کد خبر: ۶۶۲۳۵
۱۰۱۳ بازدید
۰ دیدگاه

نبض بازار سیب در دست دلالان/سیب میانه در همه جای ایران معروف است

۹۵/۸/۹
۱۶:۰۹

عدم کیفیت سموم کشاورزی و قرار گرفتن بازار سیب در دست دلالان یکی از مهم‌ترین مشکلات باغداران شهرستان میانه است که از رغبت آنان برای تولید با کیفیت محصول می‌کاهد.

به گزارش صدای میانه به نقل از تسنیم میانه، شهرستان میانه بزرگترین شهرستان استان آذربایجان شرقی است که 12.3 درصد از مساحت کل استان و یک سوم از آب‌های استان را با 43 سد بزرگ و کوچک از مجموع حدود 141 سد استان را دارا است.

شهرستان میانه حدود 11 درصد از کل اراضی کشاورزی استان را به خود اختصاص داده است که حدود 93 درصد این اراضی به کشت محصولات زراعی و 7 درصد آن به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

در کل حدود 14.6 درصد از اراضی زیرکشت محصولات زراعی استان و 8.4 درصد اراضی باغی استان در شهرستان میانه قرار گرفته است که این ارقام جایگاه میانه را در تأمین و تولید محصولات زراعی و باغی استان نشان می‌دهد.

شهرستان میانه از لحاظ تولید محصولات باغی در استان آذربایجان شرقی با تولید حدود 14.3 درصد میوه‌های دانه دار (سیب و گلابی)، 12 درصد میوه‌های هسته دار و 10 درصد میوه‌های خشک استان جایگاه ویژه‌ای در تولید این میوه‌های استان را به خود اختصاص داده است.

سیب‌های بخش کندوان شهرستان میانه از نظر کیفیت و ماندگاری نه تنها در استان بلکه حتی در بازارهای پایتخت و در کشورهایی همچون لبنان زبانزد همگان است و به سیب مجلسی معروف است.

چند سالی می‌شود که به دلیل نبود صنایع تبدیلی در منطقه و قیمت کم خرید محصولات توسط دلالان و از همه مهم‌تر از بین رفتن کیفیت سم درختان، باغداران شهرستان میانه به شدت تهدید می‌شوند و کسی دیگر رغبت به تولید محصولات صیفی‌، میوه‌ و رسیدگی به باغ‌ها را ندارد.

وجود یک سوم از کل اراضی آبی استان آذربایجان شرقی در شهرستان میانه امتیاز و پتانسیل بالایی برای این شهرستان محسوب می‌شود که متاسفانه دولتمردان در این راستا قدم موثری برنداشته‌اند و اگر این رویه در شهرستان میانه ادامه یابد با این شرایط موجود می‌توان مرگ زودرس کشاورزی در میانه را حس کرد و کسی دیگر سراغ باغداری و کشاورزی در این منطقه کوهستانی نمی‌رود.

سموم بی کیفیت، مهم‌ترین مشکل باغداران شهرستان میانه

یکی از باغداران شهرستان میانه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در میانه اظهار داشت: سیب روستای خانقاه شهرستان میانه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است،  و یک سال ماندگاری دارد و در این میان برخی مشکلات ریز وجود دارد که ما باغداران را می‌رنجاند و به ما ضرر می‌رساند.

وی به مشکلات باغداران منطقه اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی ما باغداران سم پاشی درختان است لذا ما وقتی از سم «کنه قرمز» جهت از بین بردن آفات درختان استفاده می‌کنیم هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیریم، چون برخی از درختان سیب ما دارای آفت کرم هستند به همین خاطر ما باید آنان را سم پاشی کنیم تا محصولمان از بین نرفته و کیفت خود را از دست ندهد.

این باغدار افزود: هر لیتر سم برای ما بالای 200 تومان هزینه دارد ولی متاسفانه سم‌ها فاقد کیفیت بوده و کارایی لازم را ندارند.

وی با اشاره به اینکه سالیانه 30 تن سیب از باغ خویش برداشت می‌کند، تصریح کرد: ما در این باغ دو نوع سیب از نوع قرمز و زرد داریم که با شروع فصل برداشت سیب برای 30 نفر به صور مستقیم اشتغال ایجاده شده است.

سیب میانه در همه جای ایران معروف است

دیگر باغدار میانه‌ای از سم فروش‌ها گلایه کرد و گفت: برخی از درختان ما را آفات می‌زنند و ما برای جلوگیری از خراب شدن محصولمان آن‌ها را سم پاشی می‌کنیم ولی متاسفانه سم‌ها نیز کیفیت خود را از دست داده‌اند و کارایی ندارند.

وی اذعان داشت: ما در فصل پاییز برداشت سیب را شروع می‌کنیم و سه نوع بارگیری داریم که عبارتند از سیب ممتاز، سوپر و درجه یک. اگر درختان را آفات نزند ما سیب خوب و ماندگاری داریم و در همه جای ایران سیب میانه معروف است که حتی ما این سیب‌ها را به لبنان و سایر کشورهای همسایه صادر می‌کنیم.  

این کشاورز ادامه داد: وجود آفت کرم در برخی درختان ما و اثر نکردن این سم‌ها باعث شده ما ضرر کنیم ما شب و روز زحمت می‌کشیم ولی در آخر که نوبت برداشت محصول می‌رسد می‌بینیم که سم هیچ اثری نکرده و بیشتر سیب‌ها را بیرون می‌ریزیم و بدبخت می‌شویم و در این میان سود فقط برای دلالان بازار سیب است.

بخش کندوان میانه، نیازمند همت مسئولین

یکی دیگر از باغداران میانه‌ای نیز با اشاره به پتانسیل‌های عظیم بخش کندوان شهرستان میانه، اظهار داشت: اگر مسئولین شهرستان میانه همت کنند و کارخانه‌ای همچون کمپوت سازی در بخش کندوان راه اندازی کنند، ما باغداران می‌توانیم برخی از سیب‌های خود را که از نظر کیفیت کمی پایین هستند به کارخانه منتقل کنیم تا در آنجا به کمپوت تبدیل شوند و این امر می‌تواند به اقتصاد شهرستان کمک شایانی کند.

وی با بیان اینکه سیب میانه در بازار پایتخت طرفداران زیادی دارد، افزود: سیب بخش کندوان شهرستان میانه به دلیل کیفیت و مزه بسیار خوبش در بازار پایتخت بسیار طرفداران زیادی دارد یعنی اگر فردی از استان اصفهان سیبی را که کیفیتش همانند سیب میانه است را بخواهد در بازار پایتخت کم‌تر از قیمت سیب میانه بفروشد باز هم خریداران سیب میانه را می‌گیرند چرا که معتقدند سیب میانه از هر لحاظ ممتاز است.

نبض بازار سیب در دست دلالان

یکی دیگر از باغداران شهرستان میانه نیز با اشاره به اینکه دلالان نبض قیمت بازار سیب را در دست گرفته‌اند، افزود: شش ماه برای به ثمر رسیدن محصولمان شبانه روزی تلاش می‌کنیم ولی در زمان برداشت آن جز ضرر، منفعتی نمی‌کنیم لذا در این میان منفعت برای دلالان سیب است چرا که الان یکی از آنان سیب را کیلویی 450 تومان از من خریده است ولی خودش در بازار و میدان تره بار بالای 2 هزار تومان به فروش می‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: باغداران برای پرداخت هزینه‌های جاری از جمله دست‌مزد کارگران، هزینه آب و برق و غیره مجبور به فروش محصولات با کمترین قیمت می‌شوند و این دلالان هستند نرخ قیمت را تعیین می‌کنند.

عدم کیفیت سموم کشاورزی و قرار گرفتن بازار سیب در دست دلالان یکی از مهم‌ترین مشکلات باغداران شهرستان میانه است که از رغبت آنان برای تولید با کیفیت محصول می‌کاهد و در این میان دولت با به کارگیری نقش حاکمیتی خود می‌تواند میزان تولید و بازار محصولات را تعیین کند و به واسطه‌ها اجازه ندهد تا به نفع خود منابع درآمدی کشاورزان را ضایع کنند.

شهرستان میانه با تولید سالیانه بیش از 170 هزار تن سیب، یکی از قطب‌های مهم تولید این محصول در استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود.

گزارش از محمد زینالی

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز