کد خبر: ۴۴۱۹۰
۴۶۳۴ بازدید
۲ دیدگاه (۱ تایید شده)

آشنایی با روستای ونجان بخش کندوان شهرستان میانه

۱۳۹۴/۴/۳۰
۱۴:۰۵

 

ونجان روستایی از توابع شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی است که در دهستان تیرچایی بخش کندوان شهرستان میانه واقع شده‌است.

فاصله روستای ونجان تا میانه، حدود35 کیلومتر است.مردم روستا به زبان ترکی آذربایجانی تکلم میکنند. جمعیت ونجان حدود 80 خانوار میباشد.جمعیت این روستا پس از انقلاب 1357، بعلت مهاجرت به شهرهای بزرگ کاهش یافت ولی در سالهای اخیر با اتخاذ سیاست‌های حمایتی از سوی دولت و ایجاد امکانات رفاهی نظیر آب بهداشتی، برق، گاز و جاده‌های آسفالته، روند مهاجرت از شهر به روستا بطور نامحسوسی افزایش یافته است. روستای ونجان استعداد سرمایه گذاری در زمینه‌های گردشگری، کشاورزی و باغداری را با توجه به شرایط آب و هوای معتدل و نیمه کوهستانی را دارد. در زمینه گردشگری نیز کارهایی صورت پذیرفته است و با طرح هادی متأسفانه بافت قدیمی این روستا از بین رفت ولی باعث ارتقا مدنیت در این روستا شده است.

کلیه اراضی کشاورزی روستا به صورت شخصی و خرده مالکی و کلیه مراتع روستا عمومی و به صورت دولتی اداره می گردد . واحد های مسکونی و خدماتی نیز در تملک شخصی بوده و مراکز مذهبی به صورت عمومی و واحد های آموزشی و تاسیساتی به صورت دولتی است.   روستای ونجان در یک واحد همسایگی کل واقع شده و گسستگی محلات به نحوی که واحد همسایگی جداگانه ای را تشکیل دهد وجود ندارد.

                                          محصولات عمده : گندم و جو

      محصولات باغی : سیب ، گردو ، زرد آلو 

دامداری روستا با عنایت به رشد بخش کشاورزی و وجود مراتع زیاد دارای رونق خوبی است. دامداری روستای ونجان مکمل کشاورزی محسوب می شود و فرآورده های آن در درجه نخست برای تکمیل نیاز های خانواده و مصرف روزانه است

اراضی طبیعی روستا اکثرا" در قسمت شمال قرار دارد. از جمله پوشش گیاهی مراتع می توان به آویشن ، گل ختمی، شیرین بیان ، کاسنی ، مرزه کوهی و... که خواص دارویی داشته و نیز پوشش گیاهی برای چرای دام محسوب می شود .

 

روستای ونجان با عنایت به موقعیت قرار گیری در کنار رودخانه فصلی کلامرز که از شرق روستا عبور می کند در معرض خطر سیل میباشد . همچنین به لحاظ لرزه خیزی جزء مناطق با خطر نسبی بالا محسوب میشود.

 

منابع:http://vanjandehyari.blogfa.com

https://www.google.com/search?q=روستای+ونجان+میانه

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%88%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۴/۳ ۰۰:۱۴

باسلام حضور همه همشهریهای عزیز مخصوصا هم ولایتیهای گرامی روستای ونجان.لازم به ذکر میباشد که روستای ونجان همیشه به داشتن ساکنان بافرهنگ وادب ونزاکت شناخته شده میباشد.روستای ونجان چندین شهید درطول ۸سال دفاع مقدس تقدیم انقلاب ومیهن عزیزمان کرده است.ودر زمینه تحصیلات پزشک.مهندس عمران وچندین دبیر واموزگار تحویل جامعه داده است.ودرزمینه مذهب ودین درماه های محرم وصفر ورمضان مراسمات مربوطه به نحو احسن اجرا میشود.به عنوان مثال نماز جماعت همیشه درمسجد حضرت ابوالفضل(ع) وحسینه مبکی قراعت میشود.همچنین روستای ونجان به داشتن باغهای میوه ومراتع سرسبز وانواع مزارع کشاورزی بامحصولات متنوع معروف میباشد.لذا ازهمه هم وطنان عزیز دعوت میشود ازروستای ما دیدن به عمل بیاورند‌.چراکه اهالی روستا میهمان دوست هستند.

اخبار روز