کد خبر: ۸۶۶۳۵
۹۱۴ بازدید
۴۷ دیدگاه

آشنایی با شهرستان میانه (قسمت 19 از 30):

دولتمردان برجسته میانه بعد از انقلاب

۹۷/۱۰/۷
۲۰:۵۷

این مقاله ، نوزدهمین مقاله از سلسله مقالات میانه شناسی، اختصاص به معرفی شخصیتهای صاحب مناصب دولتی و حکومتی پس از انقلاب اسلامی دارد که همواره در معادلات سیاسی منطقه و کشور، موثر بوده اند. صاحب منصبانی که پس از تحویل منصب، اثرگذار نبوده اند و لااقل برای خودشان نیز نتوانستند کاری بکنند، در این بحث نمی گنجند. امیدوارم از این باب، خرده ای بر نگارنده گرفته نشود. لطفا با پیشنهاد و انتقاد خود در تکمیل این مقاله، بنده را یاری نمایید:

 

1 ـ آیت الله میرزا علی احمدی میانجی

آیت الله احمدی میانجی مؤثرترین شخصیت پس از انقلاب اسلامی بود و بسیاری از صاحب منصبان پس از انقلاب، پرورده و حمایت شده ی ایشان بودند. کمتر کسی آن مرحوم را یک فرد سیاسی صاحب منصب می داند بلکه وی را یک استاد اخلاق می شناسد اما 3 بار حضور در مجلس خبرگان رهبری و عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خواهی ـ نخواهی یک چهره سیاسی به وی داده بود. بیش از 10 جلد تألیف در فقه داشت. تربیت یافتگان ایشان در انجمن دین و دانش میانه تا امروز شاکله سیاسی و دینی و حتی مدیریتی میانه را تشکیل داده اند.

 

2 ـ مهدی احمدی

حجه الاسلام والمسلمین حاج مهدی احمدی میانجی، فرزند ارشد آیت الله احمدی میانجی است و در درایت و مدیریت، نشان از پدر دارد. در طول خدمت، از چهارچوب قوه قضائیه خارج نشده و اکنون از سال 1388 با در اختیار داشتن معاونت قوه قضائیه و ریاست شوراهای حل اختلاف کشور، یکی از مناصب مهم قضایی را عهده دار است. 4 سال معاونت سازمان قضائی نیروهای مسلح، 2 سال معاونت دیوان عدالت اداری و 9 سال معاونت وزارت دادگستری نیز در کارنامه ایشان دیده می شود. هرچند پیش از انقلاب اسلامی، چیزی به نام قوه قضائیه وجود نداشت و امور این قوه توسط وزارت دادگستری انجام می شد لیکن با همتراز شدن قوه قضائیه با دو قوه اجرایی و قانونگزاری، ایشان را در مقام معاونت یک قوه، باید بالاترین مقام کشوری در نیم قرن گذشته بدانیم.

 

3 ـ مرتضی اشراقی

حجه الاسلام والمسلمین حاج مرتضی اشراقی، یار دیرین حاج مهدی احمدی میانجی و فرزند معنوی آیت الله احمدی میانجی است. در نهضت اسلامی و شکل گیری انقلاب در میانه نقش برجسته ای داشت. بعد از انقلاب اسلامی در نخستین دوره انتخابات مجلس، همراه با مرحوم میرزا موسی سلیمی به دور دوم انتخابات راه یافته و آرای زیادی کسب کرد لیکن موفق به ورود به مجلس نشد. پس از آن در قوه قضائیه فعالیت داشت و مناصب مهمی مانند معاونت دیوان عالی کشور را برعهده داشت و اکنون نیز سالهاست که معاونت قضایی دیوان عدالت اداری را عهده دار است که یکی از مهمترین مناصب قضایی است. میانه ای ها ایشان را با مدیریت حسینیه میانه ای های مقیم تهران و منبرهای نافذشان می شناسند لیکن تصمیمات و مدیریت ایشان در سالهای اخیر، در معاونت قضایی دیوان عدالت اداری در امور هیات عمومی، باعث برجسته شدن نقش این دیوان در ابطال بسیاری از تصمیمات اشتباه دولتی شده است.

 

4 ـ سیدحسین هاشمی

مهندس سید حسین هاشمی، تنها نماینده میانه که پیش و پس از صندلی نمایندگی، یکی از مناصب مهم دولتی را عهده دار بوده است. هیچ نماینده میانه پس از ترک صندلی، موفق به حضور در جایگاهی همتراز و حتی در نصف جایگاه نمایندگی نشده است. پیش از نمایندگی سابقه 9 سال معاونت و مدیرکلی در وزارت های صنایع و وزارت معادن و فلزات را داشت. معاونت وزارت صنایع، معاونت وزارت معادن و فلزات، 5 بار حضور در مجلس و ریاست کمیسیون صنایع و سپس استانداری پایتخت و قائم مقامی وزارت کشور، ایشان را از نظر تنوع و تعدد مناصب، برجسته ترین مدیر میانه ای در نیم قرن گذشته کرده است.

5 ـ سعید فائقی

بسیاری از میانه ای ها مهندس سعید فایقی را دست گیر ترین میانه ای می دانند. دست محبت و حمایت وی بسیاری از دستان مستأصل را گرفته است. 3 بار معاونت سازمان گسترش و نوسازی را برعهده گرفت. مدیرعاملی پست و معاونت وزیر ارتباطات، معاونت سازمان تربیت بدنی، در کارنامه وی دیده می شود. با روی کار آمدن دولت روحانی، برخلاف جریان آب، ایشان با بی مهری در تصدی وزارت ورزش و جوانان مواجه شد. معاونت مجموعه شستا و مدیرعاملی یکی از هلدینگهای بزرگ صنعتی از سوابق اخیر ایشان است. علیرغم اینکه در دولتین احمدی نژاد و دولتین روحانی، مناصب برجسته ای نداشت ولی کمتر وزیر و وکیلی است که نام وی را نشنیده باشد. همین است که همچنان ایشان از بسیاری از معاونین و مدیران کل وزارتخانه ها و نمایندگان میانه ای، معروفتر و دارای نقش برجسته تر است.

 

6 ـ محمد کیافر

مهندس محمد کیافر در مدت نمایندگی مجلس در دوره ششم و پیش از آن به عنوان مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی (+اردبیل) پروژه های بزرگی در سدسازی برای میانه آورد تا میانه یکی از اقطاب مهم سدسازی کشور شود. هرچند بعد از همان یک دوره حضور در مجلس، بنا بر دلایل سیاسی دیگر هیچ منصب دولت برعهده وی گذارده نشد اما اکنون نیز علیرغم 15 سال فاصله از مناصب دولتی، اعتبار، شهرت و نفوذ ایشان بیش از نمایندگان میانه و حتی استانداران ماست.

 

7 ـ فیاض شجاعی

فیاض شجاعی را شاید متفاوت تر از دیگرانی بدانیم که معرفی شدند. نه در معادلات سیاسی حضور داشت نه حامی برجسته ای داشت اما همتراز با وزیران برای کسب رأی اعتماد مجلس، در 2 دوره متفاوت در مجلس حضور یافت و رأی اکثریت نمایندگان مجلس را برای تصدی دادستانی دیوان محاسبات کشور گرفت. منصبی که حساسیت و اهمیت فراوانی دارد و می تواند حکم برکناری وزیر را هم صادر کند. همتراز با وزیر است اما بر وزیر نظارت دارد. پیش از نگاه به سوابق ایشان در دیوان محاسبات کشور مانند سابقه 6 سال دادیاری دیوان محاسبات،ریاست شعبه، معاونت و سرپرستی دادسرای دیوان محاسبات کل کشور، ۱۱ سال سابقه ریاست شعبه اول، سوم و ششم دادیاری دادسرای دیوان محاسبات کشور، ۵ سال سابقه معاونت دادستان دیوان محاسبات کشور باید به اخذ رتبه اول آزمون دادیاری دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۷۳ و اخذ رتبه برتر در آزمونهای ورود و مصاحبه قضاوت، وکالت دادگستری و سردفتری اسناد رسمی و همچنین ۷ دوره انتخاب به عنوان دادیار نمونه، رئیس شعبه نمونه و مدیر نمونه در دیوان محاسبات کشور دقت کرده باشیم که با همین لیاقت و سلامت خود تا بدینجا ارتقا یافت. همین داشتن لیاقت و سلامت بود که باعث شد برای بار دوم و برای 4 سال آتی نیز از مجلس دهم رأی اعتماد گرفته و دادستانی دیوان محاسبات را برعهده گرفت. شاید اغراق نباشد بگوییم: ایشان مهمترین و حساس ترین منصب را در میانه میانه ایها دارد که یکی از ده جایگاه خطیر ملی می باشد.

 

محمدصادق نائبی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۷/۱۰/۱۷ ۱۶:۴۸

کاملا موافقم

۹۷/۱۰/۱۴ ۲۰:۱۳

حالا كه اينهمه اصرار به دولتمرد بودن اقاي حججي داريد، مثال ليست اقاي نايبي چند مورد از سوابق دولتي اقاي حججي را مرقوم فرماييد.

۹۷/۱۰/۱۳ ۱۱:۲۷

انواع کامنت با اسم های مختلف و با آی پی ثابت؟!

۹۷/۱۰/۱۳ ۱۱:۱۹

پرافتخارترين فرد ميانه سيدسجاد حججي هستند.
اولين فردي که از امام اجازه نامه فقهي دريافت کردند.
شب و روز در مسير روستا ها به فکر آباداني و توسعه ميانه بود نه مثل قم و تهران نشينان جمعه ها بياد براي نمايش.
افسوس افسوس افسوس معاويه صفتان با سم پاشي علي رو از مردم گرفتن.

۹۷/۱۰/۱۰ ۱۸:۴۱

سؤالات را پاسخ دادم مابقی نظرات بود که محترمند.

۹۷/۱۰/۱۰ ۱۰:۳۱

آقای نایبی عزیز لطف کنید جواب نظرات مردم را بیان نمائید

۹۷/۱۰/۹ ۲۳:۵۴

لطفا تیتر مقاله و مقدمه کوتاهش را مطالعه کنید بعد گلایه کنید.

۹۷/۱۰/۹ ۲۳:۳۷

سلا م بدون تعصب از هر کدام از این آقایان فقط وفقط یک خدمت به میانه اعلام نمایید تا ماهم قانع شویم که افتخار میانه هستند اگر نبود از همه یک خدمت

۹۷/۱۰/۹ ۲۲:۳۰

جناب آقای نائبی با سپاس از زحمات جنابعالی بنظر میرسد محدوده تحقیقات را کمی محدودتر انتخاب کردی چگونه میتوان در این لیست سرداران بزرگ میانه از جمله مولوی را از قلم انداخت یا وزیر خارجه ای که بیش از ربع تاریخ دیپلماسی را به خود اختصاص داده ویا از خطه علم ودانش که در دانشگاههای کانادا وامریکا صاحب کرسی هستند البته زحمات شما قابل سپاسگزاری است چرا که حضرتعالی هم افتخار شهرمان هستی

۹۷/۱۰/۹ ۲۱:۳۳

سلام استاد آزمکان عزیز!

نه! کتاب نخواهد بود بلکه در سلسله مقالات میانه شناسی است. لیکن تذکر شما را به جان می خرم.

۹۷/۱۰/۹ ۱۹:۵۹

دوست بزرگوارم جناب مهندس نایبی عزیز با درود و وقت بخیر ، اینک که میخواهید دراین رابطه کتابی به رشته تحریر درآورید که جای تشکر دارد لطفا در خصوص سوابق کاری و شغلی این بزرگواران در قبل از انقلاب و ادامه آن در بعد از انقلاب نیز مختصرا جهت آشنایی جوانانی که شناخت کافی نداشته و یا ندارند باقلم شیوای خود کتاب مذکور را مزین بفرمایید

۹۷/۱۰/۹ ۱۴:۳۱

اتفاقا نقطه قوت ایشان لهجه شان است شاید هم خواسته بااین کارش اصالت وریشه خود را به همه نشان دهد برای شما متاسفم

۹۷/۱۰/۹ ۱۲:۵۱

با سلام و عرض ادب

صرف نظر از اينكه اسامي فوق از  افتخارات شهرمان هستند با ديدن نظر آقاي مهندس نائبي كه مبناي سخنان ايشان ذهنيتي بود كه مسئولين رده بالاي كشور با شنيدن اسم ميانه ياد اين عزيزان مي افتادند، خاطره اي به ذهنم آمد كه با اجازه دوستان تعريف ميكنم.

دوسال پيش بود با مهندس حسيني(نماينده دوره قبل ميانه) پيش دكتر هاشمي(وزير بهداشت) رفته بوديم، همراه خودمان عكس شهيد داداشي را برديم(به خواسته خود وزير بهداشت)، وقتي وزير عكس شهيد ميانه اي را ديد بغضش گرفت و... بعد از مدتي دكتر هاشمي براي افتتاح بيمارستان بركت ميانه در دهه فجر ١٣٩٥ به ميانه آمد و همان عكس را در سخنراني خود نشان داد و...، آقاي وزير در آن سخنراني خود گفتند كه به ميانه دِين دارم و و و. آن شهيد والامقامي كه باعث شده بود وزير بهداشت ذهنيت اي در مورد ميانه پيدا كند و در دوره قبل مجلس با پيگيري هاي مهندس حسيني دستگاه سي تي اسكن به ميانه اختصاص دهد و در اين دوره هم با پيگيري هاي دكتر شيوياري، دستگاه mri و همچنين اورژانس هوايي تخصيص دهد، اينگونه ذهنيت ها به درد مردم ميانه ميخورد وگرنه اسم اين عزيزان در زبان مسئولين كشور جاري شود يا نشود فرقي به حال مردم ميانه نميكند مادامي كه به واسطه شناخت اين عزيزان خدمتي به شهرمان انجام گيرد.

۹۷/۱۰/۹ ۱۲:۰۴

متاسفم با این دیدگاه پوپولیستی تان،این راهی که شما انتخاب کرده اید جز ضایع کردن خودتون،کاری از پیش نمیبرد.مردم همه اگاه شدن و جریان فتنه را خوب شناخته اند.

۹۷/۱۰/۹ ۱۱:۵۰

به عقیده من،مشاهیر از دید نائبی یه تعریف دیگه ای داره که فقط خودشون درک و فهم میکنن و ما مردم عادی از درکش عاجزیم.ایشون اعتقادشون بر اینه که فقط این دسته از ادما حق مشاهیرر بودنو دارن و بقیه هیچ.متاسفم برای شما و طرز تفکرتان که خودتونو از مردم عادی جدا کردین.به کجا چنین شتابان

۹۷/۱۰/۹ ۰۸:۲۴

آقای نایبی از نظر شما و همفکرانتان ، شهرستان میانه فقط برای شماست و مملکت برای فرصت طلبان (منظور اصلاح طلبانی است که شما می نامید) و بقیه در این وادی هیچ هستند

۹۷/۱۰/۹ ۰۰:۰۰

جناب نائبی اگر مبنای صحبت های شما نامی بودن و مشهور بودن باشد که جناب داریوش اقبالی از همه اینها مشهورترند ولی اگر مبنای صحبت شما مشهور بودن در سطح ملی هست که جناب سیدسجاد حججی را با بنیانگذار انقلاب میشناسند .

۹۷/۱۰/۸ ۲۳:۵۳

(...) برای میانه کاری نکرده خواهشا اسم ایشان را در کنار سیدسجاد حججی نیارید!!! هر موقع پمپ بنزین می بینم یاد ایشون می افتم.

۹۷/۱۰/۸ ۲۳:۴۷

شاید موقعیت شغلی شما و افرادی که شما با آنها درتماس بودین باعث شده که مثلا بگن فائقی یا کیافر شاید اگر دوروبریهای شما اهل صداوسیما بودن میگفتن آها مثلا افسراسدی یا.... یا شاید اگر آمریکا میپرسیدین میگفتن آها حالا اسم نمیبرم ولی خیلی هستن

۹۷/۱۰/۸ ۲۲:۴۲

جناب مهندس ! این افراد حتی شایسته جواب دادن هم نیستند. لهجه ما هویت ماست و این تعارضی با موفقیتها ندارد. آن کسی که داشتن لهجه را بی آبرویی می داند یک فرد بی هویت و از خودبیگانه است.

۹۷/۱۰/۸ ۲۱:۳۵

بنده به فراخور موضوعات یا اتفاقات مختلف لااقل با 100 نفر از مدیران ارشد کشور از وزیر گرفته تا مدیران کل و مدیران عامل، دیدار داشته ام. وقتی پرسیده اند: تُرک کجا هستی؟ گفته ام: میانه، آن اسمی که بعد از شنیدن نام "میانه" به ذهن و زبان آن مدیر جاری می شود، مبنای من است: آهان! آیت الله احمدی میانجی خداوند رحمتش کند عجب منبری داشت، عجب! پس همشهری مهندس کیافر هستی؟، مهندس فائقی اونم میانه ای بود و ... .

این شهرت یک شبه و اتفاقی نیست بلکه سطح اعتبار فرد است و می توان از این موقعیت برای شهرمان استفاده کنیم.

مثلاً همین مهندس کیافر که می فرمایید، یکبار یادم هست یکی از استانداران خودمان(نام محفوظ) برای دیدن یک وزیر و عرض مشکل استانی، متوسل به ایشان شد و ایشان نیز واسطه دیدار شدند. آیا مرحوم سلیمی چنین متنفذ بودند؟

۹۷/۱۰/۸ ۲۰:۴۵

آقای نایبی با تشکر از شما میشه دقیقا بفرمایید مبنای شما از چهره ملی بودن چیه؟ قطعا منظورتان سوابق مدیریتی بالا نیست چون مهندس کیافر یک دوره نماینده بود و آقای قنبری ممان 2 دور یا آقای سلیمی 3 دور. پس مبنای شما چیه؟

۹۷/۱۰/۸ ۲۰:۳۵

چرا میر سجاد را نیاوردی؟

۹۷/۱۰/۸ ۲۰:۲۷

شما می توانید از آقای سید سجاد حججی -آقای دکتر مشایخی فرماندار میانه ای و آقای سید بهلول حسینی که منشا خدمات ارزشمندی هستند را نام ببرید چرا افراد موثری که در دسترس هستند را از یاد می برید؟.

۹۷/۱۰/۸ ۱۷:۴۰

مثل اینکه یکی از آقایان لیست از قلم افتاده یا شما نمی شناسید آقای سید شهاب الدین چاووشی

۹۷/۱۰/۸ ۱۷:۲۵

متاسفم برای شما ملاک تان برای تشخیص خوب و بد، لهجه ا‌شخاص هست
بدون لهجه فارسی حرف زدن برای شما اینقدر مهم هست؟!
احیاناً شما خودتان را روشنفکر و آگاه هم میدانید؟!

۹۷/۱۰/۸ ۱۷:۱۹

از بعضی ها بله
بعضی از افراد این لیست هرچه در توان داشتندبرای میانه کردند ولی بعضی دیگر میانه و مردم میانه را نردبانی برای بالا رفتن خود کردند

۹۷/۱۰/۸ ۱۶:۰۰

ممکن است برای میانه فایده نداشته باشد ولی برای خودشان که داشته 😂

۹۷/۱۰/۸ ۱۵:۵۹

شما با فرزندتان فارسی صحبت کنید تا بدون لهجه مایه سربلندی تان شود!

۹۷/۱۰/۸ ۱۵:۵۷

لطفا بیشتر توضیح دهید. اگر در سطح این 7 نفر, شخصیت ملی دارید که اعتبار و شهرت دارند بفرمایید.

۹۷/۱۰/۸ ۱۵:۵۶

سطح مدیریت و وسعت شهرت ملاک بوده نه رفتار سیاسی. 

۹۷/۱۰/۸ ۱۵:۰۲

همه اینها باهم به اندازه شخص حجت الاسلام والمسلمین میرسجاد حججی نتوانستند برای میانه مفید واقع شوند!!
در ضمن به نظرم تمامی مطالب آقای نائبی کاملا مغرضانه هست ،تفکرات این چنینی باعث عقب ماندگی شهرستان شده.تا این تفکرات کانالیزه هاشمینیسم هست مطمئن باشین میانه روز خوب به خودش نخواهد دید!!

۹۷/۱۰/۸ ۱۳:۰۴

آقای قنبری مان و آقای سیدبهلول حسینی هم می شد در این لیست جای بگیرند.

۹۷/۱۰/۸ ۱۲:۱۵

حضرت آیت الله احمدی میانجی (ره) انسان وارسته وبزرگواری بودندکه درسطح کشور شناخته شده بودند به طوری که هم اکنون نیز شاهد این هستیم وقتی مقامی عالی رتبه به شهرستان میانه سفرمی کند حتماً از این عالم بزرگ و وارسته ذکر خیر می کند.

۹۷/۱۰/۸ ۱۰:۰۳

لهجه مهم نیست مهم اینه که برای خیلی از این همشهریان خدمت کردن خدا عمرشون بده چقدر کوته فکر باید باشیم که لهجه شیرین جناب فایقی رو نقطه ضعف بدونیم

۹۷/۱۰/۸ ۰۸:۱۶

خدا حضرت آیت اله احمدی را بیامرزد که منشا خدمات علمی در کل کشور شدن امابقیه اینهایی که گفتید چه گلی بر سر میانه زدند ؟ 

۹۷/۱۰/۸ ۰۷:۵۳

... که با اون لهجه‌ش آبروی میانه‌ایی‌ها رو برده

۹۷/۱۰/۸ ۰۷:۵۲

نتیجه تحقیق و تفحص از شرکت ایمیدرو چی شد؟؟

۹۷/۱۰/۸ ۰۷:۴۰

اکثرا جریان اصلاح طلب را آوردید جناّب آقای نائبی: دیگران بزرگواران کجا هستن

۹۷/۱۰/۸ ۰۲:۳۸

آیا برای میانه فایده ای داشتند؟هر چی بدبختی کشیدیم از ناحیه اینها بوده!!!

۹۷/۱۰/۷ ۲۳:۰۹

خب از همه این ها ابی برو میانه جوشید ایا؟

۹۷/۱۰/۷ ۲۲:۴۵

میرسجاد رو چرا نیاوردی؟

۹۷/۱۰/۷ ۲۱:۵۵

همه ی اینها رو گفتی اما هیچکدام اندازه ی داریوش معروف و محبوب نیستند

۹۷/۱۰/۷ ۲۱:۴۳

برخیها هرچه شدند و بودند واسه خودشان بودند و برای میانه فقط نکبت و بدبختی آوردند

اخبار روز