کد خبر: ۹۱۹۸۸
۹۰۱ بازدید
۲ دیدگاه (۰ تایید شده)

آیین افتتاح راه آهن بستان آباد - میانه با حضور رییس جمهور

۱۳۹۸/۹/۶
۱۶:۵۱

به گزارش  پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در آیین افتتاح راه آهن بستان آباد - میانه، گفت: باید از مردم آذربایجان شرقی، تبریز و بستان آباد تشکر کنم؛ به خاطر حمایت از انقلاب، رهبری، نظام و ایران عزیز که نشان داند همیشه این مردم پیشتاز بوده اند و برای ایجاد امنیت هم پیشتاز هستند، در برابر بدخواهان ایستادگی کردند و در حواث اخیر هم مردم این استان و آذربایجان غربی و اردبیل با تمام دقت و هوشیاری و زمان شناسی به صحنه آمدند.

وی با بیان اینکه کشور از آن مردم و جوانان است، اظهار داشت: همه جا باید در کنار هم باشیم، از جمله حوادثی از قبیل زلزله که وقتی مشکلی در یک جای کشور رخ می دهد، همه مردم در خط مقدم تعاون و کمک بوده و هستند و البته در دفاع از نظام هم همین طور در کنار هم هستند.

روحانی اضافه کرد: مردم آذربایجان در کنار انقلاب بوده اند و در دفاع و امنیت هم در کنار نظام هستند که باید سپاسگذاری و اعلام کنیم که ما در خدمت شما  هستیم و این دولت در حد توان و امکاناتش هر اقدامی لازم باشد، انجام می دهد.

وی به سفر چند ماه قبل خود به تبریز اشاره کرد و افزود: در آن سفر پروژه های خوبی و بزرگی افتتاح شد که دو پروژه آنها بسیار مهم و محوری در حوزه پتروشیمی و پالایشگاه بود و امروز هم طرح های بسیار زیادی داریم که افتتاح می شوند و امیدواریم هر روز روز شادمانی، افتتاح و آسایش باشد. میهن بزرگ و انقلاب و رهبری بزرگوار ما برای ما عزیز هستند و ما در کنار این ملت و برای  آبادانی این کشور تلاش خواهیم کرد.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جمع مردم دلاور بستان آباد و آذربایجان شرقی، گفت: چند ماه قبل در خدمت شما بودم و در مرداد ماه امسال عرض کردم راه آهن اگر آماده شود، می آیم و امروز برایم روز بسیار خوبی است.

روحانی افتتاح راه آهن بستان آباد - میانه را مهم خواند و گفت: این طرح  ملی تا تبریز ادامه می یابد و وزیر راه و شهرسازی نیز قول دادند که تا پایان سال آینده این راه آهن به تبریز متصل شود تا مردم بتوانند با سکون و آرامش و مسیر کوتاه تری به مقاصد خود برسند.

وی افزود: این خط آهن در مسیر  میانه تا بستان آباد دو خطه و آغاز خوبی برای خط آهن های آینده کشور  است و امروز اعلام می کنم که  ۱۱ هزار کیلومتر خط آهن در ابتدای دولت تدبیر و امید به ۱۴ هزار کیلومتر در حال حاضر رسیده است  و این یعنی حرکت خوب در ریل.

روحانی با بیان اینکه من به مردم قول داده بودم چند استان به راه آهن سراسری وصل شوند، گفت: این وعده با اتصال استان های همدان، گیلان و کرمانشاه و آذربایجان غربی و تبریز از مسیر بستان آباد به تهران و مشهد محقق شده است.

روحانی یکی از وظایف بزرگ دولت را آماده سازی زیر ساخت ها دانست و ادامه داد: بار اصلی توسعه بر دوش مردم است که در بخش های کشاورزی، صنعت، خدمات فعال هستند و دولت هم در این زمینه ها در حد خودش تلاش خواهد کرد؛ اما در تامین زیرساخت های کشور آنچه که در توان مردم و شرکت ها نیست، دولت باید بیاید و وظیفه در حوزه راه، اتوبان ها و بزرگراه ها و گاز و لوله کشی آب و ریل و ارتباطات و تلفن و اینترنت و بنادر و فرودگاه ها روی دوش دولت است.

وی گفت: از سال ۹۲ تا امروز طرح های خوبی در بستان آباد در حوزه تولید، خدمات، عمرانی اجرا شده و تقریبا ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای این طرح های تولیدی در دولت تدبیر و امید در این منطقه هزینه و عملیاتی شده است که ۳۰۰ طرح عمرانی اجرا شده که یکی از مهمترین آنها راه آهن بود که امروز افتتاح شد.

خط آهن "میانه-بستان آباد" افتتاح شد

طرح احداث راه آهن دو خطه میانه-بستان‌آباد-تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر با هدف کاهش ۱۱۴ کیلومتر از مسیر ریلی از شمال غرب به مرکز کشور در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته که با اتمام عملیات اجرایی این طرح، زمان سیر قطار حدود ۵.۵ ساعت کاهش یافته و  این امر در کاهش هزینه‌های تمام شده و جابه‌جایی کالا و مسافر داخلی و همچنین رشد سهم ایران در ترانزیت بین‌المللی در منطقه نقش اساسی خواهد داشت، به طوریکه سالانه ظرفیت جابه‌جایی دو میلیون نفر مسافر و هفت میلیون تن بار در این مسیر دیده شده است.

مسیر میانه-بستان آباد به طول ۱۳۲ کیلومتر بخش عمده‌ای از طرح فوق است که در شش قطعه و بخشی از قطعه هفتم از ایستگاه موجود راه آهن میانه شروع شده است و با گذر از مسیری کوهستانی از شهرهای ترکمانچای و تیکمه‌داش به ایستگاه راه‌آهن گفت‌آباد متصل می‌شود. این مسیر امروز توسط دکتر روحانی افتتاح شد.

 اعتبار صرف شده برای خط آهن میانه-بستان آباد ۱۴۱۴۰ میلیارد ریال است. این پروژه دارای ۳۵ پل بزرگ به طول ۳۷۲۲ متر و ۲۵ تونل و گالری، ۳۹۷ پل کوچک، سه ایستگاه درجه سه و سه ایستگاه درجه دو است.

کاهش ۱۱۴ کیلومتر طول مسیر، کاهش ۵.۵ ‌ساعت زمان سیر قطار، اشتغال‌زایی مستقیم برای ۲۰۰ نفر، رونق اقتصادی به میزان هشت هزار میلیارد ریال از جمله مزایای این پروژه هستند.

صرفه جویی سالانه ۱۶ میلیون لیتر سوخت در سال، کاهش سالانه ۱۴۰ میلیارد ریال آلاینده‌های زیست محیطی و کاهش سالانه ۲۸۵ میلیارد ریال خسارت سوانح نیز از دیگر مزایای این پروژه به شمار می‌آیند. پس از افتتاح این خط توسط رئیس جمهور 159 نفر از خانواده های معظم شهدا توسط این قطار عازم مشهد مقدس شدند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز