کد خبر: ۱۱۶۴۵
۱۰۶۰ بازدید
۶ دیدگاه (۶ تایید شده)

انتخابات ریاست جمهوری در دور اول تمام می شود یا به دور دوم می رود؟

۱۳۹۲/۳/۲۲
۰۰:۱۵

با توجه به جابجایی های انجام شده در نظرسنجی ها در روز های اخیر نتیجه انتخابات به احتمال قوی با حضور روحانی و یکی از اصول گرایان به دور دوم خواهد کشید. با توجه به انصراف دکتر عارف به نفع دکتر روحانی به احتمال بسیار بالا، دکتر روحانی یکی از کاندیداهایی است که به دور دوم راه پیدا می کند. اما از بین آقایان قالیباف ، ولایتی، رضایی و جلیلی به احتمال قوی و مطابق نظر سنجی ها جلیلی رای لازم برای حضور در دوم را ندارد و با توجه به نزدیک بودن رای سه کاندیدای دیگر نمی توان به طور قطع پیش بینی کرد که کدام یک از سه نفر به دور دوم راه می یابد. ولی سوال اینجاست اگر سایر کاندیداها به نفع یکی از اصولگرایان کنار بروند نتیجه انتخابات به چه شکلی خواهد بود؟ انصراف دکتر رضایی به احتمال زیاد منتفی است و این مطلب را می توان از اضهارات دکتر رضایی فهمید. به احتمال زیاد برای جلوگیری از شکست اصولگرایان از شکست، باید دو نفر از سه کاندیدای اصولگرایان قالیباف، ولایتی و جلیلی به نفع یکی از اینها کنار رود. مطابق نظرسنجی های معتبر رای قالیباف در بین اصولگرایان بیشتر از سایر کاندیداهاست و احتمال می رود سایر کاندیداهای اصولگرا به نفع قالیباف کنار روند. یک مسئله دیگر هم این است که اگر بخواهیم انتخابات به دور دوم برود نباید کسی انصراف بدهد چرا که در اینصورت رای مردم پراکنده شده و حتما به دور دوم کشیده خواهد شد. اما در صورت انصراف کاندیداها، انتخابات در دور اول تمام می شود. در صورت باقی ماندن روحانی و یکی از اصولگرایان به احتمال قوی روحانی برنده انتخابات باشد زیرا در صورت انصراف کاندیداهای اصول گرا تمام رای های کاندیداهای انصراف داده به سبد کاندیدای اصولگرا ریخته نخواهد شد و مقداری از آن به سبد روحانی ریخته خواهد شد و با توجه به رای اصلاح طلبان به روحانی، روحانی برنده انتخابات خواهد بود. ولی اگر انتخابات به دور دوم برود در اینصورت یک رقابت نفس گیری بین روحانی و کاندیدای اصول گرا بوجود خواهد آمد. باید منتظر باشیم تا ببینیم تصمیم مردم و سیاسیون  در در باره انتخابات چه خواهد بود.

 

 

کانال تلگرامی صدای میانه اشتراک‌گذاری مستقیم این مطلب در تلگرام

نظر شما

۹۲/۳/۲۴ ۱۸:۴۴
سلام آقای دکتر
نظر شما کاملا منطبق بر روالی است که در جریان است. امیدوارم با وجود همه اتفاقات روحانی بتونه همون دور اول رای بیاره
۹۲/۳/۲۳ ۰۶:۳۴
از مهندسی پرسیدم گفت 90 درصد امکان دارد به دور دوم بکشد امیدوارم اینگونه نباشد :lol:
۹۲/۳/۲۳ ۰۴:۳۴
لطفا در بیان مطالب یک طرفه و با تعصب قضاوت نکنید و نتایج انتخابات را فبلا پیش بینی و اعلام نکنید.ضمنا شما تا بحل از چندین نفر حمایت کردید ؟؟
۹۲/۳/۲۲ ۰۳:۱۶
جناب آقای دکترعظیمی ضمن تشکرازبیانات ونظ بسیار زیبایتان به دلایل مختلف وباتوجه به تجربه قریب 30سال حضورم درستادهای انتخابات برگزارشده درایران کاملاً با نظرحضرتعالی موافق وعین حقیقت می باشد. انشاالله سیدصدیق حسینی ازسنندج کارمندآب وفاضلاب روستایی
۹۲/۳/۲۲ ۰۳:۰۶
قطعأنظرحضرتعالی عین واقعیت می باشد
۹۲/۳/۲۱ ۲۱:۰۴
از انتخابات در هشترود جه خبر اقاي دكتر

اخبار روز