کد خبر: ۷۰۱۳
۲۵۲۳ بازدید
۲ دیدگاه (۲ تایید شده)

پاسخ آیت الله روحانی به استفتا درباره انتقال پیکر ستارخان

۱۳۹۱/۷/۵
۲۱:۴۹

 

 

 

به گزارش «شیعه نیوز» خانواده سردار جنبش مشروطیت "ستارخان"  با ارسال یک استفتاء به دفتر آیت الله روحانی خواستار انتقال پیکر وی از تهران به تبریز شدند در این استفتاء آمده است : پس ازدر گذشت "ستارخان" و به رغم وصیت به دوستان و خانواده اش جهت تدفین وی در موطنش تبریز ، پیکر وی در باغ طوطی در جوار بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری جنازه اش تشییع و به خاک سپرده شد . حال با توجه به وصیت وی، آیا از لحاظ شرعی میتوان پیکر وی را به زادگاهش منتقل نمود ؟ . متن کامل این استفتاء و پاسخ آیت الله روحانی به شرح زیر است :

محضر آیت الله سیدمحمد صادق روحانی حسینی (زید عزه العالی)
مرجع محترم تقلید شیعیان
باسلام و تهیت

به استحضار می رساند ستارخان (سردارملی) از سرداران جنبش مشروطیت زمانی که در تهران در روز ۱۴ مرداد ماه سال ۱۲۸۹ هجری شمسی (۳۰ رجب ۱۳۲۸) توسط سواران بختیاری و تفنگداران ارمنی به سرکردگی یپرم خان(از جمله عوامل مؤثر در محاکمه و شهادت آیت‏اللَّه شیخ فضل اللَّه نوری) و سردار بهادر  در پارک اتابک (اقامتگاه مجاهدان) تیری به پایش اصابت کرده مجروح شد و قادر به حرکت نگردید بعد از این وقایع، ستارخان خانه نشین شد و پزشکان حاذق برای مداوای پای او تمام تلاش خود را کردند، اما معالجات به جایی نرسید و در تاریخ ۲۸ ذی الحجه ۱۳۳۲هـ. ق (۲۵ آبان ۱۲۹۳ش/ ۱۶ نوامبر ۱۹۱۴م) در تهران دار فانی را وداع گفت و به رغم وصیت به دوستان و خانواده اش جهت تدفین وی در موطنش تبریز ،در باغ طوطی در جوار بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری جنازه اش تشییع و به خاک سپرده شد.

علی ایحالاً در یکصد سال گذشته به رغم تلاش خانواده اش جهت انتقال قبر وی از شهر ری به تبریز با ممانعت برخی مواجه شده است .

مستدعی است نظر مبارکتان را در رابطه با تکلیف خانواده و بازماندگان آن مرحوم و نیز عدم تحقق شرعی وصیت نامه ستارخان (سردارملی) اعلام فرمایید.

با احترام – سامی سردارملی (نواده ستارخان) به نمایندگی از طرف خانواده و بازماندگان ستارخان
پاسخ آیت الله روحانی :
کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۱/۷/۶ ۱۷:۱۷
اگه واقعا خاطر ستار خان میخوایین براش طلب مغفرت واجر الهی در برابر رشادت هایی که کرده رو از خدا طلب کنیم حالا قبر چه در تهران باشه یا تبریز/////این انتقال باعث تفرقه میشه وبیشتر جنبه سیاسی داره
۹۱/۷/۵ ۱۶:۵۳
هیچوقت.هیچوقت!اجازه نخواهند داد در تبریز سیمبلی ویا به تعبیر خودمان یادبود ونشانه ومزاری برای ستار خان سردار ملی ایرانیان ومخصوصا آذربایجانیها بر پا شود.هیچوقت!

اخبار روز