کد خبر: ۱۳۰۱۴۸
۲۴۱۳ بازدید
۵۲ دیدگاه (۴۷ تایید شده)

ناگفته های سد شهریار

۱۴۰۲/۳/۲۸
۱۵:۱۷

 

نویسنده مقاله، سعید محمدحسینی، متولد 1354 در شهر میانه، پژوهشگر دکترای مهندسی عمران، دارای سوابق متعدد مدیریتی در شرکتهای مختلف ساخت سد، مترو، ساختمان؛ و مؤلف چند جلد کتاب در زمینه مهندسی عمران می باشد.

 

سد بتنی دو قوسی اوستور یا شهریار به ظرفیت 700 میلیون مترمکعب، از سال 1380 در 39 کیلومتری شمال شرقی میانه بر روی رودخانه قیزیل اوزن در نزدیکی روستاهای اوستور و کوبلان (کهبنان) آغاز به ساخت شد. طول تاج این سد، 207 متر و ارتفاع سد از پی، 135 متر می باشد.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

بخشی از مطالعات اولیه این سد و انتخاب گزینه های ساختگاه سد به زمان های بسیار دور بر می گردد. ارتفاع اولیه این سد، حدود 160 متر و حجم مخزن آن، 2 میلیارد مترمکعب و نیروگاه برقآبی آن، 168 مگاوات بود. مشاورطرح، شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس و پیمانکار مجری نیز شرکتهای تابلیه و فراب بودند.

این سد بتنی دو قوسی 2 میلیارد مترمکعبی، در شمار بزرگترین سدهای کشور قرار می گرفت. عملیات اجرائی سد ابتدا با سرعت و کیفیت خوبی در حال انجام بود و مطابق با برنامه، پیشرفت فیزیکی مناسبی را طی می کرد اما در سال 1382 وزارت نیرو و سازمان آب استان به دلیل هزینه سنگین خرید اراضی پایاب سد از کشاورزان و در کنار آن موارد دیگری از جمله زیر آب رفتن بخشی از جاده ترانزیت، شبکه ریلی، سیلوی میانه، چندین روستا و نیز اراضی کشاورزی و باغی و ...، همچنین هزینه های هنگفت مرتبط با آنها و نیز تبعات اجتماعی شان، ادامه اجرای آن با مشکل جدی مواجه شد.

در همین زمان با توجه به مسائل پیش آمده، شخص آقای بیطرف، وزیر وقت، نیز از محل پروژه سد شهریار بازدید نمود و از نزدیک در جریان قضیه سد شهریار قرار گرفت. حین بازدید، تعدادی از روستائیان تجمع کرده و نگران تعیین تکلیف زمین های خود بودند. آنها نگران نحوه پرداخت پول اراضی و املاک خود بودند و ابهامات و سوالات متعددی داشتند.

اینجانب در همین زمان بعنوان کارشناس دفتر فنی شرکت تابلیه در محل سد مشغول به کار بودم و در جریان جزئیات و مسائل قرار داشتم. بالاخره وزارت نیرو و سازمان آب استان تصمیم به کاهش ارتفاع سد گرفتند تا اراضی کشاورزی کمتری به زیر آب برود و منابع مالی کمتر برای تملک و خرید نیاز داشته باشد و نیز مشکلات اجتماعی، خسارت مخزن و زیر آب رفتن بخشی از جاده ترانزیت، سیلو و روستاها و ... با کاهش ارتفاع برطرف گردد.

با کاهش 23 متری از ارتفاع سد، ظرفیت حجم مخزن به یک سوم رسیده و از 2000 میلیون مترمکعب به 700 میلیون مترمکعب کاهش یافت و نیروگاه برقآبی 168 مگاوات نیز به 27 مگاوات کاسته شد. با این تغییرات، عملیات اجرائی سد مجدداً ادامه پیدا کرد. متأسفانه این سد در آبان 1391 علیرغم اینکه هنوز بخش هایی از سد تکمیل نشده بود، توسط رئیس جمهور وقت آقای احمدی نژاد به صورت صوری افتتاح و به اصطلاح آبگیری شد و فیلم تبلیغاتی این افتتاح از صدا و سیما پخش شد، درحالیکه برای آبگیری واقعی، تملک اراضی و جاده دسترسی جایگزین به روستاها می بایست به اتمام می رسید. دولتمردان به طور موقت اندکی آب پشت سد جمع کردند و پس از اتمام مراسم افتتاح مجدداً جلوی آب را باز کردند تا آب از مسیر تونل انحراف تخلیه گردد، تا بلکه بتوانند عملیات اجرائی کارهای باقیمانده را تکمیل کنند. شاید به خاطر همین افتتاح تبلیغاتی و صوری بود که دولت بعدی علاقمند به تکمیل این سد نشد و روند تکمیل سد، با مشکل تخصیص بودجه و نقدینگی مواجه گردید و مبالغ کمتری به پروژه تزریق شد.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

این سد علیرغم زمان طولانی 11-12 ساله فرایند ساخت، می توانست در محدوده سالهای 1391 و 1392 ، آبگیری و بهره برداری شود لیکن متأسفانه امروز با گذشت 22 سال از آغاز ساخت سد و با گذشت 13 سال از افتتاح صوری آن توسط رئیس جمهور وقت، هنوز این سد فقط در حکم یک دیوار بزرگ و باعظمت بدون هیچ کاربردی در گوشه ای از شهرستان میانه بلااستفاده مانده است. از دلایل مهم بروز این مشکل می توان به عدم تملک اراضی روستائیان (خریداری نشدن بخشی از اراضی کشاورزان در داخل دریاچه مخزن) و همچنین عدم تکمیل جاده های دسترسی جایگزین اشاره کرد. برآورد هزینه برای تملک مابقی اراضی و تکمیل جاده های دسترسی، در حدود 500 تا 700 میلیارد تومان اعلام شده است.

حال مردم فهیم میانه قضاوت کنند: سدی به این عظمت که اگر امروز شروع به ساخت گردد شاید در حدود 100 هزار میلیارد تومان هزینه داشته باشد اما بخاطر کمتر از 1 هزار میلیارد تومان هزینه تکمیلی (یعنی 99% هزینه شده و 1% هزینه تکمیلی، باقی مانده)، سالهاست بلاتکلیف و بلااستفاده باقی مانده و سرمایه کشور به هدر رفته است. هر روز از کیفیت و عمر این سد کاسته می شود. اگر عمر مفید آن را 50 سال در نظر بگیریم، 13 سال از عمر مفید آن بدون هیچ استفاده ای از بین رفته و اصطلاحاً مستهلک شده است. واقعاً پیگیری رفع مشکلات سد شهریار، سطح اهمیت بسیار بالایی دارد و باید در ردیف اول پیگیری های مسئولین شهرستانی بلکه استانی و حتی ملی قرار بگیرد. برای یک وزیر نیرو باید از نان شب واجبتر باشد که 100 هزار میلیارد تومان سرمایه ملی در یک نقطه ای بلااستفاده مانده است و با کمتر از 1 هزار میلیارد تومان می تواند تمام آن 100 هزار میلیارد تومان سرمایه راکد را رونق ببخشد. برای پی بردن به عمق این فاجعه می توان مثال زد که یک خانه به هزینه 10 میلیارد تومان ساخته شده و 13 سال فقط به خاطر 100 میلیون تومان هزینه خرید درب و پنجره، رها شده و به مدت 13 سال از سود 10 میلیارد تومانی این ساختمان سازی محروم مانده ایم.

یادم است در سال 1381 با همکاران دفتر فنی در محل پروژه صحبت می کردیم که اگر روزی اجرای این سد به اتمام برسد و اگر وزارت راه، جاده های جایگزین روستاها را احداث نکند، آبگیری نمی تواند انجام شود و پس از 20 سال متأسفانه هنوز احداث این جاده ها تکمیل نشده است. متأسفانه برخی، چنان از تکمیل و آبگیری این سد ناامید شده اند که تجهیز کارگاههای پروژه راه آهن میانه ـ اردبیل را در محل مخزن سد ایجاد کرده اند. حتی امروز اگر آبگیری این سد شروع شود، انتقال و برچیدن این تجهیز کارگاه ها زمان خواهد برد.

با بهره برداری از این سد عظیم، فقط آب های رها شده در طول سال را تجمیع و مدیریت نمی کنیم بلکه این سد مزایای بسیار زیادی دارد که می توان از آن جمله اشاره کرد به:

 • اشتغال زایی موقتی در مرحله ساخت سد و اشتغال زایی دائمی در مرحله بهره برداری از سد اعم از نگهداری سد یا اشتغال زایی در بخش های توریستی و ... .
 • پمپاژ آب از دریاچه پشت سد برای آبیاری 12 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کاغذکنان و فرهی و ... در بالادست سد.
 • تبدیل میانه به قطب گردشگری، توریستی و تفریحی منطقه.
 • تولید برق.
 • تأمین آب زمین های کشاورزی پایین دست سد.
 • کنترل سیلاب.
 • تغییرات آب و هوایی و اقلیم،اکوسیستم و زیبایی منطقه.
 • ایجاد شهرکهای ساحلی و ویلائی با رعایت حریم قانونی از دریاچه.
 • بالا رفتن سطح آب زیرزمینی پیرامون سد.
 • انتخاب محدوده هایی از ساحل دریاچه و ایجاد محل های خاص برای شنا،قایق سواری،جت اسکی و ... شبیه شمال کشور.
 • ایجاد بوستان،فضای سبز و راه اندازی رستوران ها،فود کورت ها و فضاهای تجاری و ... در بخش هایی از اطراف دریاچه شبیه دریاچه مصنوعی خلیج فارس تهران .
 • ایجاد شهر توریستی شامل هتل های بلند مرتبه با دید به دریاچه،مجموعه کامل شهر بازی،باغ پرندگان و .... با جذب سرمایه گذار.
 • توسعه ورزش های آبی و ساحلی.
 •  
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۴/۶ ۱۴:۰۴

صدای میانه محبت دارند انشاالله شما هم محبت داشته باشید من تا حالا دو مقاله فقط ارائه داده ام یکی ورزشی بود در مورد تکواندو میانه یکی هم سد شهریار.
کار رسانه و اطلاع رسانی به مردم کار بسیار ارزشمندی است و واقعا عشق و علاقه می‌خواهد و از عهده هر کسی برنمی آید اصحاب رسانه انسانهای عدالت خواه و دلسوز و وطن دوست هستند و زحمات عزیزان قابل تقدیر است.

۰۲/۴/۶ ۱۳:۵۳

بزرگوارید ممنونم از محبت حضرتعالی ، من چون سد شهریار سال‌های ۸۱ و ۸۲ در دفترفنی مشغول بکار بودم با مشورت جناب دکتر مهندس محمدصادق نایبی عزیز و دوست قدیمی مقاله ای نوشته شد و این حق مردم است تا اطلاع داشته باشند.

۰۲/۴/۶ ۱۱:۱۱

توضیح داخل کادر از طرف صدای میانه نوشته شده است اما یک نویسنده حق دارد تخصص یا تجربه خود در مورد موضوع مطرح شده را اعلام کند و جای چنین ایرادگیریی نیست.

۰۲/۴/۶ ۰۱:۰۳

احسنت بر جناب مهندس سعید محمد حسینی همشهری عزیز و مخلص و متخصص مان واقعا افتخار شهرمان هستید خصوصا در خدمت رسانی به همشهریان در تهران که واقعا در جهت اشتغالزایی همت و صداقت و تعصب خود را نسبت به اهالی شریف میانه نشان دادید. هرجا هستید موفق و سرافراز و سلامت باشید. ارادت یا علی

۰۲/۴/۵ ۱۹:۵۶

ایشان هر وقت میخواد نظری بده کانال صدای میانه اول رزومه اش میگه بابا کافیه چقدر رزومه اش میگی

۰۲/۴/۳ ۰۰:۳۵

کارفرمای پروژه رو باید باز خواست کرد از بابت چنین زیان انباشته ای که به بار آورده.

۰۲/۳/۳۰ ۲۳:۴۴

بزرگوارید استاد احمدزاده عزیز خدا از بزرگی کم نکنه ممنونم از محبت شما.

۰۲/۳/۳۰ ۲۲:۵۶

جناب آقای دکتر حسینی عزیز وبزرگوار::: مطاب بسیار ارزنده ، جامع ، گویا ، منطقی و مفید بود که واقعا استفاده کرده ، فیض بردم امیدوارم نمایندگان شهرمان همانند سد گرمی چای دنبال رفع مشکلات موجود سد شهریار باشند. موفق و موید باشید.

۰۲/۳/۳۰ ۱۸:۴۱

بسیار عالی بود واقعا

۰۲/۳/۳۰ ۱۴:۰۰

با تشکر همچنان که در مقاله اشاره شد مجوز پمپاژ به ۱۲۰۰۰ هکتار اراضی بالادست به کاغذکنان و غیره قبلا اخذ شده است که مستلزم احداث تلمبه خانه یا همان ایستگاه پمپاژ می باشد.

۰۲/۳/۳۰ ۱۱:۲۹

سد استور اصلاً برای میانه نیست. پشتبند سد منجیل گیلان است که هر موقع لایروبی کردند آب رو پشت سد استور جمع کنند و دوباره بدند گیلان. این آب به گیلان باید بره.

۰۲/۳/۳۰ ۰۸:۲۶

با توجه به بالا بردن سطح کاغذکنان از سطح آب سد استور، آیا از آب این سد به کاغذکنان پمپاژی خواهد شد؟

۰۲/۳/۳۰ ۰۰:۳۸

با بیت المال چه کردن بعضی از این مسئولین بی خاصیت . الهی ریشتون خشک بشه که مملکتو نابود کردن. لطفا به اشتراک بزار ممنون

۰۲/۳/۲۹ ۲۲:۱۸

با تشکر برای استفاده مردم، تامین منابع مالی مشکل دارند تا بودجه اختصاص بدهند و طبق مطالبی که در مقاله گفته شد خود سد تمام شده ولی جاده دسترسی جایگزین مانده و خرید و تملک بخشی از زمین‌های دریاچه برای آبگیری نیاز است که منتظر بودجه هستند.

۰۲/۳/۲۹ ۲۲:۱۲

تصمیم تغییرات توسط وزارت نیرو گرفته شد پیمانکار قصوری نداشت و دوباره کارهایی بالاجبار انجام گرفت یادم است بخشی از حفاری تونل آب بر نیروگاه و قسمت های تقسیمی خروجی به توربین ها bifurcation و manifold ها انجام شده بود با کاهش ارتفاع و تغییر نقشه این تونل ها تغییر کرد.ایرادی که می‌توان گرفت اینکه قبل از شروع عملیات باید تغییر می‌دادند نه بعد از دوسال اجرا.

۰۲/۳/۲۹ ۲۲:۰۶

پس هنگام مطالعه و امکان سنجی چه چیزهایی مطالعه و بررسی شده؟کدام پارامترها در نظر گرفته شده که پس از بیست و دو سال هنوز قابل استفاده مردم نیست؟

جواب اینهمه هزینه و عدم کارایی را چه کسانی باید بدهند؟

۰۲/۳/۲۹ ۲۲:۰۳

درست می فرمایید اشتباه و ضعف مدیریت.

۰۲/۳/۲۹ ۲۰:۲۰

وزارت نیرو به شرکت تابلیه ( پیمانکار) از بابت این تغییر در نقشه و کار 23 میلیارد آن زمان خسارت داده.!
.
https://vom.ir/guest/posts/5703

۰۲/۳/۲۹ ۲۰:۱۸

جناب مهندس منظورم این بود که قبل ساخت همه چیز مشخص بود، ارتفاع، حجم آب، اراضی که قرار بود زیر آب برود ولی چرا بعد از ساخت در وسط پروژه تصمیم به کاهش ارتفاع گرفته شد و قبل از شروع عملیات این موارد در نظر گرفته نشده بود؟

۰۲/۳/۲۹ ۱۸:۴۲

جناب دکتر کاملا درست می فرمایید بهتر بود در مطالعات اولیه قبل از شروع دقت می‌کردند و خسارت مخزن را خوب تشخیص می‌دادند ولی شرایط پیش آمده و سرگذشت سد را نوشتیم.

۰۲/۳/۲۹ ۱۷:۲۹

بدبخت بیچاره چرا لعنت به احمدی نژاد . لعنت به رییس دولت بعد از احمدی نژاد که هر بدبختی و نکبتی به کشور وارد شده نتیجه بی عملی و خیانت ایشون بوده است .

۰۲/۳/۲۹ ۱۷:۱۸

سلام

حرف این کاربر عزیز درست است. خود شما بهتر از من واقفید که در رشته عمران، اگر یک ساختمان برای 5 طبقه طراحی شده و شروع به ساخت شود و در وسط راه بفهمند پولشان نمی رسد و به 4 طبقه بسنده کنند، هزینه تمام شده برابر با آن ساختمان 4 طبقه که برای 4 طبقه طراحی شده بود، نخواهد شد.

بهتر بود طراحان و تصمیم گیران اجرای این سد از همان ابتدا، سد را برای 700 م.م.م طراحی و اجرا می کردند. بخاطر همین اصلاح، هزینه های سد افزایش یافت. هرچند مثل داریم که جلوی ضرر را از هر جا بگیری نفع است! (در واقع ضررش کمتر است) 

۰۲/۳/۲۹ ۱۶:۳۰

با تشکر در زمان ساخت به خاطر همین موارد که فرمودید ارتفاع را کم کردند و مخزن را کوچک کردند .

۰۲/۳/۲۹ ۱۶:۰۳

همون موقع کلی پول دادن

۰۲/۳/۲۹ ۱۴:۴۰

برام سواله در زمان ساخت به فکر کسی نرسیده بود که جاده و راه آهن و سیلو و چند روستا قراره زیر آب برن؟

۰۲/۳/۲۹ ۱۲:۲۱

لازم به توضيح است بعد از كم شدن ارتفاع سد شهريار و كاهش ظرفيت حجم مخزن از دو ميليارد به 700 ميليون مترمكعب بدليل خسارت مخزن كه در مقاله گفته شد مسئولين زنجان پيگيري كردند و توجيه آوردند و مجوز احداث سد مشمپا براي زنجان را در بالادست سد شهريار در حوضه آبريز قيزيل اوزن را گرفتند كه توسط قرارگاه خاتم در حال اجرا است پيشرفت فيزيكي اين سد هم اكنون حدود 40 درصد مي باشد اين سد داراي ظرفيت حجم مخزن 350 ميليون مترمكعب است و سد با مشكل كمبود منابع مالي مواجه مي باشد.

۰۲/۳/۲۹ ۱۰:۳۶

با تشکر شاید این سئوال را باید از بزرگان صنعت آب پرسید ولی امروز اگر این سدها نیود مشکلات ما چندین برابر بیشتر می‌شد در مورد تامین برق ، آب کشاورزی ، آب شرب و آب مورد نیاز صنعت و غیره ، درسته چند اشتباه در مطالعات چند سد اتفاق افتاد ولی کار سد این است که آب‌های سطحی که در فصولی از سال پرت میشه و هدر میره ذخیره کند و در فصول مورد نیاز رهاسازي نماید و استفاده کند امروز جهان در جنگ آب قرار دارد و همه کشورها سدهای مرزی را دارند به سرعت اجرا می کنند یعنی رودخانه هائیکه از کشور خارج می شوند جلوی آنها سد می زنند و آب را خودشان استفاده می کنند نه کشور همسایه.

۰۲/۳/۲۹ ۱۰:۲۸

تشکر از حضرتعالی این سد قبلا مطالعه شده بود برای دو میلیارد مترمکعب سه برابر ۷۰۰ میلیون مترمکعب ولی فرمایش شما نیز صحیح است حوضه آبریز و آورد رودخانه با اتمام و آبگیری سد مشمپا کاهش خواهد یافت و برنج کاریها و خشکسالی هم تاثیر داشته ولی مطالعات جدید و آورد رودخانه قطعا در اختیار سازمان آب استان هست چون ایستگاه دبی سنجی بر روی رودخانه قیزیل اوزن دارند در ضمن اتمام عملیات و آبگیری خود سد مشمپا هم هزار مشکل داره با کمبود بودجه مواجه است و معلوم نیست چند سال بعد آبگیری خواهد شد.

۰۲/۳/۲۹ ۱۰:۰۵

ضمن تشکر از جناب اقای سعید محمدحسینی عزیز بایستی به عرض برسانم که متاسفانه تمامی مشکلات ما بر می گردد به امر پوپولیستی بودن دولتها که خبره ی این کار بوده اند و هستند و خواهند بود و اگر قانونی بود بایستی جناب اقای احمدی نژاد را همراه وزیر وقت محاکمه و به سزای اعمالشان می رسانند چون حیف و میل بیت المال حرام بوده و جزای ان نیز مشخص و معلوم می باشد ولی افسوس و هزاران هزار افسوس که ......بر راس امورات این مردم بدبخت و ......تکیه زده و تابع هیچ منطقی و اصولی نیستند خدا اخر و عاقبت همه ی مارا ختم بخیر نماید.

۰۲/۳/۲۹ ۰۷:۵۱

دولت زمین های کشاورزی منطقه را به رقم بسیار ناچیزی خرید ما الان همان زمین را سالی 150 میلیون تومان اجاره می دهد.

۰۲/۳/۲۹ ۰۷:۱۲

مهندس حسینی به نظر شما اگر تمام مشکلات سد حل شود این سد می تواند 700 میلیون مترمکعب آب ذخیره کند؟ الآن آبی در قزل اوزن نمی بینیم. یا بخاطر سد مشامپا هست یا قبلش سدی زده شده، به هر حال آب رودخانه ها خیلی کم است. نظرتان چیست؟ 

۰۲/۳/۲۹ ۰۵:۲۶

باسلام و وقت بخیر - 1- آیا ساختن این همه سد در یک مقطع خاص از نظر علمی کار درستی بوده ؟ آیا واقعا این تعداد سد در ایران لازم وضروری بوده که ساخته بشه ؟ 2- آیا باتوجه به امکانات ارزی وریالی وبودجه و .... کشور شروع به ساخت این همه تعداد سد اون هم در یک مقطع زمانی خاص آن هم تقریبا شروع به ساخت همزمان این همه پروژه های سد سازی کار علمی ومنطقی وعاقلانه ای بوده ؟یا فقط میخواستیم نمایش نهضت سد سازی راه بیندازیم تا هم برای عده ای شهرت ونام نشان درست بشه وهم برای عده ای دیگر آب ونان ؟؟؟!!!! 3- این به اصطلاح نهضت سدسازی در دوران کدام دولت در ایران شروع شد ؟؟ مبدع این نهضت چه کسی یا کسانی بودند؟

۰۲/۳/۲۹ ۰۴:۰۵

موقع خرید اراضی روستاییان ، خود روستایی ب خاطر طرح راضی بود کمتر از قیمت بفروشه ولی مسئول میگفت مثلا شما زمینت ۵۰میلیون می ارزه من به شما ۶۰ مینویسم ولی مینویسم ... و همچنین کلا روستاهای اطراف مطلع شده بودن سد سازی هست کلا زمیناشونو نهال میکاشتن و اگ کسی نمیکاشت مسئول گوشزد میکرد ک بکار زمینت با ارزش شه پول خوبی برداریم ، این مسائل این سدو زمین زد ٪خدا لعنتتون کنه حرام لقمه های منافق صفت

۰۲/۳/۲۸ ۲۳:۱۴

همین یک تابلوی سد را ببینید برای گریه کردن کافیست. آبان 1391 تا آبان 1401 میشه 10 سال. الآن نزدیک به 11 ساله که این سد توسط رییس جمهور کشور افتتاح شده ولی هیچ خبری از سد نیست.

سدی که سال هاست آبگیری نشده است

۰۲/۳/۲۸ ۲۲:۱۰

فقط میتونم بگم لعنت بر احمدی نژاد خائن

۰۲/۳/۲۸ ۲۱:۵۵

خیلی عالی با تشکر

۰۲/۳/۲۸ ۲۱:۱۲

درود مهندس حسینی بزرگوار
در مورد تاریخچه سد استور
بعد ساخت سد بزرگ منجیل به علت رسوب گیری و پر شدن مخزن سد منجیل تصمیم گرفته شد سدی در بالاسر رود ساخته تا هم رسوبات را گرفته و هم با ایجاد سیلاب های مصنوعی بتوان مخزن سد منجیل را رسوب گیری کرد.
در زمان قبل انقلاب دو نقطه روستای استور میانه و مشمپا زنجان بررسی شد که نقطه استور مناسب تر از مشمپا تشخیص داده شد.
زمان احمدی نژاد با فشار و لابی نمایندگان زنجان سد مشمپا هم کلنگ زنی گردید!
غیر از دلایل درستی که برای کاهش ارتفاع و مخزن سد فرمودید شروع ساخت سد مشمپا هم یکی از دلایل بود.
* جالب است سد مشمپا که اصلاً قرار نبود ساخته شود , تمام و بهره برداری شده! اما سد استور هنوز نیمه تمام است!

۰۲/۳/۲۸ ۲۰:۵۰

بنظرم یکی ازراهکارهای مهم ، ورود دادستان محترم به این اموراست ، زمینهای زراعی و کشاورزی را به طرق مختلف قطعه بندی کرده وجهت تفریح خود به خانه باغ تبدیل کرده اند ، بعد میخواهند گندم را از کشورهای دیگر واردکنند نمونهٔ بارز آن ، مسیر جادهٔ ترک ، که ، میباشد ، نمونه دیگر آن آناباغی میباشد که تعاونی بنام مجتمع گردشگری مجوزگرفته و زمین زراعی را تبدیل به ساختمان نموده و سپس به افراد واگذار کرده است ، غیرازاینکه زمین زراعی را به مسکونی تبدیل کرده اند درعمل خلاف کاربری گردشگری نیز انجام میدهند ، لذا دادستان محترم میتواند باورود به این قضایا مانع تصرف زمینهای زراعی و کشاورزی شوند ، البته تنها اینها نیستند ، بالا دست روستاها را هم تصرف و منابع طبیعی را نیز تخریب کرده و میکنند

۰۲/۳/۲۸ ۲۰:۳۴

تو این شهر مظلوم ناگفته ها بیشتر از گفته هاست و نا کرده ها بیشتر از کرده هاست و تاریخ بعدا خواهد گفت که چه بر سر این میانه اورده اند و دارند می اورند و خواهد امد .
چاره کار مطالبه گریست عزیزان مطالبه گری و مطالبه گری و...........

۰۲/۳/۲۸ ۱۹:۵۸

ممنون از نقطه نظرات کارشناسی اگر به انتهای طول دریاچه بیندیشیم فرمایش شما صحیح است ولی اگر محدوده انتخابی نزدیک به خود سد باشد این موضوع قابل بررسی می باشد.

۰۲/۳/۲۸ ۱۸:۵۶

سد سازی اشتباه بسیار بزرگی بوده که مملکت رو به فنا داده به خاطر چهار گونی برنج و چهار قرون خوردن و اختلاس از بابت پروژه و سازندگی و این حرفا رودخانه ها رو خشک وطبیعت و ملک رو نابود نکنید البته چیزیم از طبیعت و محیط زیست نزاشتین باقی بمونه

۰۲/۳/۲۸ ۱۸:۱۴

عارض به خدمت جناب مهندس محمد حسینی
۱.سهم شهرستان از سد شهریار به جهت تخصیص های داده شده در بالادست حوضه آبریز شهرستان کاهش یافته. پس منتظر طرحهای پمپاژ از مخزن به کاغذکنان و غیره نباشیم.
۲.طول دریاچه به گونه ای است در هر آبگیری و تخلیه ناشی از بهره برداری سطح خشک وسیعی از مخزن را خواهیم داشت که گرد و خاک ناشی از رسوبات در سطح خشک و حشرات موذی شرایط مردابی و ماندابی فرصتی برای احداث پلاژ و منظر را نمی دهد.
۳.عمده درآمد کشاورزان از کشت برنج در داخل دریاچه مخزن که کمک زیادی به سرانه درآمد شهرستان دارد با آبگیری سد از بین میرود.
۴.آبگرم ممان در داخل دریاچه مدفون خواهد شد.
پس ضرر آبگیری سد به میانه بسیار بیشتر از منفعت آن است.

۰۲/۳/۲۸ ۱۸:۰۶

با سلام و عرض احترام، لازم میدونم از جناب دکتر مهندس نایبی عزیز دوست بسیار گرامی و رفیق قدیمی از بابت ویرایش متن مقاله و کنترل قوانین نگارشی و ترغیب اینجانب برای تهیه این مقاله تشکر و قدردانی کنم و آرزوی موفقیت و توفیق روزافزون برای ایشان از خداوند متعال خواهانم.

۰۲/۳/۲۸ ۱۸:۰۱

دروغ و فریب و ریا و چاپلوسی سرمایه های این مملکت را به این روز انداخته است وقتی صحبت از مجتمع گردشگری و ... کردید یاد مجتمع گردشگری نرسیده به سه راهی اونلیق افتادم که متاسفانه در محلی این مجتمع را ساخته و به خریداران بی اطلاع فروخته اند که نه فکری به فاضلاب آن کرده اند و نه فکری به آب های سطحی و باران ، چرا که خاک این محل به هیچوجه آب را بخود جذب نمیکند و چاه های فاضلاب باید هرماه تخلیه و هزینهٔ گزافی به مالکان آن وارد میشود ضمن اینکه ساخت این مجتمع خود جای تامل دارد و متاسفانه ....

۰۲/۳/۲۸ ۱۷:۵۸

با سلام و عرض احترام خدمت استاد میانجی عزیز با توجه به اطلاعاتی که اینجانب دارم و همچنین جلسه ای که با جناب دکتر کیافر بزرگوار داشتیم علت همان خسارت بسیار زیاد مخزن که توضیح دادیم و هزینه های مرتبط آن و تبعات اجتماعی از بین رفتن تعداد زیادی روستاهای پرجمعیت بوده و در این پروژه سازندهای زمین شناسی مطرح نبوده است البته در هنگام آزمایش‌های مصالح در طرح اختلاط های بتن بدنه سد موضوع واکنش قلیایی مورد بررسی قرار گرفت خوشبختانه سد با کیفیت خوبی اجرا گردیده و مشاور و نظارت پروژه مهاب قدس بود که رعایت استانداردهای لازم را داشتند و شرکت الکترووات اشتوکی سوئیس نیز زیرمجموعه مهاب قدس حضور داشتند.

۰۲/۳/۲۸ ۱۷:۵۳

با یادآوری مسایل سد شهریار زخم کهنه شده دوباره سر باز کرد و تازه شد

۰۲/۳/۲۸ ۱۷:۰۱

درود بر مهندس حسینی
آیا وجود معادن نمک ممان در مخزن سد و سازند های نمکی
و تجربه تلخ سد گتوند از دلایل کاهش ارتفاع و مخزن سد نبود؟

اخبار روز