کد خبر: ۹۷۵۳۶
۱۹۰ بازدید
۱۲ دیدگاه

گرامی باد روز خبرنگار

۹۹/۵/۱۵
۱۲:۰۱

در آستانه هفدهم مرداد روز خبرنگار سالروز شهادت شهید صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت این روز باید گفت : 
کار خبرنگار انعکاس رخدادها یی است که قابلیت خبرشدن و اطلاع رسانی به جامعه را دارد و داشتن علم و دانش ، تجربه و جسارت و در کنار آن سرعت ، دقت و صحت لازمه یک خبرنگار خوب  بودن است  که می تواند در موفقیت آن  تاثیرگذار باشد و اصول اخلاقی و حرفه خبرنگاری و روزنامه نگاری ایجاب می کند که این قشر زحمتکش در هر مرحله و مقامی که باشند باید به خیر و صلاح  جامعه ایمان کامل داشته و بدانند تلاش برای تامین منافع شخصی و کوشش برای پیشبرد مقاصد خصوصی که با مصلحت جامعه سازگار نیست خلاف اصول و آیین اخلاق روزنامه نگاری است و بر اساس قوانین و تاکید اعلامیه سازمان یونسکو  بر منشور جهانی ۱۹۴۸ سازمان ملل متحد  خبرنگاران مطبوعات باید با تلاش مضاعف خود کوشش کنند تا اخبار و اطلاعاتی که در اختیار عموم می گذارند صحیح ، دقیق و معتبر باشد .
با توجه به آنچه که اشاره شد علیرغم تلاشهایی که این قشر تلاشگر از خود نشان می دهند همیشه با دغدغه هایی همراه هستند. ، 
دغدغه هایی که این روزها با حضور فعال رسانه ها در عرصه اطلاع رسانی ، رنگ وبوی جدیدتر و شاید دیگری به خود گرفته است چرا که به نظر بنده با  هجوم وسایل ارتباطاتی تازه لطمه ای در کمین روزنامه نگاران است که البته این خطر را نفی نکرده و جدی بودن آنرابه هیچ وجه دست کم نمی گیرم  در اوایل سال ۱۳۷۰ بود که با استقرار  کامپیوتر د ر تحریریه های مطبوعات و رادیو تلویزیون تاثیرات زیادی بر حرفه خبر و خبرنگاری گذاشت اما در همه این سالها هنر خبرنگاران و اهالی مطبوعات این بود که با موج های ایجاد شده جلو رفته و خود را با شرایط وفق دهند گرچه ممکن است بعضی از اهالی مطبوعات بویژه خبرنگاران نسل جوان معترض باشند که وقتی تکنولوژی به این حد رسیده دیگر کار کردن در این حرفه فایده ندارد اما بنده به عنوان یک خبرنگار پیشکسوت معتقدم هیچ ماشینی جای انسان را حداقل در این حرفه نمی تواند بگیرد گرچه  روزنامه نگاری امروز با روزنامه نگاری دهه های ۵۰ و ۶۰ متفاوت بوده و هست اما باید قبول کنیم که روزنامه نگاران  قدر ت و امکانی دارند که هیچ کامپیوتر و ماشینی از آن بهره مند نیست.

از جمله  می توان به نحوه انتشارگزارشها و مخاطبان نشریات اشاره کرد و اعتقادم این است در عرصه اطلاع رسانی این رسانه های جدید نه تنها نمی توانند باعث عقب ماندگی خبرنگاران شوندبلکه باعث پیشرفت آنان خواهد شدچون   خبرنگاران بویژه روزنامه نگاران هنرهایی دارند که از دست هیچ کامپیوتری بر نمی آید و باید یقین بدانیم واژه پردازی، زیبا نویسی و جمع آوری و به کار بردن صحیح اطلاعات کار هیچ کامپیوتری نیست ولی  برای رسیدن به هدف و پیشرفت باید از این رسانه های جدید استفاده کرده وتلاش کنیم با این شرایط خود را هماهنگ نماییم اما علیرغم آنچه که اشاره شد باید توجه  کنیم انترنت در حرفه خبرنگاری بیشتر  نقش ماشین چاپ را ایفا می کند و این مغز است که می تواند در اخباری  که خبرنگاران به مخاطبین انتقال می دهند تغییر ایجاد کندکه امیدوارم این نگاه روز به روز در مطبوعات کشورمان و اهالی رسانه نهادینه شود چون  می توانیم این تغییرات را بوجود بیاوریم تا  خبر های درست و گزارشهای تحقیقی زیبایی را به جامعه ارائه داده  و توانایی های   خبرنگاران و روزنامه نگاران بویژه نسل جوان را به رخ بکشیم و اینکار شدنی است اما یکی دیگر از مشکلات  رسانه های فعلی رقابتی نبودن فضای رسانه ای است بنابرین اگر  فضای رسانه ای را  بر اساس پیشرفت بدانیم قطعا باعث شکوفایی استعداد های خبرنگاران خواهد بود و رقابت رسانه ای هم روز به روز از رونق بیشتری برخوردار خواهد بود و چون عشق و علاقه در این حرفه است که خبرنگاران را به هدف نزدیکتر می کند قطعا بدون دردسر نخواهد بود ولی چون عاشق کارشان هستند دردسرهایش هم برای این عزیزان لذت بخش خواهد بود در پایان ضمن تبریک این روز عزیز به همه همکاران ، بویژه همکاران مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی شهرمان ، آرزوی تندرستی ، سلامتی و موفقیت بیشتر  این عزیزان را دارم .

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۵/۱۸ ۱۳:۳۷

حناب مهندس نایبی عزیز با سلام متاسفانه اینگونه حرکات تاثیر بسیار منفی در افکار عمومی جامعه می گذارد که امیدوارم کسانی که در جهت شکستن قلم جانفشانی می کنند به این نتیجه برسند که قلم هیچ خبرنگار ی شکستنی نیست بنده متقابلا این روز را به شما تیریک می گویم .

۹۹/۵/۱۸ ۱۳:۳۲

با سلام و عرض ادب از الطاف و محبت شما بینهایت متشکرم ارادتمند احمدزاده

۹۹/۵/۱۸ ۱۳:۲۹

آقای حیدری عزیز با سلام باید بگویم لطف همیشگی حضرتعالی قوت قلبی برای اینجانب است از محبت شما بینهایت ممنونم.

۹۹/۵/۱۸ ۱۳:۲۶

بزرگوار جناب صادقی عزیز با سلام محبتتان موجب تشکر و امتنان است

۹۹/۵/۱۸ ۱۳:۲۱

همکار بسیار ارجمندم جناب امامی عزیز با سلام از ابراز محبت حضرتعالی بسیار ممنون و متشکرم.ارادتمند احمدزاده

۹۹/۵/۱۶ ۲۳:۵۵

سلام و عرض ادب 

روز خبرنگار را خدمت شما دوست و همکار بزرگوار و تمامی فعالان صادق و زحمتکش این عرصه تبریک عرض می کنم. 

۹۹/۵/۱۶ ۱۵:۲۴

روز خبرنگار را به شما خبرنگار پیشکسوت و جمیع اصحاب رسانه تبریک عرض نموده آرزوی موفقیت دارم.

۹۹/۵/۱۶ ۱۳:۲۱

سلام بر استاد جاوید احمدزاده پیشکسوت بین المللی عرصه رسانه که عمری را برای بیان حقایق و رویداد ها صرف نمود و هر آنچه در توان داشت در طبق اخلاص نهاد . روز خبرنگار بر ایشان و همه هم قطاران عزیز مبارک .
علی حیدری خبرنگار میانه ای صداوسیمای آذربایجان شرقی

۹۹/۵/۱۶ ۱۱:۵۶

راستی چه خبرا از اقایان خبرنگار شهر ما که قبلا دست به قلم در مورد مسایل و مشکلات مختلف شهر بودند اماچند ساله خبری از این مسایل الان نیست !!!!!!!!!!ا آیا واقعا شهر ما دیگر مدینه فاضله شده یا قلم ها دیگر نای نوشتن ندارنند ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۹۹/۵/۱۵ ۱۲:۵۴

روز خبر نگار را به اهالی زحمت کش رسانه های شهرستان به خصوص آقای مهندس محمد صادق نایبی و همچنین پیشکسوت شغل خبر نگاری آقای احمدزاده نیز سایر رسانه های شهرستان میانه تبریک عرض می کنم.

۹۹/۵/۱۵ ۱۲:۳۸

این یک سالی که گذشت برای اهالی رسانه میانه، سال خوبی نبود. شکایت ها و تهدیدها علیه اهالی رسانه، زیاد است. گزارشی از اتفاقات پشت پرده ارائه خواهد شد تا مردم شاهد باشند چه ها بر سر اهالی رسانه می آید و ریشه این فشارها چه کسی است؟ آن اهالی رسانه ای که در این مدت با تایید رفتارهای آن فرد، مسبب این همه مشکلات شده اند باید لااقل در پیشگاه وجدان خود پاسخگو باشند. من این روز را با تلخی تمام به اهالی رسانه تبریک می گویم.

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز