کد خبر: ۹۵۸۱۶
۳۰۵ بازدید
۹ دیدگاه

توصیف و خاطره مرحوم حججی از مجلس اول

۹۹/۳/۷
۱۱:۳۳

مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین حججی نماینده مردم میانه در نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص حضور نمایندگان از اقشار و احزاب مختلف گفت: در دوره اول مجلس شورای اسلامی با این که نمایندگانی از احزاب و گروها و گرایش‌های مختلف حضور داشتند؛ اعم از ملی‌گراها، نهضت آزادی، و خوانین و ... ولی در مقابل، اکثریت مطلق با نمایندگان انقلابی و پیرو ولایت مطلقه بود. به ویژه روحانی فاضل و انقلابی و در حد اجتهاد هم زیاد داشت. 

شخصیت‌های حوزوی برجسته و نخبه در آن حضور چشمگیر و سرنوشت‌سازی داشتند که همه اهل فکر و سیاست و اجتماع بودند. بعد از این که مجلس تشکیل شد، ۱۰ شعبه به وجود آمد و کل نمایندگان در این شعبات تقسیم شدند.

پرونده‌های نمایندگان به ترتیب حروف الفبا در این شعبات مطرح و به اعتبارنامه و سوابق‌شان رسیدگی می‌شد. وی از ساده و بی آلایش بودن مجلس اول گفت و تصریح کرد: در دوره اول، مجلس بسیار ساده و بی‌آلایش بود. نمایندگان با امکانات کم، کارهای بسیار مهم انجام می‌دادند.

بنده در طول هفته در جلسات مجلس و کمیسیون شرکت می‌کردم. پنجشنبه‌ها به حوزه انتخابیه‌ام می‌آمدم و از وضع و اوضاع آن اطلاع می‌یافتم و چون امام جمعه شهرستان میانه هم بودم، روز جمعه اقامه‌ نماز جمعه می‌کردم تا آخر شب در خدمت مردم بودم، بعد از ظهر روز شنبه از میانه به تهران حرکت می‌کردم و در صبح روز یکشنبه در جلسات مجلس حاضر بودم. یک روز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در آن وقت نماینده‌ مجلس بودند به من فرمودند شما هر آخر هفته مرتب به میانه می‌روی و برمی‌گردی، از چه وسیله‌ای استفاده می‌کنی؟ گفتم وسیله ویژه‌ای ندارم، از امکانات عمومی استفاده می‌کنم. خیلی تعجب کردند و گفتند کار بسیار خوبی است و بنده را خیلی مورد تشویقی و محبت قرار دادند.

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۹/۳/۹ ۱۹:۴۴

سلام دقیقاًعین جمله روزنامه اطلاعات یا کیهان پس از سالها جلوی چشمم است ‌..‌(آقآیان حججی وغفاری(هادی )وخلخالی در مخالفت با اعتبار نامه آقای جوانمردی سخنرانی کردند

۹۹/۳/۹ ۱۲:۳۹

محقق بزرگوار جناب اباذری!

باسلام. این متن عیناً از کتاب و تحقیق پرزحمت شما در کتاب خاطرات آقای حججی و صفحه 155 آن است که متأسفانه توسط خبرگزاری ها با قیچی کردن نام شما نقل شده است و صدای میانه نیز این را از خبر برداشته است. لااقل اینجا بهانه ای می شود تا تلاش های شما در تدوین تاریخ میانه را یادآور شویم.

۹۹/۳/۹ ۰۱:۳۲

خواننده خودش خوب میفهمد و راست و دروغ را تشخیص میدهد،... .خدا رحمتشان کند ...

۹۹/۳/۸ ۲۳:۳۶

خداند رحمت وند

۹۹/۳/۸ ۱۱:۱۶

با سلام ،بخشی از یک مطلب در ایرنا

۹۹/۳/۸ ۱۰:۴۵

با سلام و تشکر و عرض خسته نباشید . ای کاش منبع این گونه نقل قول ها هم ذکر بشود. متسفانه گاهی دیده می شود این اصل رعایت نمی شود. چون 3 فایده دارد: اول رعایت امانت داری است . دوم : به ارزش و اعتبار مطلب می افزاید . سوم : در خواننده ایجاد اعتماد می کند. چهارم : سوء تفاهمات را بر طرف می کند. و...

۹۹/۳/۷ ۱۳:۰۳

خداوند ایشان را رحمت کند. در مجلس اول و در زمان بررسی اعتبارنامه ها، علیه دیگر نماینده میانه صحبت کردند و تأثیر زیادی در رد اعتبارنامه نماینده میانه داشتند تا ایشان از مجلس خارج شود و آقای سلیمی وارد مجلس شوند. 

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز