کد خبر: ۱۲۳۹۶۵
۱۰۳ بازدید
۰ دیدگاه (۰ تایید شده)

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

۱۴۰۱/۹/۹
۱۴:۲۳

گجت نیوز: شنیده‌ها حاکی از این است که وقوع جنگ و درگیری میان دو کشور آلمان و روسیه محتمل است. در این مقاله به مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه می‌پردازیم.

طی سالیان اخیر تنش و درگیری بین برخی کشورهای جهان شدت گرفته و خطر وقوع جنگ جهانی سوم افزایش یافته است. مدتی پیش روسیه به ناگاه با ارتش خود به اوکراین حمله‌ور شد و به بهانه‌های واهی آغازگر جنگی شد که تا امروز ادامه دارد. به تازگی اخباری مبنی بر احتمال وقوع جنگ بین روسیه و آلمان منتشر شده، اما آیا این خبر صحت دارد؟

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

مهم‌تر از این که چنین اخباری صحت داشته باشد یا خیر، مهم این است که توان نظامی کشورهای درگیر در جنگ تا چه حدی است و آیا تمهیدات نظامی یکی باعث شکست کشور دیگر خواهد شد؟ روزنامه دولتی اشپیگل آلمان چند روز پیش اعلام کرد به اسنادی محرمانه از دولت دست یافته که نشان می‌دهد قرار است جنگی بزرگ بین آلمان و روسیه آغاز شود.

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

به گزارش این روزنامه، سند محرمانه مذکور ۶۸ صفحه دارد و ماه سپتامبر انتشار یافته است. یکی از مقامات ارشد آلمان به نام ابرهارد زورن اعلام کرده ممکن است به زودی از سمت روسیه مورد حمله قرار گیرند. زورن همچنین به ارتش آلمان گزارش داده طرح‌هایی برای این جنگ احتمالی دارد که شاید در آینده با روسیه به درد این ارتش بخورد.                                                  

زمزمه‌های وقوع جنگ بین دو کشور روسیه و آلمان تا حدودی بین تمام کشورهای جهان تبدیل به موضوعی مهم و فراگیر شده، به طوری که اغلب کشورهای اروپایی احساس خطر کرده و در آماده‌باش خاموش به سر می‌برند. روسیه نیز طی یک سال اخیر نشان داده در شروع جنگ شک و تردیدی ندارد و در صورتی که بخواهد می‌تواند به راحتی آغازگر تهاجمی گسترده باشد.

البته اگر جنگی بین این دو کشور رخ دهد، مسلما محدود به همین دو دولت نخواهد بود و فراگیرتر از حدود آنها خواهد شد و کشورهای ذی‌نفع دیگر را نیز درگیر خواهد کرد. به همین خاطر نمی‌توان صرفاً قدرت نظامی روسیه و آلمان را برای رسیدن به کشور پیروز حساب کرد و باید متحدان آنها را در شمار طرفین درگیر آورد.

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

با این حال در این مقاله قصد نداریم به موضوع متحدان و شرکای این دو کشور ورود کنیم و صرفاً قدرت و توان نظامی آلمان و روسیه را زیر ذره‌بین خواهیم گرفت. به هر حال نتیجه هر چه باشد، می‌تواند در نتیجه‌گیری نهایی به کار آید. در حال حاضر ارتش و توان نظامی روسیه آشکارتر از آلمان است، چرا که در جنگ اوکراین بسیاری از تاکتیک‌ها و تجهیزات نظامی‌اش فاش شده، ولی دولت آلمان مدت‌هاست درگیر جنگ نشده و معلوم نیست چه ارتش و توان نظامی دارد!

در ابتدا باید از برتری‌های روسیه صحبت کرد. به لحاظ بودجه نظامی باید گفت این روسیه است که برتری محسوسی نسبت به آلمان دارد، زیرا آلمان ۵۷ میلیارد دلار و روسیه ۶۱ میلیارد دلار بودجه برای این قسمت در نظر گرفته‌اند. علاوه بر این روسیه تعداد سربازان بیشتری از آلمان دارد، به طوری که روس‌ها ۲ میلیون نفر و آلمانی‌ها ۲۰۰ هزار نفر سرباز فعال دارند و همچنین تعداد سربازان رزروی روسیه ۲ میلیون نفر و تعداد سربازان رزرو آلمان ۳۰ هزار نفر است.

روسیه در تعداد تانک‌ها نیز نسبت به آلمان سرآمد است. مسکو در حال حاضر ۱۲ هزار تانک دارد در حالی که تعداد کل تانک‌های برلین به ۳۲۸ تانک می‌رسد. پیرو همین تجهیزات نظامی باید گفت که ارتش روسیه نزدیک به ۲۴ هزار خودروی زرهی دارد، در صورتی که آلمان تنها ۴ هزار خودروی زرهی در اختیار دارد.

برتری‌های روسیه به همین جا ختم نمی‌شود و باید ادامه آن را در تعداد توپخانه‌ها دنبال کرد. ۱۸ هزار توپخانه برای روسیه و تنها ۴۰۱ توپخانه برای آلمان به نظر اختلافی فاحش می‌رسد. در همین راستا بد نیست بدانید که تعداد توپخانه‌های خودکششی روسیه به ۶ هزار عدد می‌رسد، در حالی که آلمانی‌ها فقط ۱۲۱ عدد از این نوع توپخانه در اختیار دارند.

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

مورد بعدی راکت اندازهای روسیه و آلمان است که باز هم نیروهای تحت امر ولادیمیر پوتین برتری خود را با اختلاف ثابت کرده‌اند. روسیه ۴ هزار و ۳۳۱ راکت انداز دارد و برلین فقط ۳۸ راکت انداز در اختیار ارتش گذاشته است. اگر توجه کنید به لحاظ کمیت تجهیزاتی که در اختیار روسیه قرار دارد بیشتر است، اما از نظر کیفیت باید دید کدام کشور توان بیشتری دارد.

نیروی هوایی روسیه از نظر کمیت قدرت بیشتری نسبت به آلمان دارد. مسکو هم‌اکنون ۴ هزار هواپیمای جنگنده در اختیار دارد، حال آن که تعداد هواپیماهای جنگی آلمان به ۶۶۲ فروند می‌رسد. به لحاظ آماری تعداد جنگنده‌های روسیه دو برابر تعداد جنگنده‌های برلین خواهد بود. هلیکوپترهای روسیه به ۲ هزار می‌رسد و آلمان تنها ۳۴۷ هلیکوپتر دارد.

در نیروی زمینی و هوایی دیدیم که روسیه عملکرد بهتری حداقل از نظر کمیت نسبت به آلمان دارد، اما در خصوص نیروی دریایی اوضاع چطور است؟ ناوهای جنگی روسیه جمعا با هم به ۶۵۳ عدد می‌رسد، در حالی که آلمانی‌ها تنها ۶۵ ناو جنگی دارند. یک ناو هواپیمابر در اختیار نیروی دریایی روسیه قرار گرفته و آلمان از این امکان نظامی بی‌بهره مانده است.

مقایسه قدرت نظامی آلمان و روسیه

تعداد زیردریایی‌های روسیه نیز ده برابر زیردریایی‌های آلمان برآورد شده است،‌ یعنی ۶۰ در برابر ۶. با این حال در تعداد ناوچه‌ها این آلمان است که عملکرد بهتری از خود نشان داده، زیرا آلمان ۱۲ ناوچه و روسیه ۱۱ ناوچه دارند. در سوی دیگر، تعداد ناوچه‌های سبک روسیه به ۸۰ عدد می‌رسد و آلمانی‌ها فقط ۵ عدد ناوچه سبک دارند.

همان‌طور که ملاحظه کردید، ارتش روسیه از هر نظر و در هر زمینه نسبت به آلمان برتری دارد. نکته مهمی که پیش‌تر نیز به آن اشاره کردیم، کیفیت سلاح‌هایی است که طرفین دارند. سلاح‌های روسی ساختار و روش ساخت مخصوصی دارند، حال آن که اغلب تجهیزات نظامی آلمان، غربی-آمریکایی است.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

اخبار روز