کد خبر: ۱۰۲۳۲۶
۸۷ بازدید
۰ دیدگاه

آموزش مقابله با زلزله به مناسب 5 دی روز ایمنی در برابر زلزله

5 دی ماه بهانه ای شده است تا دوباره به یاد آوریم خطر چقدر میتواند چنین نزدیک باشد. مرور بلایاهای طبیعی به خصوص زلزله در سال های نه چندان دور مانند زلزله رودبار، زلزله بم، زلزله سرپل ذهاب و در آخرین مورد آن زلزله ترکمنچای شهرستان میانه موجب بلاهای زیادی در سطح کشور شده است.

این موارد در کنار سایر بلاهای طبیعی  ایران را جز 10 کشور اول بلاخیز جهان قرار داده است.در این راستا بر خود لازم میدانیم ضمن بیان دوباره خطرات بلاهای طبیعی به خصوص  زلزله و گرامیداشت 5 دی روز ایمنی در مقابله زلزله ، با آگاه سازی و اطلاع رسانی در این خصوص بتوانیم نقش فرهنگ سازی مدیریت شهری را در روز  ایمنی در برابر زلزله برای شهروندان گرامی به صحنه بروز رسانیم.

به دلیل اهمیت موضوع زلزله و آمادگی های لازم برای مقابله با این بلای طبیعی با رعایت نکاتی مانند موارد زیر می توان تا حد زیادی مانع خسارات مالی و جانی شد:

# توصیه های ایمنی قبل از وقوع زلزله

* آسیب پذیری منزل خود را در برابر زلزله برآورد نمایید. آتش سوزی ناشی از زلزله، می تواند در اثر شکستگی لوله های روغن و گاز و یا جدایی اتصالات آنها اتفاق بیفتد. بنابراین باید گرم کن و سایر تجهیزات نفت سوز و گازسوز را محکم در جایشان ببندید و در صورت امکان از اتصالات انعطاف پذیر استفاده کنید.

* شما باید اشیای سنگین مانند کتابخانه ها، گل های آویز و چراغ ها را در جای خود محکم کنید...

* اشیای سنگین و بزرگ را در ردیف های پایین قفسه ها قرار دهید و وسایل را بر اساس آیین نامه های ایمنی به دیوار متصل نمایید. (البته در ایران برای این گونه موارد آیین نامه ای وجود ندارد و معمولا بر اساس تجربه صنعتکاران انجام می شود. لذا در صورت امکان باید از آیین نامه ی سایر کشورها استفاده شود.)

* لوازم سنگین و بلند منزل مانند یخچال و فریزر، کمدهای دیواری بلند و قفسه های کتاب به عنوان اشیای غیر ایمن به حساب می آیند که باید آنها را در محل خود محکم ببندید. در غیر این صورت باید هنگام زلزله از آنها دور شوید.

* لوله های آبگرمکن و سقف های شیروانی را چک کنید تا احتمال افتادن آنها را به هنگام زلزله کاهش دهید. باید مواظب اشیای موجود در قسمت های خارجی ساختمان مانند کولر و گیاهان آویزان در کنار پنجره ها باشید و آنها را کاملا ایمن نمایید یا به جای دیگری منتقل کنید.

* در امر ساخت و ساز و همچنین بازسازی ساختمان های قدیمی، برای کاهش خطرات زلزله باید بر اساس آیین نامه های ساختمانی عمل نمایید.

* برای شناسایی مکان های ایمن، راه های خروجی و شیرهای اصلی آب و گاز و سویچ اصلی برق، یک نقشه از منزل خود تهیه نمایید.

* کیف حاوی وسایل ضروری را در مکانی مطمئن که دسترسی به آن آسان باشد، قرار دهید و محل نگهداری آن را به سایر اعضای خانواده نیز اطلاع دهید.

# توصیه های ایمنی هنگام وقوع زلزله

* اگر هنگام وقوع زلزله در خانه هستید، می توانید جان خود و بستگانتان را با داشتن آگاهی در مورد پناه گرفتن و انجام عکس العمل سریع و مناسب نجات دهید. بنابراین لازم است که نکات ذیل را مد نظر داشته باشید:

* از پنجره ها و کمدهای بلند و همچنین اشیایی که ممکن است بر روی شما سقوط کنند، دور شوید.

* در زیر میز ناهارخوری یا میز تحریر و یا تخت خواب پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند، پایه های آنها را با دستانتان محکم بگیرید.

* در کنج دیوارها پناه بگیرید و در حالی که سر خود را با بازوهایتان گرفته اید، حرکت کنید.* از پله ها یا آسانسور استفاده نکنید.

* اگر محل ایمن وجود ندارد و شما در راهرو هستید، به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوها خم نموده و ضمن اینکه با کف دست ها، پشت سر خود را گرفته اید، با کمک بازوها از سر خود محافظت کنید.

 

گردآونده: فرزاد بهنام - مسئول واحد آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آچاچی

 

روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر آچاچی

http://Sapp.ir/shahrdariachachi

وب سایت اینترنتی شهرداری آچاچی:

eachachi.ir

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

پیشگیری از کرونا

از برخورد نزدیک با افراد دارای علایم بیماری خودداری نمایید.

اخبار روز