کد خبر: ۱۰۶۸۲۲
۸۷۶ بازدید
۲۱ دیدگاه

کوره آجرپزی میانه یکی از خاطره انگیزترین نمادهای میانه در آستانه حذف

۱۴۰۰/۲/۲۵
۱۰:۰۲

بنا بر اطلاعاتی که به صدای میانه رسیده است، برج معروف کوره آجرپزی میانه که یکی از زیباترین صحنه های معماری در سمت راه آهن است و باید در چند دهه دیگر مانند کوره آجرپزی تبریز در فهرست آثار ملی ثبت گردد، به زودی با لودر و بولدزر با خاک یکسان خواهد شد! امیدوارم مسئولین ذیربط به مردم پاسخی شفاف داشته باشند.

مسلما هر میانه ای هنگام مسافرت با قطار شاهد کوره آجری پزی واقع در کنار خطوط راه آهن سراسری بوده و شاید هم آرزوی آن را داشته که کاش روزگاری دگرباره ، فقط یکبار شعله های این کوره گرمی بخش صنعت دیرین و کهن آجرپزی سنتی میانه  را می دیده است.

کوره های آجرپزی بیشتر به سه نوع کوره های تنوره ای که یکی از قدیمی ترین کوره های آجرپزی در ایران،  کوره های هوفمان به شکل حلقه ای (دایره ای) و حلقه کشیده(بیضوی ) هستند و معمولا روی سطح زمین و یا پائین تر از سطح زمین  ساخته می شوند و کوره های تونلی که از جدیدترین نوع کوره ها می باشند که امروزه در اواسط مسیر جاده میانه-زنجان شاهد فعالیت این نوع کوره هستیم. نوع کوره میانه از نوع کوره های هوفمان به شکل حلقه ای (دایره ای) می باشد. به مرور زمان و  نیازهای جدید به مواد ساختمانی سبک و مقاوم تر ، کاربرد آجرهای سنگین قدیمی از میان رفته و این کوره دگر روی گرمی بخود نمیبیند. متولیان امر میراث فرهنگی  بقایا و آثار بجا مانده از سالهای دور و دراز را در جهان ،  با در نظر گرفتن شاخص های خاص رشته میراث فرهنگی و تاریخ و همچنین لوازم و آثار موجود از آنها در صورت داشتن ویژگی های تاریخی این میراث  را تبدیل به میراث تاریخی  کرده و سندی زرین بر برگ تاریخ  و  هویت وجودی آن منطقه می افزایند.

حال اگرچه این کوره  بظاهر کم ارزش را نتوان در فهرست آثار تاریخی بشمار آورد، اما شاید امروز  بتوان  با مرمت بخش هایی ترک خورده  دودکش آن، حصار کشی و مرمت و حفاظت از  تونل های آجرپزی اش ، از تخریب توسط عوامل طبیعی و انسانی جلوگیری بعمل آورد و توانست  در آینده ای  نه چندان دور ، این نماد صنعت دیرین آجرپزی در میانه را به فهرست آثار تاریخی این خطه از ایران زمین افزود.

این بنای حدوداً 60 ساله، با ارتفاع 30 متر و با قطر 3 متر در کف و کمتر از 1 متر در انتها، در اوایل دهه 40 توسط رسول تقی پور راه اندازی شد. برای اطلاعات بیشتر به لینک قدیمی سایت صدای میانه (لینک) مراجعه کنید.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۰/۲/۲۶ ۱۶:۰۳

با سلام و تشکر از کانال محترم صدای میانه که واقعا صدای اهالی میانه هستند

مسئولین محترم توجه کنند که شهر میانه ارث پدرتون نیست که هر بلایی خواستید سرش بیارید به جای تخریب کوره آجر پزی لطف کنید و قسمت هایی از شهر که در اثر بی توجهی شما از بین رفته یا پروژه های نیمه تمام رو درس کنید.

۰۰/۲/۲۶ ۱۰:۳۱

لطفاً به فهرست آثار ملی ثبت شده مراجعه کنید. دهها کوره آجرپزی به عنوان اثر ملی ثبت شده است. از همین کوره میانه هم قدیمی تر یا بلندتر یا خاص تر نیست. عکس زیر را ببینید که کوره ای مشابه کوره میانه است اما در ملایر، کوتاهتر از کوره میانه و هم سن با بنای میانه است اما ثبت ملی شده است. اگر واقعاً به اینجانب اعتماد دارد، به این حرف بنده نیز اعتماد کنید وگرنه جدل نکنید. بحث فقط سر اثر زیبا یا قدیمی نیست. مگر مخروبه کاروانسرای عباسی کنار پل دختر را که سالها به عنوان پاسگاه یا مخروبه ای کنار پاسگاه بود نمی بینید؟ چرا یک اثر تاریخی 400 ساله را کسی خبر ندارد؟ خود شما آن را دیده اید؟ یا ترمیم و مرمت 22 پل (شهر ـ قطار) را مگر نمی بینید که چقدر با بی سلیقگی و بی اطلاعی مرمت شده است؟ مگر درد شهر ما یکی دو تاست؟:

میل کوره‌های آجرپزی ملایر در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود

کوره آجرپزی 35 متری ملایر با عمر 50 تا 60 ساله ثبت ملی شد

۰۰/۲/۲۶ ۱۰:۰۹

واقعا قیراخداقالانسان تاسف سنه ، شاید 2 کلاس سواد داری در یک زمینه ای زمین و زمان را به هم میدوزی.

۰۰/۲/۲۶ ۰۹:۲۷

باعث شگفتی است که کسی مثل شما که خود داعیه دار آگاهی و دانش است چنین حرفی بگوید
خانه های قدیمی با معماری های منحصر به هر یک از دوره های تاریخی دارای ارزش مطالعاتی و آیینه ای از سبک زندگی و شیوه سکونت در شهرها و آبادی ها در هر دوره هستند و ارزش حفاظت و بازدید دارند مقایسه آنها با کوره آجرپزی قیاس مع الفارق است

۰۰/۲/۲۶ ۰۱:۰۱

غیر ممکنه یک میانه ای همچین نظری نسبت به تخریب همچین اثر قدیمی ۷۰ساله داشته باشه،شما بااین نظرتان یا میانه ای نیستین و یا از مسعولین شهرین،یا حداقل مثل مسعولین فکر میکنید.چون اونا هم  مثل جنابعالی پرمدعا تشریف دارند،ولی درمقام عمل پووووف

۰۰/۲/۲۵ ۲۱:۴۵

باید گفت : هم جز آثار معماری است و هم جز آثار فرهنگی وتاریخی است، طرز فکرت غلط است ، بخاطر پول چه فکر هایی می کنی !!! وا اسفا وا اسفا چه موجوداتی با چه طرز فکر ی در بین ما زندگی میکنند .

۰۰/۲/۲۵ ۲۱:۳۴

متاسفم که مخ ات هم از این توده اجر انباشته شده ،شما تمام مهندسین میانه را جمع کنید اگر توانستند مثل آن را بسازند.

۰۰/۲/۲۵ ۱۸:۰۹

واقعا چیزی جز تاسف نمیشه گفت در برابر این طرز فکر

۰۰/۲/۲۵ ۱۶:۱۲

لطفاً این خبر را بخوانید و تصویر را ملاحظه فرمایید: شهرداری مراغه یک خانه شخصی را با بودجه شهرداری می خرد و آن را بازسازی کرده و به عنوان گنجینه تاریخی، حفظ می کند. در همین شهر مراغه 40 خانه ثبت ملی شده است ولی در میانه حتی 1 خانه نیز ثبت ملی نشده است. حتی 1 خانه:

خانه تاریخی خیابانی در مراغه ثبت ملی شد

یعقوب طالبی رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه گفت: خانه خیابانی مربوط به حدود 80 تا 90 سال پیش است. این خانه با مساحت حدود 350 متر مربع از بناهای ثبت حفاظتی مراغه است که پس از اتمام مراحل مرمت به بنیاد عبدالقادر مراغه ای تبدیل می شود . رئیس میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه خاطرنشان کرد  : خانه تاریخی خیابانی مراغه به خاطر به کارگیری تزئینات کاشی در نمای بیرونی از خانه های زیبای تاریخی در این شهر محسوب می شود . طالبی افزود : شهرداری مراغه این خانه قدیمی را  با هزینه  بیش از 3 میلیارد ریال  از صاحبان آن خریداری کرده است .

بافت تاریخی مراغه جزو 10 بافت تاریخی ارزشمند در کشور است و تا کنون  40 خانه تاریخی برای ثبت شناسایی شده است .

 

۰۰/۲/۲۵ ۱۵:۵۱

مخالف تخریب هستم باید ملک میراث فرهنگی خریداری می کرد

۰۰/۲/۲۵ ۱۵:۳۸

طرز فکر شما صحیح نیست. شهرهای دیگر به عنوان سمبل شهرنشینی، یک یا چندین خانه قدیمی شخصی را می خرند و به عنوان نماد معماری قدیمی حفظ می کنند. این کار از نظر شما غیرعقلایی است چرا که هم خانه، یک ملک شخصی است و هم قدمت آن خانه، زیاد نیست و تنها 40-50 سال از قدمتش می گذرد.

این کوره بلند در یک نقطه زیبا و خالی از ساختمان در دیدرس هزاران مسافر راه آهن و جاده های روستایی و جاده متصل به شهر است و این معماری، با توجه به صنعتی شدن آجرپزی؛ برای نسل بعدی کاملاً نامفهوم خواهد بود و چه خوب است میراث فرهنگی این ملک کشاورزی را از مالک شخصی خریداری می کرد و آن را حفظ می کرد.

۰۰/۲/۲۵ ۱۵:۲۵

عوض تخریب ،فکر ساخت و ساز جاده ای که کندن و مونده باشن،خجالتم خوب چیزیه میانه مثل خونه ی بی صاحبه که هر کی میتونه وارد بشه تخریب کنه بره،خاک بر هر سر مسولی که بی عرضه باشه.

اگر بودجه ندارین لااقل میزاشتین مثل قبل میموند چرا بدترش کردین

۰۰/۲/۲۵ ۱۴:۴۵

میانه اداره میراث فرهنگی ندارد بخاطر همین بناهای تاریخی روز به روز به افول می روند.

۰۰/۲/۲۵ ۱۴:۴۴

تخریب این بنا شبیه تخریب بناهای عراق به دست داعش است.

۰۰/۲/۲۵ ۱۴:۰۹

بسیار کودکانه نوشته اید. متاسفم برای فضای رسانه ای میانه که تا این حد تنزل یافته.
این توده آجری واجد هیچ ارزش معماری، تاریخی، طبیعی یا اجتماعی نیست، تنها یک کارگاه معمولی آجرپزی بوده و یادآور یک روش تقریباً منسوخ شده تولید آحر است که نمونه اش در همه جای ایران وجود دارد و هیچ وجه منحصر به فردی هم ندارد. کدام ارزش خاص مادی یا معنوی در این بنای معمولی سراغ دارید که اینگونه برای آن مرثیه سرایی کرده اید؟
در جواب اون همشهریان محترمی که نوشتن مسئولین نذارن تخریب بشه و مرمت کنند و این حرفها، عرض می کنم؛ برارد؛ یا خواهر محترم این یک ملک شخصی و مسئله ا ی کاملا شخصی است و هیچ شاخصی که ناقذ حقوق مالکانه صاحب ملک باشد وجود ندارد و صاحب ملک و سازه برای هر تصمیمی در مورد مایملک خود مخیر است، مسئولین به استناد کدام قانون مالک را خلع ید کنند و برای توده آجری معمولی و عادی برنامه احیا و حفاظت بگذارند.
فضای مجازی هم دنیایی شده، واقعاً.....

۰۰/۲/۲۵ ۱۳:۴۳

متاسفانه بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی شهرستان توسط عوامل طبیعی و انسانی نابود است و کسی هم بفکر مراقبت، مرمت، تبلیغ جهت جذب گردشگر و.... نیست. از سایت صدای میانه بابت گوشزد این موضوع خیلی سپاسگزارم، امیدوارم مسئولان ذیربط به مسئله نگاه ژرفی داشته و نسبت به یادمانه های شهرستان تعصب داشته باشند. 

۰۰/۲/۲۵ ۱۲:۰۴

واقعا موندم،چه کسانی دارند شهر مارو میگردونند.خدایا مارو از شر اینها مصون بدار.اخه چرا باید بجای مرمت و تعمیر کوره،بخوان تخریبش کنند.هزینه تخریب و اواربرداریش بیشتر از مرمت اون هست،خب دوتا کارگر با یک بنا با ۴۰تا سیمان یک کامیون ماسه یک کامیون اجر،هزینه مرمت اونه،ولی اواربرداری برج ۳۰متری۴۰تراکتور اوار هست،که هر تراکتور ۲۰۰هزار تومنه.خب بجای پول دادن به اواربرداریش تعمیرش کنند

۰۰/۲/۲۵ ۱۱:۰۸

مخالف تخریب هستم

۰۰/۲/۲۵ ۱۱:۰۴

چرا میخوان تخریبش کنن

۰۰/۲/۲۵ ۱۰:۲۳

تخریب بشه فاجعه است . بیایید دست به دست هم بدهیم جلوی این کار را بگیریم

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز