کد خبر: ۱۰۳۲۵۸
۱۹۴۱ بازدید
۶۲ دیدگاه (۵۸ تایید شده)

نا‌پختگی ، تفرعن یا انحصار گرایی سیاسی ؟ / تحلیلی دانشجویی در باب موضع نماینده میانه در مقابل سفر دکتر احمدعلیرضا بیگی به ترکمنچای

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
۱۶:۰۷

در پی سفر دکتر احمد علیرضا بیگی نماینده حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی به بخش ترکمنچای شهرستان میانه، نماینده شهرستان در مجلس طی مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم که بازنشر نسبتا گسترده ای نیز در رسانه‌های محلی داشته است؛ موضع تند و هجومی در این باره اتخاذ نمود.

این مساله نویسنده را بر آن داشت که علیرغم احترام قلبی به نماینده محترم مردم شریف میانه در مجلس، نکاتی را در این باره متذکر شود. لازم بذکر است با توجه به اینکه جناب آقای اسماعیلی ابهامات خویش در این زمینه را با تند ترین لحن و بصورت عمومی مطرح نموده اند، نویسنده به جهت تنویر افکار عمومی اعتقاد به شفاف سازی در فضای رسانه ای دارد و گرنه یقینا این نکات بصورت خصوصی به عرض نماینده محترم می‌رسید.

بدوا لازم به ذکر است این لحن صحبت (حتی با فرض صحت نظر جناب اسماعیلی) از شان نماینده مردم میانه در پارلمان کشور بسیار به دور بوده و از ایشان که سالها سابقه فعالیت فرهنگی در رزومه خویش دارند شدیدا بعید به نظر می‌رسد. نویسنده عمیقا امیدوار است این نحوه رفتار و لحن نماینده محترم میانه به کلیه حوزه‌های ارتباطی ایشان تسری نداشته باشد چرا که این لحن و نحوه برخورد آسیب جبران ناپذیری به شأن و اعتبار ایشان و جایگاهی که در آن قرار دارند وارد می‌کند.

اما در باب فرمایشات جناب نماینده چند موضوع حائز اهمیت به نظر می‌رسد:

۱) ‌ مطابق اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( (هر نماینده در برابر کل ملت مسئول است و حق دارد در باره تمامی مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید.) )

لذا مطابق این اصل نه تنها رفتار نماینده محترم تبریز دور از انتظار و خلاف نیست، که پیگیری مسائل و مشکلات کل مردم کشور جزو مسئولیت‌های قانونی نمایندگان همه حوزه‌های انتخابیه به شمار می‌آید. از این دست سفر‌های نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه دیگر هم کم نبوده است و در تاریخ جمهوری اسلامی به کرات مشاهده می‌شود.

حتی در مجلس فعلی هم تعدادی از نمایندگان بصورت انفرادی یا جمعی به حوزه‌های انتخابیه دیگر من جمله میانه مراجعه نموده و اقدام به پیگیری مشکلات آن منطقه کرده اند.

انتظار از آقای اسماعیلی آن بود که نه تنها در مقابل سفر نمایندگان تاثیر گذار دیگر حوزه‌های انتخابیه به حوزه خویش اتخاذ موضع هجومی نکند، بلکه این اتفاق را فرصت قلمداد کرده و پایاپای دیگر نمایندگان پیگیر حل شدن مسائل حوزه انتخابیه خود باشد.

۲) ‌ اینکه جناب اسماعیلی سوال کرده است آقای دکتر بیگی به دعوت چه کسی به ترکمنچای سفر نموده اند، نشان از عدم شناخت ایشان از شخصیت همکار خود و بعلاوه عدم تحقیق کافی در باره موضوع دارد. زیرا دکتر بیگی بدون دعوت برای سخنرانی در هیچ جلسه ای مراجعه نمی‌کند. در این مساله نیز دعوت کننده امام جمعه محترم ترکمنچای بوده است و سخنرانی پیش از خطبه دکتر بیگی در نماز جمعه ترکمنچای بیانگر این مساله است.

۳) ‌ در باب این موضوع که نماینده محترم فرموده بودند: ایشان وقتی به حوزه انتخابیه من سفر می‌کنند چرا به من اطلاع نمی‌دهند نیز لازم به توضیح است:

اولا هرچند قانونا نماینده میهمان موظف به اطلاع رسانی به جناب اسماعیلی نبوده است لیکن مطابق اطلاع نویسنده دکتر بیگی قبل از سفر چندین بار با آقای اسماعیلی تماس حاصل نموده است و آقای اسماعیلی بوده که پاسخگوی تلفن نبوده است.

ثانیا هرچند تلاش برای اطلاع رسانی به جناب اسماعیلی انجام شده بود ولی ای کاش حتی اگر از سمت دکتر بیگی تلاشی هم برای اطلاع دادن به آقای اسماعیلی انجام نگرفته بود، ایشان این مساله را با مردم در میان نمی‌گذاشتند. چراکه نه دعوت کننده و نه مدعو قانونا مکلف به در جریان گذاشتن ایشان نبودند و هیچ کدام اخلاقا نیز چنین تلاشی نکنند، معنای خوبی از حیث احترام آقای اسماعیلی نزد امام جمعه ترکمنچای و نماینده تبریز ندارد! برای خود جناب اسماعیلی خیلی شایسته نیست که نه تنها بعضی از دیگر نمایندگان که امام جمعه یکی از شهر‌های حوزه انتخابیه خودشان نیز دعوت یکی از اعضای پارلمان را به اطلاع ایشان نرساند.

۴) این فرمایش جناب اسماعیلی که فرموده بودند دکتر بیگی نقشی در پیگیری مساله فرمانداری ترکمنچای ندارد و بنده خودم پیگیر هستم نیز موجب تحیر جدی نویسنده کردید. چرا که ایشان یا مطلع نیستند پیگیری مساله فرمانداری ترکمنچای به سال‌ها قبل از نماینده شدن جناب اسماعیلی و به دوران استانداری دکتر بیگی باز می‌گردد و یا خدای نکرده سخن خلاف واقع می‌فرمایند.

البته اینجا نیز نویسنده معتقد است حتی اگر تنها نماینده مجلسی که پیگیر مساله فرمانداری ترکمنچای است خود آقای اسماعیلی بوده باشند هم بیان واضح این موضوع به ضرر ایشان است. زیرا این روایت اولا نشان از عدم توانایی این بزرگوار برای همراه سازی دیگر نمایندگان داشته و ثانیا مکاتبه مردم ترکمنچای با دکتر متکفر آزاد و دکتر بیگی برای پیگیری مساله فرمانداری این بخش نشان از رضایت بخش نبودن پیگیری‌های جناب اسماعیلی برای مردم دارد که با نمایندگان تبریز مکاتبه می‌کنند!

۵) در باب اینکه جناب نماینده فرموده اند حضور ایشان در ترکمنچای تحقیر مردم این بخش بوده است:

آیا نماینده میانه در پارلمان معتقد است امام جمعه، اعضای شورای اسلامی و خیل عظیمی از مردم که با دکتر بیگی دیدار داشته و از ایشان استقبال نموده اند حتی از تشخیص تکریم و تحقیر خود ناتوان اند و مشتاقانه به استقبال تحقیر کننده خود می‌روند؟

۶) ‌ در باب اینکه فرموده اند: اگر جرات دارد به میانه سفر کند نیز:

ورای اینکه این لحن به هیچ وجه برای یک نماینده پارلمان و کسی که اتفاقا مهم ترین پست مدیریتی قبل از نمایندگی خود را در استانداری دکتر بیگی دریافت کرده و به نوعی حق همکاری با او دارد نیست؛ نشان می‌دهد جناب اسماعیلی خود را نه خادم و نماینده مردم میانه بلکه حاکم این شهرستان و میانه را نیز ملک شخصی خویش (و نه شهرستانی تابع قوانین جمهوری اسلامی) قلمداد می‌کنند که به خود اجازه میدهند در مقابل سفر نمایده ملت ایران به میانه خط و نشان بکشند!

در پایان لازم بذکر است مطالبی مذکور به هیچ وجه به علت عدم احترام نویسنده به آقای اسماعیلی بیان نشده اند و نویسنده از صمیم قلب برای ایشان احترام قائل است. اما امید می‌رود نماینده محترم ضمن مطالعه موضوع پاسخ درخوری به سوالات و انتقادات وارده در افکار عمومی علی الخصوص احساس توهین تعداد قابل توجهی از مردم ترکمنچای از رفتار آقای اسماعیلی ارائه نمایند.

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۱۱/۱۷ ۲۲:۲۵

این روزها از بدترین روزهای تاریخ میانه هست
نماینده و فرماندار هر دو مغرور و دارای اخلاق مشابه هم اند و بی توجه و ناتوان از پیگیری مشکلات شهر و بیشتر بدنبال کارها و مقاصد تبلیغاتی..

و متاسفانه در این بین بیشترین خسارت متوجه میانه و ساکنین میانه هست..

۹۹/۱۱/۱۷ ۱۶:۱۲

متاسفانه میانه در بدترین برهه قرار گرفته
هم نماینده و هم فرماندار دارای روحیات مشابه هم هستند و این وسط بیشترین ضرر به میانه میرسد

۹۹/۱۱/۵ ۰۰:۴۸

نظرات مردم زیر همین پست و بقیه پست ها خیلی منطبق بر نظر شما نبود 

۹۹/۱۱/۴ ۲۳:۴۶

چراخودتو به خواب زدی بیگی مبلغ احمدی نژاد است نه دلش برای ما اهالی ترکمنچای میسوزد نه میخاد قدمی بردارد

۹۹/۱۱/۴ ۱۲:۰۹

انشالله با انجام اقدامات زیر ترکمنچای جایگاه تاریخی خود را باز خواهد بافت.
1- ایجاد فرمانداری و مستقل شدن از میانه
2- قرار گرفتن در مسیر ریلی تهران - تبریز و رفت و امد راحت به مرکز استان و مرکز کشور
3-ایجاد راه ارتباطی با سراب و تبدیل شده به راه ارتباطی سراب با جنوب استان و شاهراه ارتباطی سراب و نیر و اردبیل با مراغه و بناب وهشترود و میاندواب
4- ترکمنچایی شهری است که نام با تاریخ گره خورده است

۹۹/۱۱/۲ ۱۶:۳۱

خدا کنه اینجور باشه اما آدم شک میکنه

۹۹/۱۱/۲ ۱۱:۲۷

جواب سوال اول شما را در کامنت ها داده ام چون عزیز دیگری نیز پرسیده بود .

اما در مسأله احمدی‌نژاد : واقعا فکر میکنید تبلیغ دکتر احمدی نژاد در ترکمنچای توسط دکتر بیگی چقدر در رییس جمهور شدن او یا حتی تعداد آرای او در ترکمنچای موثر است ؟ 

عزیز دل برادر احمدی نژاد نیازی به تبلیغ ندارد ، همه او را می شناسند و موضع مردم هم در مقابل او مشخص است . کمتر کسی وجود دارد که با تبلیغ له یا علیه احمدی نژاد در باره او نظرش را تغییر دهد ! 

۹۹/۱۱/۲ ۱۱:۱۵

دکتر بیگی اگر راست میگن و صادق هستند چرا نمگین که تا ۸سال قبل ایشان استاندار و بالاترین مقام اجرایی استان بودن ،چرا اون موقع که دستشان بازتر بود برای شهرستان. کردن ترکمنچای قدمی برنداشتن اینا همه شبه ناک است ،نقل است که ایشان برای احمدی نژاد کار میکند و این کارهای عوام فریبانه ایشان هم برای انتخابات سال بعد است ،اهالی بافرهنگ ترکمنچای با موضوع احساسی برخورد نکنید و افراد و نیت های آنان را بشناسید

۹۹/۱۱/۲ ۱۱:۰۵

ما که امیدواریم اعتقاد و عزم ایشان برای احترام به افکار عمومی بیشتر شده باشد .

۹۹/۱۱/۲ ۱۱:۰۲

اره خیلی زیاد شده ادم شک‌ میکنه

۹۹/۱۱/۲ ۱۰:۵۶

یعنی نظر شما این است که عزیزانی که اینجا با نام نا شناس کامنت انتقادی درج میکنند در پی کسب رای هستند ؟ 

خب مردم که هویت این افراد را نمی‌شناسد چگونه رای دهند ؟ 

۹۹/۱۱/۲ ۰۰:۵۱

این روزها نماینده شهرمون آقای اسماعیلی چرا اینهمه پیام میزاره تو‌سایت‌ صدای میانه، میانادان ن خبر.خبری هست.

