي بي رياي سهم شهروندي و اجتماعي عالي،
اين نوشتار تحقيقي و علمي در رفع التهابات و استرس هاي مردم وايجاد امنيت رواني مثمر ثمر و شايان بود.

۹۸/۸/۱۸ ۲۰:۵۸

لطفا از افتخارا تش بگویید تا ما هم بدانیم ممنون لطفا اقای دکتر مقالاتی که بین المللی است و به زبان انگلیسی لطفا اطلاع رسانی بکنه

۹۸/۸/۱۸ ۱۴:۲۲

از اظهار لطف حضرتعالی بسیار متشکرم

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۵۴

خیلی ممنون از حسن و دقت نظر حضرتعالی آمار رسمی 6 نفر است و متن فوق آخر شب پس از بازگشت از مناطق آسیب دیده در تنویر و شرح اظهار نظر آکادمیک دکتر داریان نگاشته شده و اشتباه تایپی شده متاسفانه

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۵۰

خیلی ممنون از جنابعالی فقط و فقط ادای دین و انجام وظیفه در قبال همشهریان و هموطنان عزیزم می باشد

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۴۹

خیلی متشکرم

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۴۸

از اظهار لطف تان متشکرم.زنده باد مخالف من

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۴۶

با سلام و عرض ادب، ايكاش مسئولين مرتبط به فكر چاره انديشي درباره بناهاي سنتي گلي - سنگي روستايي و بافت سنتي بكنن. چون با هر بار تكان اندك، ريزش ساختمان را در پي دارد

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۴۵

خیلی متشکرم

۹۸/۸/۱۸ ۱۳:۲۵

دقیقاهمینطوره.تلاقی سبلان وبزقوش کانون اکثرزلزله های منطقه ست.سال75زلزله اردبیل درمنطقه کندوان هم احساس شدچنانچه زلزله ورنکش ترکمنچای هم دراردبیل احساس شده.حتی درخبرهاامده پس لرزه های زلزله اخیرترک درسرعین هم رخ داده.

۹۸/۸/۱۸ ۱۲:۳۲

عالی بود مهندس ممنون از ارائه اطلاعات فنی و کارشناسی

۹۸/۸/۱۸ ۱۲:۱۷

دکتر افتخار ماو این شهری خدا حفظت کنه دوران شورا بودنت هم افتخارات زیادی واسه این شهر کسب کردی ان هم بدون ادعا و منت

۹۸/۸/۱۸ ۱۰:۰۰

مهندس از اینکه فنی نگاه کردید ممنونیم.

۹۸/۸/۱۸ ۰۹:۲۹

اززحمات دلسوزانه دکترواعظی سپاسگزاریم ان شاالله شاهدمطالعات بیشترومداوم ازایشان باشیم.

۹۸/۸/۱۸ ۰۹:۱۰

با تشکر از راهنمائی جناب دکتر که افتخار میانه میباشد.وامیدوارم باز این راهنمائی ها ادامه داشته باشد

۹۸/۸/۱۸ ۰۸:۲۹

پیام دکتر حیدری آزاد فرماندار اسبق میانه در مورد زلزله اخیر شهرستان
باشون ساغ اولسون میانام

به نام او که سرچشمه مهر و نیکی است

بازهم دل این کره خاکی لرزید و لرزشش این بار تاج سبز شیر خفته آسیایی را فرو ریزاند. این بار بی‌مهری زمین، دامان سرزمین دلیرمردان و شیرزنان آذری را گرفت و سرتاسر ایران زمین را غرق در سوگ و اندوه کرد. این فاجعه بس دردناک و اندوهناک بود و زخمی عمیق بر جان و روان و پیکر ایرانیان گذاشت.

قرعه بی‌مهری طبیعت این بار به نام شهرستانهای زیبای میانه وسراب آذرآبادگان رقم خورد، ایرانی را در اندوه و ماتم فرو برد و رخت عزا بر تن میلیون ها ایرانی وطن پرست در سرتاسر پهنه گیتی کرد.

انتشار خبر زمین لرزه در آذربایجان و از دست دادن چندین نفر از پاک‌ترین فرزندان ایران زمین و خسارات مادی فراوان آنهم در این وانفسا ، مجددا چشمه‌های اشک را در این سرزمین جوشاند .
نمیدانم چگونه و با چه زبانی با مردم عزیز میانه و سراب همدردی نموده و غم از دست دادن تعدادی از عزیزانشان را تسلیت عرض نمایم .
لکن با تمام وجودم درد عزیزانم را در روستاهای ورنکش و ورزقان میانه که دچار بیشترین خسارات جانی ومالی شده اند درک میکنم .
جسمم در انزلی است لکن روحم در میان روستاییان عزیز و دوست داشتنی سراب و اهالی خونگرم روستاهای بخش ترک و بخش ترکمانچای میانه است .
با تمام وجودم و با چشمانی اشک بار ودلی محزون از طرف خودم و مردم فهیم و غیرتمند شهرستان بندر انزلی به خانواده های داغدار تسلیت عرض نموده وعلو درجات را برای همه درگذشتگان و صحت وسلامتی مصدومین زلزله شب گذشته از درگاه احدیت مسئلت مینمایم .
با احترام ؛ اسماعیل حیدری آزاد فرماندار بندر انزلی وخادم سابق مردم عزیز میانه

۹۸/۸/۱۸ ۰۷:۵۶

باسمه تعالی
ضمن تشکر از مقاله خوب آقای دکتر واعظی و عرض تسلیت به خانواده های جان باختگان حادثه به استحضار می رساند طبق آمار رسمی تعداد فوتی ها 5 نفر می باشد .

۹۸/۸/۱۸ ۰۱:۲۹

اینم از آب گل آلود ماهی می گیره

۹۸/۸/۱۸ ۰۰:۳۳

بنام خدا
ممنون از زحمات و راهنمایی استاد گرانقدر

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز