کد خبر: ۱۳۵۸۷۵
۱۴۶۷ بازدید
۴۸ دیدگاه (۳۸ تایید شده)

اگر غیرترکمنچایی ها مثل ترکمنچایی ها رفتار کنند

۱۴۰۲/۱۲/۹
۰۱:۳۵

ترکمنچایی ها پس از وعده نافرجام احدی از نمایندگان وقت میانه مبنی بر استقلال از میانه و تبدیل به یک شهرستان مستقل، در طول ادوار گذشته مجلس از تک تک نامزدهای مجلس این موضوع را مطالبه کردند.

این وعده نافرجام، باعث کینه گرفتن ترکمنچایی ها از میانه ایها شد و تصور کردند حق طبیعی آنها توسط میانه غصب شده است. لذا برای انتخاب یک نماینده از ترکمنچای یکدست شدند و تصمیم گرفتند فقط به نامزدهای ترکمنچای رأی بدهند، آن هم تک رأی.

این تفکر بر این اساس استوار است که اهالی ترکمنچای فقط به یک نامزد ترکمنچایی تک رأی بدهند و لااقل به همان اندازه نیز اگر بتواند از اهالی غیرترکمنچای رأی بیآورد، آن نامزد ترکمنچایی به مجلس راه خواهد یافت و ترکمنچای را به شهرستان تبدیل خواهد کرد.

این محاسبات ریاضی، اشتباهات زیر را دارد:

1ـ میانه را دوقطبی می کند و به مرور زمان در دهه های بعدی می تواند دامنه اختلافات و کینه ها را گسترده تر و متنوع تر کند.

2ـ حداکثر جمعیت بخش ترکمنچای 25 هزار نفر و حداکثر تعداد حائزین شرایط رأی دادن آن، 18 هزار نفر است. اگر حضور در انتخابات 50% باشد، حداکثر آرای تک رأی بخش ترکمنچای 9 هزار رأی خواهد بود. با همین فرمول، پتانسیل رأی غیرترکمنچایی ها 60 هزار رأی خواهد بود. اگر غیرترکمنچایی ها هم مثل ترکمنچایی ها عمل کنند آیا با 9 هزار مجموع آرا می توانند در مقابل 60 هزار مجموع آرای غیرترکمنچای چنین مهندسی بکنند؟

3ـ آرای بخش ترکمنچای بین 4-3 نامزد ترکمنچایی باید تقسیم شود. لذا مجموع 9 هزار رأی به هر نامزد برابر با 3000 تا 4000 رأی می شود.

4ـ اهالی ترکمنچای عبارت از دهستان اوچ تپه شرقی و روستاهای مدعی و بزرگی مانند صومعه علیا است که حاضر نیستند به این نقشه مهندسی ترکمنچایی ها تمکین بکنند. لذا آرای یک نامزد ترکمنچایی به 2000 تا 3000 رأی می رسد.

5ـ اهالی بخش ترکمنچای که حاضر به تک رأی به نفع نامزد ترکمنچایی نباشند، کم نیستند و تعداد آرای فوق شکسته تر می شود.

با این مقدمه، یک نامزد ترکمنچایی نمی تواند بیش از 2000 تا 3000 رأی از بخش ترکمنچای داشته باشد و فقط آرای غیرترکمنچایی هاست که می تواند آرای آنها را بیشتر کند.

حال سئوال این است: اگر غیرترکمنچایی ها مثل ترکمنچایی ها رفتار کنند، چه می شود؟ آن نامزدها نمی توانند بیش از 2000 تا 3000 رأی بدست آوردند!

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۰۲/۱۲/۲۸ ۱۰:۲۹

یادی کنیم از این تحلیل تاریخی

۰۲/۱۲/۹ ۲۳:۴۸

اهالی ترکمنچای بر خلاف اظهارات نویسنده خود را جدا از میانه نمی‌دانند و هیچ مشکل و ضدیت بین میانه و ترکمنچای وجود ندارد
نویسنده با زیرکی بدنبال این هست که برخلاف ظاهر متن ، بین مردم میانه ضدیت با ترکمنچای ایجاد کرده و باعث ریزش آرای عبداللهی شود
ولی این کارهای غیر اخلاقی بی نتیجه هست و این دوره عبداللهی نماینده اول میانه خواهد بود
شنبه خواهیم دید

۰۲/۱۲/۹ ۲۰:۵۸

صدای میانه از افتخارات و فرصت های طلایی میانه است . باید از دست اندرکاران و مدیران آن سپاسگزار باشیم .

۰۲/۱۲/۹ ۲۰:۰۱

از سایت محترم صدای میانه هم یه تقاضایی دارم که البته امیدوارم درج بشه.
جناب آقای نائبی شما اسم سایتتون را گذاشتید : صدای میانه. درسته ؟ صدای میانه یعنی صدای کل مردم میانه ،یعنی صدای مردمی که تو میانه و تابعه دارن زندگی میکنند . سایت شما در این ایام انتخابات ، علنا به نفع آقای مهندس محمدحسینی و مهدی اسماعیلی فعالیت کرد که این مهم با نام سایت شما اصلا هم خوانی نداشته. چون همه میانه ای ها خواهان مهندس مترو و اسماعیلی که نیستند ، پس انشاله در دوره های بعدی سعی کنید این تعصب مجازی را کنار بذارید.

۰۲/۱۲/۹ ۱۹:۵۰

همشهریان میانه ای ، انسان هایی هستند فهیم و دانا. فرق بین خوب و بد و بدتر را میدونن. همه ما هم چه اونایی که تو انتخابات شرکت می‌کنند و یا اونایی که شرکت نمیکنند همه به نوبه خودمون ته قلبمون یه عرق ملی و علاقه به شهرمون داریم و همه خواهان پیشرفت میانه هستیم. پیشرفت شهرمون هم فقط با یه انتخاب خوب و عاقلانه میسر میشه نه احساسی و قومی قبیله ای .
شما یه نگاه به شهر تبریز بندازین. بنظرتون چه عاملی باعث به زبان افتادن و پیشرفت شهر تبریز شده ؟؟؟ تو یک جمله: مردم تبریز. چون افرادی رو انتخاب می‌کنند که یک دولت از اونا حساب میبره، مثل دکتر پزشکیان. ما هم اگه واقعا به خودمون متعصبیم، اگه واقعا شعارمون و حرفمون پیشرفت و آبادانی میانه و به طبع اون بخش‌های میانه هستش باید یک انتخاب خوب و درست داشته باشیم. باید فرد یا افرادی رو انتخاب کنیم که وقتی رفتن مجلس ، بتونن مثل دکتر کاتوزیان، پزشکیان ، اعلمی ، پورابراهیمی و ...... جسارت به خرج بدن و حق همشهریانشون رو مطالبه کنند. ترس تو وجودشون نباشه. ما میانه ای ها ، ترکمانی ها ، آق کندی ها و ترکی ها و....... باید تعصب قومی را بذاریم کنار و به خودمون تعصب داشته باشیم. باید فردی رو انتخاب کنیم که فردا رفت مجلس بتونه حق مارو فریاد بزنه.

۰۲/۱۲/۹ ۱۸:۴۶

صدای میانه متاسفانه فریب خورده و شدیدا تاوان حمایتش از مهندس را متحمل خواهد شد منبعد بعنوان یک رسانه مغرض شناخته میشود .

۰۲/۱۲/۹ ۱۸:۰۹

باید جلوی انعقاد عهدنامه ننگین ترکمانچای را می گرفتید ؟

۰۲/۱۲/۹ ۱۸:۰۸

چرا ترکمانچای شهرستان نمیشه ؟ چون قانون اجازه نمیده . حالا می خواهید بر قانون باشید یا در قانون ؟ آقا جان شهرستان شدن یک شهر شرایط قانونی لازم دارد . حالا این نماینده یا هر نماینده دیگر نباید و نمی تواند خلاف قانون وعده بدهد . اینجاست که باید به وعده نماینده تردید کرد ! و به حیله او پی برد .

۰۲/۱۲/۹ ۱۸:۰۷

چرا ترکمانچای شهرستان نمیشه ؟ چون قانون اجازه نمیده . حالا می خواهید بر قانون باشید یا در قانون ؟ آقا جان شهرستان شدن یک شهر شرایط قانونی لازم دارد . حالا این نماینده یا هر نماینده دیگر نباید و نمی تواند خلاف قانون وعده بدهد . اینجاست که باید به وعده نماینده تردید کرد ! و به حیله او پی برد .

۰۲/۱۲/۹ ۱۶:۰۱

متاسفانه از زمان های قدیم در ترکمانچای این تفکر همیشه بوده و هست نه خودش ظرفیت پیشرفت و توسعه را دارد و نه چشم دیدن نیروهای توسعه گر غیر بومی را . همین فکر دلیل عقب افتادگی ترکمانچای است .

۰۲/۱۲/۹ ۱۴:۳۶

با تمامی احترامی که برای اهالی محترم ترکمانچای قایلم امیدوارم بصورت آگاهانه به فکر رفع مشکلات بی شمار این بخش باشند چون با شهر شدن نه تنها هیچ مشکلی از مشکلات موجود حل نخواهد شد بلکه مثل روستای میانه که بصورت عوام فریبانه تبدیل به شهر ویژه نمودند نه تنها هیچ دردی از دردهای بی درمان ان نکرده اند بلکه بدتر از بد نیز کرده اند حالا چه ارزشی دارد همه چیز را در شهر شدن از این نماینده و یا ان نماینده تمنا کنید به قولی زطبیب پست مطلب که دوای جان ده که .......

۰۲/۱۲/۹ ۱۴:۱۰

این خبر در مورد تفکر مسموم قومیت و‌بومیت گرایی است نه شهرستان شدن یا نشدن ترکمنچای. کاملا هم درسته

۰۲/۱۲/۹ ۱۳:۵۶

نوشته شما از چندین نظر قابل استناد نمی باشد
۱_اول اینکه یکی از مهمترین اصول خبر نویسی که اصل بی طرفی است در گزارش شما رعایت نشده است و این نشان می دهد که شما نسبت به اصول اولیه شغلتان اطلاع ندارید
۲_ شما با سفسطه کردن و ارائه ی نظر های متناقض و نادرست و به دور از واقعیت، اصل دقت در خبر نویسی را هم رعایت نکرده اید و این نشان از بی تجربگی شماست.
۳- به اصل آزادی بیان که خودتان مدعی آن هستید اعتقادی ندارید و نظرات همه ی عزیزان را منتشر نمی کنید
۴-احتمالا تا کنون به شهرستان میانه، بخش های تابعه و از جمله روستای صومعه علیا هم تشریف نبرده اید و با اهالی این مناطق هم صحبت نشده اید تا بدانید فرهنگ آن مردم بسیار غنی و اصیل است و هیچ کدام از این حرف ها برازنده ی مردم شهرستان میانه نیست

خداوند متعال در آیه ۳۹سوره ی فاطر می‌فرماید:
إِنَّ اللَّهَ عالِمُ غَيْبِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ إِنَّهُ عَلِيمٌ بِذاتِ الصُّدُورِ «38»
همانا خداوند به غيب آسمان‌ها و زمين آگاه است، بدون شك او به راز دل‌ها داناست.
بر طبق آیه فوق تنها خداوند است که از فکر و اندیشه انسان ها آگاه است و این غیب گویی شما که مردم ترکمانچای حتما تک رای خواهند داد بدون سند و پشتوانه است و استباه محاسباتی شما را نشان می دهد.
در نهایت این رفتار تکانشی و دور از منطق شما صرفا و صرفا اتحاد و همبستگی میان ملت بزرگ شهرستان میانه و بخش های تابعه را بر هم میزند و هیچ ارمغانی جز نفاق و کینه ندارد.

حال سوال اینجاست که تفرقه میان مردم زحمتکش ترکمنچای و مردم شریف میانه به نفع چه کسی است و کدام کاندید از این نفاق سود خواهد برد؟

و من الله توفیق

۰۲/۱۲/۹ ۱۳:۵۰

شهر ما واسه پیشرفت نماینده ای میخواد مثل آقای اکبر اعلمی نماینده ادوار گذشته تبریز ، حال ببینید در بین این عزیزان کدومشون مثل ایشون هستند؟ یکی از عوامل عقب ماندگی شهر ما انتخاب قومی قبیله ای کاندیداهای محترم بدون توجه به سوابق ایشون هستش.
این خانم یا آقا اهل ترکمنچای هستش ، پس ما ترکمانی ها باید به ایشون رای بدیم..... یا فلان کاندید چون اهل فلان روستاست پس ما که با اون کاندید هم روستایی هستیم باید به اون رای بدیم. یا اینکه فلان آقا کار منو تو اون اداره حل کرده و الان کاندید شده پس باید بهش رای داد.....که همین مسائل باعث یک انتخاب غلط و استارت عقب ماندگی شهرمون میشه.
نمونه بارز این عقب ماندگی شرکت فولاد آذربایجان. سال ۱۳۷۹ فولاد آذربایجان میانه با شرکت فولاد نیشابور همزمان شروع به کار کردن. الان تا این لحظه فاز ۳ فولاد آذربایجان در حال ساخت بوده در صورتی که فولاد نیشابور در مراحل توسعه فاز های ۶ و ۷ خود هستش.
بنظر بنده حقیر فرد منتخب باید مطالبه گر و جسور باشه و از محافظه کاری بدور. انتخاب قومی قبیله ای را بیخیال.

۰۲/۱۲/۹ ۱۳:۴۴

نماینده های میانه برای توسعه میانه چی کار کردن چه برسه به ترکمنچای و بخش های اطراف

۰۲/۱۲/۹ ۱۳:۴۰

اتفاقا می دهند. همانطور که مراغه سه نماینده داشت. یکی برای بناب شد یکی برای ملکان یکی هم موند برای مراغه وعجبشیر

۰۲/۱۲/۹ ۱۳:۳۹

هوراند
لیلان

۰۲/۱۲/۹ ۱۲:۵۱

ترکمنچایی ها سالهاست که نمیتوانند برای رفت و امد در داخل شهر در یک جای مناسب سوار ماشین های شخصی شوند و در پشت مخابرات باعث مزاحمت اهالی میشود و به جاده و ترمینال نمیروند.
پس ابتدا لازم است کارها را درست و اصولی پیش ببرند.
با فراهم شدن شرایط قطعا لازم است منطقه به ان جمعیت و بزرگی شهر شود

۰۲/۱۲/۹ ۱۲:۰۹

آمار انتخابات دوره قبل را ببینید، این مورد قابل اثبات است که از مجموع آرای شهر و بخش، چند رأی به نامزدهای غیرترکمنچایی و چند رأی تک رأی ثبت شده است.

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۴۳

شما قبل از دعوت مسؤلین خودتان به ترکمانچای تشریف بیاورید و ببینید که ستاد های نامزد های دیگر در ترکمانچای برقرار است و پوستر هاشون هم قابل مشاهده
ضمنا مردم ترکمانچای تا اینجا از نامزد های دیگر محترمانه استقبال کردند و در جلسه هاشون با احترام تمام شرکت کرده اند.

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۴۱

آدمین لطفاً همه نظرهای همشهریان را به اشتراک بگذارید
هدف شما ایجاد اختلاف بین اهالی شهرستان است که رأی کاندیداهای مدعی را به نفع کاندیدای مورد نظر خود بشکنید
خدا را خوش نمیاد اینطور قضاوت کنید ما میانه‌ای ها نان ترکمانچای را می‌خوریم

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۴۰

در دوره های قبلی که هر نماینده ای که به مجلس راه یافته قطعا از ترکمانچای هم رای زیادی داشته
پس اینکه نوشتید ترکمانچایی ها به میانه ای ها رای نمی‌دهند را بر چه اساس و چه شواهدی میگویید؟
میانه و ترکمانچای تافته جدا بافته ای نیستند و پیشرفت هر کدوم نه تنها به ضرر دیگری نیست بلکه به سودش هم هست .
پس دنبال تفرقه افکنی نباشید
مردم کاملا آگاه هستند و شما نمیتوانید عوام فریبی کنید
پس لطفا از آگاهی مردم سو استفاده نکنید و دنبال تفرقه افکنی نباشید و با این کار ها اعتبار خودتون رو زیر سوال نبرید.

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۳۶

صدای میانه لطفاً تهمت نزنید از این خبرها تو ترکمانچای نیست البته طبیعی ست که همه جا عده‌ای برای آشناهای خودشان رأی بدهند ولی نظرات شما در حد افترا به ترکمانچای است و دقیقاً هدف شما ایجاد اختلاف میان مردم شهرستان است که رأی کاندیدهای مدعی را به نفع کاندید مورد نظر خودتان را بشکنید

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۳۱

تا اونجاییکه ما میدونیم برای میانه هم نمایندگان هیچ دستاوردی نداشتن توی این سالها اون از آب شرب میانه اون از جاده هاش.الکی بین مردم ترکمنچای و میانه تفرقه نندازین خدارو شکر همه باهم همشهری و فامیل هستن و دیگه گول تین حرفای تفرقه برانگیز رو نمیخورن معلومه این مطلبی که درج کردین با قصد و نیت تفرقه و نفاق بین مردم این دوشهر هست وگرنه هیچ نفاق و تفرقه ای بین مردم میانه و ترکمنچای نیست ان شاالله دوتا کاندبد اصلح انتخاب میشن و تمام مشکلات میانه و ترکمنچای و مناطق اطرافش رو حل میکنن به امید پیروزی شهرستان میانه و ترکمنچای و حومههای این دوشهر

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۲۱

این مطالب کذبی که بیان کردین را حتما از طریق مراجع قضایی شکایت و پیگیری خواهیم کرد که در این برهه حساس شما دامن میزنید به اختلاف بین مردم عزیز میانه و ترکمانچای

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۲۰

این نوشته ها فقط از ذهن مریض صدای میانه هست چنین خبری در ترکمانچای نیست و ما به فرد اصلح رای خواهیم داد
و تک رای چرا وقتی که ۲مورد میشود انتخاب کرد فقط می‌خواهند تفرقه بین مردم ترکمانچای و میانه همچنان باقی مانده و به هدف شوم خود برسندجز شکست شدن تعدادی آرای نمایندگانی هست که از ترکمانچای وجود دارد نیست

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۱۵

لطفا با این متنی که نوشتین اختلاف نندازین بین بخش ها با میانه شما دارین توهین میکنید با این مطالب کلی از ترکمانچاییها در میانه زندگی میکنن و در ادارات میانه مدیران ارزشمندی از ترکمنچاییهاداریم اگر امکانات اولیه مثل بیمارستان جاده اعتبارات کارگاه تو ترکمنچای بود که متاسفانه نمایندگان شهرستان تا الان مانع تراشی کردن برای این موارد مردم ناراضی نمیشدن و لطفا مردم عزیز میانه به این تفرقه افکن ها جواب درخوری بدن ممنون

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۰۸

با سلام این موضوعی که مطرح کردین خودش باعث تفرقه بین بخش های دیگه مشه شما چرا بیان نمیکنید که چراحداقل امکانات رو در ترکمنچای قرار نمیدهند فرمانداری پیش کش یک درمانگاه درست حسابی نداره که متاسفانه مرض رو تا بخان به میانه برسونن در مسیر از بین میره جاده درست حسابی نداره ایستگاه راه اهن ترکمنچای همینجوری با کلی وعده وعیدنصف کاره رها شده مسافران کلی باید عذاب بکشن تا مسیری رو طی کنن تا برن شهرستانها نماینده ای که از میانه انتخاب میشه فقط این نیست که برای میانه کار انجام بده کلی مشکلات شهر هست که متاسفانه نمایندگانی که تا الان انتخاب شدن فقط وعده دادن پس موضوع رو الکی مطرح نکنید که بخاطر فرمانداری با میانه ایها اختلاف دارن شما دارین اختلاف میندازین با این حرفهاتون کلی از مدیران اداری ترکمانچای در میانه زندگی میکنن و مشغول به کار هستن خواهشمندم مردم عزیز میانه به این تفرقه افکن ها جواب درخوری بدن و مانع اختلافات بین بخش ها شوند

۰۲/۱۲/۹ ۱۰:۰۲

حقیقتش این که میانه ای ها به ترکمانچای بودجه نمی دندند مگر قبلاً میانه ای ها با رای ترکمانچای ها نرفتنند به مجلس همین تازه گیها مگر درمانگاه تامین اجتماعی قرار بود بیاد ترکمانچای میانه به کمک نماینده آقای اسماعیلی به میانه دادند میانه ای ها اصلا انصاف ندارند

۰۲/۱۲/۹ ۰۹:۴۴

بنظر من اشتباه می کنند شهرستان بشونند هزینه هاشون چند صد برابر خواهد شدساخت و ساز -مالیات-عوارض-هزینه های اب و برق و گاز و ....

۰۲/۱۲/۹ ۰۹:۲۶

اگر ما هم پوسترهای نامزدهای ترکمنچای را پاره کنیم چی؟

۰۲/۱۲/۹ ۰۸:۵۳

مسولین محترم سری به ترکمنچای بزنید‌پوسترهای نامزدهای دیگز را پاره می کنند، مغازه هایی که پوستر دیگران را می زنند تهدید می کنند، مردم را تشویق می‌کنند که فقط به نامزدهای اهالی ترکمنچای رای بدهند. آخه این چه فکری هست؟

۰۲/۱۲/۹ ۰۸:۵۲

اگر نامزد توانمندی داشته باشد نوش جانشان ولی اینهایی که من می بینم توانایی اداره یک دهیاری را هم ندارند.

۰۲/۱۲/۹ ۰۸:۳۲

میانه ایها هم به نامزد ترکمنچای رای نمی دهند. شما رای نفر اول‌میانه در دوره قبل از ترکمنجای را ببینید فقط ۲۵۰ رای! چرا اهالی ترکمنچای به میانه ایها رای نمی دهند اما انتظار دارند ما به آنها رای بدهیم؟

۰۲/۱۲/۹ ۰۸:۱۷

خدا لعنت کند نماینده ای که وعده تبدیل ترکمنچای به شهرستان را داد و باعث چنین اختلافی شد.

۰۲/۱۲/۹ ۰۷:۵۹

اتفاقایی نوشته برخلاف ظاهرش بدنبال دسته بندی کردن میانه و ترکمنچای و آقکند هست
و ضدیت با ترکمنچای رو بیشتر القا میکنه
ولی شنبه خواهید دید مردم میانه برخلاف نگارنده این متن، بیشتر از اهالی ترکمنچای به یکی از کاندیداهای متولد ترکمنچای رای خواهند داد

۰۲/۱۲/۹ ۰۷:۳۹

یک اشتباه این است که خیال می‌کنند اگر جدا بشند یک نماینده مستقل خواهند داشت درحالیکه برای یک شهرستان ۲۰ هزار نفره یک نماینده نمی دهند و باید مشترکا با میانه نماینده داشته باشند.

۰۲/۱۲/۹ ۰۶:۴۹

خوراند شهرستان شد. ایران شهرستان شد.
همین قره آغاج مرکز چاراویماق
همگی چه از نظر جمعیت چه از نظر تاریخ چه فرهنگ
از ترکمنچای عقب تر هستند

اخبار روز