کد خبر: ۱۲۶۱۵۰
۱۲۳۸ بازدید
۲۷ دیدگاه (۲۷ تایید شده)

کمپین پذیرایی *فقط آب* در مراسم ختم و ترحیم و لغو پذیرایی ناهار و شام

۱۴۰۱/۱۱/۲
۲۳:۴۷با درود فراوان و ارادت خدمت همه دوستان درگروه

جهت یادآوری و اطلاع رسانی 
کمپین پذیرایی *فقط آب* در مراسم ختم و ترحیم و لغو پذیرایی ناهار و شام توسط بازماندگان و نخوردن غذا که  درمجالس ترحیم که باب شده و وهمچنین عدم نصب پارچه و بنر های زیاد و.......توسط مهمانان .وشرکت کنندگان .‌.

کمپین نه به غذا خوردن در مراسم ختم ونه به بسته هائیکه باب شده ودرمجالس ختم میدهند ونیز نه به پارچه ها و بنرها راه بیندازیم.

همشهری گرامی ؛ بیایید با هم این رسم های غلط را در جامعه ریشه کن کنیم ...

انسانی تر است  که  همسایه‌ها و فامیل‌ها تا چند روز در منزل خود غذا پخته و برای خانواده عزادار ببرند که متاسفانه در جامعه ما به این شکل اشتباه تغییر یافته که خانواده عزادار علاوه بر غم و غصه‌ی فقدان عزیز از دست رفته ، همزمان باید به فکر تدارک پذیرایی از مهمان‌ها هم باشند که با وضعیت اقتصادی فعلی برای بسیاری از خانواده‌ها بار مضاعفی است که باید در آن شرایط بحرانی به دوش بکشند ، حتی اگر مشکل مالی هم نداشته باشند بار روانی تدارک دیدن و آبرومند ظاهر شدن در انظار هم در آن شرایط یک بار اضافه است ، علاوه بر این از نظر انرژی ، خوردن غذایی که با این شرایط روحی و گاهی هم با نارضایتی ، تدارک دیده شده ، برای سلامتی می‌تواند مضر باشد.

با نخوردن غذا در این مراسم ، به تدریج این قضیه عمومیت پیدا می‌کند و انگیزه تدارک غذای مراسم ترحیم کاهش یافته و به مرور این رسم برچیده می‌شود و دعای خیر خانواده‌ای که مشکل مالی دارد شامل حال خواهد بود.
خدا را شکر سطح سواد جامعه آنقدر بالا رفته که تقریبا همه می‌دانند که روان فرد متوفی به انرژی معنوی مثبت نیاز دارد نه غذاو. ..
از خودمان شروع کرده ، و آن را تبدیل به یک فرهنگ کنیم ....

 لطفاً در صورت موافقت و صلاحدید در گروهها پخش کنید
تا کمپین غذا نخوردن و پذیرایی کنسل ، در مراسم ختم به راه بیفته ... و حتی هرکس به اندازه وسع و توانش هرچند کم به خانواده عزادار کمک مالی کنه...

بیاییم باهم تلاش کنیم که این رسم غلط را ریشه کن کنیم

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۱/۱۱/۹ ۱۹:۵۰

عالی ترین متن این کمپین بسیار زیبا وکاربردی سپاس

۰۱/۱۱/۹ ۱۸:۳۴

ممنون از سایت صدای میانه که این متن ا منتشر شد کسکیه عزیزش را از دست میدهد علاوه فشاری روحی فراوان که معمولا اتفاق غیر منتظره است فشاری اقتصادی نیز با رسوم غلط اضافه شده وحتی به توصیه‌های دینی هم نمیتواند عمل کنند از جمله مانندن بر سر مزار بعد از دفن وتسکین الام خود مجبور است سریعا به منزل و دم در برود از انجا راهی هتل شود واین فشار مضاعف معمولاً بر روی فرزند ارشد متوفی است مراسم مسجد دوباره دم در وشام غربیان که منسوخ شده بود ولی دوباره باب شده ولی جای تامل دارد که بسیاری از خانواده‌ها جدیدا مراسم پنجشنبه را حذف کردند چهلم شب عید سالگرد در حالیکه انسان تا زنده است باید خودش در حق خودش احسان دهد هر احسانی بعد از مرگ شاید اجباری باشد

۰۱/۱۱/۵ ۱۶:۳۱

سلام. درراستای سبز ارباط بعد مراسم خاکسپاری شب مراسم ترحیم میشه بعدش می‌ماند شب هفتم خانواده متوفا هیچ پذیرایی نهاروشام نمی‌دهند لی هزینه احسان رادر کارهای نیک به فقریاساخت خانه وآزادی وغیر.... دیگر صرف می‌کنند کار عاقلانهبه این امر خداپسندانه است نه دادن نهار مگرمرده به بهشت می‌رود

۰۱/۱۱/۵ ۱۱:۰۰

ازپیشنهاد شما حمایت می کنیم
تا کمکی باشد به قشر بی بضاعت جامعه

۰۱/۱۱/۵ ۰۱:۰۹

جناب اکبری بزگوار فرهنگ و رسم و روسوم هر ملتی به مرور زمان و طبق مقتضیات جامعه باید همچون باغ و باغچه ویچین کاری و هرس کاری بشه یعنی اداب و رسومی که با متقتضیات زمانه همخوانی ندارند حذف و بر عکس انهایی که سودمند و هماهنگ با اقتضای زمان میباشند تقویت یا اضافه شوند نا بقول معروف فرهنگ جامعه ویرایش و بقول امروزیها اپ تودیت بشه جوامعی که این کار را میکنند دارای فرهنگ پویا میشوند در نتیجه معمولا پیشرفت میکنند ولی متاسفانه جوامعی که بیخود و بیجهت اصرار دارند همه اداب و رسوم و فرهنگ صدها سال پیش را دست نخورده خفظ کننددارای فرهنگ ایستا وسکونی میشوند و باکمال تاسف سیر قهقرایی طی میکنند چون ازسکون توقع حرکت و پیشرفت انتظار عبثی بیش نیست . بعد هم انتقاد میکنیم که چرا ما پیشرفت نمیکنیم !!!. خب معلومه که پیشرفت نمیکنیم چون اسباب پیشرفت مهیا نیست .البته منکر احسان و نذر ونیاز نیستیم ولی اصولی احسان و نذر و نیاز به کی و تحت چه شرایطی!!؟ باور میکنید بنده شخصا افرادی را میشناسم که وام برداشته و مصرف اینگونه خرجهای بیهوده و گزاف و کمر شکن مراسم تعزیه کرده اند ؟ قرار نیست که با فوت عزیزی در یک خانواده سرپرست ان خانواده هم از زندگی ساقط بشه بخصوص در اوضاع و احوال نابسامان اقتصادی کنونی حاکم بر جامعه زیر بار قرض کمرش بشکند . بعنوان مثال خدمتتان عارضم که فعل حسنه ای در میانه از چند سال قبل مرسوم شده بود ولی با کمال تاسف کم کم منسوخ میشود مسله گلزار مومنین بود که الحق والانصاف خیلی کار پسندیده ای بود فقیر و غنی انجا در یک وجب خاک خانه ابدیشان ارام میگرفتند و برای قبر هزینه ای پرداخت نمیکردند حتی این موضوع زبانزد اهالی سایر شهرها بود که برای شرکت درمراسم کفن و دفن تشریف می اوردند ولی متاسفانه با تجاری کردن قبرستان انرا هم از اصالت و قداستش انداختند اخه کسی نیست بگه برای متوفی قطعه جدید با قطعه های قبلی چه فرقی دارد که جاهای باقی مانده در قطعات قدیمی را به مبلغ حداقل پانزده میلیون تومن میخرند و برای ان فخر فروشی هم میکنند که ما میت مان را در قسمت پولی دفن کردیم ،!!! چرا واقعا جامعه را حتی در قبرستان هم دو قطبی ( فقیر و غنی ) میکنند ؟؟؟

۰۱/۱۱/۴ ۲۲:۰۶

سلام واقعا حرکت خوبی است که انشاالله در بین مردم جابیافتد واقعا اگه همان پول ها به امو خیریه یا خانواده های بی و بضاعت و.... صرف شود بهتر از آن است که تجمل گرایی در این مراسمات است

۰۱/۱۱/۴ ۲۰:۰۳

والا بدون بنر بدون احسان غذا فایده نداره طرف بعد چندین سال زندگی با تلاش خودش زحمت فراوان کمی واسه خودش رفاه و آسایش اونم بعد فوتش هیچی واسش احسان ندهند فایده نداره همه ارث میراث بمونه برای بازماندگان فردا پس فردا قیامت سر ارث ميراث. به مرده هم احسان واجبه برای فقیر فقرا آشنایان اجباری هم نیست ولی خوبه خیلی

۰۱/۱۱/۳ ۲۳:۳۳

با سلام و احترام بنظر بنده رسوم ما در نذر دهی بسیارخوب هست وهرکس به وسعت خودش اینکار را ادامه دهد خوب هست نباید رسوم خود رالگدمال کنیم ...

۰۱/۱۱/۳ ۲۳:۱۰

بنری بره دنبال کار شرافتمندانه دیگر چرا از مرده و میت ارتزاق میکند !؟

۰۱/۱۱/۳ ۱۵:۳۲

باسلام
واقعا ایده عالی وخوبی هست
در کرونا نصف ونیمه جمع شده بود
متاسفانه دوباره باب شده
که اشکارا در سر مزار دعوت میکنند برای نهار
باید چند بند رعایت شود
۱ شام غریبان حذف شود
۲ نهار روز خاکسپاری حذف شود واگر دعوت هم باشد به جز مهمانان شهرهای دیگر ونزدیکان صاحب عزا کسی نرود تا اندک اندک به فراموشی سپرده شود
۳ حدالا مکان اشنایان نزدیک برای سه وعده روز اول غذا برای صاحب عزا درست یا تهیه کنند تا صاحب عزا به جز عزاداری دغدغه دیگر نداشته باشند
۴ با توجه به وسع مالی صاحب عزا در صورت نیاز کمک مالی از طرف اشنایان حتما انجام شود که جزء بهترین خیرات هست
انشالله هیچ خانواده ای داغدار جوان خود نباشد

۰۱/۱۱/۳ ۱۳:۳۷

یکی از معضلات اصلی اجتماعی جامعه ماست . احسنت به کسی که این متن را نگاشته است .

۰۱/۱۱/۳ ۱۳:۳۵

درود بر شما و درود بر کسانی که به این کمپین محلق می شوند .

۰۱/۱۱/۳ ۱۳:۲۴

کرونا خوبیش این بود که این مراسم رو از بین برده بود ولی متاسفانه بازم شروع شده - جدا کمر اقوام متوفی جدا شکسته میشه به اون همه باید نهار بدی با این گرونی .

۰۱/۱۱/۳ ۱۰:۴۱

متاسفانه رسم غلطی که در جامعه ما باب شده ، تا چندین بنر ننویسی و تاج گل نیاری و به 200 نفر ناهار ندهی و در اعلامیه اسم چندین نفر را ننویسی آن خدا بیامرز به بهشت نمی رود .
در حالی که اول اعمال شخص و دوم اهدای ثواب و خیرات موثر است .

۰۱/۱۱/۳ ۱۰:۳۷

این که گفتید در روستای آچاچی در زمان قدیم رسم بوده چون صاحب عزا حال حوصله نداشته فامیل برایشان غذا میبرد .به نظر من خوب است به خیریه ها کمک کرد که واجب است نه به کسانی توانی مالی دارند.

۰۱/۱۱/۳ ۱۰:۳۱

در سایه نظام و دولت عزیزمان همه چیز به قدری گران شده است که ملت توان دادن احسان و خرج نیستند و با افتخار کمپین ناهار و شام ممنوع می کزارند!. پیشنهاد میشود چند کمپین دیگر هم به شرح ذیل گذاشته شود: -کمپین دادن ناهار و شام در ایام محرم ممنوع -کمپین حذف بودجه تبلیغات اسلامی و موارد نشابه از بودجه کشور و الحاق آن به یارانه ملت. -کمپین نصف و حتی یک چهارم کردن بودجه صدا و سیمای میلی و اضافه کردن آن بر یارانه ملت. -کمپین حذف افزایش بودجه ای که امسال برای نیروهای مسلح در این شرایط بد اقتصادی جامعه در نظر گرفته‌اند و واریز آن به سبد یارانه ملت.

(...)

امیدوارم شرافت مانع سانسور گردد.

---------------

صدای میانه: شما با شرافت و با نام پدر و مادری تان هر نظر دوست دارید منتشر کنید و دیگران را محکوم به سانسور نکنید. همین یک سطری که سانسور کردیم را در میدان معلم بیان کنید تا نتیجه اش را ببینید. از فشارهای سیاسی علیه دیگران به نفع خودتان دنبال آزادی بیان نگردید.

 

۰۱/۱۱/۳ ۰۹:۴۰

صد درصد موافقم

۰۱/۱۱/۳ ۰۹:۱۵

طرحی بسیار هوشمندانه و زیباست و امیدوارم مردم عزیز با تبعیت از این طرح به مقابله جدی با سنتی ناپسند همت گمارند

۰۱/۱۱/۳ ۰۸:۵۳

واقعا کار خوب و زیبنده ای هست (البته اگر برخی افراد همیشه ناراضی و همیشه ایرادگیر دوباره نه و نشد نیاورند)
لطفا این متن و این کمپین رو تو کانالهای تلگرامی و اینستا و ... منتشر کنید و از مراسم اینچنینی هم خبر تهیه کنید
ممنون

۰۱/۱۱/۳ ۰۸:۴۷

این فرهنگ اگه جا بیافتد خیلی عالی میشود . حتی سایر مراسمات زاید و تشریفاتی که نشات گرفته از چشم هم چشمی و ترویج و تشویق عده ای مغرض که میخواهند مانع رشد فرهنگی مردم شوند میباشد از جمله فیلم برداری از مراسم کفن و دفن یا پخش خرما با تمام مخلفاتش ویا انواع حلوا وشیرینی وارد شده از شهرهای دیگر و که بعضا قبرستان راهم به اشغال دانی تبدیل مکنند ویا دنبال مداح و نوحه خوان گشتن و بعضا از شهرهای دیگر با هزینه گزاف مداح و نوحه خوان می اورند . در صورتی که با یک نوار قران میتوان مجلس را خیلی هم ابرومندانه ختم کرد . یک یا علی تا حذف همه تشریفات اضافی و مندراوردی مجالس ختم . «««یاعلی»»»

۰۱/۱۱/۳ ۰۸:۲۵

کمپین اشتغال و مسکن جوانان و بازخواست نمایندگان راه بینداز؟

۰۱/۱۱/۳ ۰۸:۲۴

چون خانواده میت به امور عزاداری مشغول اند، خوردن غذا نزد آنان نوعی افزون سازی مشغله آنهاست.(جامع الاحادیث، همان، حدیث 6و7و9) البته اگر خانواده میت، تأکید واقعی و از روی رضای قلبی بر استفاده از غذایشان دارند دیگر کراهت چنین کاری مرتفع شده ولی استحباب ارسال غذا برایشان ثابت می ماند.(مجمع الفائده و البرهان، محقق اردبیلی 2/509)

۰۱/۱۱/۳ ۰۸:۲۴

حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم پس از شهادت جعفر ابن ابی طالب (معروف به جعفر طیار) به دختر بزرگوارشان حضرت صدیقه شهیده فاطمه زهرا صلوات الله علیها فرمودند تا به مدت سه روز برای خانواده جعفر رحمت الله علیه غذا ببرند، و از همین جا بود که چنین رفتاری بعنوان سنت در بین مسلمین رسمیت یافت.(وسائل همان حدیث 1)

۰۱/۱۱/۳ ۰۷:۳۴

لابد بنریها هم فقط آب بخورند؟؟؟

۰۱/۱۱/۳ ۰۶:۵۸

باسلام
همین موضوع به اندازه حجاب از تریبون امام جمعه محترم چندبارتاکید میشد ویااز طریق رسانه ملی تاالان تاثیرخودش میذاشت
ولی این رونمیشه گفت عزیز دل برادر
کفایت مذاکرات!!!!

۰۱/۱۱/۳ ۰۱:۰۳

بسیار عالی

۰۱/۱۱/۳ ۰۰:۱۵

موافقم خیلی طرح خوبیه ، اونایی که فقر مالی دارن جلوی اونایی که وضعشون خوبه سرافکنده نمیشن.
اصلا پیامبر خودشون فرمودن تا سه روز به خانواده عزادار خوراک تهیه کنین که متاسفانه الان بین ما مسلمانان کاملا برعکس شده.

اخبار روز