۹۹/۱۱/۲ ۰۰:۳۴

جناب مهندس نایبی در دوره قبل بدترین توهین ها و تهمت ها به نمایندگان چه فرمند و چه مددی و چه حاجی اصغری از جانب .... میشد ولی اعتراضی نمی کردین حالا به یکباره چه شده که از انتقاد به نماینده شهر ناراحت و دلخور شدین بقیه نماینده میانه نبودند که اغلب با بی انصافی هرچه تمام میکوبیدند و علیه شان جوسازی می‌کردند؟! یاد ضرب المثل معروف افتادم مئی هاوا بیر دام ایکی هاوا ؟!

۹۹/۱۱/۱ ۲۲:۳۲

اینکه اقای اسماعیلی نماینده خوبیست یانهکاری ندارم چون به شخصه اعتقاددارم میانه در طول تاریخ نماینده خوبی ندارشته است حالا بعضی میگویند ... بنده میگویم بله خوب بوده منتها برای جبهه اصلاحات حالا بعضیها میگویند ... بنده میگویم درسته برای بعضیها تومیانه بسیار خوب بود ولی برلی میانه بسیار بد ولی یه چیزی معلومه اونهم اینکه یه گروه حدودا بیست نفری سازمان یافته تو این گروه وتواین بحثها با لایکها واظهار نظرهای کاملا هماهنگ در حال مانع تراشی برای نماینده فعلی ونه دلسوزی برای مردم میانه هستند اینها افراد کاندیدای رقیب اینده انتخابات میاندوره ای هستند که باکوبیدن نماینده فعلی در حال جمع اوری ارا انتخابات بعدی هستند در اینده از اینها زیاد خواهید شنید هدفشان باندی میباشد ساده نباشیم کسی دنبال حق وحقیقت نیست لازم به ذکر است بنده در دوره گذشته به کسی رای ندادم

۹۹/۱۱/۱ ۲۱:۳۹

دلیل اینکه دارن اصل متن رو به حاشیه می‌کشن خیلی واضحه! دوست ندارن نماینده مورد علاقه‌اشون به چالش کشیده بشه...

۹۹/۱۱/۱ ۲۱:۳۶

با پیش کشیدن لغتنامه اصل متن رو به حاشیه نبرید.

۹۹/۱۱/۱ ۲۱:۱۶

بهترین کار اینه شهرستان ترکمنچای جزو استان اذربایجان شرقی - شهرستان کاغذکنان جزو استان زنجان . شهرستان کندوان ترک هم جزو استان اردبیل باشد. میانه هم مثه همیشه اواره بماند!

۹۹/۱۱/۱ ۱۹:۲۳

جالب بودن که حقیقت بود ..

نه مسئول دفتر و منشی دکتر بیگی نیستم ولیکن در باره چیزی بخوام نظر بدم قبلش حداقل کانال فرد موضوع بحث رو چک میکنم ببینم حرفم درست هست یا نه :) 

ضمنا تمایل برای کسب مناسب سیاسی از سیاسیون نه تنها بعید نیست که پسندیده است و اصولا سیاسیون بدون کسب مناسب سیاسی قدرت اعمال ایده های حکومتی خود را ندارند !

و اتفاقا اگر دولت همفکر دکتر بیگی به قدرت برسد ، بنده نیز ایشان را لایق ترین فرد برای وزارت کشور می‌دانم .

۹۹/۱۱/۱ ۱۸:۵۹

جالب بود استاد
آدم فکر میکنه شما یا مسئول دفتر یا منشی آقای بیگی هستید از کل برنامه های ایشان خبر دارید البته اینو از من به یادگار داشته باشید تمایل قلبی ایشان برای وزیر شدن هست هرچند که ممکن است دولت بعدی دلخواه این بنده خدا نباشد آرزو بر جوانان نیست

۹۹/۱۱/۱ ۱۸:۳۳

البته تا جایی که بنده به خاطر دارم ، ژائله و دکتر بیگی پدر کشتگی با هم ندارند و مشکلاتشان بر سر فساد است .

و باز هم تا جاییکه اطلاع دارم اتفاقا یکی از پیگیر ترین افراد مشکلات مردم تبریز هم باز دکتر بیگی است ( البته نمایندگان تبریز معمولا روی مشکلات تبریز همگرایی دارند )  .

در باره اسکو و آذرشهر و بخش های تابعه تبریز هم اخبار رو جستجو بفرمایید ، ایشون قبل سفر به ترکمنچای با کسب اجازه از محضر مبارک شما تقریبا به کل بخش های تابعه کل سه شهرستان تبریز ، آذرشهر و اسکو سفر داشته و با مردم دیدار عمومی داشتن . حتی به روستا های بزرگ هم سر زدن ‌.

در باره ارومیه هم چند ماه قبل سفر به ترکمنچای سفر مفصلی به آذربایجان غربی داشتن که باز تو نت میتونید گزارشش رو پیدا کنید .

در باره وزارت کشور هم فکر نمیکنم بخشداری یا فرمانداری بودن ترکمنچای در تعیین وزیر کشور آینده موثر باشد ! 

 

۹۹/۱۱/۱ ۱۸:۰۲

به نظر شما چرا این بنده خدا مثلا کشت و صنعت مغان را پیگیری میکنه واز مشکلات شهر خود که نماینده ان هست فارغ است دلیل آنرا را بیشتر تبلیغاتی میدانم و مشکل داشتن با افرادی مثل ژائله صاحب کشت و صنعت مغان به نظر حضرتعالی تبریز مشکلات کمتری دارد یا مثلا ارومیه که ایشان اهل آنجا مشکلات کمتری دارد که چسبیده به ترکمنچای خوب ایشان بره مشکل ارومیه را حل کنه .شما مطمئن باشید ایشان علاقه داره وزیر کشور دولت آینده بشه چه جایی بهتر از ترکمنچای که صبغه تاریخی دارد در اذهان مردم ایران بخاطر آن معاهده ننگین و این اسم ترکمنچای میتونه به غلط یا درست باعث زنده ماندن نام بیگی در افکار عمومی و رسانه ها باشد الله اعلم

۹۹/۱۱/۱ ۱۶:۵۶

متواتر نه متبادر

۹۹/۱۱/۱ ۱۶:۳۲

نه . کاملا اتفاقا مطلع هستم . 

دلیل حقیر برای ادعای پیگیری دکتر بیگی ، نظر خود مردم ترکمنچای بود . حضرتعالی هم هرچند نظرتان محترم است لیکن اگر خلاف عرض بنده ادعا می‌فرمایید جسارتا برای باور صحبت هایتان فارغ از روایت خودتان باید سند اقامه کنید .

در مورد بعدی هم ، نشان از بی اطلاعی شماست که فکر میکنید فقط فرمانداری ترکمنچای را پیگیری کرده اند . بسیاری از مسائل در خیلی از شهرستان ها توسط ایشان پیگیری شده است مثل ماجرای معدن اندریان ، کشت و صنعت مغان ، کاوه سودای مراغه ، ماشین سازی تبریز ، هپکوی اراک ، هلیکوپتر اورژانس میانه و ... . 

سفر ایشان به ترکمنچای و پیگیری مسأله فرمانداری هم به دعوت امام جمعه و درخواست خود مردم بوده است ‌

۹۹/۱۱/۱ ۱۶:۱۹

شما یا بی اطلاع هستید یا اطلاع دارید ولی به هر دلیل میخواهید کار آقای بیگی را توجیه کنید میتوانید از آقایان مددی و مهندس حسینی نمایندگان میانه در جلسه شبانه هیئت دولت که با حضور احمدی نژاد در استانداری تشکیل شده بود یکی از بحث هایشان ایجاد فرمانداری ترکمنچای بود که با مخالفت همین بنده خدا قرار شد در تهران مورد بحث قرار بگیره که بعد از آن انجام نشد آقای مددی بشدت دنبال ماجرا بود که توفیقی بدست نیاورد واما مطلب دیگر اینکه نماینده مجلس نماینده کل مردم ایران هست درسته اما اگر ایشان راست میگن جاده های مرگ که از ۵۵ کیلومتر مانده به میانه از سرچم تا بستان آباد را پیگیری کنن یا راه آهن میانه به تبریز را یا هلیکلوپتر امداد اورژانس را یا مشکلات بهداشت ودرمان استان را یا هزاران مشکل تبریز و آذر شهر و اسکو و سهند سوال اینه ایشون چیکار داره ترکمنچای ؟به نظرم حتما باید بر بخوره به اسماعیلی نماینده میانه

۹۹/۱۱/۱ ۱۵:۵۶

عزیز دل برادر ، طبق اذعان خود مردم ترکمنچای اصلی ترین مدافع تبدیل ترکمنچای به شهرستان در دولت دکتر احمدی نژاد خود دکتر بیگی بوده است . شما که فکر نمیکنید مردم ترکمنچای ایشان را به علت اینکه در زمان استانداری مخالف فرمانداری شدن ترکمنچای بوده دعوت کرده اند تا بخاطر مخالفت با خواسته شان از وی تقدیر کنند ؟ 

در باب اینکه فرمودید نماینده مجلس نماینده کل ایران است  ولی نه در مسائل منطقی هم جسارتا باید عرض کنم بر خلاف برداشت حضرتعالی ، نماینده در تمامی امور نماینده همه ملت است حتی مسائل منطقه ای ! هرچند تقسیمات کشوری هم مسئله منطقه ای نیست و ملی است ! 

۹۹/۱۱/۱ ۱۵:۴۴

حق با نماینده محترم میانه هست لازم به تذکر هست آقای بیگی در زمان استانداریشان مخالف صددرصد فرمانداری ترکمنچای و فرماندار ویژه شدن میانه بود حالا چرا یهو موافق شده جای بسی خوشحالی است .اینکه یک نماینده مجلس نماینده کل یارانه درسته ولی در مسائل ملی نه منطقه ای منطقه میانه برای خودش نماینده دارد نیاز نیست آقای بیگی پدر خوانده بشه برای نمایندگان میانه

۹۹/۱۱/۱ ۱۴:۵۷

کاش ناشناخته می ماندند ؛
آدم هایی که فکر می کردیم بهترین اند !
آن هایی که رویِ معرفتشان حساب کرده بودیم .
کاش سر از کارشان در نمی آوردیم ،
آن رویِ سکه شان را نمی دیدیم ،
نقابشان را کنار نمی زدیم .
کاش تصوراتمان را ،
اعتمادمان را ،
آرامشمان را ؛
خراب نمی کردیم !

۹۹/۱۱/۱ ۱۳:۴۸

جناب آقای نائبی بزرگوار، ممنون تر خواهم بود اگر نظر خود را در مورد کلیت مطلب بفرمائید
این شائبه به نظر میرسد که با کشاندن بحث به معین و دهخدا خدای نکرده شاید بخواهید مسیر بحث ها و واکنشها را تغییر دهید
صد البته که انتخاب کلمات و بار معنایی آنها مهم هست و ممنون از گوشزد و تذکر جنابعالی، ولی نظر شما با مصاحبه حاج مهدی بزرگوار و این مطلب چه میباشد؟

۹۹/۱۱/۱ ۱۳:۱۷

البته تصور نمیکنم منظور مهندس نایبی در کامنت های ارسالیشان نفی اهل میانه بودن خود بوده باشد .. 

 

۹۹/۱۱/۱ ۱۲:۴۴

یعنی شهر میانه شهر شما نیست فقط شهر ما است؟

۹۹/۱۱/۱ ۱۱:۴۹

فرهنگ معین در معنی واژه تفرعن آورده است : (تَ فَ عُ) [ ع . ] 1 - (مص ل .) مانند فرعون متکبر و ستمکار بودن . 2 - ستمکار گردیدن . 3 - (اِمص .) خودپرستی ، تکبر.

از سه معنی قید شده فرهنگ معین ، دو معنا که دقیقا مراد بنده بوده است ( ستمکار گردیدن ، خود پرستی و تکبر ) و یک معنی هم صفت متکبر و ستمکار بودن را از فرعون به عاریه گرفته که باز هم این صفات مراد صحبت حقیر بوده است .

در باب بحث لغوی که فرمودید ، فکر نمیکنم خود را عملا حاکم مطلق یک منطقه دانستن و خط و نشان کشیدن برای حضور نماینده یک ملت در یک منطقه از آن کشور خیلی با منتها درجه‌ی تکبر فاصله داشته باشد .

۹۹/۱۱/۱ ۱۱:۳۴

نمی دانم کدام لغتنامه را مبنا می گیرید؟ ناظم الاطبا در لغت تفرعن، شباهت به فراعنه مصر در اخلاق و غرور و ستم را معنا می کند. دکتر معین شباهت به فرعون در ستمکاری را معنا می کند، مرحوم دهخدا نیز تخلق به اخلاق فراعنه مصر را برای این لغت، معنی آورده است.

به هر حال معنای لغت چیزی سوای کنه و ذات آن نیست. شاید برداشت ما از تکبر و تفرعن یکی باشد ولی اولی ریشه از کبر و غرور دارد و دومی ریشه از فراعنه مصر دارد که خود را خدا می دانستند.

تکبر یک صفت مذموم است ولی مانند دروغ یا تهمت نیست که 0 و 1 باشد و دقیقاً بدانیم دروغ است یا نیست؟ تکبر ممکن است از پائین ترین درجه مانند تکبر بین دو تا باجناق شروع شود و تا جایی برسد که آن فرد، خود را خدا بداند. منتهای درجه تکبر را تفرعن می گویند. یعنی هر تفرعنی، تکبر است ولی هر تکبری، تفرعن نیست.

۹۹/۱۱/۱ ۱۱:۱۳

البته انسان جایز الخطا نیست و ممکن الخطاست .

ضمنا حمایت متعصبانه از انسان خطاکار خود خطایی بزرگتر است .

۹۹/۱۱/۱ ۱۱:۱۲

هیچ انسانی معصوم نیست انسان جایزالخطاست

۹۹/۱۱/۱ ۱۱:۱۱

تورو خدا ول کنید
این حرفها میانه را بیچاره کرده
حالا ده سال قبل یا امروز بگذارید کارشان را بکند
اینکارها میانه را بدبخت کرده فلانی فلان کارو کرده ولی اونیکه ما میبینیم تا امروز هیچ کسی برای میانه هیچ غلطی نکرده میانه امروز با میانه ۳۰سال قبل هیچ فرقی ندارد اگر ده سال پیش قرار بوده پس کو؟؟؟

۹۹/۱۱/۱ ۱۰:۵۶

مهندس نایبی هش من نمی دانستم تفرعن یعنی چه بتر توصیح و توشیح بیوریبسان ها

۹۹/۱۱/۱ ۱۰:۰۹

در باره درست یا غلط بودن مطالبه اجازه بفرمایید خود مردم ترکمنچای اظهار نظر کنند .

۹۹/۱۱/۱ ۰۹:۵۶

اخه به چه درد میخوره فرمانداری مگه فرمانداری به درد میانه خورده که اونجا هم فرمانداری بوجود بیاد به درد اونجا هم بخوره

۹۹/۱۱/۱ ۰۹:۵۶

استاد بزرگوارم جناب مهندس نایبی عزیز ؛ 

اتفاقا جسارتا برای نگارش عنوان این مطلب ، شاید بیشتر از مطالب دیگر زمان گذاشته ام .

درست است که واژه فرعون و تفرعن هم ریشه هستند ولی معنای لغوی تفرعن در لغت نامه « ستمکار گردیدن ، تکبر و خود پرستی است » و هیچ کلمه دیگری به ذهن بنده نرسید که این سه معنی را با هم داشته باشد .

این رفتار جناب نماینده اگر از روی دقت بوده و سخن قلبی و حقیقی ایشان بوده باشد آیا معنایی غیر از تفرعن متبادر می‌کند ؟ 

۹۹/۱۱/۱ ۰۹:۳۹

جناب رضایی! در انتخاب کلمات و جملات خصوصاً برای تیتر احتیاط کنید. به ویژه در این نوشتار که کلمات و جملات دیگری را شایسته نمی دانید. تشبیه یک نماینده مجلس آن هم نماینده شهر خودتان به فرعون مصر شایسته شما نیست.

۹۹/۱۱/۱ ۰۸:۵۸

مطلبیست بس قابل تامل!
آیا شاهد شعبه هزار و یکم امپراطوری در میانه خواهیم بود؟ (آیکون خاراندن زیر چانه)

۹۹/۱۱/۱ ۰۸:۴۰

از فرمایش آقای اسماعیلی "اگر جرات دارد به میانه سفر کند" بسایر ناراحت شدم
ایشان سالیان سال معلم و فرهنگی بوده و هستند چنین واکنشی دور از ادب و شخصیت است
آقای اسماعیلی نمک خورده نمکدان را نمی شکند

۹۹/۱۱/۱ ۰۸:۳۷

به نظر بنده ورود دکتر بیگی به مسائل شهرستان نقطه قوت است که باید از آن استفاده کرد نه تخریب

۹۹/۱۱/۱ ۰۸:۳۵

سلام جناب خان ،محصول گندم برداشت شده گاوها در حال کوبیدن هستن و گندمها آماده شده و گونی ها پر شده دستور بفرمائید چکار کنیم.از طرف بختیار خان

۹۹/۱۱/۱ ۰۷:۵۰

افسوس و صد افسوس روحیه و ویژگی های فردی آقای اسماعیلی خیلی دیر به اطلاع مردم میانه رسید . و آقای اسماعیلی از فرصت نداشتن رقیب انتخاباتی بخوبی استفاده کرد . حالا حالاها از آقای اسماعیلی زیاد خواهید شنید . فعلا ایشون میدان داری می کنند و ...

۹۹/۱۰/۳۰ ۲۳:۲۵

کاملا متین فرمودید.
آقای بیگی از متشخص ترین نمایندگان آذربایجان‌شرقی است و در دوره استانداری ایشان هم میانه مورد توجه زیاد ایشان بوده
ولی آقای اسماعیلی توضیح دهند که وقتی خودشون اهل میانه اند در دوره معاونت استانداری چرا برای فرمانداری شدن ترکمنچای اقدام نکردند؟
و وقتی که نماینده قوی و پرنفوذ تبریز قصد انجام این کار را دارند چرا سنگ لای چرخ شان می گذارند؟
اگر تا آخر این دولت این بخش به شهرستان ارتقا نیابد آیا برای رای مردم در دوره بعد حساب باز خواهند کرد؟
مطئنا نه چون اهالی ترکمنچای آقای اسماعیلی را مقصر فرمانداری نشدن ترکمنچای خواهند دانست بخصوص که آقای بیگی قول شهرستان شدن اینذبخش را تا پایان دولت دهم دادند.

۹۹/۱۰/۳۰ ۲۲:۲۷

ضمن عرض سلام . 

البته بعید است سفر تبلیغاتی بوده باشد ‌ 

دکتر احمدی نژاد و کارنامه و چارچوب های او را تقریبا همه می‌شناسند و نیازی به تبلیغ ندارد . 

۹۹/۱۰/۳۰ ۲۲:۰۷

امیدواریم سفر آقای بیگی به ترکمنچای بخاطر حل مشکلات مردم بوده نه تبلیغ احمدی نژاد!!!!!!

۹۹/۱۰/۳۰ ۲۱:۵۳

باسلام خدمت مردم فهیم میانه
افسوس هزاران افسوس به رد صلاحیتها وانتخابات که دست مردم را از انتخاب ازادانه کوتاه وپای هر کس را به عنوان نمایندگی مردم محترم میانه باز میکند نماینده محترممان فکر میکند عهد قجر است ودور شهرمان بای حصار بکشیم مردم فقط باید از دیدگاه این اقا باخبر شود عزیز دل الان عصر اطلاعات مردم حق دارند از دیدگاه هم آگاه شوند وخودشان برای خودشان تصمیم بگیرند جنابعالی به جای ۹۰ ملیون یورو فاز احیا یمقدار برای این اب شرب اعتبار بگیرید تا همه از سنگ کلیه این اب شهر راحت شوند این ۹۰ ملیون فک کنم از ۱۰ سال قبل در تعهد چین برای هزینه در شرکت فولاد در نظر گرفته شد ومکرو ومکرالله والله خیر الماکرین

۹۹/۱۰/۳۰ ۲۱:۴۹

ناپختگی تفرعن انحصارگرایی

در این قضیه شاهد هر 3 مورد هستیم

متاسفانه..

اخبار روز