کد خبر: ۹۸۷۴۱
۵۴۱ بازدید
۱۹ دیدگاه

قائم‌مقام شورای نگهبان:

نماینده میانه در مجلس در انتخابات میان‌دوره ای ۱۴۰۰ انتخاب می‌شود

۹۹/۶/۲۱
۱۸:۳۷

سیامک ره‌پیک قائم مقام شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، به بیان جزئیات روند برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس یازدهم شورای اسلامی که در 10 حوزه انتخابیه لنجان، سمیرم، کرج، اشتهارد و فردیس، دهلران، دره‌شهر، ‌ آبدانان و بدره، اهواز، باوی، حمیدیه و کارون، زنجان و طارم، بیجار، کرمانشاه، اسلام آباد غرب و دالاهو و کردکوی، ترکمن، بندر گز و گمیشان در حال برگزاری است، پرداخت و اظهار داشت: مجموعا انتخابات آرامی برگزار شد و تخلفی هم که تخلف مهمی باشد برای این که سازوکار خاصی برای آن لازم باشد استفاده شود، نبوده است.

وی افزود: گزارش‌های معمولی به دست ما رسیده که خیلی مورد خاصی نداشته است.

ره‌پیک در پاسخ به این سوال که این جزئیات گزارشات واصله چه بوده است؟ ‌ گفت: گزارش‌هایی معمولا درباره تخلفات معمولی که انجام می‌شود و به ما ارسال می‌شود که ممکن است درباره موارد تبلیغاتی باشد اما مورد قابل توجهی نبوده و در حدی بوده که به ما گزارش دادند.

قائم مقام شورای نگهبان در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: به صورت کلی در حوزه‌های که انتخابات در حال برگزاری است، رأی‌گیری به آرامی و بدون مشکل ویژه‌ای در حال انجام است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره آمار مشارکت مردم در حوزه انتخابیه مشخص گفت: در حال حاضر هنوز خیلی روشن نیست که مثلاً درصدی بخواهد اعلام شود، اما به صورت کلی و به طور طبیعی با توجه به این که هم مرحله دوم بوده و هم شرایط خاصی بر کشور حاکم است ممکن است مشارکت خیلی فوق‌العاده نباشد اما در حال حاضر نمی‌توان ارزیابی کرد.

ره‌پیک بر همین اساس اضافه کرد: ‌ باید برای مشخص شدن میزان مشارکت مردم تا پایان زمان انتخابات صبر کرد؛ چراکه در برخی مناطق با توجه به شغل مردم آن منطقه احتمالا بعد از ظهر و عصر مشارکت بیشتری داشته باشند.

قائم مقام شورای نگهبان همچنین در خصوص وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شعب مختلف انتخابات تصریح کرد: گزارش کلی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی خوب بوده اما در باره این موضوع برخی گزارشات بوده که در برخی شعب به صورت کامل رعایت نشده ولی به طور معمول و مجموعا رضایت بخش بوده و اعضای شعبه رعایت کرده و مردم نیز نسبت به این موضوع مهم هوشمندانه عمل کرده‌اند.

قائم مقام شورای نگهبان در بخش پایانی سخنانش در پاسخ به سوالی درباره تعیین تکلیف حوزه انتخابیه میانه و رد صلاحیت یکی از کاندیداهای این حوزه اظهار داشت: درخصوص انتخابات و تعیین تکلیف برای حوزه انتخابیه میانه قرار است انتخابات میان‌دوره‌ای که با انتخابات 1400 و ریاست جمهوری مصادف می‌شود برگزار شود.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۶/۲۳ ۱۷:۰۷

ممنون از مطلب حقوقی و کاملتان؛

بنظر میرسد که همین فرآیند تثبیت شده است و

"آخرین اخبار واصله حاکی از برگزاری انتخابات مرحله دوم در حوزه انتخابیه میانه میباشد که مابین آقایان بهنام صفایی و سیدمرتضی حسینی در سال 1400 برگزار خواهد شد"

۹۹/۶/۲۳ ۱۷:۰۰

فکرکنم دوباره همچی از اول بشه

۹۹/۶/۲۲ ۲۲:۵۰

✔️توجه ⭕️

طبق نظر حقوقدانان وکارشناسانِ امرِ انتخابات، از آنجایی که ماده ۹ قانون انتخابات مصوب تاریخ ۱۳۷۸/۹/۷ تصریحا میگوید:
«چنانچه در مرحله‌‏اول برای یک یا چند نفر از داوطلبان، حداقل یک پنجم آرا حاصل نگردید، انتخابات دومرحله‏‌ای خواهد شد؛ بدین معنی که از بین نامزدهایی که حداقل یک پنجم آرا را در مرحله ‏اول به‏‌دست نیاورده‌‏اند، فقط به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از بین کسانی‏‌که بیشترین آرا را در مرحله‏ اول داشته‌‏اند، در انتخابات مرحله‌‏دوم شرکت می‏‌کنند»

♦️↙️ پس جوهره و ذات «دور دوم» انتخابات مبتنی بر رقابت ‌۲ نفر برای یک کرسی و همینطور ۴ نفر برای ۲ کرسی میباشد ، بدین ترتیب انتخابات دور دوم تفاوت کاملا ماهوی و حقوقی با اتنخابات میاندوره ای دارد.
بنابر این ؛ عنصرِ زمان در ماهیت برگزاری ان تاثیری ندارد؛ یعنی انتخابات دور دوم چه در تاریخ ۹۹/۱/۲۹ برگزار می شد و چه در تاریخ ۹۹/۶/۲۱ و چه در تاریخ ۱۴۰۰/۳/۲۸ (همزمان با ریاست جمهوری ) و کلا هر تاریخ دیگری برگزار شود، با همان ماهیت (یعنی رقابت فقط ۲ نفر برای یک کرسی (و به اصطلاح؛رقابت دوبرابری) با همان فرمول وماهیت انجام خواهد گرفت.

💢🖌💢🖌💢🖌💢

۹۹/۶/۲۲ ۱۵:۵۱

بنده عاشق جناب کاپیتان شهبازی هستم واز ایشان درخواست دارم درصورتی که قانون اجازه دهد درانتخابات شرکت کنند

۹۹/۶/۲۲ ۱۳:۲۴

دکتر؟ ناواخ دوکتور شدن که ما نفهمیدیم؟

۹۹/۶/۲۲ ۰۹:۴۴

آیا فرماندار بومی کاندیدای خاص را موظف به تنظیف شهر و شهرستان از دیوار نوشته ها خواهد کرد؟

۹۹/۶/۲۲ ۰۰:۴۰

آخرین اخبار واصله حاکی از برگزاری انتخابات مرحله دوم در حوزه انتخابیه میانه میباشد که مابین آقایان بهنام صفایی و سیدمرتضی حسینی در سال 1400 برگزار خواهد شد.

۹۹/۶/۲۲ ۰۰:۳۳

نفرات سوم و چهارم؛

رقابت بین حسینی و صفایی خواهد بود.

۹۹/۶/۲۱ ۲۳:۱۴

سکوت مسوولین نشان ضعف علمی ایشان است

۹۹/۶/۲۱ ۲۳:۰۷

مهندس جان اگر فرماندار شهرستان غیر بومی بود مسئله حل میشد بابا ول کنید بگذارید مسؤلین بومی ویا غیر بومی کارکنند مشکل فقط همینه

۹۹/۶/۲۱ ۲۲:۱۲

فعلا فرمانداری موضع رسمی اعلام نکرده، دو حالته:
یا فرمانداری مخالف لغو انتخابات بوده یا اهمیتی ندارد که شهروندان از ماوقع باخبر شوند.
ان شاء الله که مورد دوم باشه

۹۹/۶/۲۱ ۲۱:۴۵

فکر کنم چون مسول اعتبارات کمیته امداد بود اعتبار تموم شده بود.

۹۹/۶/۲۱ ۲۱:۴۴

◀️ مصطفی سالاری یکشنبه از سوی رئیس جمهور رسما به عنوان گزینه پیشنهادی #وزارت_صمت به مجلس معرفی می‌شود

🔹سالاری ۴۴ ساله مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، استاندار سابق گیلان و بوشهر و دکترای حقوق عمومی از دانشگاه تهران است/انصاف نیوز

۹۹/۶/۲۱ ۱۹:۵۴

آیا فرماندار بومی کاندیدای خاص را موظف به تنظیف شهر و شهرستان از دیوار نوشته ها خواهد کرد؟

۹۹/۶/۲۱ ۱۸:۵۹

سلام و خداقوت

دلیل رد صلاحیت دکتر شامی چی هست؟

و اینکه بااین وضعیت در انتخابات میان دوره رقابت بین نفرات سوم و چهارمه یا نه از دوباره همه چی از اول شروع میشه؟

باتشکر

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز