کد خبر: ۱۳۶۶۸۹
۳۹۱ بازدید
۱۸ دیدگاه (۱۸ تایید شده)

به مناسبت روز معلم؛

لزوم بازنگری در شیوه‌های تدریس

۱۴۰۳/۲/۱۱
۲۲:۳۴

در سطح جهانی، به پیشنهاد سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، روز ۵ اکتبر (۱۳ مهر) هر سال به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری شده است. با این حال در برخی از کشورها از جمله ایران، روز معلم، در روز متفاوتی گرامی داشته می‌شود. 

پیشینه نام‌گذاری روز معلم در ۱۲ اردیبهشت به قبل از انقلاب ۵۷ برمی‌گردد و مناسبت آن، کشته شدن معلمی به نام ابوالحسن خانعلی در روز ۱۲ اردیبهشت سال ۱۳۴۰ در تجمع اعتراض‌آمیز معلمان در میدان بهارستان بود. ابوالحسن خانعلی معلمی ساده و معمولی و بدون گرایش حزبی بود. پس از این واقعه، حکومت وقت برای دلجویی از معلمان روز ۱۲ اردیبهشت را به یاد مرگ خانعلی روز معلم نام‌ نهاد. 

پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ و ترور مرتضی مطهری در یازدهم اردیبهشت ۱۳۵۸، روز شهادت وی با یک روز تأخیر عنوان شد و دوازدهم اردیبهشت مجدداً به این مناسبت به نام روز معلم نام گرفت.  

در دنیای امروز که شاهد تحولات شگرف تکنولوژیک در همه عرصه‌ها هستیم، آموزش و پرورش و شیوه‌های تدریس در ایران، همچنان با رویکردها و الگوهای سنتی و قدیمی پیش می‌رود. معلمان گرامی ما به دلیل کمبودهای متعدد، فرصت کافی برای به‌روزرسانی دانش و مهارت‌های خود را نداشته و عمدتا با همان سبک تدریس قدیمی به آموزش می‌پردازند. 

در حالی که در عصر حاضر، بشر وارد عصر جدیدی از تکنولوژی موسوم به هوش مصنوعی شده است، هنوز کلاس‌های درس ما از این ابزار نوین و کارآمد بی‌بهره مانده‌اند. هوش مصنوعی می‌تواند به شیوه‌های گوناگونی در فرآیند یادگیری دانش‌آموزان مورد استفاده قرار گیرد؛ از کاربردهای آموزشی گرفته تا شخصی‌سازی آموزش، همکاری و مشاوره. 

متاسفانه معلمان ما از دانش و مهارت کافی در زمینه بهره‌گیری از هوش مصنوعی در کلاس درس برخوردار نیستند و این مساله باعث شده است که دانش‌آموزان ما در مسیر پیشرفت و کسب مهارت‌های لازم برای زندگی در جهان مدرن عقب بمانند. 

جای تاسف فراوان است که آموزش و پرورش کشورمان به عنوان متولی اصلی امر آموزش، هنوز نتوانسته است راه‌کارهای مناسبی را برای ارتقاء کیفیت آموزش و بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی اتخاذ نماید. 

لذا پیشنهاد می‌گردد که برنامه‌های آموزشی لازم برای معلمان در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در کلاس درس برگزار گردد. همچنین تجهیز مدارس به زیرساخت‌های لازم برای استفاده از این فناوری می‌تواند مسیر را برای بهره‌گیری معلمان هموار سازد. 

باید توجه داشت که در جهان پیش روی ما، آینده متعلق به کسانی خواهد بود که توانایی یادگیری و تعامل با هوش مصنوعی را داشته باشند. رسالت آموزش و پرورش، تربیت نسلی توانمند و کارآمد است که بتواند در این عرصه نوین فعالیت نماید. 

در حالی که روز معلم فرصتی برای تقدیر از معلمان است، بهتر است این روز را به عنوان یک نقطه‌ی عطف برای تأمل در مورد نقش آموزش و پرورش در توسعه‌ی مهارت‌های معلمان و به‌کارگیری تکنولوژی‌های نوین در آموزش دانست. تنها با پذیرش تغییر و نوآوری می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که نسل‌های آینده برای مواجهه با چالش‌های پیش رو آماده خواهند بود.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۳/۲/۱۳ ۰۰:۰۸

بهتر بود عنوان مطلب میشد،لزوم باز نگری در هدف وساختمان آموزش و پرورش

۰۳/۲/۱۲ ۱۹:۵۷

فکر میکنی رییس آموزش و پرورش از آن مدیر بهتره ؟ هزاران رحمت به مدیران ؟

۰۳/۲/۱۲ ۱۹:۵۶

متاسفانه نظر حاکمیت نسبت به وزارت اموزش و پرورش مثبت نبوده و هیچ تلاشی هم در جهت بهبود وضع موجود نداشته و ندارد و بیشتر مشکلات اخلاقی و فرهنگی نیز از همین وزارت خانه به جامعه ورود می کند و اگر داستان به همین منوال ادامه یابد ان وقت ؟ ......

۰۳/۲/۱۲ ۱۳:۵۹

تا معلم از نظر مالی تامین نباشه. وضعیت همینه.
معلم چرا باید اسنپ کار کنه؟
چرا باید کارگری کنه؟
ما معلمینی رو داریم که روز های تعطیلی میرن کارگری
برای اینکه حقوق 5-6 میلیونی کفاف زندگی رو نمیده

۰۳/۲/۱۲ ۱۱:۲۴

هوش مصنوعی در مدارس پیشکش! هنوز ما در مدارس مراسم و اصطلاحات پادگانی استفاده می کنیم

۰۳/۲/۱۲ ۱۰:۵۳

درس معلم ار بود زمزمه ی محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریز پای را

۰۳/۲/۱۲ ۰۸:۵۱

سلام با اینکه مطالب خوبی بود اصلا ارزش خوندنشو نداشت وقتی سهمیه داشته باشی و کودن هم باشی و معدلت 10 باشه و از بهترین رشته قبول بشی این مطالب چه فایده ای داره

۰۳/۲/۱۲ ۰۸:۲۷

با تبریک روز معلم و سپاس از معلمان آگاه و باسواد و متعهد آیا وقت آن نرسیده است که اموزش و پرورش میانه در انتخاب مدیران واحدهای اموزشی بازنگری نماید. ؟ تا کی باید شاهد و ناظر شیوهای کهنه در اداره امور مدارس باشیم ؟ مدیری که در صف صبحگاهی به دانش اموز خطاب می گوید موهای زیر بغلتان را بزنید ایا متوجه رفتار خودش است ؟ مدیری که دانش اموز را تهدید می کند که پرونده ات را می دهم زیر بغلت متوجه رفتار خودش است؟ مدیری که با رفتار غلط خودش دانش اموزی را به مسیر خودکشی می کشاند ایا متوجه رفتارش می باشد.؟ چرا ریاست اموزش و پرورش میانه ورود فعالانه ای به این موضوع ندارد؟ آیا هنوز هم باور ندارید که اموزش و پرورش موجب خنثی شدن تربیت کودک در خانواده می شود؟ فرزند دختر من از ابتدای 7 سالگی نماز خوان بود .در مدرسه وقتی که اورا می دیدند که به نماز خانه می رود مسخره می کردند و می گفتند تو باید به حوزه علمیه بروی ؟ این رفتارها باعث شد فرزندم نماز را ترک کند!من دیگر نمی توانم به او بگویم نماز بخوان!تمام تلاش من با مسخره کردن دانش اموزم در مدرسه به هدر رفت؟خدایا چنان کن سرانجام کار/ تو خوشنود باشی و ما رستگار

۰۳/۲/۱۲ ۰۸:۲۴

حسنی جان خوب گفتی و در سفتی ولی جانم سوختی ، یقینا درد آشنایی ولی نمدانم چرا به اصل مسئله نپرداختی و بی محابا تاختی و قافیه را باختی و فیلت هوای هندوستان کرد غافل از اینکه در بیابان صحرایی میتازی ، عزیزمن خانه از پای بست ویران است انوقت خواجه در بند نقش ایوان است .پسر گلم که زمانی شاگردم بودی آموزش و پرورش هرچه میکشد از ضعف و ناتوانی مدیریتها میکشد از راس هرم گرفته تا ان قاعده و ان مدیر چند پایه همه روابطی ، بله قربانگو ، و چسبیده به میز که کاش سخن از میز مصنوعی می زدی نه هوش مصنوعی وقتی مدیریت نا کارامد باشه نتیجه ای جز زوال و فنا نخواهد داشت البته منکر مدیران لایق و کار آمد نیستم چون اگر ذکر خیری از انان نکرده باشم مسلما جفا در حقشان کرده ام . مدیران و معلمان دلسوز و لایق زیاد داریم ولی چنان تحت فشار بخشنامه ها و دستورات مدیریت متمرکز هستند که مدیر بیچاره علیرغم میل باطنی یا باید عطایش را به لقایش ببخشد و بقول خودمان کبینیم حلال جانم آزاد بگوید و برود که تعدای از مدیران لایق چنین کرده اند و یا با عذاب وجدان القاعات رده بالایی را به مجموعه تحت نظارتش منتقل نماید و با این شیوه سخن از هوش مصنوعی اب در هاون کوبیدن است برای نمونه نمره گرایی و درصد قبولی کذایی را که چندین سال است همچون بختک برپیکره آموزش و پرورش ما افتاده نگاه کنید معلم از طرف مدیر ، مدیر از طرف رییس آموزش و پرورش و او از طرف اداره کل و انهم از طرف وزارت تحت فشار است که در صد قبولی را ببرید بالا البته اگر این امر واقعی و اصولی باشد فبها خیلی هم خوب است ولی متاسفانه چنین نیست و همه نمره ها و درصد های قبولی پوچ و بی محتوا صرفا جهت حفظ میز است که نتیجه ان در امتحانات نهایی خود نمایی می کند و با اینکه معلمان تحت فشار نمرات مستمر سطح بالایی باید بدهند ولی اینهم جبران مافات نمیکند و نتیجه امتحانات نهایی که بیانگر بنیه علمی واقعی دانش اموزان است همان میشود که پارسال شاهدش بودیم ، آیا باز هم سخن از هوش مصنوعی میزنید یا بهتر است مقاله ای در رابطه با نمره مصنوعی بنویسید . با پوزش سخن به درازا کشید و باز هم اصل مطلب ادا نشد مقدمه ای ذکر شد بگذریم روز معلم بر تمامی این قشر زحمتکش تحت فشار روحی و روانی و اقتصادی و...مبارکباد .

۰۳/۲/۱۲ ۰۷:۴۹

روز معلم بر معلمان زحمتکش مبارک - ولی جان عزیزانتان کمتر با اولیا تکلیف بگین بچه ها میخواهن درس بخوون نه پدرو مادر- واقعا هشتاد درصد اموزش رو به خانه ها انتقال دادین،قبلنا بازرس سرزده می امد سر کلاس از طرف اموزش پرورش از دانش اموزها سوال میکرداگر چندتا از دانش اموز بلد نبودن ازمدیر و معلم دلیل علت رو پیگیر میشد الان کل کلاس هم مطلب رو نگرفته باشن هم هیچ مشکلی پیش نمیاد و جالب همه دانش اموزها هم با نمرات خیلی خوب قبول میشن- به خدا قسم مردم درپایان بودن حقوق ومزایای شما هیچ نقشی ندارن - آرزوی بهترینها برای همه برا معلمان زحمتکش ودلسوز و ملت خسته

۰۳/۲/۱۲ ۰۷:۴۶

آموزش و پرورش خیلی وقت است که نابود شده است، دانش آموز کدام معلم را الگوی خود قراردهد، وقتی فقیر و غنی از هم جدا شدند، وقتی تیزهوش و با دیگری ازهم جدا شد، وقتی تحصیل رایگان جای خودرا به پول داد، وقتی معلم بازنشسته بقالی کرد.... و دانش آموز با شاسی بلند به مدرسه آمد و معلم با پای پیاده و دوچرخه و......، آموزش و پرورش خیلی وقت است که به فنا رفته است، وقتی که بازنشسته مجددا مشغول به کار است و جوانان بیکار.....

۰۳/۲/۱۲ ۰۶:۵۷

نوشته محکم و قابل احترامی مرقوم فرمودید . جناب نویسنده محترم اینجا آموزش و پرورش ایرانه نه فنلاند . وقتی آموزش و پرورش کشور در اولویت قرار نگیرد قطعا دیگر خبر از هوش مصنوعی نیست . نصف ایام سال آموزش و پرورش ایران تعطیل است . همین سال ۱۴۰۲ را خوب نگاه کنید از ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ تا ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ آموزش و پرورش در ایران تعطیله . دی و خرداد هر سال فصل امتحانات مجددا تعطیله ۳ ماه تابستان تعطیله هوا سرد میشه مدارس تعطیله هوا گرم میشه مدارس تعطیله . معلمان هر هفته ۳ روز تعطیله . بیش از نصف زمانهای رسمی کلاس ها با بیکاری سپری میشه . خبری از اردو و برنامه های تربیتی و آموزشی نیست . شما از هوش مصنوعی حرف می زنید . ایران مگر آموزش و پرورش دارد ؟ اگر مدارس غیر دولتی نبود و اگر سرمایه گذاری و هزینه خانواده نبود آموزش و پرورش ایران الان با خاک یکسان شده بود . آموزش و پرورش ایران ویرانه عزیز برادر

۰۳/۲/۱۲ ۰۱:۴۰

وقتی خوب جای نمره را گرفت آموزش به یغما رفت.
وقتی حقوق معلم کفاف زندگی اش را نداد آموزش به فنا رفت و معلم بی انگیزه.
کاندیدا و نمایندگان لازم است بجای درگیری و رقابت های بی مورد در جهت بالا بردن ارج و قرب معلمی تلاش کنند و به فکر آینده مملکت باشند.
زمان ما یعنی دهه شصت و هفتاد معلم با جان و دل و حتی به زور مفاهیم را یک به یک و با وسواس بطور کامل و با تکرار آموزش میدادند و فرزند فقیر و غنی برایشان فرقی نداشت حتی در اکثر مواقع تنبیه هم میکردند البته بنده از این مورد کم نصیب بودم.
متاسفانه بعدها پول جای اموزش را گرفت و سخت گیری ها شل تر شد.
رسیدیم به امروزی که معلم کلاس اول بجای اینکه مشکل را از خودش بداند دانش اموز را تنبل و دیر یادگیر نام گذاری میکند و باعث دلسرد شدن کودکی میشود که هنوز اول کار است و سر درگم در بین روش ها برای یادگیری.
رسیدیم به روزی که بعضی ها میگویند یاد گرفت یا نگرفت فرقی برایم نمیکند و از ان درس و موضوع رد خواهم شد.
زمان ما اگر چند نفر غایب بودند معلم درس نمیداد و یا اگر درس میداد در جلسه بعدی دوباره تدریس و تمرین میکرد تا همه یاد بگیرند.
با خود عهد بستم که با شیوه معلمان دبستانم تدریس کنم و تمام کتاب را کامل به دانش اموزانم تعلیم دهم که حیطه های امتحانی و سنجش و سهمیه مانع ام شدند.
متاسفانه امروزه دانش اموز کلاس ششمی ها در تقسیم و ضرب معمولی هم مشکل دارند و این سیستم اموزشی قطعا در سالهای بعد ضربه های سنگینش را نشان خواهد داد.
روز معلم بر تمامی معلمان دلسوز مبارک باد که اکثرا شرافتمندانه کار تدریس انجام میدهند.
متاسفانه این حرفها باید گفته شود تا شاید دیگر شاهدش نباشیم معلمانی در مدارس دولتی و غیر انتفاعی دیدم که میزان توجه و احترامش به فرزند طلا فروش بیشتر از فرزند معلم و شغل آزاد بود و آنها را بالاتر و با استعدادتر میدید.البته امروزه خلاف تصور ایشان را به چشم خود دیدم.روح معلمان خفته در خاک نیز شاد باشد.
چقدر حرف ناگفته داشتیم و متن بسیار طولانی شد.با معذرت

۰۳/۲/۱۲ ۰۰:۱۶

آرزو بر جوانان عیب نیست، هرمرادی را به همت میتوان تسخیرکرد

۰۳/۲/۱۲ ۰۰:۰۰

بسیار عالی و پر محتوی.

۰۳/۲/۱۱ ۲۲:۵۲

کدامیک از مدارس دولتی و غیر دولتی شهر اینترنت پر سرعت و رایگان در اختیار معلم می گذارد که بخواهیم از فناوری های نوین مانند هوش مصنوعی هم استفاده کنیم؟

۰۳/۲/۱۱ ۲۲:۴۰

مدارس ما و مدیران مدارس در تامین حداقل نیاز های اولیه آموزشی و پرورشی عاجزند . هوش مصنوعی و ... پیشکش

۰۳/۲/۱۱ ۲۲:۳۸

روز معلم ،بر معلمان و معلمان بازنشسته مبارک شعری را از استاد شهریار تقدیم معلمان بازنشسته میکنم
قوی مرام اوسته سارالسین یاز بئجردن گولشه نی / آنلاماز دوستی رها ات، ساخلا عاقل دوشمه نی

دوغری سوزدور، بو گئچنلردن قالیبدور یادگار / گشمه نامرد کورپوسونن، قوی آپارسین سئل سنی

خلق ائدوب خلاق عالم ، بیر گوزل انسان سنی / قویما دونیا ائیله سون قلاده لی، حیوان سنی

دوز یاشا، آزاد یاشا، نامرده ایمه باشیوی/ یاتما تولکی دالداسیندا ، قوی یئسین اصلان سنی

اخبار روز