کد خبر: ۹۱۹۸۴
۳۷۴ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

پنجمین سفر روحانی در ۶ سال اخیر؛

افتتاح و کلنگ زنی ۲۲ پروژه در سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان شرقی

۱۳۹۸/۹/۶
۱۶:۳۴

 

مهر، گروه استان‌ها؛ درحالی‌که قرار بود روز دوشنبه حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان برای افتتاح راه‌آهن میانه بستان‌آباد به آذربایجان شرقی سفر کند ولی به دلیل هم‌زمانی با مراسم تشییع و تدفین همشیره‌اش، این سفر امروز انجام می‌شود.

این پنجمین سفر روحانی در ۶ سال اخیر ریاست جمهوری وی به این استان است. در این سفر یک‌روزه هفت طرح عمرانی و خدماتی در استان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

این طرح‌ها در بخش‌های راه و راه‌آهن، نیرو، بهداشت و درمان به بهره‌برداری می‌رسد که ۶۵۰۰ فرصت شغلی در آذربایجان شرقی ایجاد می‌کند.

بازدید از مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی در شهرستان‌های میانه و سراب از دیگر برنامه‌های اصلی سفر حجت‌الاسلام‌والمسلمین روحانی به این استان است.

آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم در آذربایجان شرقی

استاندار آذربایجان ‌شرقی از آغاز عملیات اجرایی ۴ پروژه مهم در آذربایجان شرقی با حضور حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان خبر داد.

محمدرضا پورمحمدی گفت: دکتر روحانی امروز از مناطق زلزله‌زده میانه و سراب بازدید می‌کند و همچنین در جلسه شورای اداری استان نیز در تبریز شرکت خواهد کرد.

وی بابیان اینکه افتتاح پروژه‌های عمرانی از دیگر برنامه رئیس‌جمهور در تبریز است، افزود: افتتاح نیمی از پروژه راه‌آهن ۲۰ ساله میانه ـ تبریز که فردا تا بستان‌آباد بهره‌برداری می‌شود، از مهم‌ترین برنامه‌های سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان شرقی است.

برای این طرح‌ها اعتباری بالغ‌بر ۳۳ هزار میلیارد ریال هزینه شده استپورمحمدی با تأکید بر اینکه ۱۸ طرح در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، راه، بهداشت و درمان، اشتغال روستایی و انرژی امروز به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: برای این طرح‌ها اعتباری بالغ‌بر ۳۳ هزار میلیارد ریال هزینه شده است.

وی گفت: در این سفر عملیات اجرایی ۴ طرح اساسی استان در حوزه‌های مسکن، کشاورزی و معدن بااعتباری بالغ‌بر ۱۷ هزار میلیارد ریال آغاز می‌شود.

بهره‌برداری از طرح نفلین سینیت سراب

کارخانه نفلین سینیت سراب در حالی با رکود ساخت ۲۵ ساله روبه‌رو بوده که به تأکید مسئولان در حال حاضر می‌تواند سالانه از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات پودر آلومینا جلوگیری کند.

این طرح حالا قرار است با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری برسد. آلومینیوم ازجمله کالاهای در فهرست تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و تولید آلومینا از صنایع راهبردی به شمار می‌آید. تنها معدن نفلین سینیت کشور برای تولید آلومینا با ظرفیت ۳۰ میلیارد تن در شهرستان سراب واقع‌شده، آن‌هم درحالی‌که منابع آلومینا در ایران و جهان محدود است و در آذربایجان و شهر سراب به‌وفور این ماده معدنی یافت می‌شود.

به گفته مسئولان استانی با عملی شدن طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب می‌کند.

هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان‌شرقی ۴۳ طرح صنعتی و تولیدی به بهره‌برداری می‌رسدرئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به آذربایجان‌شرقی ۴۳ طرح صنعتی و تولیدی به بهره‌برداری می‌رسد.

حبیب امین زاده گفت: این طرح‌های از طریق ارتباط ویدئویی وزیر صمت با رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد. احیای طرح نفلین سینیت شهرستان سراب از مهم‌ترین این طرح‌ها است.

وی اظهار کرد: با بهره‌برداری از طرح نفلین سینیت سراب با سرمایه‌گذاری ۱۱۳۰ میلیارد ریالی و ۸۰۰ میلیون یورویی، زمینه اشتغال ۲ هزار و ۵۰۰ نفر فراهم می‌شود.

امین زاده همچنین افزود: ۴۲ پروژه دیگر با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۷۸۱ میلیارد ریالی بخش خصوصی موجب اشتغال بکار یک هزار نفر خواهد شد.

عملی شدن طرح تولید آلومینا از نفلین سینیت در سراب موجب جلوگیری از خروج یک میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات پودر آلومینا می‌شود. اجرای پروژه تولید پودر آلومینا از کانی نفلین سینیت سراب اتفاق بزرگی برای ایران، آذربایجان شرقی و سراب است و مسئولان باید گره این طرح اقتصادی و صنعتی را باز کنند تا مردم از مزایای اقتصادی و اشتغال آن بهره‌مند شوند.

۲۰ سال انتظار برای شنیدن سوت یک قطار به سر می‌رسد

یکی از مهم‌ترین طرح‌هایی که افتتاح آن حسن روحانی را در این روزهای سرد سال به آذربایجان شرقی کشانده پروژه مهم راه‌آهن میانه – بستان‌آباد است. این پروژه قرار است بعد از ۲۰ سال به بهره‌برداری برسد.

