کد خبر: ۸۱۴۷۱
۸۵۶ بازدید
۸ دیدگاه (۸ تایید شده)

شهروند فعال یا منفعل کدام یک باعث پیشرفت،توسعه پایدار و حل مشکلات شهری می شوند.

۱۳۹۷/۱/۲۸
۰۱:۴۴

 

بیشتر علت بوجود آمدن مشکلات شهری در شهرهای کوچک مثل شهر میانه بی تفاوتی مردم به مسائل و مشکلات شهر است.شهروندان را می توان به دوگروه تقسیم کرد.شهروند منفعل و شهروند فعال، شهروند منفعل کسی است که اغلب به صورت مصرف کننده بی چون و چرا و نظاره گر در عوض شهروندفعال کسی است که حقوق فردی و جمعی را می‌شناسد، از آن‌ها دفاع می‌کند، قانون را می‌شناسد، به آن عمل می‌کند و از طریق آن مطالبه می‌کند.

برای پیشرفت،توسعه پایدار و حل مشکلات شهری جامعه شهری نیازمند تغییر وضعیت شهروند منفعل به شهروند فعال است. آموزش شهروندی باید به رشد شهروندان آگاهی مدار بپردازد که دلسوز، مسئول و متعهد و مهارت تفکر انتقادی را نیز دارا هستند. ارتقای شهروند فعال همچنین بر توسعه برنامه ‏های جاری خدمات عمومی جامعه دلالت دارد به طوری که نه تنها فعالیت‌های خیریه و داوطلبانه بلکه همکاری فعال با نهادهای دموکراتیک، با طرح‌های پیشنهادی سیاسی و با گفتمان‏های عمومی را نیز شامل می‌شود.

 شهروند منفعل و شهروند فعال

روزنامه همدلی:نویسنده هادی خانیکی

زندگی شهری و کنش‌های شهروندان مقوله‌ای اجتماعی، فرهنگی و ارتباطی است و بر این مبنا، ضعف در پایین‌بودن مشارکت اجتماعی شهروندان مساله‌ای است که باید مورد توجه قرار داد. من بارها در این باب سخن گفته‌ام که با آلوده‌شدن محیط زیست، تنفس شهری جدی گرفته می‌شود، لذا تنفس ارتباطی میان شهروندان هم باید جدی گرفته شود. سطح گفت‌وگو و مشارکت اجتماعی که پایین بیاید، ناگزیر بی‌اعتمادی در زبان روزمره بالا رفته و مشاهده می‌شود و اینها به لحاظ ارتباطی و از منظر جامعه‌شناسی برای شهروندان مساله‌ساز خواهد شد.

شهروند در نگاه جامعه‌شناسانه ابعاد مدنی، سیاسی و اجتماعی و همچنین سابقه‌ای تاریخی دارد و از اینجاست که مفهوم «شهروند فعال» معنادار می‌شود.

شهروند فعال، با توجه به امکان دستیابی به اطلاعات فقط نقش نظاره‌گر را نمی‌پذیرد بلکه نوعی کنشگر به حساب می‌آید که برای تعیین سرنوشت خود و برای رسیدن به وضعیت مطلوب فعالانه در شهر تلاش می‌کند. در مقابل آن هم «شهروند منفعل» قرار دارد که مطیع است و نوعی «رعیت مدرن» محسوب می‌شود.

مشکل امروز در شهر پدیده جامعه منفعل و نظاره‌گر است، یعنی کسانی که غیر از نظاره‌کردن کاری انجام نمی‌دهند درحالی‌که شهروند فعال به کنشگری دست می‌زند. شهروند فعال، کسی است که در نگاه به حقوق و تکالیف خود، فراتر از تعاریف و مفاهیم سنتی گام برمی‌دارد.ما باید بتوانیم اول از همه مفهوم شهروند فعال را تبیین کنیم زیرا توجه به تعاریف و مفاهیم و سپس، تبیین آنها در عرصه عمومی یکی از وظایف نخبگان فرهنگی و روشنفکران است. بسیاری از افراد جامعه نظاره‌گر و منفعل هستند و این مساله باید بررسی و حل شود که چرا با این پدیده‌ روبروهستیم؟

شهر و شهروندی، مفاهیمی هستند که باید بازتعریف شوند. به خصوص که ما وقتی از شهر صحبت می‌کنیم از یک زبان گویا و پرتحرک حرف می‌زنیم. «بارت» می‌گوید شهر با ساکنان خود سخن می‌گوید. شهروند فعال را آنجا می‌توان دید که امکان رساندن صدای خود به جامعه را دارد و یا خلق می‌کند. حق اظهارنظر و حق یکسان برای رساندن صدای شهروندان به گوش جامعه از حقوق آنها به حساب می‌آید. الان که شهرنشینی توسعه یافته، رسانه‌ها در افزایش مشارکت اجتماعی نقش تعیین‌کننده‌ای دارند. رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی امکان تبادل‌نظر را ارتقا می‌دهند و این برای جامعه ما فرصت خوبی فراهم می‌کند.با توجه به نظریات «کاستلز» شهر را در دوره مدرن بیش از آنکه یک ساختار کالبدی بدانند، محل زیست شهروندان می‌دانند که رابطه مردم و حکومت در آن تنظیم می‌شود.

شهر باید بیش از آنکه مجموعه‌ای از ساختمان‌ها در نظر آید یک پیکره فرهنگی دیده شود. «فرهنگ پویا و پویایی فرهنگ» هم با مشارکت اجتماعی که فرصتی است برای تبادل تجربیات و اطلاعات و حل مسائل بر اساس عقل جمعی تقویت می‌شود. اما نتایج مطالعات تحولات اجتماعی در باب سرمایه اجتماعی در ایران نشان می‌دهد که مردم و به خصوص جوانان و طبقه تحصیل‌کرده که باید موتور تحرک اجتماعی باشند، کمتر به کارهای گروهی و مشارکت فعالانه در عرصه عمومی اعتنا دارند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۲/۱ ۱۴:۰۸

دیروز پزشک اورژانس عصر جمعه بیمارستان خاتم غیبت داشت وکلیه مریضای شهرستان بلاتکلیف بودند : مایه تاسف هست که با2 نماینده اندر خم کوچه ایم... به سادگی بی تفاوت هستیم به ضعف و عدم مدیریت بهدلاشت ودرمان شهرستان..

۹۷/۱/۳۱ ۱۸:۱۷

با این اظهارات می‌توان دریافت ضعف مدیریتی شبکه بهداشت و درمان میانه در نحوه مدیریت صحیح بیمارستان‌های شهرستان میانه و نظارت بر نحوه بهداشت و درمان این اماکن، می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل این نارضایتی‌ها از بیماران باشد.

کمبود شدید نیروی پرستار در بیمارستان‌های میانه و از همه مهم‌تر عدم پرداخت معوقات کاری چندماهه پرستاران این شهرستان، باعث شده است که در برخی مواقع کادرهای درمانی بیمارستان رغبتی به فعالیت بهینه و خدمت به بیماران نداشته باشند.

با تمام این اظهارات باید اشاره کرد که مهم‌ترین نکته در بررسی وضعیت بیمارستانی فارغ از خدمات و زحماتی که از سوی عوامل درمانی کشیده می‌شود، وضعیت نابسامان بهداشتی است، نکته‌ای که باید سرلوحه مراکز درمانی شهرستان میانه باشد اما به دلایل متعدد این موضوع کمرنگ بوده و با غفلت مواجه است.

تمامی این مشکلات که بارها مطرح‌شده بی‌پاسخ‌مانده و دراین‌بین تلاش چندهفته‌ای خبرنگار تسنیم در میانه برای پاسخگویی مسئول شبکه بهداشت و درمان شهرستان میانه بی‌نتیجه ماند.

۹۷/۱/۳۱ ۱۸:۱۶

با توجه به وجود دو بیمارستان در این شهرستان که یکی از آنان در آستانه افتتاح است، کمبود نیروی بهداشتی و درمانی در بیمارستان‌های میانه غوغا می‌کند، به‌طوری‌که اگر این بیمارستان در حال بازسازی، آماده استفاده شود، مطمئناً هر دو بیمارستان دچار مشکل جدی خواهند شد.

از سویی، خستگی شدید کادر پرستاری به دلیل کمبود نیرو در بیمارستان‌های شهرستان باعث می‌شود که در ارائه خدمات مطلوب به بیماران دچار مشکل شده و از سوی دیگر بعضاً غفلت‌هایی در مراقبت‌های درمانی رخ می‌دهد که منجر به مرگ بیمار می‌شود.

باوجود کمبود کادر پرستاری فشار کاری مضاعفی بر پرستاران وارد می‌آید. این امر می‌تواند در نحوه درمان و رسیدگی به بیماران هم خود را نشان دهد؛ چراکه به علت نبود نیروی کافی پرستار مجبور است به هر دو بیمارستان شهرستان در امر خدمات‌دهی و درمان کمک‌رسانی کند که این امر آنان را خسته می‌کند و شاید این سفیدپوشان از انجام واقعی رسالت خود بازبمانند

۹۷/۱/۳۱ ۱۸:۱۳

با توجه به وجود دو بیمارستان در این شهرستان که یکی از آنان در آستانه افتتاح است، کمبود نیروی بهداشتی و درمانی در بیمارستان‌های میانه غوغا می‌کند، به‌طوری‌که اگر این بیمارستان در حال بازسازی، آماده استفاده شود، مطمئناً هر دو بیمارستان دچار مشکل جدی خواهند شد.

از سویی، خستگی شدید کادر پرستاری به دلیل کمبود نیرو در بیمارستان‌های شهرستان باعث می‌شود که در ارائه خدمات مطلوب به بیماران دچار مشکل شده و از سوی دیگر بعضاً غفلت‌هایی در مراقبت‌های درمانی رخ می‌دهد که منجر به مرگ بیمار می‌شود.

باوجود کمبود کادر پرستاری فشار کاری مضاعفی بر پرستاران وارد می‌آید. این امر می‌تواند در نحوه درمان و رسیدگی به بیماران هم خود را نشان دهد؛ چراکه به علت نبود نیروی کافی پرستار مجبور است به هر دو بیمارستان شهرستان در امر خدمات‌دهی و درمان کمک‌رسانی کند که این امر آنان را خسته می‌کند و شاید این سفیدپوشان از انجام واقعی رسالت خود بازبمانند.

۹۷/۱/۳۱ ۱۶:۳۷

سلام در سالهای اخیرا بر حسب تجربه نتایج زیر در خصوص شهروندان میانه ای بدست امده است .۱- اولا حضور فعال در عرصه خبر و رسانه تاکنون به نتیجه ای منجر نشده است برای مثال دهها و صدها مقاله و قلم در خصوص جاده میانه به تبریز نوشته شده است ولی کو گوش شنوا کلا بی اثر و بی نتیجه بوده است ۲-نمایندگان مردم میانه همیشه با هم زاویه داشته اند اخیرا این زاویه بسیار گسترده شده است ۳-اکثر مردم میانه در جاهای دیگر مدیر اند ولی این مدیریت ثمری برای میانه نداشته است ...

۹۷/۱/۲۸ ۱۸:۵۶

بازی با گلمات خوبی بود .

۹۷/۱/۲۸ ۱۵:۴۶

شهر خوب را مردم خوب می سازند! ما مردمی هستیم در نهایت بی فرهنگی و بیشعوری. و این در رانندگی برخوردسد معبر و فرهنگمان موج می زند.

۹۷/۱/۲۸ ۱۵:۰۳

با عرض پوزش مطلب بخاطر توهین آمیز بودن حذف شده است

اخبار روز