کد خبر: ۹۷۵۴
۱۱۰۴ بازدید
۱ دیدگاه (۱ تایید شده)

تصویری از صحنه امضای قرار داد تركمنچای توسط عباس میرزا

۱۳۹۲/۱/۲۶
۱۸:۰۸
قرار داد تركمنچای در 21 فوریه 1828 میان ایران و روسیه منعقد گردید.

به گزارش نیمروز به نقل از نامه، این‌روزها و با تنش ایجادشده میان ایران و آذربایجان و سخنان برخی از نمایندگان مجلس در مورد اینكه امكان دارد كه عهدنامه‌های ننگین گلستان و تركمنچای را در مجلس مورد بررسی قرار دهند، توجه شما را به تصویر امضای قرار داد تركمنچای جلب می‌كنیم.
امضای قرار داد تركمنچای توسط عباس میرزا/تصویرتصویری كه روسهای وقت از صحنه امضای قرارداد تركمنچای ترسیم كرده اند، تصویر نشان می دهد كه عباس میرزا و پاسكویچ آماده امضای قرارداد هستند.

پس از افتادن دژ لنكران به دست روسها در یكم ژانویه 1828 و پیش از آن شكست نیروهای ایران در 31 اكتبر 1927 در اصلاندوز Aslanduz و بازهم به ترغیب و دسیسه دولتمردان لندن، دولت تهران پیشنهاد گفت و گو برای ترك جنگ را پذیرفت.

مذاكرات چند روز طول كشید، متن قرارداد 21 فوریه 1828 «دوم اسفند» آماده شد و در جلسه 22 فوریه «سوم اسفند» كه در روستای تركمنچای برگزار شده بود به امضای عباس میرزا فرمانده نیروهای نظامی ایران (ولیعهد وقت فتحعلی شاه) و ژنرال ایوان پاسكویچ Ivan Paskievich فرمانده نظامی روس رسید كه مورخان با تفسیر متن، آن را ننگین ترین قراردادی توصیف كرده اند كه ایرانیان در طول تاریخ حیات وطن خود امضا كرده اند.

طبق این قرارداد، نخجوان و ایروان «ارمنستان» را هم از ایران جدا كردند. ارتش ایران با همه ضعف آموزش و تجهیزات از ایروان جانانه دفاع كرده بود. مناطق دیگری كه به‌موجب این قرارداد از پیكر ایران جدا شد عبارتند از:

اُردوباد Ordubad، بخش های دیگری از مُغان و لنكران، طالِش. این قرارداد حقوق دریانوردی ایران در دریای مازندران را محدود كرد. دولت تهران پذیرفت كه به روسیه حق كاپیتولاسیون بدهد و دولت روسیه مجاز باشد كه در هرنقطه از ایران كه بخواهد كنسولگری دایر و قراردادهای بازرگانی دوجانبه را به اراده و خواست خود تنظیم كند. دولت ایران از بابت جنگ از روسیه رسما پوزش بخواهد و ده كرور طلا «هر كرور 500 سكه» غرامت جنگ بدهد.

دولت روسیه در این قرارداد تنها متعهد شد كه از شاه شدن عباس میرزا پس از مرگ پدرش حمایت كند «كه عباس میرزا 25 اكتبر 1833 و پیش از مردن پدرش ـ فتحعلی شاه درگذشت و به شاهی نرسید».

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۱/۲۶ ۱۹:۴۹
یعنی این عکس مربوط به ترکمنچای است؟؟!!
...

اخبار روز