پروژه خط‌ آهن میانه-تبریز که قرار است مسیر ۱۳ ساعته تهران-تبریز را به ۸ ساعت برساند، امسال ۲۰ ساله شد.

این خط آهن از میانه تا تبریز به طول ۲۰۰ کیلومتر در ۱۲ قطعه طراحی‌شده است که ۷ قطعه ابتدایی آن از میانه تا بستان‌آباد قرار دارد و ۵ قطعه پایانی در محدوده بستان‌آباد- تبریز واقع‌شده است.

«راه‌آهن میانه-بستان‌آباد-تبریز» یکی از بخش‌های مهم کریدورهای ترانزیتی عبوری از ایران است.

راه‌آهن میانه‌-بستان‌آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر است که از ایستگاه موجود راه‌آهن در شهرستان میانه شروع‌ می‌شود و با عبور از مسیری کوهستانی و شهرهای ترکمانچای و تیکمه داش، سپس به ایستگاه بستان‌آباد و در آینده به ایستگاه خاوران در شرق تبریز می‌رسد.

تاکنون بالغ‌بر یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در این پروژه هزینه شده است و در صورت به روز رسانی هزینه‌ها، ارزش این طرح ریلی به بیش از ۵۰۰۰ میلیارد تومان تبدیل می‌شود.

افتتاح قطعه ۴ آزادراه تبریز- ارومیه

افتتاح قطعه ۴ آزادراه تبریز- ارومیه از دیگر پروژه‌هایی است که با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

قطعه ۴ آزاد راه ارومیه ـ تبریز از محل روستای سرای تا سه راهی خاصبان پایان یافته و با تعریض جاده و چهاربانده کردن آن آماده افتتاح است.

آزادراه تبریز - ارومیه به طول ۱۳۱ کیلومتر در حال احداث است و قطعه ۴ آن به طول ۳۱ کیلومتر در محدوده بخش ایلخچی در شهرستان اسکو واقع شده و حدفاصل سه‌راهی سرای تا سه‌راهی خاصبان را دربر می‌گیرد.

افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی بااعتبار ۱۷۵۵ میلیارد ریالی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز به خبرنگار مهر گفت: هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان پروژه‌های بهداشتی و درمانی این دانشگاه در سطح استان بااعتبار ۱۷۵۵ میلیارد ریالی به بهره‌برداری می‌رسد.

ساختمان الحاقی مرکز آموزشی و درمانی امام رضای تبریز به بهره برداری می رسدمحمدحسین صومی اظهار داشت: ساختمان الحاقی مرکز آموزشی و درمانی امام رضای تبریز شامل بخش‌های اورژانس، آندوسکوپی، کولونوسکوپی، مرکز سلامت کارکنان، غربالگری سرطان و مرکز تحقیقات گوارش در زیربنای ۱۱ هزار مترمربعی و بااعتبار ۹۰۰ میلیارد ریالی به بهره‌برداری می‌رسد.

 

وی ادامه داد: ساختمان مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت شهرستان‌های استان به تعداد ۲۰ باب و در زیربنای ۱۰ هزار مترمربعی با هزینه ۴۰۰ میلیارد ریالی به بهره‌برداری می‌رسد.

صومی از بهسازی، تکمیل و تجهیز اولین بیمارستان دندانپزشکی استان در زیربنای هزار مترمربعی خبر داد و ابراز داشت: برای این طرح ۱۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تخصیص و تجهیز آمبولانس جدید به ناوگان درمانی استان خبر داد و گفت: امروز با حضور رئیس‌جمهور ۲۰ دستگاه آمبولانس به ناوگان درمانی استان اضافه می‌شود. برای این طرح ۲۷۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

افتتاح نیروگاه بادی آق‌کند میانه

هم‌زمان با سفر رئیس‌جمهور به استان آذربایجان شرقی نیروگاه ۵۰ مگاواتی بادی آق‌کند در شهرستان میانه به بهره‌برداری می‌رسد.

با افتتاح این پروژه برق موردنیاز برای ۱۰۴ هزار خانوار شهرستان میانه تأمین می‌شوداین مزرعه بادی با توان تولید برق بیش از ۱۷۵ هزار مگاوات ساعت  افتتاح خواهد شد که با افتتاح آن در روستای آق کند آذربایجان شرقی، برق موردنیاز برای ۱۰۴ هزار خانوار این شهرستان تأمین می‌شود.

توربین‌های بادی و تجهیزات موردنیاز برای احداث نیروگاه بادی آق کند داخلی بوده و در شرکت مهندسی و ساخت ژنراتور مپنا طراحی و ساخته‌شده است.

این نیروگاه باعث صرفه‌جویی در مصرف سوخت به میزان ۴۹ میلیون مترمکعب گاز طبیعی و آب به میزان ۳۸ هزار مترمکعب شده و از انتشار ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ تن آلاینده زیست‌محیطی جلوگیری خواهد کرد.

افتتاح طرح‌های زیربنایی و تولیدی در حوزه کشاورزی و دامداری، پل میدان معلم بناب و چند طرح صنعتی و تولیدی در سطح استان نیز از دیگر برنامه‌های رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز