کد خبر: ۹۹۵۷
۷۱۳ بازدید
۱ دیدگاه

احداث 120هكتارباغ در پایاب سد آیدوغموش

۱۳۹۲/۲/۱
۱۷:۱۱

 

 

 

' سعدالله اسكندری ' روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینكه توسعه باغ در پایاب سدها و پمپاژها متمركز شده است، گفت: در پایاب سدهای ورزقان، گلفرج و آیدوغموش به ترتیب 110، 85 و 120هكتارباغ احداث شده است.

وی با اشاره به اینكه پایه های سیب، زردآلو و آلبالو بیشترین پایه های استفاده شده در باغات جدید است، اظهاركرد: در راستای افزایش راندمان تولید و ایجاد تنوع، استفاده از نهال ها و پایه های جدید محصولات باغی در استان توسعه یافته و باغ های جدید جایگزین باغهای قدیمی و سنتی می شوند.

اسكندری گفت: در پایاب محل هایی كه آب كافی تامین شده باشد، از ارقام و واریته های جدید روی پایه های رویشی استفاده می شود.

وی با اشاره به اینكه توان مالی بیشتر باغداران استان برای احداث باغ جدید ضعیف است، افزود: بعضی از باغ های موجود غیر یكنواخت و غیراقتصادی اند و محصولات آنها كیفیت لازم را ندارد و اگر بخواهیم به تولید اقتصادی برسیم، نیاز به سرمایه گذاری بیشتر دارد.

اسكندری با تاكید به اینكه توسعه باغات با توزیع نهال یارانه دار، اعطای تسهیلات بانكی و نظارت كارشناسان مدیریت و ناظران شركت های خدمات فنی‌ مهندسی در دستور كار است، اعلام كرد: سالانه بیش از یك میلیون و 300هزار اصله نهال درختان مثمر در استان تولید و عرضه می شود.

وی با اشاره به اینكه در سه سال گذشته بیش از 20 هزار پایه نهال سیب مالینگ در استان تولید شده است، افزود: در سال های اخیر تولید نهال پیوندی گردو توسعه یافته است.

اسكندری با تاكید به اینكه توپوگرافی منطقه و كوچكی قطعات باغات از عوامل كندی توسعه مكانیزاسیون و آبیاری زیر فشار در استان است، گفت: با این حال هم اكنون بیش از 75 درصد از باغ های احداث شده جدید در استان تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار قرار گرفته اند.

وی با بیان اینكه وجود محصولات مختلف در باغ های قدیمی، برداشت ماشینی را مشكل كرده است، افزود: در باغ های جدید نقشه برداری، چاله كنی، ایجاد فاصله بین ردیف ها، دفع علف های هرز و مبارزه با آفات و بیماری ها با استفاده از ماشین آلات امكان پذیر شده است.

اسكندری گفت: آذربایجان شرقی با وجودی كه رتبه هفتم سطح زیركشت باغات كشور را دارد از نظر میزان تولید بعد از مازندران، فارس و آذربایجان غربی در رتبه چهارم كشور قرار دارد.

وی با بیان اینكه 117 هزار هكتار باغ میوه در این استان وجود دارد، گفت: بیش از 85 درصد باغات استان بالغ و بارور هستند.

اسكندری افزود: در این استان بیشتر میوه های مناطق معتدل مانند سیب، زردآلو، گلابی، آلو، گوجه، هلو، شلیل، آلبالو، گیلاس، توت، بادام ، همچنین انجیر و انار تولید می شود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۲/۲ ۱۴:۲۱
خبر خوبی بود

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز