کد خبر: ۹۶۵۱۹
۱۲۲۶ بازدید
۲۶ دیدگاه (۲۴ تایید شده)

داستان یک شهر در روزهای تلخ کرونایی

۱۳۹۹/۴/۷
۱۲:۴۱

در این 4 ماهی که کشور به صورت گسترده با ویروس کرونا درگیر است چندین شهر با کمترین تلفات گزارش شدند و بسیاری با تدابیر مسئولان شهری از وضعیت قرمز خارج شده و به تدریج زندگی را به حالت عادی برگرداندند اما میانه به لطف مدیران شهری از اوایل سال جدید شمسی پای ثابت شهرهای در وضعیت قرمز قرار دارد. اتفاقی که اگر در بین شهرهای کشور بی‌­­نظیر نباشد قطعا کم نظیر است؛ این موفقیت هم به دست نمی‌­آمد مگر با مدیریت فوق­‌­العاده‌­یِ ستاد کرونای شهرستان.

در همیشه‌­یِ تاریخ، میانه را با نام‌­­آوران و قهرمانان و فرهیختگانش می‌­شناختند اما اکنون به لطف دوستان، میانه با وضعیت قرمزش شهره شده است که جای بسی تشکر را دارد. روزهایی که زندگی برای تمام شهروندان سخت شده و همه در شرایط بدی هستیم، آقایان مسئول با حرکات اشتباه مهره­ های شطرنج، شهروندان را تا مرز مات شدن پیش برده‌­­اند.

وضعیت این روزهای میانه با توجه به تاثیرگذاری اقدامات ستاد کرونا در کنترل ویروس از واپسین روزهای سال قبل قابل پیش‌­­بینی بود، آنجایی که ممنوعیت ورود مسافر به میانه با قطار را تصویب کردند اما در عمل مسافران تمام و کمال وارد شهر شدند، در پلیس راه میانه به زنجان طرح ممنوعیت ورود و خروج به میانه را اعمال کردند اما تمام مسافران از جاده فولاد وارد شهر شده و یا از شهر خارج گردیدند.

اینکه ستاد مدیریت بحران کی وارد عمل می­‌شود و اصلا وضعیت کنونی را بحرانی قلمداد می­‌کند یا نه، جای بحث فراوان دارد، اما نباید فراموش کرد که مدیریت بحران به­ جز در اختیار قرار دادن ساختمان خود وظایف دیگری هم بر دوش دارد از جمله اینکه باید خیلی زودتر وارد عمل می­‌شد.

شبکه بهداشت و درمان میانه هم در وضعیت پیش آمده بی­‌­تقصیر نیست، آخرین باری که آمار رسمی مبتلایان و فوتی­‌­ها را اعلام کرد را کمتر کسی به یاد می‌­آورد، با پنهان­کاری شاید بتوان مردم را سرکار گذاشت ولی کرونا را قطعا نه. نهادی که می‌­توانست با قدرت بیشتر و تاثیرگذاری عمیق میانه را از وضعیت قرمز خارج کند؛ اما با اعلام نکردن آمار مبتلایان و فوتی­‌­ها، آگاهی بخشی بسیار کم به آحاد جامعه، تحت فشار قرار ندادن ستاد کرونا برای اعمال محدودیت­ ها و نداشتن راهکار مناسب برای مقابله با این ویروس خطرناک علاوه بر به خطر انداختن جان همشهریان، کادر زحمتکش درمان را نیز با مشکلات عدیده­ای مواجه کرد.

اهمال کاری­‌­ها و عدم واکنش سریع مسئولان شهری بستر رشد سریع ویروس در شهر را فراهم کرد تا پیر و جوان کماکان روزهای پر استرس خود را به­‌­سان چند ماه اخیر ادامه دهند؛ روزهایی که چند وقت قبل از آن درگیر تقاطع میدان نماز بودیم غافل از اینکه مشکل اساسی فراتر از چراغ و میدان و تقاطع است.

با ادامه روند فعلی باید خود را برای روزهای سخت و دشوارتر آماده کنیم، چون نه عزمی برای مهار کرونا وجود دارد و نه برنامه­‌­ای برای به آرامش رسیدن شهروندان؛ مگر اینکه در روند جاری بازنگری صورت پذیرد.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۴/۱۰ ۲۲:۴۸

با سلام
هر بجرانی پیش مِی آید ریشه آن هرجا که باشد ونتیجه آن هرچی که باشد مسئولین آن را طوری جلوه می دهند که بابت تلاش نکرده شان یا تشدید بحران و هر اثری که برای مردم به بار بیاورد پاداش میگیرند وقتی کرونا آمد مدیران بیمارستانی میانه به شدت با آمادگی برای مقابله مخالفت کردند بطوری که روزهای اول کرونایی هیچ اقلام حفاظتی در بیمارستانها ی میانه وجود نداشت و پرسنل از جیب خودشان و خیرین سلامت به مقابله با کرونا رفتند پرسنل اورژانس بیمارستان امام بدون ماسک و لباس مجافظتی با بیماران کرونا روبرو شدند. و پرستاران از جیب خودشان لوازم را با قیمت بسیار بالا خریداری کردند و از خیرین سلامت کمک گرفتند و بیمارستانها با کمک خیرین سلامت از اقشار مردم تجهیز شدند ولی در نهایت مدیران و روسا با ضعیفترین و بدترین عملکردها بالاترین پاداش ها را گرفتند

۹۹/۴/۹ ۱۸:۲۲

در اینده بازم خواهی دید

۹۹/۴/۹ ۱۳:۱۰

مسیولین محترم اداره صمت و غله کمی تامل لطفا

۹۹/۴/۹ ۱۳:۰۴

می تونید به آمار چندروز یکبار شهرهای همجوار مراجعه کنید.

مثلا در همین هشترود آمار کلی، بستری ها، ترخیص شده، فوتی و... هر دو روز یکبار اعلام میشه و این یکی از اصلی ترین دلایلی است که هشترود به وضعیت قرمز نزدیک نشده

۹۹/۴/۹ ۱۰:۵۹

پنهان‌کاری فقط خاص میانه نیست دستور از بالا برای کل کشور بود

۹۹/۴/۹ ۰۹:۰۷

از اینجا پی توان بردن که در دریا چه طوفان است !!!!!!!!

۹۹/۴/۹ ۰۰:۴۲

با سلام
آقای حاصلی ، درباره فنی و حرفه ای نوشتم و منتشر نکردید و احتمالا بخاطر عواقب آن
ولی میتوانید خودتان یا یکی از دوستان اهل قلم تحقیقاتی در این مورد انجام دهید
در حالیکه بیشتر مراکز آموزشی تعطیل است در حالیکه آزمون دانشگاهها بصورت آنلاین برگزار میگردد و در حالیکه آموزش پرورش ازهمین الان تصمیم به برگزاری آموزش ار مهرماه امسال بصورت آنلاین گرفته .....

۹۹/۴/۸ ۲۲:۳۵

قسمت نظرات مطالب سایت شده دفترچه خاطرات.
ساعت ها بشین،نقد سازنده کن،مشکلات رو بگو،مهمتر از اون،راهکار بده،دریغ از کوچکترین عکس العمل از طرف مسئولان(عجب کلمه ای).
حالا یکی از خطوط قرمز رو رد کن،به قول بلدالملک در قهوه تلخ،پدر پدر پدر پدرنگارنده و صاحب سایت رو در می آورند.

۹۹/۴/۸ ۱۸:۲۴

جالب توجه این که هر نانوای پاکدست یا مردم اهالی محلات که مشکل کمبود آرد و نان دارند بازرس می آید و تهدید می کند جو!!!؟ راه نیندازین و گرنه چنین می کنم و چنان!!

۹۹/۴/۸ ۱۵:۴۳

گونلریمیزبیربیرنن بدتردی.
سی وشش سالمه اینهمه مشکلات رویکجاندیدم.گرانی بیش ازحد,بیماری همه گیروکشنده,مسولیین شهرستانی هم بیخیال.

۹۹/۴/۸ ۱۴:۵۶

سلام

ممنون از نظرات تخصصیتون

دوست عزیز شرمنده بابت حذف قسمت هایی از کامنت شما!

با توجه به بار حقوقی بخش های حذف شده نیاز به ارسال نظر به صورت کاربر حقیقی بود که زحمت این کار رو به خودتون دادم، متن کاملتون رو اسکرین گرفتم، اگر نیاز بود بفرمائید بفرستم.

۹۹/۴/۸ ۱۱:۴۷

کرونا شاید ادمی رو نکشد ولی گرسنگی می کشد! مردم برای یک لقمه نان باید سگ دو بزنند. بلی هزینه معاش سه ماه رو بدهند کسی از خانه خارج نخواهد شد! ولی مجبوریم مجبووووور

۹۹/۴/۸ ۱۱:۳۵

https://www.alef.ir/news/3990405046.html

اندر احوالات مسئولانی که تاب انتقاد و اعتراض دلسوزان را ندارند .
با تشکر از مدیریت سایت صدای میانه و جناب حاصلی عزیز که دردمندانه اوضاع شهر را رصد می کنند.

۹۹/۴/۸ ۱۰:۰۰

خلاصه ، مفید و گویا... خیر الکلام ما قل و دل

۹۹/۴/۸ ۰۹:۵۷

برخی آقایان مسئول می گویند مشکلی نیست!!
یا این آقایان در میانه زندگی نمی کنند
یا این آقایان نان نمی خورند؟؟!!
یا این آقایان نان را خودشان نمی خرند و کس دیگری برایشان نان می خرد

۹۹/۴/۸ ۰۹:۰۷

وقتی به یک فرد جایگاهی بیش از توانایی و لیاقتش بدهند، نتیجه همین می شود که همه چیز امنیتی می شود. حتی آمار کرونا در منطقه، کتمان یا پنهان میشود. شکایت از اهالی رسانه افزایش می یابد تا شاید با شکستن قلم نویسندگان، بقای بیشتری روی صندلی صدارت داشته باشند. رئیسان ادارات و معاونین، حق مصاحبه یا حضور در افتتاحیه و اختتامیه ها را ندارند و همیشه ایشان باید در کادر خبرها قرار گیرد. در این میان، خبرنگارانی که مردم را فراموش کرده و تمامی حرکات و سکنات چنین مسئولی را تحت پوشش قرار می دهند، به این جو خفقان و امنیتی کمک می کنند و رفتار چنین مسئولی را صحه گذاری می کنند.

در بحث کرونا ظلم بسیاری به میانه رفت و با پنهانسازی آمار کرونا، مثلاً خود را مدیری لایق قلمداد کردند ولی مردم احساس امنیت و آرامش کردند و مسائل بهداشتی را رعایت نکردند تا اینکه میانه به وضعیت بحرانی رسید.

۹۹/۴/۸ ۰۸:۴۸

لطفا نظرات مردم را منتشر کنید

۹۹/۴/۸ ۰۷:۵۶

باتشکر از نگارنده محترم جا داره تشکر کنم از زحمات شما
پیرو گفته های شما بهتره مردم خودشون کاری کنن.. آگاه سازی عمومی درمورد این بیماری وبهداشت یک حق شهروندی هست که باید سازمان مربوطه اطلاع رسانی لازمه را انجام دهد. درصورت تخطی از این امر می‌شود نزد دادگاه صالحه ادعای جرم کرد.
ولی با همکاری مردم.
تشکر

۹۹/۴/۸ ۰۷:۵۴

گویا استعفا سیمین فر ریس شبکه قطعی است

۹۹/۴/۷ ۲۳:۲۰

متاسفانه مسئولین شهر به فکر خود هستند و هرچی بالادستیها دستور بدن انجام میدن از فنی و حرفه ای زنگ زدن که کلاس شروع شده رفتیم دیدم 25 نفر کاراموز در یک کارگاه 20 متری با کلی دستگاه قراره آموزش ببینند نه ماسکی نه وسایل ضد عفونی و نه رعایت فاصله رئیس اداره در مقابل اعتراض لطف نمودند فرمودن که دو گروه بشین و هر روز 12 یا 13 نفر بیان خلاصه کاری نداریم که مریض میشین یا اتفاقی میفته کار من راه بیفته و پیش بالادستیها رو سفید بشم

۹۹/۴/۷ ۲۲:۳۲

ماسک که هزینه ای نداره اجباری کنند حداقل اینطور کنترل بشه

۹۹/۴/۷ ۲۱:۵۷

با سلام الانه وضع خوش کرونایی مردم میانه است چون هوا گرم است و مقاومت بدن بالاست دو فردای دیگر با آمدن فصل دم دمی پاییز اوضاع افتضاح می شود . مسئولین شبکه بهداشت ودرمان میانه میدانندکه : 1- بیمارستان برکت امام خمینی امید مردم برای ارجاع بیماران تصادفی ( جاده های متعدد اطراف شهر و داخل شهر و... )، سوانح ،حوادث ، سوختگی ها ، انواع مسمومیت ها ( غذایی ، صنعتی ، خودکشی و... ) ، دیالیزی و......به خاطر دسترسی و مسئولیت پذیری بالای پرسنل درمان انتخاب اول مردم میانه است و بیشتر ماهیت بیمارستان سوانح ( تروما ) را در دروازه آذربایجان دارد 2- همراهان و ارجاع دهندگان بیمار در وضعیت فوریتی قرار داشته و تمرکزی بر حفاظت خود از بیماری عفونی کرونا ندارند و معمولا فرد تصادفی و همراهان در وضعیت نیازمند دریافت فوریتهای پزشکی و پرستاری قرار دارند و به ماسک و دستکش و وسایل لازم حفاظتی مجهز نیستند و هوشیاری کافی برای محافظت از خود را ندارند 3- اختصاص این بیمارستان یا بخشهایی از این بیمارستان به بستری کردن بیماران عفونی مانند کرونا و آنفولانزا و... با توحه به موارد فوق باعث شیوع بیماری عفونی میگردد به همین خاطر هم قبلا بخشهای مجزایی از بیمارستان خاتم الانبیا ایزوله شده و برای اینکار اختصاص یافته بود 4- *** 5- *** لذا پیشنهاد میگردد : - بیماران کرونایی در بخش ایزوله اختصاصی ( بیماران عفونی ) بیمارستان خاتم الانبیا بستری گردند - تمام تجهیزات لازم مدرن و پیشرفته با مشورت گیری از متخصصان امر برای این بخشها تامین گردد - تصمیم گیری ها بر اساس تصمیم سازی کارشنان اهل فن باشد  - از افراد متخصص برای پستهای مدیریتی و ریاستی استفاده کنند *** - ***

۹۹/۴/۷ ۱۳:۳۴

آقای حاصلی تشکر از توجهتان به مشکلات مردم.
الان متاسفانه حتی وضعیت تهیه نان برای مردم اکثر محلات شهر مشکل بزرگی شده، نانواهای فعال و پاکدست نیز که به مسئولین مراجعه می کنند تا در این وفور و فراوانی گندم و آرد ، حداقل مقداری کارگروه مربوطه در شهر میانه سهمیه آردشان را از طریق سایت اداره کل غله افزایش دهند، برخی آقایان مسئول می گویند مشکلی نیست!!
از حاج آقا محمدی امام جمعه محترم و مردمی نیز که در نماز جمعه های گذشته به مشکل کمبود سهمیه آرد نانوایی ها و معضل تهیه نان روزانه مردم گلایه ای از مسئولین مربوطه نمودند ، بسیار قدردانی و سپاسگزاری می کنیم.

بیشتر نانوایی ها بعلت کمبود آرد از ساعت 11 حداکثر 12 ظهر مغازه را بدلیل تمام شده سهنیه کم روزانه تعطیل می کنند.
در هیچ استان و شهری این مشکل وجود ندارد حتی عصرها نیز بیشتر نانوایی ها برای پخت و تامین نان روزانه مردم دایر و فعال هستند .

آقای دادستان عزیز خواهشمندیم جناب عالی خودتان یا نفرات معتمدی بعنوان بازرس نامحسوس به نانوایی های لواش سطح شهر به ویژه در محلات حاشیه یا وسط شهر و نقاط محروم بفرستید تا این مشکل را رویت و دستور رسیدگی عاجلی مبذول نمایید.
از عزیزان مسئول سایت ها و کانال های مجازی میانه ، مردم انتظار دارند این مشکل جدی را مجدد به اطلاع امام جمعه محترم و دادستان محترم و فرماندار بومی میانه جهت رفع سریع معضل کمبود آرد سهمیه نانوایی ها برسانند.
چون در خود تبریز مسئولین غله و بازرگانی استان مشکلی نمی بینند فکر می کنند مردم و نانواییهای میانه نیز مشکل تانین نان و تهیه آرد ندارند و هیچ کمبودی نیست!!؟؟؟

این را هم می دانیم که معدود نانوایی بی انصافی نیز در خیابان های اصلی بالای شهر !؟ پیدا می شود که در پستوی مغازه خود پشت دستگاه پخت ، طبقاتی درست کرده و نان ها را از اول صبح بسته بندی و به قیمت بیشتری به فروشگاهها و سومرمارکت ها و مغازه ها می فروشند.!
که باید بازرسان بازرگانی (صمت) میانه رسیدگی مستمر و کاملی در خصوص آنها نیز بعمل آورند.
این مشکل تامین نان در میانه خیلی مهم است و باید بازرسان صمت فعالیت جدی به عمل آورند.

۹۹/۴/۷ ۱۳:۱۵

آغییییررررررر

اخبار روز