کد خبر: ۲۷۰۵۲
۱۳۱۸ بازدید
۶ دیدگاه (۶ تایید شده)

انتقاداتی از تضعيف نقش ارتش در جنگ ‌تحميلي!

۱۳۹۳/۶/۲۶
۲۰:۴۲

این مصاحبه ها مربوط به سال های گذشته است و باز خوانی آن در ایام پیش رو (هفته دفاع مقدس) خالی از لطف نیست!

فارس نوشت: فرمانده نيروي‌زميني ارتش در ايام دفاع‌مقدس از برخي تحليل‌ها درباره نقش ارتش در جنگ تحميلي انتقاد كرد.
 
اميرسرلشكر محمدحسن حسني‌سعدي معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نيروهاي مسلح ديروز در جمع دانشجويان دانشگاه جنگ ارتش (دافوس) به مناسبت هفته دفاع‌مقدس ضمن بررسي اوضاع كشور در ابتداي جنگ تحميلي گفت: اگر ضدانقلاب مي‌توانست در كردستان موفق عمل كند هيچ‌گاه جنگ تحميلي شروع نمي‌شد چراكه هدف اصلي دشمن نابودي انقلاب در كوتاه‌ترين زمان ممكن بود. 

فرمانده نيروي زميني در ايام دفاع‌مقدس گفت: با شروع جنگ، دو سوم ارتش در كردستان بود و اين در حالي است كه ارتش عراق با تجهيزات كامل خود را براي جنگ با ايران آماده كرده بود اما همين نيروهاي ارتش توانستند ظرف يك هفته دشمن را زمين‌گير كنند. 

سعدي خاطرنشان كرد: روز دوشنبه 31شهريورماه ساعت حدود يك بود كه در دانشگاه افسري پس از نماز به همراه شهيد نامجو به سمت ستاد مي‌رفتيم كه صداي عجيب غرش هواپيماها و سپس انفجار به گوش رسيد و بعد متوجه شديم هواپيماهاي عراق فرودگاه مهرآباد تهران را هدف قرار گرفته‌اند. 

وي ادامه داد: فورا شهيد نامجو دستور داد تا دانشجويان دانشگاه افسري براي رفتن به جبهه آماده شوند كه اين امر سابقه نداشت و بعدها نيز در طول تاريخ تكرار نخواهد شد.
 
سعدي ضمن انتقاد از برخي برنامه‌هاي صدا و سيما درخصوص تحليل و بررسي عمليات‌هاي دفاع‌مقدس گفت: همين اخيرا بود كه در صدا و سيما برنامه‌اي پخش شد و در آن گفتند در سال اول جنگ ارتش چهار عمليات كلاسيك ناموفق انجام داد كه جا دارد من از آنها بپرسم كه منظور آنها از كلاسيك چيست؟ آيا آنها مي‌خواهند ارتش را تضعيف كنند؟ 

وي ادامه داد: ارتش در آن زمان بايد براي جلوگيري از پيشرفت ماشين جنگي عراق، با آنها درگير مي‌شد تا احساس آرامش نكند و مجبور بود اين تك‌هاي محدود را انجام دهد. اما اين عمليات آن‌طور كه اينها مي‌گويند ناموفق نبود. 

معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نيروهاي مسلح با اشاره به چهار عمليات موفق ثامن‌الائمه، طريق‌القدس، فتح‌المبين و بيت‌المقدس گفت: آيا مگر اين چهار عمليات به صورت كلاسيك انجام نشدند؟ چطور آن چهار عمليات سال اول ناموفق بودند اما اين عمليات‌ها موفق است؟ 

سعدي ادامه داد: بعد از سال اول جنگ بود كه وحدت مقدسي ميان ارتش، سپاه و نيروهاي مردمي برقرار شد كه به واسطه اين پيوند الهي نيروها توانستند به صورت منسجم‌تر در جبهه‌ها عمل كنند.
 
وي گفت: ‌ارتش در زمان صلح وظيفه جذب نيرو و آموزش آنها را برعهده دارد تا به عنوان نيروي احتياط در مواقع لازم به كار گرفته شوند اما هيچ ارتشي در دنيا نمي‌تواند تنها با تكيه بر ساختار موجود به مقابله با دشمن بپردازد بلكه بايد همواره در صدد توسعه و افزايش يگان‌هاي خود باشد. 

فرمانده نيروي زميني ارتش در ايام دفاع‌مقدس اظهار داشت: طبيعي بود كه با شروع جنگ ما نيروهاي زيادي را از دست مي‌داديم و مجبور بوديم كه از اين يگان‌هاي احتياط به دو صورت فردي يا در قالب تشكيل يگان‌ها استفاده كنيم. 

سعدي خاطرنشان كرد: البته بايد در مقام تحليل و بررسي، ما وضعيت را در همان محدوده سال‌هاي جنگ بسنجيم. آن زمان ارتش ما به هيچ عنوان قابل قياس با ارتش عراق و از اين وضعيت باثبات امروز نيز برخوردار نبود.
 
معاون هماهنگ‌كننده ستاد كل نيروهاي مسلح با تاكيد بر اينكه ارتش در جنگ واقعا فداكاري‌هاي زيادي از خود نشان داد گفت: براي مثال اگر نيروي هوايي يا پدافند ارتش نبود ما نمي‌توانستيم با بسياري از عمليات‌ها به صورت موفق عمل كنيم اما متاسفانه الان كمتر از اين مسايل ياد مي‌شود. 

‌در طول هشت سال جنگ تحميلي، حتي يك روز هم بدون مهمات نمانديم 
سعدي با اشاره به پشتيباني مناسب از نيروهاي رزمنده در دفاع‌مقدس گفت: ما در طول هشت‌سال حتي يك‌بار هم بدون مهمات و پشتيباني نمانديم و بايد تاكيد كنم كه در اين ميان سربازان ارتش كمتر از نيروهاي مردمي فداكاري نكردند و حتي گاهي بهتر از آنها نيز عمل كردند. 

فكر نمي‌كرديم روزي بايد چنين حرف‌هايي بزنيم 
سعدي با اشاره به ضعف ارتش در اطلاع‌رساني و مستندسازي مسايل دفاع‌مقدس گفت: ما بنا بر آموزش‌هاي نظامي كه ديده بوديم هيچ‌گاه از اقدامات و جلسات خود فيلم و عكس تهيه نمي‌كرديم و اجازه نمي‌داديم كسي وارد جلسات سري ما شود چراكه فكرش را هم نمي‌كرديم روزي در چنين شرايطي بايد چنين حرف‌هايي بزنيم. 

وي با بيان اينكه البته ما طبق آموزه‌هاي خود به درستي عمل كرده بوديم، گفت: برخي كه انتقاد يا تبليغات مي‌كنند بايد مسايل را در زمان خود تحليل كنند. 

‌به هاشمي گفتم اجازه دهيد نيروها عقب‌نشيني كنند 
فرمانده نيروي زميني در ايام دفاع‌مقدس همچنين به مسايل روزهاي آخر جنگ اشاره كرد و گفت: من در مريوان بودم كه اعلام شد عراق مجددا به مناطقي از جنوب حمله كرده، به سرعت خود را به آنجا رساندم و پس از آن، دو مرتبه به غرب برگشتم چراكه معتقد بودم عراق پس از آن به مناطق غرب حمله خواهد كرد. 

سعدي ادامه داد: نزد آقاي هاشمي‌رفسنجاني رفتم و گفتم اگر اجازه بدهيد نيروها عقب بيايند و در مواضع محكم‌تري مستقر شوند تا تلفات كمتري بدهيم اما آقاي هاشمي گفت روز يكشنبه جلسه نهايي براي تصميم‌گيري درخصوص پايان جنگ داريم و شما نبايد اين كار را بكنيد به هر صورت بايد به مقاومت خود ادامه دهيد. 

وي افزود: فرداي آن روز اعلام شد كه ايران قطعنامه را پذيرفته اما پس از آن صدام مجددا حمله كرد و نشان داد كه به هيچ عنوان قابل اعتماد نيست، حال چطور مي‌توانستيم پس از فتح خرمشهر به او اعتماد كنيم. اين فرمانده ايام دفاع‌مقدس ضمن تقدير از عملكرد سپاه و نيروهاي مردمي در جنگ تحميلي گفت: آنها به خوبي عمل كردند اما بايد نقش ارتش را هم به درستي بررسي و به افكار عمومي معرفي كنيم. 

دشمن در سال‌هاي اخير چند بار قصد حمله به ايران را داشت 
سعدي در بخش پاياني سخنان خود ضمن تاكيد بر آمادگي روزافزون نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران براي مقابله با هرگونه تهديد خاطرنشان كرد: اگر خداي ناكرده مجددا جنگي شكل بگيرد، نيروهاي ما بسيار منسجم‌تر از گذشته عمل خواهند كرد و همين آمادگي است كه باعث شد در طول هفت‌، هشت سال گذشته قدرت‌هاي بزرگ چندين بار تصميم به حمله بگیرند اما نتوانستند نيت خود را عملي كنند.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

  انتقاد پوردستان از تهمت‌زنی به ارتش فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: این اتهاماتی که به ارتش مبنی بر این‌که در آغاز جنگ تحمیلی آمادگی نداشت نارواست؛ چرا که اگر آمادگی نداشت همان روز 31 شهریور با 140 فروند هواپیما به انجام عملیات نمی‌پرداخت. به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، امیر احمدرضا پوردستان که عصر امروز در مراسم رونمایی از پنج عنوان کتاب با موضوع دفاع مقدس سخن می‌گفت، در سخنانی ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ شهدای دوران دفاع‌مقدس گفت: زمانی که شیپور جنگ نواخته شد عراق با 12 لشکر و 366 فروند هواپیما و تعداد بالایی از نیروهایش به ایران حمله کرد. ملت ایران در آن دوران نشان داد که شهادت‌طلبی و دین‌داری لقلقه زبانشان نیست و در جانشان ریشه کرده است. آنها عزت و اقتدار ما را به جهانیان ثابت کردند.

وی با اشاره به تحرکات ضدانقلاب و آمریکا برای براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: بعد از انقلاب با استفاده از محاصره اقتصادی، منزوی‌سازی، ترورهای کور و هوشمند و ایجاد اختلافات فرقه‌ای و قومیتی به دنبال این بود که نظام جمهوری اسلامی ایران ساقط کند.اگرچه سپاه در آن دوران مأموریت اصلی‌اش در ابعاد اطلاعاتی و امنیتی برای حفظ انقلاب بود و به شایستگی به ایفای نقش پرداخت اما از نظر عملیاتی،این ارتش بود که با لشکرهایی که داشت با ضدانقلاب مقابله کرد و امنیت را در مرزها حاکم ساخت.

 پوردستان تاکید کرد: هر چیزی باید در زمان خودش تحلیل شود. متاسفانه افرادی این اتهام را به ارتش وارد می‌کنند که در آغاز جنگ تحمیلی آمادگی نداشت اما این‌گونه نیست؛ چرا که در همان روزهای آغازین با 140 فروند هواپیما به عراق حمله کرد. یکی از دلایلی که باعث شد ارتش در آن زمان کمی ضعیف شود سیاست‌های غلط بنی‌صدر بود. هم‌چنین در آن زمان که ارتش جلوی دشمن سینه سپر کرده بود افرادی قصد انحلال ارتش را داشتند.

فرمانده نیروی زمینی ارتش یادآور شد: نیروی زمینی ارتش در دوران جنگ تحمیلی بیش از 2/5 میلیون سرباز را آموزش و سازماندهی کرد. این آمار یعنی 250 لشگر. هم‌چنین با 1000 قبضه توپ توانست سپاه را در طول جنگ تحمیلی پشتیبانی کند و همواره در تمامی حوادث در نوک پیکان قرار بگیرد.

وی در پایان سخنانش به ویژگی‌های برجسته دفاع مقدس پرداخت و گفت: ما در جنگ از اعتقادات و باورهایمان که مبتنی بر اسلام است دفاع کردیم. رزمندگان ما مانند گلادیاتور هرکسی را که جلویشان بود نمی‌کشتند و بصیرت‌هایشان بر اسلحه حاکم بود. ما قصد کشورگشایی نداشتیم و هرگز از سلاح‌های کشتار جمعی برای کشتن نیروهای نظامی و غیرنظامی استفاده نکردیم.

 در این مراسم حجت‌الاسلام حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و سیدمحمد حجازی مدیر فرهنگسرای اندیشه نیز سخنانی را در رابطه با هشت سال دفاع مقدس بیان کردند.

هم‌چنین در پایان این مراسم از پنج کتاب با عناوین «آتش در آب»، «عملیات مرصاد و سرنوشت منافقین»، «بهشت مسموم» و دو جلد کتاب با عنوان «تقویم تاریخ دفاع مقدس» رونمایی و از نویسندگان این آثار تقدیر شد.  منابع: http://fararu.com/vdcba5b9.rhbgzpiuur.html http://www.mashreghnews.ir/fa/news/251051/%D8%A7%D9%86%D8%AA%D9%82%D8%A7%D8%AF-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%87%D9%85%D8%AA%E2%80%8C%D8%B2%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%B4

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۳/۶/۲۷ ۱۳:۰۷
ارتش قهرمان افتخار ماست...
۹۳/۶/۲۷ ۰۸:۴۱
یکی از بزرگترین عملیاتهایی که ارتش انجام داد و روند جنگ رو به طور کل تغییر داد عملیات مروارید بود که نیروی دریایی عراق را تا پایان جنگ زمین گیر کرد.
۹۳/۶/۲۶ ۲۲:۳۳
موافقم شدیدا
۹۳/۶/۲۶ ۲۱:۴۰
ارتش ستون ایران است و شایسته تقدیر
۹۳/۶/۲۶ ۲۱:۴۰
ارتش همیشه مظلوم
۹۳/۶/۲۶ ۲۰:۵۳
جنگ 8 ساله از ابتدا تا انتها ناگفته های زیادی دارد!واگر منصفانه نگاه کنیم ارتش ایران همان ژاندارم منطقه خاور میانه بود که با تمام مشکلات داخلی صدام حسین را تا قلب عراق عقب راند واین بی انصافی است که نقش کلیدی آن را در مدیریت جنگ نادیده بگیریم.

اخبار روز