کد خبر: ۱۰۵۷۸۰
۱۲۶۴ بازدید
۱۶ دیدگاه (۱۵ تایید شده)

خیانتی که به میانه شد ؛

دفن نا مهربانانه دهقان فداکار

۱۴۰۰/۱/۲۸
۱۹:۳۷

 

خیانتی که به میانه شد!

دفن نا مهربانانه دهقان فداکار

در موضوع نصب تندیس دهقان فداکار در   کرج ، باز یک داغ دیگر بیدار شد! انهم وضعیتی که در دفن دهقان فداکار  " قهرمان ملی " پیش امد و خسارت بزرگی که به شهرستان زد ، هنوز معلوم نشد کدام" مسئول" مانع دفن ایشان در یک آرامگاه شد که میتوانست محل گردشگری و درامد برای شهرستان باشد  و هم  یاد و اسطوره ی فداکاری زنده نگه دارد .

جالب آن مسئول هم  از عمل خود واهمه داشت هیچوقت خود را معرفی نکرد چون میدانست چه خیانتی کرده است!!

اگر دقت کرده باشیم اکثر مشاهیر و ادبا و دانشمندان بزرگان میانه ای پس از مرگ در سرزمین های دیگر  دفن شدند حتی در مصر ! برایم سوال بود چرا انها به مانند سایر مشاهیر معروف کشورمان در زادگاه خود دفن نشدند! اکثریت در غربت ترجیح دادند. 

دهقان فداکار جزو معدود مشاهیر ما بود که خواست در میانه دفن شود اما من انجا واقعیت فهمیدم چرا دیگر مشاهیر گذشته مان نخواستند در میانه دفن شوند ! بواقع رفتار خوبی در قبال ایشان نشد در نهایت گمنامی در امامزاده اسماعیل دفن شد تا در سایه باشند فراموش شوند  .  اگر دهقان فداکار ملقب ریزعلی خواجوی یا اسم دیگرش  در کرج و... دفن شده بود  امروز دارای یک ارامگاه بود و محل گردشگری .دریغ که ما رفتار خوبی با مشاهیرمان نداشتیم .

امروز میفهمم چرا اکثریت انها دوست دارند در غربت بمیرند اما در وطن زادگاهشان دفن نشوند! ان خیانت ان مسئولی که مانع دفن این قهرمان ملی در یک ارامگاه جدا شد که باعث خسران به شهرستان میانه و شخصیت ملی دهقان فداکار شد هرگز فراموش نخواهد شد !   

ارج به دهقان فداکار بیشتر منظور نمادین به ارج فداکاری همیاری کمک نوعدوستی بود تا در یادها بماند اما مسئولان ما همیشه تعابیر وارونه کردند  مثل یادمان اتش نشانان پلاسکو ، یعنی بیشتر عمل انساندوستانه زنده ماندن یادش، میان مردم مهم بود . یعنی بیشتر هدف گرامی داشتن ان عمل انساندوستانه هست.

در روزگاری هستیم  که مردم اکثریت تماشاگر هستند  و در حوادث دوربین موبایل خود در می اورند تا فیلم بگیرند اگر در زمان حال بود هر کداممان میگفتیم گرفتن فیلم  صحنه تصادف قطار از نظر لایک اینستاگرام یوتیوب چقدر بالا هست  ، اما ما یک قهرمان ملی میانه ای  داشتیم که بجای تماشاگر بودن ، به کمک قطار رفت انسانیت را ترجیح داد  اما دریغ که قهرمانان و اسطوره ها  مال زمان گذشته اند !  

بقول نیما یوشیج 

ای آدم ها که بر ساحل نشسته شاد و خندانید! یک نفر در اب دارد می سپارد جان.

با انکه ان مسئول خواست قهرمانی و فداکاری دفن و فراموش شود .

اما دهقان فداکار در قلب همه ما هنوز زنده هست .

 

ارسالی شهروند میانه ای

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۱/۳۱ ۱۴:۵۲

در جلسه بنا به پیشنهاد یکی ازاعضا مصوب شده بود در فضای سبز ترمینال قدیم دفن گردد واکثراعضا با این پیشنهاد موافقت کردند ولی روز تششیع ناباورانه به طرف امامزاده تشییع گردید ودر انجا دفن شد بعد معلوم شد بنا به تصمیم کسی بود که خود را مسئول فرهنگی شهرستان میداند وهیچ اعتنا واحترامی به تصمیم جلسه نکرده وخود را فعال مایشاء میخواند وچون روحیه تندی دارد کسی هم اعتراض میکرد فایده نداشت

۰۰/۱/۳۰ ۱۵:۵۴

البته بعضیها میدانند واکثریت نمیدانند واگر برایشان توضیح هم بدهی نه باور میکنند ونه درک میکنند

۰۰/۱/۲۹ ۲۲:۲۴

واقعا شما نمیدونید چرا قرار نیست ما به مشاهیر و ادبا و شعرای خود نبالیم و آنها را در کتابهایمان و در خیابان‌ها و مکانهایمان.... نبینیم؟؟! وبجای آنها از مشاهیر و شعرای کویری برای نامگذاری استفاده کنیم

۰۰/۱/۲۹ ۱۵:۱۱

این که در امامزاده دفن شده ارزش و مقام زیاد دارد یا ندارد حرف ما این نیست همه چیز را به دید معنوی نگاه نکنید ما میگیم اگر یک مکان دفن می شد که موجب مراجعه گردشگر می شد می توانست در آینده به یک مکان فرهنگی تبدیل شود که متاسفانه برخی نمی خوان توی این شهر چنین مکان هایی به وجو آید.

۰۰/۱/۲۹ ۱۳:۲۰

باسلام پیشنهاد شد در کنار آرامگاه شهید انصاری داخل راه آهن دفن شود ولی بی تدبیری بعضی از مسولین باعث عدم حصول شد

۰۰/۱/۲۹ ۱۳:۰۴

تندیس ونمادمرحوم چه ربطی به محل تدفین دارد.
مهم زنده نگه داشتن یادانسانهاست.
شمادرس ازبرعلی رابه کتب درسی برگردانیدکاربس بزرگی ست

۰۰/۱/۲۹ ۱۱:۵۹

متاسفانه در شهر ما کسانی که هیچ درک و فهمی از فرهنگ و ادب ........ندارند حکومت می کنند که جز بد بختی و شرمساری عاید این شهر ندارند خدا آخر و عاقبت همه ی مارا ختم بخیر کند

۰۰/۱/۲۹ ۱۰:۵۷

تا انجا عقل وفکر ادمی راهمیدهد امکان ندارد که خانواده مرحوم دفن در امامزاده را اصلا به فکرشان خطور کرده باشد

۰۰/۱/۲۹ ۱۰:۰۷

باسلام
همانگونه که مستحضرید در آن زمان شورای شهر تلاش زیادی کرد که دهقان فداکار در پارک لاله جنب ساختمان شورای شهر دفن شود حتی قبری هم کنده شد.عکسها موجود هست ولی متاسفانه بی تدبیری برخی مسئولین موجب شد در امامزاده دفن شود!از لحاظ گردشگری بهترین جای دفن پارک لاله کنار جاده ترانزیت ویا داخل راه آهن بود.

۰۰/۱/۲۹ ۱۰:۰۱

باسلام البته انروزها بنده حدسم این که اقای ازبرعلی در محوطه راه اهن جلوی چشم مسافران راهاهن دفن خواهد شد بایک قبر ساده وکم هزینه ولی بسیار نمادین وچشمنواز وسمبلیک نظیر قبررحیدر علی اف در باکو ولی در کمال حیرت در امامزاده در خالیکه ایشان مرد مذهبی نبود واین یک خیانتی به میانه بود ولی بنده در مراسم اولین پنجشنبه ایشان به امامزاده رفتم وکلا پانزده تا بیست نفر انجا بودند وانجا بود که ایچیم ایچیمی یدی واحساس شرم کردم چون مرحوم ازبرعلی نه دارای ملک واملاک متعدد بود ونه فامیلهایش دکتر مهندس بودند پس نباید فقط از مسیول گلایه کرد مردم هم مقصرند

۰۰/۱/۲۹ ۰۹:۲۷

اون خیانت فراموش نشدنی است.
مردم میانه بی خیال اند

۰۰/۱/۲۹ ۰۹:۲۲

خیلی از ادما ارزوشونه در کنار بارگاه امام و امام زادگان دفن بشوند ولی خوب ساختن تندیس ارامگاه اختصاصی یک چیزی دیگست حرفتون متین و صحیح بود.

۰۰/۱/۲۹ ۰۸:۳۱

طبیعت و خاک یک سرزمین را رها کنید تا زمانی که انسانهایی که در آن خاک زندگی می کنند قدر و منزلت همدیگر را ندانند آن سرزمین محل سکونت نیست !

۰۰/۱/۲۸ ۲۳:۱۲

تا اونجا که من اطلاع دارم خانواده مرحوم خودشان خواستند در محل امام زاده دفن بشه وگر نه اگر با مسولین بود چندین جا برای خانوادهشان پیشنهاد شده بود مثلا راه اهن تهران میانه تبریز ووووووو که خانواده شان کفتند در محل فعلی دفن بشه

۰۰/۱/۲۸ ۲۰:۴۴

کار که هولهولکی بشه همین میشه. عزیزان وقت داشتند قبل از مرگ ایشان تصمیم بگیرند نه وقتی که میت رو زمین مونده بخوان فکر کنن

اخبار روز