کد خبر: ۶۵۰۲۸
۶۴۳۶۰ بازدید
۱۷۸ دیدگاه

کوسم سلطان یا ماه پیکر که بود؟+تصاویر واقعی

۹۵/۷/۵
۱۱:۵۸

صدای میانه به نقل از سیمرغ؛ سریال ماه پیکر درحال پخش می باشد که درباره زنی با نام کوسم سلطان می باشد که با نام ماه پیکر شناخته میشد. قصد داریم شما را با کوسم سلطان در دنیای واقعی آشنا کنیم.

کوسم سلطان یا ماه پیکر که بود؟

کوسم سلطان (تلفظ ترکی آن  CO’SEM SUL’TAN)(1590 تا 2 سپتامبر 1651) - همچنین به عنوانMahpeyker ماه پیکر سلطان شناخته شده  (تلفظ ترکی mahpejˈkeɾsulˈtan) - یکی از قدرتمندترین زنان تاریخ عثمانی بوده است.
کوسم قدرت خود را در زمینه سیاست و دردربار امپراتوری عثمانی زمانی که بعنوان یکی از زنان مخصوص  حرم سلطان و به عنوان همسر مورد علاقه و سپس  همسر قانونی (عقدی ) سلطان احمد اول (1603 تا 1617) و والده  سلطان، مادر مراد چهارم(1623 تا 1640)و ابراهیم(1640 تا 1648)، و مادر بزرگ  محمد چهارم(1648 تا 1687)  بود به دست آورد. او یکی از چهره های برجسته دوره سلطنت زنان در دربار عثمانی بود.
کوسم در طول سلطنت 6 تن از سلاطین عثمانی زندگی کرد، احمد اول، مصطفی اول، عثمان دوم، مراد چهارم، ابراهیم، و محمد چهارم. پس از مرگش لقب مادر شهید را به او دادند.او و عروسش حدیثه سلطان تنها زنانی بودند که در تاریخ عثمانی به تنهایی فرمانروایی کرده اند.


چهره کوسم سلطان یا ماه پیکر

چهره کوسم سلطان یا ماه پیکر

 

اوایل زندگی کوسم سلطان

کوسم اصالتاً یونانی بود. گفته می شود که او دختر یک کشیش در جزیره تینوس بود که قبل از ازدواج آناستازیا بات نام داشت. البته این اطلاعات کاملاً موثق نیستند.او به عنوان برده توسط حکمران بوسنی خریداری شده و در سن پانزده سالگی، به حرمسرای سلطان احمد اول فرستاده شد. بعد از گرایش به اسلام نام او را به ماه پیکر ( اندامی مانند ماه) تغییر دادند و بعدها سلطان احمد اورا کوسم نامید.

کوسم سلطان, سلطان مخصوص حرم سلطان احمد

در ابتدای سلطنت احمد تغییراتی در اداره حرمسرای سلطان بوجود آمد. صفیه سلطان مادر بزرگ قدرتمند احمد که اداره حرم را به عهده داشت از قدرت برکنار شد ودر ژانویه 1604 به کاخ قدیمی منتقل گردید.
یک سال بعد حندان سلطان مادر سلطان احمد و رئیس حرمسرا با لقب والده سلطان در نوامبر سال 1605 درگذشت. این موقعیت سبب شد که کوسم که یکی از بانوان خاص حرم بود در راس هرم قدرت اداره حرم قرار گیرد.

به عنوان یکی از زنان خاص حرم سلطان احمد، او وظیفه ای طولانی مدت بعنوان نگهبان شاهزاده ها در دربار داشت. به نظر می رسد که تغییرات قابل توجهی که در الگوی  جانشینی تاج و تخت درزمانسلطان احمد بوجود آمد نتیجه تلاشهای او باشد. او اهمیت منافع شخصی خود را دریافته بود بویژه این که او دیگر بعنوان یکی از زنان خاص حرم نبود بلکه مادر شاهزاده ای بود که در انتظار تخت پادشاهی بود. به گفته سفیر ونیزی, کوسم برای نجات مصطفی از کشته شدن بوسیله برادرش  با این هدف که پسر خود را نیز از این سرنوشت نجات دهد لابی کرد. در زمان زندگی خود بعنوان بانوی خاص حرمسرا کوسم روزانه 1000 آسپرس (پول رایج آن دوران ) دریافت می کرد.

سفیر رومی به نام کانترینی گزارشی از ضرب و شتم یکی از زنان حرم به دستور سلطان در سال 1612  را داده به این دلیل که کوسم را رنجانده بود. احتمال دارد که این زن ماه فیروزهسلطان یکی دیگر از زنان حرمسرای سلطان و رقیب کوسم باشد. او همچنین تلاش کرد که مصطفی برادر شوهر خود را از اعدام نجات دهد و موانع سر راه ماه فیروز که مشغول لابی به نفع پسرش بود را از بین برد.
سلطان احمد مانند پدرش محمد سوم و مادرش حندان در جوانی (27 سالگی ) در 22 نوامبر 1617 درگذشت. مرگ او سبب شد کوسم موقعیتش را در کاخ توپ کاپی از دست داده و در زمان سلطنت برادر شوهرش مصطفی  اول و ناپسریش عثمان دوم در کاخ قدیمی زندگی کند.


طرحی که از چهره کوسم سلطان کشیده شده بود

طرحی که از چهره کوسم سلطان کشیده شده بود

 

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی اول

کوسم زمانی که پسرش مراد چهارم در تاریخ 10 سپتامبر 1623 به سلطنت رسید دوباره قدرت را به دست آورد. پس از آن  نه تنها لقب والده سلطان را به او دادند بلکه به دلیل کم سنی پسرش به عنوان نایب (مشاور) سلطنه نیز شناخته می شد. در طول زمامداری پسرش از 10 سپتامبر 1623 تا 18 می 1632 در بیشتر موارد زمامداری مراد چهارم, او بود که با تسلط بر پسرش امپراتوری را اداره می کرد. او حتی زمانیکه که دیگر به عنوان مشاور سلطان سمتی نداشت در جلسات دیوان از پشت پرده شرکت می کرد.

در اوایل سلطنت مراد امپراتوری عثمانی دچار هرج و مرج شد. امپراطوری صفویه ناگهان به عراق حمله کرد، شمال آناتولی دچار شورش شد و در سال 1631 جان نثاران امپراطوری به کاخ حمله کردند و وزیر اعظم دربارو سایرین را کشتند. مراد که ترسیده بود به سرنوشت برادربزرگش عثمان دوم دچار شود تصمیم گرفت قدرت خود را اثبات کند. سپس مصمم شد فساد موجود در دربار را که در زمان سلطنت پادشاهان قبلی رواج یافته بود را سرکوب کند و تمامی اینها بدون کمک مادرش قابل انجام نبود. فرمانروایی واقعی او از حدود سال 1632 آغاز شد زمانیکه او حکومت را بدست گرفت و تمامی متجاوزان را سرکوب و حاکمیت پادشاهی را دوباره برقرار کرد.

 

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی دوم

پسر دیگر کوسم به نام ابراهیم در ترس و وحشت از کشته شدن به دستور برادرش زندگی می کرد. زندگی او تنها به دلیل وساطت مادرش حفظ شده بود. بعد از مرگ مراد،  ابراهیم تنها وارث سلطنت بود. پس از درخواست وزیر اعظم کمانکش کارا مصطفی پاشا برای به دست گرفتن سلطنت ابراهیم مشکوک شد که مبادا مرگ برادرش ساختگی بوده و راهی برای به تله انداختن او می باشد. با وساطت کوسم و وزیر اعظم و آزمایش شخصی وی از بدن برادر مرده اش وی تصمیم گرفت که تاج و تخت را بپذیرد.

زمانیکه در سال 1640 ابراهیم جانشین برادرش شد نشان داد که ثبات اخلاقی لازم برای اداره حکومت را ندارد. این امرکوسم را در قدرت نگه داشت. از آنجائیکه ابراهیم تنها بازمانده مرد پادشاهی عثمانی بود مادرش او را تشویق می کرد تا خود را با زنان حرم سرگرم نگه دارد. مشغولیت پادشاه به حرمسرا به کوسم اجازه داد تا قدرت را بدست گرفت و به نام پسرش حکمرانی کند. با این وجود او در نظر سلطان بی مقدار شد و کاخ امپراطوری را ترک کرد.

رفتارهای ابراهیم گمانه زنیهایی را برای خلع وی به راه انداخت. در سال 1647 وزیر اعظم صالح پاشا، کوسم سلطان و شیخ الاسلام عبدالرحیم افندی تلاش ناموفقی برای خلع ابراهیم و جانشینی پسر وی انجام دادند. صالح پاشا اعدام و کوسم از حرم تبعید شد. سال بعد جان نثاران و علما شورش کردند. در 8  آگوست 1648 ابراهیم از پادشاهی برکنار دستگیر و در کاخ توپ کاپی زندانی شد. کوسم به برکناری پسرش رضایت داد و گفت که در پایان او نه شما و نه من را زنده نخواهد گذاشت و ماقدرت حکومت را از دست خواهیم دارد. تمام مملکت در فساد است. باید سریعاً او را از تاج و تخت برکنار کنیم.
وزیر اعظم جدید سوفا محمد پاشا از شیخ الاسلام درخواست کرد که دستور اعدام ابراهیم را اعلام کند  و اعلام شد که اگر دو خلیفه وجود داشت یکی را بکشید. کوسم رضایت خود را اعلام کرد و دو مامور اعدام ارسال شدند. ابراهیم در 18 آگوست 1648  خفه شد.


برن سات بازیگر نقش کوسم سلطان در سریال ماه پیکر

برن سات بازیگر نقش کوسم سلطان در سریال ماه پیکر

 

کوسم سلطان, والده سلطان: تصدی سوم

سرانجام کوسم نوه 7 ساله خود محمد چهارم را به دیوان معرفی کرد و گفت بیایید ببینید می خواهید با او چه کنید! بدین ترتیب او مجدداً خود را به عنوان نایب السلطنه معرفی کرد و بین سالهای 1648 تا 1651 آزادانه فرمانروایی کرد. در راس سلسله امپراتوری عثمانی پادشاه خردسال محمد چهارم قرار داشت. با پادشاهی محمد لقب والده سلطان ( مادر سلطان حاکم) بایستی به مادر وی یعنی حدیثه تورهان سلطان داده می شد. به هر حال تورهان به دلیل جوانی و بی تجربگی نادیده گرفته می شود و به جای وی کوسم به مقامات عالی سلطنتی دست یافت. کوسم مادر دو سلطان بود بنابراین تجربه بیشتری داشت.

 

مرگ کوسم سلطان

تورهان مادر محمدچهارم بود وی یکی از افرادیست که در به قتل رسیدن کوسم دست داشت. تورهان زمانیکه 12 ساله بود به عنوان هدیه از طرف خان کریمه به قصر توپ کاپی نزد کوسم فرستاده شد. احتمالا کوسم نیز او را به عنوان همخوابه به پسرش ابراهیم هدیه داده. تورهان آنقدر زن جاه طلبی بود که نمی توانست مقام خود را به همین راحتی به کوسم بدهد.

در جدال خود با کوسم برای بدست آورن عنوان والده سلطان او توسط خواجه ای که رئیس حرم بود  و وزیر اعظم حمایت می شد در حالیکه کوسم از حمایت جان نثاران دربار برخوردار بود. اگرچه مقام کوسم به عنوان والده سلطان برای دولت بسیار خوشایند بود اما مردم از دخالت جان نثاران در امور حکومت ناراضی بودند.

در این جنگ قدرت کوسم تصمیم گرفت محمد را خلع و یکی دیگر از نوه های جوان خود را جانشین وی کند این جابجایی بیشتر به دلیل کنارگذاشتن عروسش با کسی بود که کوسم بتواند راحت تر بر او تسلط داشته باشد. این نقشه به خاطر دخالت ملک خاتون یکی از خدمتکاران کوسم و خبررسانی وی به تورهان مبنی بر اینکه کوسم قصد برکناری محمد و جانشینی او با یکی از نوادگان سلطنتی که مادر بی عرضه ای داشته باشد را دارد شکست خورد.
به هرحال ولو اینکه تورهان در قتل کوسم دست داشته باشد یا نه کوسم سه سال بعد از نایب السلطنه شدن به قتل رسید. شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه تورهان دستور ترور کوسم را صادر کرده است. بعلاوه برخی عنوان کرده اند که کوسم توسط خواجه مسئول حرم سلیمان بلنده با استفاده از  پرده اتاق خفه شده است. یکی از خائنین حرم با تکیه بر شایعاتی که در حرم شنیده ادعا کرده  که کوسم بوسیله موهای خودش به قتل رسیده است.

بعد از مرگ وی جسدش از توپ کاپی به قصر قدیمی منتقل شده ودر مقبره همسرش احمد اول به خاک سپرده شد. کوسم به خاطر اعمال خیرخواهانه و آزاد کردن خدمتکارانش پس از سه سال خدمت به وی مشهور است. پس از مرگش مردم استانبول سه روز عزای عمومی اعلام کردند.

 

پسران کوسم سلطان

شاهزاده محمد (8 مارچ 1605 قبل در تاریخ 12 ژانویه 1621) (با توجه به برخی روایات که اعتقاد دارند وی اصلا پسر کوسم نبوده است)
 مراد چهارم (26 یا 27 جولای 1612 تا 8 فوریه 1640) او هفدهمین پادشاه عثمانی از 20 ژانویه 1623 تا زمان مرگش بود.
شاهزاده کاظم (اوایل 1614 تا 17 فوریه 1638 از سال 1635 مقام پادشاهی داشت.
شاهزاده سلیمان(1615 قتل در تاریخ 27 جولای1635)
ابراهیم (5 نوامبر1615- 18 آگوست1648) او هجدهمین پادشاه امپراطوری عثمانی استکه از 9 فوریه 1640 تا 12 آگوست 1648 فرمانروایی کرد.


دختران کوسم سلطان

عایشه سلطان 1605 تا مه 1657)
فاطمه سلطان (1606تا1670)
جواهرسلطان (1608 تا1660)
هنزاده سلطان (1609 - 21 سپتامبر 1650)

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۶/۷/۲ ۰۱:۴۱

در پاسخ به بنی ادم
بله بزرگمردانی درتاریخ قبل اسلام بوده اند که نیاز است از زندگانی انها مانند ترکها فیلم ساخت وبه جامعه معرفی شان کرد اما هرجزیی از فرهنگ وتاریخ را باید در جای خود قرار داد و از بزرگنمایی بیش از حد پرهیز کرد ترکها از مطرح کردن چهره های تاریخی شان وساخت فیلم درمورد انها اهداف سیاسی دارند ونیز سایر کشورها مثل کره جنوبی با ساخت ‌سریالهای افسانه ای تاریخ سازی برای کشور خود انجام می دهند و یا امریکا سعی در القا برتری فکری و تمدنی خود با ساخت فیلمهایی چون سوپرمن و مرد عنکبوتی و... دارد واینها همه درجهت افزایش اعتماد به نفس عمومی شهروندان کشورشان و مرعوب کردن افکار عمومی جهانی به نفع خود است
انها انچه به دستشان می رسد بزک کرده ومعرفی می کنند اما ما مثل انها نمی توانیم رفتار کنیم فرهنگ ما ویژگیهای اصیلی راشامل می شود که توحیدی و برحق است التزام داریم که همانها را معرفی کنیم محتواودرونمایه فرهنگی ما که تطابق تام با فطریات بشری دارد مقطه قوت ماست همانها را باید به دنیا معرفی کنیم بله برخی شاهان گذشته ایرانی سابقه درخشان تری از خیلی شاهان و صدالبته اسطوره های ساختگی شرق وغرب دارد منتها باز اولویتها را درمعرفی به دنیا وداخل کشور باید رعایت کنیم فیلمی چون یوذارسیف بدلیل درونمایه ومحتوای غنی علیرغم اینکه مهارهای سینمایی وکارگردانی درتولید ان درسطح امریکا واروپا نبوده تاثیر چشمگیری در افکار عمومی ایران وجهان گذاشت

۹۶/۷/۱ ۲۲:۲۲

دوست عزیز در تاریخ ایران هم اعمال وحشیانه بی سابقه نبوده.
نمونه شاپور ذوالکتاف .بنظرتان چگونه دعوای عرب عجم شروع شد.

شاپور ذوالکتاف برای تحقیر اعراب کتف های انان را با نخ بهم دوخت غرق کرد و بعضی ها را قطع کرد.انواع تحقیرها نسبت به انها کرد.

از همانجا کینه اعراب روشن شد.

حال من درست غلط کاری ندارم .اعراب هم وحشی بودند.

یا خشایارشاه آکروپلیس اتن اتش زد. باعث کینه یونانیان شد.

یا خود نادرشاه در یک روز چهل هزار هندی از سرشان مناره درست کرد.الان ضرب المثل هندی ها شده

یا اقا محمد خان تفلیس به خاک سیاه نشاند.که تاریخ گرجستان با ترس یاد میکنند.

لذا شاهان نمیتوان گفت همه شان صلحجو بودن.


البته من اقدام نادر درست میدانم چرا که هندیها تحریک کننده افغانها برای حمله به صفویه بودند.

مانند حادثه یازده سپتامبر ،هم نادرشاه فتنه از داخل خاموش کرد تا پانصد سال خیال ایران از شرق راحت شد.

لذا رفتار وحشیانه شاهان ربطی به مردم ندارد.
در تاریخ هر ملتی چنین بوده.
المان مثل هیتلر،فرانسه مثل سیمپسون ها .

روسیه ایوان مخوف ،
حتی امریکا مدعی تمدن و حقوق بشر جرج دبیلو بوش

۹۶/۷/۱ ۲۱:۲۶

سلام ، چون دیدم بعضی ها از سرتعصبات و... به بزرگ مردانی چون کورش اتهاماتی وارد کردند. لازم دانستم بگویم در کتب مذهبی یهودیان ازجمله کتاب دانیال نبی وهمچنین به قویترین دلایل ایشان در قرآن مجید با عنوان ذوالقرنین مورد خطاب وتایید ومشورت خداوند حکیم قرارگرفته اند که یهودیان را ازاسارت بابلیان نجات داده و شهر اورشلیم را برای آنها بازسازی نموده وبه آنجا هدایت نموده اند این کار در تاریخ وفرهنگ ایران بی سابقه نمی باشد نمونه دیگر آن کوچانیدن اسرای انطاکیه به نزدیک تیسفون وساخت شهری همانند آن برای اسکان آنها است این مسئله علی رقم آن است اهالی آین شهر به شدت در مقابل انوشیروان ایستادگی کردن ، اهانت های شدید انجام دادند و وبا اتخاذ تاکتیک های جنکی خاص منجر به سوزانده شدن جمع کثیری از سپاه ایران شدند .به گونه ای که زیرتپه ای که سپاه ایران برای اشراف بر شهر ساخته بود را خالی کرده و ودر موقع مناسب آتش افروختند وجمع کثیری در آن فرو ریخت وبه شکل هولناک واسف باری سوختند اگر اشخاص مثل چنگیز فرماندار بودند نظیر آنچه در سمرقند، نیشابور یابغداد اتفاق افتاد میکردنند ولی این شاهان در جامعه و فرهنگی پرورش یافته بودن که به منتسب بودن به دادگری و نیکوکاری افتخار می کردند نه به اینکه به القابی چون "تازیانه خداوند " ببالند . البته افرادی که در ایران زمین از اقوام گوناگون فرمانروا شده اند حتی کورش وانوشیروان نیز اعمالی که ازدید ماممکن است غیر انسانی تلقی شود انجام داده اند ولی این اعمال راباید در ظرف زمانی ومکانی خودش ودرمقایسه با رفتار هم عصرانشان ارزیابی کرد البته این قاعده در موردسایر فرمانروایان ملل وسرزمینهای دیگر نیز صادق است . نمونه ای از آن در دانشنامه ویکی پدیا به آدرس (https://fa.wikipedia.org/wiki/انوشیروان )نقل می شود: "خسرو پس تسخیر انطاکیه (انتاکیه در جنوب ترکیهٔ امروزی) و به اسیر گرفتن مردم آن، در مجاورت تیسفون، شهری همانند انطاکیه ساخت که رومی‌ها آن را رومیه نامیدند و ایرانی‌ها آن را وه انتیو خسرو، یعنی شهر خسرو که بهتر از انطاکیه است. خسرو مردم انطاکیه را در آنجا اسکان داد و یکی از مسیحیان اهواز را که براز نام داشت، به کار آنان گماشت و بر اهل حرفهٔ شهر ریاست داد و این از روی رأفت با اسیران بود که به سبب همکیشی با براز انس گیرند." امیدوارم طرح این مطلب باعث هم اندیشی وهمدلی بیشتر بین همه مخاطبین شود تابه فرهیختگی و ... برسیم و مفاخر وبزرگان یکدیگر رابه درستی تحلیل کنیم وازاعمال نیک وبدشان عبرت بیاموزیم ودر سایه الطاف الهی به وفاق وهمدلی برسیم. ان شاءالله

۹۶/۶/۲۱ ۱۴:۰۹

بهترین فیلمه

۹۶/۶/۸ ۲۳:۰۵

غصه نخورید ترک هابرای سرگرم کردن ملت ایرانم شده یک سریع دیگه اززندگی سلاطین عثمانی رو می سازندمثل اینکه ترک هاهم فهمیدن که ما تو حکومتامون هیچ زن قدرتمندی نداشتیم

۹۶/۶/۵ ۰۹:۰۳

فیلم خوبیه

۹۶/۶/۴ ۱۳:۱۷

من عاشق کوشم سلطاننننننم

۹۶/۶/۱ ۱۷:۱۶

سلام چون این فیلم فقط درمورد زندگی کوشم سلطان بود،با مردنش فیلم هم تموم شد چون بعد از مرگش اتفاق خاصی نیوفتاد مثل قیام یا هرچیزی که مربوط به کوشم باشه

۹۶/۵/۳۱ ۲۲:۵۸

فیلمش عالی بود ولی کاشکی بعد از مرگ کوسم سلطان را هم نشان می دادند

۹۶/۵/۲۹ ۲۲:۱۹

چرت نگو بی بوته

۹۶/۵/۲۹ ۱۹:۳۰

اره بابا
بعد جالبه که یه بغداد و فتح کرده بود گفتن
شکست هایی ک از ایران خورده بود و نگفته بود

۹۶/۵/۲۶ ۱۳:۴۱

تو دوران مراد که هی مراد میگفت با ازبکها بجنگیم ازبک ها همون ایرانیان

۹۶/۵/۲۲ ۲۰:۲۸

فیلم ماه پیکرخوبه وبعد سلطان احمد مرد بی مزه شود هرکس برای خودیک پادشاه بود ابراهیم سلطان است ولی بازم خوبه

۹۶/۵/۱۷ ۲۰:۰۳

عشقمممممممممه کوشم سلطان

۹۶/۵/۱۳ ۲۱:۵۵

فیلم خوبیه

۹۶/۵/۱۳ ۰۳:۱۳

فیلم خوبیه.

۹۶/۵/۱۱ ۲۲:۵۸

اطلاعات تاریخی ومستند خوبی بود از تهیه کنندگان و مورخین تشکر میشود یا علی مدد

۹۶/۵/۸ ۰۳:۰۴

آقا یا خانم با اسم مستعار واقع بین خود شما هم که انگار مطالعه درستی ندارین چون اگه داشتین میدونستی که سلطان بایزید در جنگ با تیمور لنگ شکست خورد و اسیر شد و چند ماه بعد در اسارت مرد

۹۶/۵/۶ ۰۸:۴۰

علت لاییسیته را گفتم بخاطر اتحاد جوامع ترک و از نظر انها پیروی از پیشرفت های اروپا و مخصوصا تقلید از فرانسه بوده .

چون بین ترک زبانان ترکیه قبل از این قضیه اختلاف بوده و علویان ترکیه همیشه با لفظ قزلباش صدا میکردند در حکومت عثمانی انها طرفداران شاه اسماعیل صفوی میدانستند

وقتی حکومت عثمانی قدرتش ازدست داد تجزیه شد اگر اتاتورک سیاستهای عثمانی عینا پیگیری میکرد
ترکیه باز تجزیه میشد و به چند کشور علوی ،کردستان ،اهل سنت تبدیل میشد.

دلایل اصلی لاییسیته همین بوده .

تا قبل از اتا تورک مناطق شیعه علوی ترکیه از داشتن امکانات محروم بودند برعکس در زمان عثمانی مناطق اهل سنت کرد حتی بیشتر از مناطق ترکزبان شیعه میرسیدند

اما بعد از اتاتورک مدارس ،جاده ،بیمارستان های زیادی در مناطق علوی نشین ترکیه ساخته شد که موجب بهبود وضعیت اقتصادی انها شد.
شما باید دلیل این سیاست جدایی سیاست از مذهب اتا تورک بدانید که بیشتر از دو دلیل از نظر خودشان نبوده
1_ اتحاد جوامع ترک زیر یک پرچم برای حفظ موجودیت ترکیه.
2_ از نظر انها اشنایی با پیشرفت های اروپا با تقلید سبک حکومتی مخصوصا فرانسه لاییسیته

۹۶/۵/۵ ۱۱:۰۹

هرکسی هرجوردوست داره تاریخو ببین اما واقعیت تاریخ عوض نمیشه هیچ وقت سیاست خواهرومادرنداشته هرکس وارد سیاست شده چه ازنظرملی گرای ویامذهبی یاهرچی دیگه معصوم وبیگناه نمونده شما طوری حرف میزنید که آتاتورک آدم مذهبی بود اما اینطور نبود اگه میبود که سیاست رو از دین جدا نمیکرد

۹۶/۵/۴ ۲۳:۲۹

رضا شاه در اثر انقلاب نرفت که براثر قیام مردم هم برود.با حمایت مردم هم قدرت نرسید .

او بخاطر حمله قوای خارجی فرار کرد.
اتاتورک از دل ملت ترکیه امده بود جوان شیعه ترکی که دیده بود عثمانی با فتنه مذهبی چگونه ترکها چندپاره کرده به علوی و شیعه و سنی تقسیم کرده ،لاییک برقرار کرد تا همه ترکها زیر یک پرچم بروند

اما رضاخان یک عروسک بود برای تامین منافع انگلیس برای غارت نفت ایران ،تا دیدند انگلیس ها این نوکر دیروزشان دارد به انها خیانت میکند به سمت المانها میرود سریع برکنارش کردند.
ملت ایران رضا خان نیاورد که ببردش .انگلیس اوردش خودش هم برکنارش کرد.

جالب چرچیل در رادیو بی بی سی اعلام کرد که خود بی بی سی فارسی پخش کرد.
خودمان او را بقدرت رساندیم خودمان هم بردیمش .

البته یعلت که مردم از رضاخان از ظلمش قیام نکردند، نا امنی ایران در زمان نابسامانی های قاجار بود
مردم به یک دیکتاتور انزمان نیاز داشتند راهزن سرکوب شوند،راه اهن سراسری زده شود، مدارس ساخته شود،سربازی اجباری شود.

اما همه اینها تحت مشاورانی چون تقی زاده،تیمورتاش ،فروغی ،قوام السلطنه بود که دایم رضاخان راهنمایی میکردند جالب اخر هم همانها اعدام کرد!!


نباید چون از وضع اقتصادی امروز ناراضی هستیم واقعیات تاریخ انکار کنیم ،
دزد دزد هست چه با ظاهر مذهبی چه ملی گرا چه سکولار چه روشنفکر،

گناهان یک فرد هم بمرور زمان شسته نمیشود

۹۶/۵/۴ ۱۵:۱۸

مبالغه نکنیم آتاتورک جنگید اما بامردم خودش نجنگید وقهرمان وطنش شد اما رضاخان فهمید مردمش نمیخوانش پس بامردمش نجنگید اگه می موند ومیکش پادشاه نبود دیکتاتوربود

۹۶/۵/۳ ۱۱:۲۲

مثل اتا ترک که توی تنگه بسفر ماند گفت یا شهید میشویم یا پیروز.

جناب پان فارس رضا خان فرار نمیکردند.تا بادکنش خالی شود

اتاتورک 100 هزار انگلیسی را کشت . تا اخر ماند اما کشورش ترک نکرد .ترکیه امروزی که استامبول اشغال روسیه ،کشور پادشاهی کردستان جنوب ،یونانیان در انتالیا ،کشور ارمنستان در شرق همه را شکست داد

رضاخان اما با بی خردی کشور ول کرد رفت .
جالب ترکیه که که طرف المان بود اشغال نشد در عوض بیطرف شدنش استان عرب نشین حتای سوریه گرفت

درحالیکه ایران بیطرف اشغال شد و پهلوی ها کمترین امتیازی نگرفتند هیچ ،بحرین هم تقدیم عربستان کردند.


مردم ایران متاسفانه مردم ساده دلی هستند و فراموشکار.

انگلیس ها برای پیشبرد غارت نفت ایران نیاز داشتند ملی گرایی ترویج کنند تا عموم مردم با رضاخان همراه شوند عموم توجه به هویت تاریخ خوب هست .
اما نیت پشت ان مهمتر هست برای چه هدفی بوده است.


جالب خود خسرو معتضد گفت اتا تورک در اخر عمرش هیچ نبرد یعنی فقیرانه زندگی کرد.

اما رضا خان یک میلیون هکتار زمین حاصلخیز بنام خود کرد .که در زمان پهلوی دوم 80 درصد ان بازگشت در سایه متفقین

۹۶/۵/۲ ۲۰:۳۱

اگه رضا شاه بود، ولا تا حالا تاریخ ماروهم ترکیه ای ها میدیدن.

۹۶/۵/۲ ۱۰:۱۱

این یک حقیقت امپراطوری عثمانی یکی ازقدرتمندترین حکومت ها بود اما چیزی که منو متاسف میکن اینکه لقب خلفای مسلمانان روداشتن که هیچ شباهتی نه به مسلمانان داشتن نه کارهاشون شبیه به اسلام بود

۹۶/۵/۱ ۱۱:۵۷

آهای حسین ... تویی که میگیرم در کتب تاریخی هرودوت کوروش کبیر خونخوار توصیف شده خوب معلوم ...یونانی ها دشمن اصلی و رقیب ایرانیان بودن هرودو هم یونانی بوده و از کوروش که در جنگهایی بزرگ یونانیان مفسد و مزدور و شکست داده در کتب به بدی یاد میکنه

۹۶/۵/۱ ۱۱:۳۹

پس نظر من کو زود باشید رو سایت بزاریدش

۹۶/۵/۱ ۱۱:۳۲

اونی که گفتی امپراطوری عثمانی به کل خاورمیانه تسلط داشته کاملا معلوم یه کتاب تاریخی هم تا حالا نخودی امپراطوری عثمانی فقط در زمان سلطان محمد فاتح و سلطان سلیمان اول و تا حدودی هم سلطان مراد چهارم مقتدر و قوی بوده ولی بقیه پادشاهانشون مثل بایزید دوم که بدست چنگیز خان مغول اسیر و کشته شد و مثل سلیم احمق پسر سلطان سلیمان که همش در حال میگساری بود و در نهایت در حال خوشگذران با زنان توی حمام پاش به اجرا حمام گیر کرد و خونریزی مغزی کرد و به درک واصل شد یا مثل پسر سلیم اول مراد سوم که موقع شورش از ترس کشته شدن تو حرمسرا پیش زناشویی قایم شد و یا مثل سلطان محمد سوم پسره مراد سوم 19 تا از داداشای بیگناهش رو فقط به خاطره اینکه شاهزاده بودن کشت و با پر رویی تو اشعارش به خودش لقب عدلی میداد و توی هشت سال سلطنت ننگینش یک بار از زیر سلطه مادر جاه طلب و ثروت اندوزش صفیه سلطان بیرون نیومد یا مثل مصطفی اول که دیوانه بود و در عرض 3 ماه خزانه رو خالی کرد یا مثل ابراهیم اول که فقط عیاشی بلد بود و روزی 24 تا 27 بار زنا میکرد تا جایی که صدای یکی از نگهبان در اومد و ابراهیم هم سرشو زد و خودش به خاطر آمیزش زیاد دچار بیماری آمیزشی شد از پادشاهان دوران انحطاط و سقوط عثمانی هم دیگه نگه براون که ارزش گفتنم ندارن

۹۶/۴/۲۹ ۱۵:۵۴

فیلم خیلی قشنگیه

۹۶/۴/۲۷ ۰۵:۴۲

عثمانی با کشته شدن کوشم به پایان نرسیده تا ۱۹۴۵و پایان جنگ جهانی و فروپاشی عثمانی پابرجا بوده و هشت یانه سلطان به خود دیده.ولی از ماه پیکر سلطان به بعد انحطاط عثمانی شروع میشه و همچنین نقش زنها در دولت از بین میره.
در جواب دوست دیگر باید بگم خیر عزیزم حرمسرا رو شاهان ماهم داشتن که ناصرالدین شاه داستان داشته با این حرمسراش.
ضمنا جز دوره قاجار که البته این دوره ننگین هم طرفدارانی داره باید عرض کنم نادر شاه همچنین شاه عباس واقعا افتخار بودن.فتوحات بسیار داشتن.
بعد که کوروش هم که حقوق بشر رو طرح اولیش که در جاهای دیگر دنیا مسلما انسانهایی بودن که حتی حرف زدن بلد نبودن حقوق بشر وضع میکنه.درثانی جان مردم رو بخشید که امر نامتعارفی بوده در اون دوران که نشونه بزرگواری ایشان بوده.
در کل عرضم اینه هر عرفی در هر دوره ای تاریخی مردمان و شاهان ما بیشتر پایبند اصول نسبت به کشورهای دیگه بودن.
تاریخ روشنه خودتون تحقیق کنید تا به نتیجه برسید.
یاحق

۹۶/۴/۱۹ ۰۰:۱۰

شما حتماً ايراني نيستيديد متاسفم

۹۶/۴/۱۷ ۱۳:۰۳

شما را به خدا اینقدر دم از داشتن تاریخ پرافتخار نزنید ،تاریخ ایران پر است از جنایات و ستمکاری نسبت به هموطنان است جای دوری نرویم کافی است به زندگی پادشاهان جنایتکار و شاهدباز سلسله‌های صفویه و افشاریه و قاجاریه و ... بیندازیم برای این منظور شما را به خواندن کتاب نفیس و وزین و تاریخی رستم التواریخ دعوت میکنم. حالا کوروش که تا دویست سال پیش نامی از او در هیچیک از کتابهای تاریخی ایرانیان نیست حتی در شاهنامه فردوسی هم نامی از کوروش برده نشده،حقوق بشر را مراعات میکرده؟ که ساخته و پرداخته پان ایرانیستها میباشد بروید تاریخ هرودت و سایر کتب دوران کوروش را بخوانید تا ببینید چه جانور خون آشامی را تطهیر و تقدیس می‌کنید.

۹۶/۴/۱۳ ۱۷:۱۶

چی میگی شما بهترین فیلم بود

۹۶/۴/۱۳ ۰۱:۵۲

خیلی جالب وخواندنی بود

۹۶/۴/۱۲ ۲۱:۵۱

فیلم خوبیه

۹۶/۴/۱۲ ۲۱:۲۴

ما ایرانیها مغرور نیستیم بلکه بسیار خوبم هستیم ولی امید وارم روزی برسه که فیلمهایی از تاریخ ایران بسازند که بعضی ها که از تاریخ چیزی نمیدونن بفهمن ایران و ایرانی بودن چیه، ایران همونه که اولین حقوق بشر رو داشته و هزاران چیز دیگه که هیچ کشوری نداشته .هر کشوری پستی وبلندیهای داره الاننم تازه ما از سرپا شدیمه اگه مردم بخان همه چیز ممکنه .سریال ماه پیکرم خوبه برا خودشون منم ازش خوشم میاد آدمو سر گرم میکنه با مشکلاتشون

۹۶/۴/۱۲ ۰۳:۱۱

ما مغرور نیستیم تو میتونی نخونی ...

۹۶/۴/۱۱ ۱۵:۱۴

عشق من مراد بود بس

۹۶/۴/۱۰ ۲۲:۴۸

این سریال ذات واقعی زن رو ‌خیلی خیلی دقیق و خوب نشون داده. واقعا با زندگی‌ روزمره و بی رحمی هایی که زنها می‌کنن مپ ننی زنه. تنها فرقش اینه که اونا توی زندگی معمولی اتفاق میفته اینا توی قصر

۹۶/۴/۱۰ ۱۶:۵۷

عشق خودمه

۹۶/۴/۵ ۲۳:۵۲

واقعا که ترکیه ای ها یکذره تاریخ دارن به یه چیز هایی تبدیل می کنن که نگو از کاه کوه می سازن اونوقت ایران فقط یه معمای شاه میسازه ایران تمام تاریخش قشنگه و پیروزه اونوقت ما فقط در باره ی قسمت از تاریخ فیلم داریم حداقل درباره ی جاهایی که ما عثمانی ها و ازبکان رو شکست دادیم و... همونطور که تاریخش جذابه فیلم بسازیم

۹۶/۴/۵ ۰۲:۵۹

چه ربطی داره
این دیوونه بازیا چیه
دوس نداری نگاه نکن
تعصبی نباشید

۹۶/۴/۵ ۰۲:۵۴

از نظر من این فیلمی که در باره زندگینامه کوشم سلطان ساخته شده همه دروغ و فیلم نامه خیلی از جاهارا پاک کرده زیرا چون شایعه زیاد است برای مرگ و زندگی نامه کشم سلطان تازه اسم خیلی از پسرانش و دخترانش در سریال نام برده نشده است
من که مشکوکم هرکی موافقه کافیه

۹۶/۳/۲۸ ۱۱:۰۶

سریال عالی هست

۹۶/۳/۲۷ ۱۳:۴۴

دراینکه زنها همیشه پشت پرده بوده و هستند بخصوص زنان ترک شکی وجود ندارد و من زنی مثل کوشم را تحسین میکنم ولی متاسفانه عثمانی ها دشمن ما بودند.بهر حال اگر امکان نمایش فیلمی درباره کورش کبیر وجود داشت عالی میشد زیرا او فردی قدرتمند و انسان دوست بود.هر سرزمینی را فتح میکرد نه تنها مردمش را اسیر نمیکرد و نمیکشت بلکه آنها را در دینشان آزاد میگذاشت.

۹۶/۳/۲۴ ۱۲:۲۸

ما ایرانی ها چقد مغرور و نژاد پرستیم
بعضیا فقط بلدن عیب بذارن توهین کنن
خب عزیزم تاریخت بلند پادشاهت قدرتمند اصلا ایران پاک و بی مثال
حالا چی هستی؟
بجای اینکه بشینی حرص بخوری چرا ترکیه همچین سریالی ساخته
تاریخ کشورتو بساز و رو پرده ببر و به دنیا معرفی کن. اگرم عرضه شو نداری پس فراموش کن در گذشته کی بودی و تاریخی داشتی
ضمنا پادشاه بیگناه و معصوم وجود نداره
همه ی پادشاها حریص قدرت و خونخوار بودن. همه حرمسرا داشتن و بعضیاشون از شهوت رانی زیاد مردن و خاک شدن.
نمیشه که تا هر کشوری فیلم تاریخشو میسازه و پخش میشه ایرانی ها بریزن تو شبکه های اجتماعی فحش بون و چنان تکذیب کنن که انگار تو همون دوران تاریخی زندگی میکردن و با چشمهای خودشون شاهد ماوقع بودن.
نمیشه که کره فیلم میسازه دروغه
ترکیه دروغ
هند دروغ
آقا همه دروغ میگن
فقط تاریخ ما که داره تو صفحات کتابای تاریخیمون خاک میخوره راسته

۹۶/۳/۲۴ ۰۴:۵۵

دروغ نگو عزیزم کوشم عشق منه

۹۶/۳/۲۴ ۰۴:۴۷

عععععععععششششششششققققققققمممممممم کوشم سلطان

۹۶/۳/۲۰ ۰۱:۱۲

سلام دوست عزيز
اين واقعيت هست و جاي تاسف هست كه بعضي از دوستان اين واقعيت رو قبول ندارند ايران با قدمت ٣٩٠٠ سال قبل از ميلاد رتبه نخست رو در جهان به عنوان بيشترين قدمت تاريخي رو داره
زنده باد ايران و ايراني

۹۶/۳/۱۸ ۰۴:۰۳

من این سریال رو خیلی دوست دارم.چیزی که در مورد این سریال برام مهمه حضور قدرتمندانه زنان در حکومتهاست.و اینکه یه زن تا چه اندازه میتونه قدرتمند و با ارزش باشه.

اخبار روز